Политички случувања во Израел

Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Абе седи сеа, ќе ми капне солза уште малце после ова што го кажа. Значи кога ќе стаи некој линк, без разлика дали е твит или некој друг сајт, кај што има инфо за злосторства на Хамас тогаш тоа е патка од западот, кромид вести, непотврдени информации, шпекулации и слично, ама затоа ти кога ќе стаиш вест од рандом твитер акаунт тогаш тоа е релевантно и непобитен доказ, нели? Ете Ванлок отиде до таа мера да направи експертска анализа на тенковите и опремата за ноќна визија на Израел, мислам втф.

Ја едини "демант" што прочитав во врска со бебињата беше од тие Анадолу њуз каде викаат дека е непотврдено дека имало ОБЕЗГЛАВЕНИ бебиња. Значи не негираат дека биле убиени 40 бебиња него дека не е сигурно дека се обезглавени. Лично нигде у моите претходни 2 поста не реков дека готово 2828282 посто е точно ова, него дека нема логика да се бара видео или слики од обезглавени бебиња од официјални медиуми. Затоа и викам дај боже да е грешно инфото зашо нели никој не би сакал да се има десено таков чин.
Добро и да се потврди веста ќе кажат дека се нашле во лошо време и на погрешно место.

Веќе вака правдаат колења и масакри, абе на грешка место биле.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
43
Поени од реакции
67
Не знаев дека Израел како земја меѓу народот е позната и ко ... Арсен Островски

Знаеш до каде ќе се одведе некоја рандом дискусија ако како аргумент користиме рандом јузер на твитер? Чим Арсен Островски твитнал ова, значи тоа е агендата на Израел ко држава под дифолт, толку, тоа е аргументот, готово.

Башка, имаш телевизија, нет, све ти е на дофат, стварно веруваш дека до ова им беше дојдено? Или дека све што им требаше го добија уште првиот ден, све остало е само бонус кој технички, веќе не им треба, зеленото светло е веќе добиено, џабе Островски и неговиот ПиАр замараат, нека се фокусираат на други нешта.
САМО ФОРМИРАЊЕ НА КРАЛСТВО ЕРУСАЛИМ и размена на територии меѓу Израел и Палестина ќе биде договор за краен прекин на огнот ако вака продолжи не верувам дека ќе остане само војна помеѓу Израел и Палестина
САД веќе има испратено војска и оружје
Русија и Кина почнаа со закани
Либан и Сирија веќе замешаа прсти
Иран и Турција се како буре барут само што не пукнале
а деновиве видовме нешто и во Египет имаше инцидент...
Мислам дека ќе има ново прекројување на границите поточно во Азија и нема да биде избежна ниту светска војна !
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.156
Поени од реакции
24.207
Абе седи сеа, ќе ми капне солза уште малце после ова што го кажа. Значи кога ќе стаи некој линк, без разлика дали е твит или некој друг сајт, кај што има инфо за злосторства на Хамас тогаш тоа е патка од западот, кромид вести, непотврдени информации, шпекулации и слично, ама затоа ти кога ќе стаиш вест од рандом твитер акаунт тогаш тоа е релевантно и непобитен доказ, нели? Ете Ванлок отиде до таа мера да направи експертска анализа на тенковите и опремата за ноќна визија на Израел, мислам втф.

Ја едини "демант" што прочитав во врска со бебињата беше од тие Анадолу њуз каде викаат дека е непотврдено дека имало ОБЕЗГЛАВЕНИ бебиња. Значи не негираат дека биле убиени 40 бебиња него дека не е сигурно дека се обезглавени. Лично нигде у моите претходни 2 поста не реков дека готово 2828282 посто е точно ова, него дека нема логика да се бара видео или слики од обезглавени бебиња од официјални медиуми. Затоа и викам дај боже да е грешно инфото зашо нели никој не би сакал да се има десено таков чин.
samata novinarka sto ja objavi vesta potoa smeni deka ne videla nisto takvo deka samo i kazale vojnici za podocna vojskata da kaze deka nema takvi informacii...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.851
Поени од реакции
5.519
Ajde da ve prasam site dushegriznici i borci za slobodna Palestina, antizapadnjaci, dedolarizatori i multipolarizatori, shto mislite za Tibet??

Mozebi e malku offtopic no toa ke go dolovi momentot kolku ste dosledni i realni koga prikaznata e ista ama akterite drugi...m?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.509
Ја едини "демант" што прочитав во врска со бебињата беше од тие Анадолу њуз каде викаат дека е непотврдено дека имало ОБЕЗГЛАВЕНИ бебиња. Значи не негираат дека биле убиени 40 бебиња него дека не е сигурно дека се обезглавени. Лично нигде у моите претходни 2 поста не реков дека готово 2828282 посто е точно ова, него дека нема логика да се бара видео или слики од обезглавени бебиња од официјални медиуми. Затоа и викам дај боже да е грешно инфото зашо нели никој не би сакал да се има десено таков чин.
Демек ако е грешна информацијата никому ништо? Ни се лизна раката, на грешка беше?
Или помал е гревот ако било со бомба, ама не со нож?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.174
Поени од реакции
112.963
Демек ако е грешна информацијата никому ништо? Ни се лизна раката, на грешка беше?
Или помал е гревот ако било со бомба, ама не со нож?
Сериозен си? Знаеш што е свесно силување на бебе? Т.е. сечење глава? Не морам ваљда да ти објаснувам. Не, не сакам со ова да оправдам било какво убивање, демек ако е со бомба океј е, ама ти да налеташ на бебиња и да ги обезглавуваш е преморбидно и нечовечки. Тие деца што умреле од бомбашки напади не биле мета и на еден начин се колатерална штета.

Хамас у случајов ги прекршија сите правила на војување и удрија по цивилно население, деца, жени..., и затоа сеа добиваат по муцки и ќе гинат недолжни луѓе.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.851
Поени од реакции
5.519
Демек ако е грешна информацијата никому ништо? Ни се лизна раката, на грешка беше?
Или помал е гревот ако било со бомба, ама не со нож?
Grevot e ist..Vo vojna za zhal ginat i bebinja, zheni trudnici itn..Sekoja zemja koja vojuvala ima krv bebeshka na racete od US, Russia, Ukraina itn. no site se vo bombardiranje, kade nikade direktna cel ne bile bebinjata..Ovde imame.svesno i umisleno KOLENJE na bebinja...Ne e isto bre, kolku sakate poednostavuvajte gi rabotite....
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.267
Поени од реакции
25.494
Не знаев дека Израел како земја меѓу народот е позната и ко ... Арсен Островски

Знаеш до каде ќе се одведе некоја рандом дискусија ако како аргумент користиме рандом јузер на твитер? Чим Арсен Островски твитнал ова, значи тоа е агендата на Израел ко држава под дифолт, толку, тоа е аргументот, готово.

Башка, имаш телевизија, нет, све ти е на дофат, стварно веруваш дека до ова им беше дојдено? Или дека све што им требаше го добија уште првиот ден, све остало е само бонус кој технички, веќе не им треба, зеленото светло е веќе добиено, џабе Островски и неговиот ПиАр замараат, нека се фокусираат на други нешта.
Се се сложувам со зеленото светло. Тие ни бараа ни чекаа зелено светло 70 год уназад така што и сега сигурно нема да се засекираат ако Јужен Судан и Мавританија им акнат санкции во ОН и не се сложат со интифадава.
Сакам да кажам дека солидаризирање со Израел и паѓање на нивните пропагандни фори чисто заради помодарство или неинформираност е најлошо нешто.
А не првпат за жал.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.509
Сериозен си? Знаеш што е свесно силување на бебе? Т.е. сечење глава? Не морам ваљда да ти објаснувам. Не, не сакам со ова да оправдам било какво убивање, демек ако е со бомба океј е, ама ти да налеташ на бебиња и да ги обезглавуваш е преморбидно и нечовечки. Тие деца што умреле од бомбашки напади не биле мета и на еден начин се колатерална штета.

Хамас у случајов ги прекршија сите правила на војување и удрија по цивилно население, деца, жени..., и затоа сеа добиваат по муцки и ќе гинат недолжни луѓе.
Сериозен сум, не навлегувам во деталите, последицата е иста, мртви се.

Чекај малку, кога опалуваш ракета врз цивилен објект, демек ич не ти текнува дека таму може да има и цивили? (ова важи за секаде во светот, небитно кој и како).

Ова ти е пример за тоа што ти го пишував пред неколку денови, небитно од која религија доаѓаш, инстинктот е тука, сите сме спремни да направиме секакви срања само е прашање на околности и соодветно перење на мозок. Во вакви војни како оваа, каде имаш зла крв со генерации, не очекувај почитување на правилата на игра од ниедна страна.
Ако некогаш се распали Балканот пак, рачунај дека ќе имаме слични работи.

Grevot e ist..Vo vojna za zhal ginat i bebinja, zheni trudnici itn..Sekoja zemja koja vojuvala ima krv bebeshka na racete od US, Russia, Ukraina itn. no site se vo bombardiranje, kade nikade direktna cel ne bile bebinjata..Ovde imame.svesno i umisleno KOLENJE na bebinja...Ne e isto bre, kolku sakate poednostavuvajte gi rabotite....
И тоа што викаш, кога САД рокна бомба во Југославија врз болницата не се надеваше дека внатре може да има и друг народ, шо кур бараат други луѓе во болница :toe:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.156
Поени од реакции
24.207
Ajde da ve prasam site dushegriznici i borci za slobodna Palestina, antizapadnjaci, dedolarizatori i multipolarizatori, shto mislite za Tibet??

Mozebi e malku offtopic no toa ke go dolovi momentot kolku ste dosledni i realni koga prikaznata e ista ama akterite drugi...m?
delot okupiran od indija treba da im se vrati na kinezite... :toe:

kako eden od 56te kineski narodi i genetski najblizok na han kinezite indija so nisto ne zasluzuva da ima del od tibet.

tibet nikogas ne bil drzava i so isklucok na 50tina godini koga ne bil pod celosna kineska kontrola radi vojnite na drugiot kraj na kina sekogas bil del od kina. nitu edna drzava nikogas ne go priznala tibet kako zaseben identitet bilo vo koj period na istorijata. tibet bil i ke bide sekogas del od kina.

ama posto si glup ti najverojatno nisto od ova ne znaes i mislis deka na dalai lama koj e finansiran od zapad so sediste u indija treba da mu se trca po gazot...
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.267
Поени од реакции
25.494
Абе седи сеа, ќе ми капне солза уште малце после ова што го кажа. Значи кога ќе стаи некој линк, без разлика дали е твит или некој друг сајт, кај што има инфо за злосторства на Хамас тогаш тоа е патка од западот, кромид вести, непотврдени информации, шпекулации и слично, ама затоа ти кога ќе стаиш вест од рандом твитер акаунт тогаш тоа е релевантно и непобитен доказ, нели? Ете Ванлок отиде до таа мера да направи експертска анализа на тенковите и опремата за ноќна визија на Израел, мислам втф.

Ја едини "демант" што прочитав во врска со бебињата беше од тие Анадолу њуз каде викаат дека е непотврдено дека имало ОБЕЗГЛАВЕНИ бебиња. Значи не негираат дека биле убиени 40 бебиња него дека не е сигурно дека се обезглавени. Лично нигде у моите претходни 2 поста не реков дека готово 2828282 посто е точно ова, него дека нема логика да се бара видео или слики од обезглавени бебиња од официјални медиуми. Затоа и викам дај боже да е грешно инфото зашо нели никој не би сакал да се има десено таков чин.
Така е и ја се сложувам со ова. Не е за солзи капење муабетов туку дека тоа што го напишав пред 2 дена дека секоја жртва ќе биде само бројка што ќе биде искористена за нечија пропаганда. Ај ова ботовиве што спамаат јасни се кои се ама ти и Урко како падобранци се убацивте да барате правда за мрвиве Израелци а за мртвиве Палестинци (мислам на цивилите од воздушните напади. Наоружаните се знае дека секогаш се легална мета) како ок е не се битни.

@Aceso самата ти кажа дека веќе се сомнева дека се ова е туку - така случајно и дека е само повод за Конечно Решение. Исти ваков назив како евреиве користел и неостварениот уметник од Виена. Многу чуден наратив за некој што бил предходно жртва на истово ова.

Сакам да ти кажам дека од Босна, Косово, Ирак, Авганистан па сега Украина пиарот е секогаш пуштен на најјако од страна на западњациве кога треба да се правдаат и жалат нивние жртви сите останати жртви се само статистика.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
43
Поени од реакции
67
СМРТ ЗА ПАЛЕСТИНА ТОА СМРДЕНО ПЛЕМЕ ИСЛАМИСТИЧКО !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.174
Поени од реакции
112.963
Така е и ја се сложувам со ова. Не е за солзи капење муабетов туку дека тоа што го напишав пред 2 дена дека секоја жртва ќе биде само бројка што ќе биде искористена за нечија пропаганда. Ај ова ботовиве што спамаат јасни се кои се ама ти и Урко како падобранци се убацивте да барате правда за мрвиве Израелци а за мртвиве Палестинци (мислам на цивилите од воздушните напади. Наоружаните се знае дека секогаш се легална мета) како ок е не се битни.

@Aceso самата ти кажа дека веќе се сомнева дека се ова е туку - така случајно и дека е само повод за Конечно Решение. Исти ваков назив како евреиве користел и неостварениот уметник од Виена. Многу чуден наратив за некој што бил предходно жртва на истово ова.

Сакам да ти кажам дека од Босна, Косово, Ирак, Авганистан па сега Украина пиарот е секогаш пуштен на најјако од страна на западњациве кога треба да се правдаат и жалат нивние жртви сите останати жртви се само статистика.
Не не, види, у никој случај ја не ги правдам нив, ниту сум пак нешто емотивно врзан. Реално ме заболе уво и за Палестина и за Израел, само реагирав на некои постови што негираат постоење на Евреи на овие простори што не е точно. А ова што Хамас ги нападнаа од нигде никаде и удрија и на цивили им дава само отворен пат на Израел да бомбардира и да добива оправдувања од светот дека се брани од терористите.

Иначе многу луѓе делат мислење дека Израел ова намерно го дозволи, ете и Урко е меѓу нив, а јас не сум. Не знам, можда и грешам ама сулудо ми е, познавајќи го нивниот менталитет, да пуштат низ вода илјадници цивилни жртви, куп опрема итн итн, само за да "би имале повод" да влезат у Газа и да напраат Лироооој Џенкис. Веројатно ова е еден од најголемите пропусти на Мосад во историјата.
Автоматски споено мислење:

Чекај малку, кога опалуваш ракета врз цивилен објект, демек ич не ти текнува дека таму може да има и цивили? (ова важи за секаде во светот, небитно кој и како).
Брат, да земам сега и да те претепам од чиста мира ќе нема никаква логика, ќе бидам насилник и све пропратно, ама ако ми дирнеш некој у фамилија, ми напраиш некаква штета и те претепам после тоа нема да се гледа исто на ситуацијата, ти текнуе? Глупав пример ама не знам другше како да ти го доловам ова со бебињата.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.245
Поени од реакции
11.509
Барем 2% револт да имавте за онкологија од ова што го имате со 40те бебина, ќе ја подисправевме државава.
Ебаве душегрижниците, ко прв пат да е во војна да има некој масакр од што ќе ти се згнаси.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.851
Поени од реакции
5.519
ama posto si glup ti najverojatno nisto od ova ne znaes i mislis deka na dalai lama koj e finansiran od zapad so sediste u indija treba da mu se trca po gazot...
Kano Al Kenguri, te zamoliv snosti da ne me citiras,ama toa tebe ti e naucna fantastika da ti se procesira toa vo taa timbata so ja imas ns vratot. Zoshto verojatno toa do go imash vo timbata e edna zhica koja ti gi spojuva ushite da ne ti padnat, i dve muvi koi postojano se brkaat i koi postojano ti brchat vo glavata. Ama so da ocekuvas od coek simpatizer i sledbenik na Hamas..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom