Политички случувања во Израел

Член од
1 јули 2012
Мислења
2.366
Поени од реакции
6.961
Добро бе!?! Од кај учиш историја жити све?!
Вакви небулози нема ни на википедија уредувана од бугари!

Кога тоа Израел и помогнал било како на Индија?
За време на Индо-Пакистанската Војна, Америка ги помагала Пакистан(а погоди Израел зад кого стои!) Отишле до таму америте да со нуклеарно оружје и претат на Индија, па Брежњев и СССР застанал зад Индија!

Срамота е вакви глупости да се пишуваат…
Знаеш што е страшно, што со пола минута пребарување на Гугл, можеш да провериш. Ама ти пошто мислиш дека си попаметен од другите и дека се знаеш, реши да пишеш вакво нешто. Јеби га, испадна глуп у ситуацијава.

.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
25.219
Поени од реакции
33.244
не е толку голема војнава да има две теми
Дап, ама интересни работи се дешаваат па отворив една општа воено-техничка тема:



@мкд владе еве, може вака?
 
Член од
25 октомври 2016
Мислења
238
Поени од реакции
226
Види, и ние имавме бизнис со “евреите”!
Ај погоди на која страна беа 2001, и 99’та против Србија…

Кучиња!
Podlaboki se odnosi so Indija i aj kazi mi kako bea so UCHKITE Izrael 1999, po shto stvarno ne znam, ne se vo NATO i ne bile nikad. Ako tolku bea za UCHKiNE, pa sega site UCHKI navivaat za orkine. Znam samo deka ne imaat priznaeno ushte mislam 1995 pod ustavno ime R. Makedonija, za razlika od mnogu drugi nashi “prijateli”.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.308
Знаеш што е страшно, што со пола минута пребарување на Гугл, можеш да провериш. Ама ти пошто мислиш дека си попаметен од другите и дека се знаеш, реши да пишеш вакво нешто. Јеби га, испадна глуп у ситуацијава.

.
Така је!
Чим википедија вика другарчиња биле, стварно се!
Им посакувам уште многу години да си се дружат со ова википедија ниво…

А се надевам русите конечно научија дека имаат пријатели само од корист!
Па нареден судар и они да бидат вакви “добри другари” и да дилаат оружје кај и да плаќаат…
Автоматски споено мислење:

Podlaboki se odnosi so Indija i aj kazi mi kako bea so UCHKITE Izrael 1999, po shto stvarno ne znam, ne se vo NATO i ne bile nikad. Ako tolku bea za UCHKiNE, pa sega site UCHKI navivaat za orkine. Znam samo deka ne imaat priznaeno ushte mislam 1995 pod ustavno ime R. Makedonija, za razlika od mnogu drugi nashi “prijateli”.
Го имаат признаено и Косово…
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.473
Поени од реакции
3.565
Точно е дека Палестинците многу страдале низ годините и многу млади животи згаснаа, но тоа не треба да биде оправдување за вака јавно сквернавење и понижување, оставање да лежат во локви крв, плукање по мртви тела, снимање и величење на сето тоа. Ова не треба да биде тероризам туку борба за слобода.
Имај предвид дека кај Израелците скоро сите имаат воена обука, жени мажи во сите години и се потенцијална опасност за оние што напаѓаат. Тоа што земале некој цивили заложници е за жал тактика кога се бориш против моќен противник, користиш нешто од ситуацијата за да олесниш идни преговори размена на затвореници и сл. Дури и во нашата историја се познати такви примери како Американката Мис Стон, заробена од четата на Јане Сандански
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.505
Поени од реакции
22.141
^Ти завидувам на хуморот.
Автоматски споено мислење:

Израелците им го прават на Палестинците истото тоа што Хитлер им го правел нив!
Буквално препишувале, па и усовршувале…

Колку што е оправдан бунтот во Варшавското Гето, толку оправдан е и овој бунт…!

Е сега дволичните “победници” ја пишуваат историјата…
@Staufer шо вика Шолц кај вас?
Не знам што кажа Шолц мислам и небитно е. Треба да се знае, дека државна доктрина на Германија е да се заштити Израел како држава. Од тоа излегуваат ред последици како што е финансиска и воена помош која тече со децении.
 
Член од
25 октомври 2016
Мислења
238
Поени од реакции
226
Така је!
Чим википедија вика другарчиња биле, стварно се!
Им посакувам уште многу години да си се дружат со ова википедија ниво…

А се надевам русите конечно научија дека имаат пријатели само од корист!
Па нареден судар и они да бидат вакви “добри другари” и да дилаат оружје кај и да плаќаат…
Автоматски споено мислење:


Го имаат признаено и Косово…
I nie go priznavme znachi za UCHK sme spored tebe?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
25.219
Поени од реакции
33.244
Имаат ли америчко државјанство, како Украинците (и Украинките) што побараа азил во Израел?
Пошто Израелците ги мобилизираат сите по ред, топтан и жените.


 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.679
Поени од реакции
22.917
@мкд владе еве, може вака?
Ne bas, vsusnost tocno napisav sto sakam, dve temi isto kako za Ukraina.
Vaka epten ke se razvodni posto tamu tehnicki mozes da pisuvas za bilo koj konflikt bilo kade vo svetot.
Nemase potreba za kompliciranje, krepi forumot uste nekoja tema, nema potreba da gi stedime.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
25.219
Поени од реакции
33.244
Вака ми изгледаше подобро. Често има пократки војни односно воени судири, а и ова во Израел не ми се верува да потрае повеќе од неколку недели.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
25.219
Поени од реакции
33.244
^^ Гледаш дека се ноќни снимки, ова е од синојќа не е од почеток на војната вчера наутро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom