Политички случувања во Израел

Член од
14 август 2018
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.308
I nie go priznavme znachi za UCHK sme spored tebe?
Има разлика!
Ние моравме затоа што УЧК ни се во влада, и тоа сето е спонзорирано од Чичко Сем!
Нас никој не не праша..

Израел не мораше…
Всушност они се можеби и едина земја на светот што можат да прават што ќе им се ќефне без никакви последици…
Ама очигледно нема принципи туку само корист колку и да е таа банална…

Генерално, во големата слика, на Израел и му одговараше нестабилен Балкан, зошто така “ефтино” и го одвлекуваат вниманието на Турција…
Ние сме морковот ако разбираш..
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.682
Поени од реакции
22.919
Вака ми изгледаше подобро. Често има пократки војни односно воени судири, а и ова во Израел не ми се верува да потрае повеќе од неколку недели.
Mozi, ke vidime :cautious:
 
Член од
25 октомври 2016
Мислења
238
Поени од реакции
226
Има разлика!
Ние моравме затоа што УЧК ни се во влада, и тоа сето е спонзорирано од Чичко Сем!
Нас никој не не праша..

Израел не мораше…
Всушност они се можеби и едина земја на светот што можат да прават што ќе им се ќефне без никакви последици…
Ама очигледно нема принципи туку само корист колку и да е таа банална…

Генерално, во големата слика, на Израел и му одговараше нестабилен Балкан, зошто така “ефтино” и го одвлекуваат вниманието на Турција…
Ние сме морковот ако разбираш..
Ima logika da, ama pak ne sum na strana na orkite, mislam deka pogolema korist imame od Izrael, glupavo e shto “brakjava” od istokov gi ispotepaa site i sega ne znam okolu 200 da ima kaj nas. Pa vidi edna od prichite shto pomagaa na Azerbejdzan e deka tamu ima golema evrejska zaednica okolu 30 000 ima tamu. Inache kaj i da ima konflikt vo svetov megju orki i druga religija sekogash kje bidam protiv orkite. Iskluchok moze da mi napravi samo Turcija, nikoj drug.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.826
Поени од реакции
4.532
оправдуваш егзодус на цела нација? А во Украина паничиш еден цивил ако настрада и ги колнеш клетите руси. Малце дволично од твоја страна.
Кај виде дека оправдувам? Рони пак трипаш дрогарче.
Јас претпоставувам што следи.
Ти оправдуваш егзодус на Украина а јас сум лицемер, башка Газа не е нација
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.385
Поени од реакции
41.799
Кај виде дека оправдувам? Рони пак трипаш дрогарче.
Јас претпоставувам што следи.
Ти оправдуваш егзодус на Украина а јас сум лицемер, башка Газа не е нација
епа ако е така кога ќе ја рамнат Газа со земја очекувам да ги браниш палестинците.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.914
Поени од реакции
5.544
Врска немам. Да знаев, ќе фатев страна.

Еве Израел победува цело време. Од кај 48-ма негде. Како тоа се одрази на Македонија?
Не дај Господ да падне Израел, ние на Балканот сме први на удар на исламскиот фундаментализам. По 5 години од тој пад, ќе видиш брадати момци по нашите џамии, ќе слушаш некои поинакви исламски учења, ќе гледаш брадати батковци со Мерцедеси со чудни таблички итн.

А Палестинците губат со ваков пристап за слобода. Со парадирање на заробени невини девојки, само му даваат одврзани раце на Израел да ги збриши од картата...
 
Член од
25 октомври 2016
Мислења
238
Поени од реакции
226
Не дај Господ да падне Израел, ние на Балканот сме први на удар на исламскиот фундаментализам. По 5 години од тој пад, ќе видиш брадати момци по нашите џамии, ќе слушаш некои поинакви исламски учења, ќе гледаш брадати батковци со Мерцедеси со чудни таблички итн.

А Палестинците губат со ваков пристап за слобода. Со парадирање на заробени невини девојки, само му даваат одврзани раце на Израел да ги збриши од картата...
Imam chitano teorija moze i vo forumov, deka Izrael ima podmornici vo Sredozemno More so nuklearki, pa ako gubat i nema nadez i izlez od situacija se da ide u kurac.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.826
Поени од реакции
4.532
епа ако е така кога ќе ја рамнат Газа со земја очекувам да ги браниш палестинците.
Извини што не ти ги исполнив очекувањата Рони. Да ти кажам една тајна, не мора да навиваш на секоја тема, можеш само да коментираш своја обзервација. Озбилно, знам дека ти е чудно, ама навистина брат
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.914
Поени од реакции
5.544
Imam chitano teorija moze i vo forumov, deka Izrael ima podmornici vo Sredozemno More so nuklearki, pa ako gubat i nema nadez i izlez od situacija se da ide u kurac.
Освен од Иран, Хамас доби осуда од сите сили во регионот: Арабија, Турција, Катар, ОАЕ додека Египет не е изјаснет сеуште, но на Египет најмалку му одговара војна на границите така да и тие ќе се залагаат за мирно решавање на конфликтот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
25.224
Поени од реакции
33.246
Во врска со снимката од куп луѓе како бегаат по рамница/поле... Палестинциве наводно слетале со параглајдери право на рејв журка блиску до Газа.




 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.308
Ima logika da, ama pak ne sum na strana na orkite, mislam deka pogolema korist imame od Izrael, glupavo e shto “brakjava” od istokov gi ispotepaa site i sega ne znam okolu 200 da ima kaj nas. Pa vidi edna od prichite shto pomagaa na Azerbejdzan e deka tamu ima golema evrejska zaednica okolu 30 000 ima tamu. Inache kaj i da ima konflikt vo svetov megju orki i druga religija sekogash kje bidam protiv orkite. Iskluchok moze da mi napravi samo Turcija, nikoj drug.
И јас не сум на ничија страна во случајов, иако принципиелно борбата на палестинците ја оправдувам…
Проблемот како што и други потенцираа, е што место народно-ослободителна војна, орките тргнаа фундаменталистички…
Нејсе…

А во случајот со Азербејџан пак е истиот ефтин трик како и на Балканот… гајле им е на ционистите за тоа домородно еврејско малцинство таму…
Дали знаеш дека во Иран е една од најголемите и најстари еврејски заедници на светов? Веројатно не. Зошто Западната пропаганда тоа нема да ти го каже, исто како што нема да ти каже дека заедно со христијаните уживаат права и слободи поголеми и од некои западни земји! Ама не се ционисти… и тоа им го ебе наративот…

Турција или Османлиското Царство како што знаеш се простирало на три континенти…
Се што ќе му го направи филмот на Ерџо дека негде ќе зголеми влијание или ќе пушти нога, ционистите ќе го искористат…
Прво беше Балканот. Сега му прават некои филмови за Турци-стан, туркиски републики од бивш СССР, од Кавказ до Средна Азија…
И нормално Ерџо како мува на гомно се залетува…

Да имаат корист ционистите, и кај нас чкорче би фрлиле без око да им трепне…
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.625
Поени од реакции
48.545
Во врска со снимката од куп луѓе како бегаат по рамница/поле... Палестинциве наводно слетале со параглајдери право на рејв журка блиску до Газа.




Буквално ова.


:icon_lol:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.720
Поени од реакции
12.707
Несфатливи грешки за Израелското разузнавање и армијата.

Ирон Дом видно му направија оверлоад со ракетите што пзарна цена му е хомемејд во подрумот на Ахмет. Интересно би било ако си поигра некој со 100-200 доритоси како ќе обработува.

Сите бази видно без заштита, никаде немаше мински полиња, припаднциве на хамас буквално им се паркираа пред база. Нула заштита со дронови. Што е несфатливо бидејќи Израел е во врвот со дроновите плус Јенките нон стоп ги хранат со технологија и опрема.

За Армија која буквално нон стоп војува. Или неспособно раководство, кое толку се има олабавено за да направат вакви пропусти, или 3д операција за да почнат уште едно чистење на Газа.


Поверојатно е ова второво. Исто како што немаше смисла со 200.000 трупи Русија да прави инвазија на Украина и да го завзема Киев.

Интересно е да се читаат ставовите на фелата курони што тука се согласуваат дека е можна 3д операција на Израел ама на Украина друга приказна продаваат :ROFLMAO: Како е таму ? Пробија до Мариупљ? :icon_lol:

Јебемти НАТО. Една линија на пјаницата Суровикин неможат да пробијат.


Тука што да се каже. Израел е осуден како проект на вечен конфликт. Маченици, ветената земја и такви приказни. Палестинците им продавале земја на почетокот, за сега да бидат малцинство во својата земја. Дестабилизација со ункл Сем. Сирија, Либан, Ирак, Јордан па дури и Египет. Нарачател Израел извршител ЈуесЕј.

Мислиманот нема да заборави. Исто како и Гзмент од Кондово. Ќе се сменат времиња. Ќе се сменат влади. Приметете мало ослабнување на САД, како дејствува С.Арабија. Нормализирање на односите со Иран. Понатамошно слабеење на јенките ќе доведе уште до поголемо крвопролевање на Б.Исток.


Патем Меркавата се покажа јеботе тенкот на ниво на Хамви. Со наједноставен дрон и експолизвна направа од гражата на Ахмет го оневозможија. Кај ќе тера против пософтицирани дронови.


Ништо сега за сега. Само т-55 баба :icon_lol:
 

Лаик

Фираун
Член од
4 август 2018
Мислења
1.508
Поени од реакции
3.242
Буквално ова.


:icon_lol:
Во комбинација со ова..


п.с. Можда Израел го пуштаат низ вода како едно од можните сценарија кои ги даваа некои пред извесно време..
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom