Политички случувања во Израел

Член од
23 август 2010
Мислења
39.159
Поени од реакции
112.915
Aли Ахмети го остави Куманово без вода.
Имаше случај во судот за воени злосторства во Хаг, за тоа, но Хаг реши дека македонските судови можат тоа да го процесуираат, па го врати.
Исто го таргетираа и Рашче па затоа таму беше можеби и најжестока ситуацијата и реално да не се појавеа сухоите ќе го изедеше цело Скопје стапот со вода, а со тоа ќе мораше да потпишеме капитулација која секако ја потпишавме во Охрид.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.735
Поени од реакции
36.700
Нели територијална гаранција, човечки права и слични глупости?
На темате за Украина тастатури искршивте дека не е правилно да им се земе територија, дека не е добро да се бомбардираат и тн. а истите овде навивате да исчезне држава и цивилизација која постоела и пред нашата.
За Израел не е едноставна ситуацијата зашто формирање на Палестинска држава, може да му го донесе Иран на 30км од Тел Авив и Хамас да стане војска со сите нишани.

И кај виде дека ти продавам негде принципи. Јас за муслимани немам позитивно мислење и ги разбирам грижите на Израел на долг рок.

Мене ми изгледа дека тебе ти е повеќе криво што Израел може и има грб да го спроведе ова а Русија не е способна и заглави во калта.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.509
За Израел не е едноставна ситуацијата зашто формирање на Палестинска држава, може да му го донесе Иран на 30км од Тел Авив и Хамас да стане војска со сите нишани.

И кај виде дека ти продавам негде принципи. Јас за муслимани немам позитивно мислење и ги разбирам грижите на Израел на долг рок.

Мене ми изгледа дека тебе ти е повеќе криво што Израел може и има грб да го спроведе ова а Русија не е способна и заглави во калта.
Ако одиме по оваа логика, зошто не ја оправдуваш Русија за тоа што го прави во Украина? Исто и тие, ако дозволат Украина да влезе во ЕУ и НАТО ќе ја имаат САД на граница и тоа во држава од 40милиони народ, значи по оваа логика е оправдано да ги толчат додека не ги избришат од постоење?

Немам јас емоции ни кон едните ни кон другите, како и на другата тема така и тука колку да тепам време. За евреите имам исто мислење како за муслиманите, само што за разлика од нивниот брутфорс овие се маестрални во продавање на приказни и глумење на жртви, иако се напикани во секоја можна институција и дел од скоро секое срање во светот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.171
Поени од реакции
18.094
Ако одиме по оваа логика, зошто не ја оправдуваш Русија за тоа што го прави во Украина? Исто и тие, ако дозволат Украина да влезе во ЕУ и НАТО ќе ја имаат САД на граница и тоа во држава од 40милиони народ, значи по оваа логика е оправдано да ги толчат додека не ги избришат од постоење?

Немам јас емоции ни кон едните ни кон другите, како и на другата тема така и тука колку да тепам време. За евреите имам исто мислење како за муслиманите, само што за разлика од нивниот брутфорс овие се маестрални во продавање на приказни и глумење на жртви, иако се напикани во секоја можна институција и дел од скоро секое срање во светот.
Nema opravdano, neopravdano u megjunarodni odnosi.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
5.013
Поени од реакции
10.945
Пуштиле вода во јужна Газа, наводно под притисок на Сад.

Ни во Варшавското гето не биле оставени без вода, ама евреите отидоа чекор понапред Варшавскон гето 2.0
Така е, ни во варшавско гето а ни Евреите не се осмелиле да остават цел град без вода, тоа само во Куманово од страна на најголемиот нацист - командант Вентили е направено
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.735
Поени од реакции
36.700
Ако одиме по оваа логика, зошто не ја оправдуваш Русија за тоа што го прави во Украина? Исто и тие, ако дозволат Украина да влезе во ЕУ и НАТО ќе ја имаат САД на граница и тоа во држава од 40милиони народ, значи по оваа логика е оправдано да ги толчат додека не ги избришат од постоење?

Немам јас емоции ни кон едните ни кон другите, како и на другата тема така и тука колку да тепам време. За евреите имам исто мислење како за муслиманите, само што за разлика од нивниот брутфорс овие се маестрални во продавање на приказни и глумење на жртви, иако се напикани во секоја можна институција и дел од скоро секое срање во светот.
Сто пати сум напишал на темата за Украина - целосно разбирам зошто Русија ја почна војната и кои се нивните безбедносни грижи во однос на про-западна Украина.

Ама војската потфрли и се покажаа неспособни да го спроведат тоа што им беше политичката и стратешка цел. И сега Западот ги тера да платат за грешката.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Ако одиме по оваа логика, зошто не ја оправдуваш Русија за тоа што го прави во Украина? Исто и тие, ако дозволат Украина да влезе во ЕУ и НАТО ќе ја имаат САД на граница и тоа во држава од 40милиони народ, значи по оваа логика е оправдано да ги толчат додека не ги избришат од постоење?

Немам јас емоции ни кон едните ни кон другите, како и на другата тема така и тука колку да тепам време. За евреите имам исто мислење како за муслиманите, само што за разлика од нивниот брутфорс овие се маестрални во продавање на приказни и глумење на жртви, иако се напикани во секоја можна институција и дел од скоро секое срање во светот.
Украина за кого е закана, за русите? Сериозно оваа шизофренија уште ќе ја терате?
Кога последен пат се случило украинец да врши масакри на туѓи територии, да бомбардира, окупира во трети држави, да бара малцински права?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.509
Nema opravdano, neopravdano u megjunarodni odnosi.
И тоа што викаш, само на другата тема ми се двоумиш за истава логика.
Автоматски споено мислење:

Сто пати сум напишал на темата за Украина - целосно разбирам зошто Русија ја почна војната и кои се нивните безбедносни грижи во однос на про-западна Украина.

Ама војската потфрли и се покажаа неспособни да го спроведат тоа што им беше политичката и стратешка цел. И сега Западот ги тера да платат за грешката.
А по која логика потфрлиле? Каде имаше објавено мисија/визија/цел пред војната, па сега да ги оценуваме дали успеале или не?

Украина за кого е закана, за русите? Сериозно оваа шизофренија уште ќе ја терате?
Кога последен пат се случило украинец да врши масакри на туѓи територии, да бомбардира, окупира во трети држави, да бара малцински права?
Читај си ги комрадите, нема фиксни граници, нема оправдано или не, се е динамично и интерес.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
999
Поени од реакции
3.989
Последните моменти на еден терорист

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.509
Ne sum se dvoumel za ova nigde, na niedna tema. Ni clenot so go citiras nema takvo neso kazano.
Бистри дечки сте вие, само таму ми давате поинаков вајб, нешто жал ве фаќа за украинците.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Kje da e do tebe vajbot:D Me zabole za ukraincite.
Аууу немој така!
Антонче ако те чуе има крокодилски солзи да рони од жал по украина..
Автоматски споено мислење:

Мене ми изгледа дека тебе ти е повеќе криво што Израел може и има грб да го спроведе ова а Русија не е способна и заглави во калта.
Дали и колку е способна Русија, незнам…
Ама знам дека во калта ги повлече и САД и ЕУ!
Па сега заедно си се валкаат…! :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom