Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.782
Поени од реакции
21.873
Почитувам мислење, ама не мислам дека имаш добра аналогија. Засилувањата во Бахмут не беа логистички конвои, беа оклопни транспортери, па и тие беа уништувани многу често. Нема да засилуваат еден половичен град, ќе вршат логистика за неколку области наеднаш. Како во Керсон што не беа доволни два моста, огромниот Антоновски мост беше автопат, не селски пат како нивата во Бахмут. Ама волуменот е различен.
Има и еден друг момент, Русите ретко кога покажаа прецизност во артилерија, во спротивно украинците поддржани од запад директно и индиректно секој ден гаѓаат по нешто. Исклучок се Ланцет дроновите, ама тоа не ја олеснува работата.
Разузнавачки и набљудувачки украинците се во предност, барем така изгледа на терен.

Размисли зошто толку интензивно се гаѓаат цели во Крим.
Ја избркаа морнарицата.
Гаѓаат депоа со гориво и муниција.
Гаѓаат ПВО
Гаѓаат бази, аеродроми, логистички чворови и.............. Командни центри

Наполеон рекол:"Аматерите зборуваат за тактика, а професионалците за логистика"

Русија и сега има мака со логистика, со поголеми загуби ќе мора да надомести повеќе материјали и опрема, што дополнително ја обременува логистиката. Морето ќе запре да биде опција за логистика без морнарица, патиштата и пругите ќе станат отсечени (постот погоре). Логистиката е многу комплексна машина, а таа машина ја контролираат штабови, Командни центри, ко тој вчера што го дигнаа во воздух. Луѓето и нивната експертиза се неповратни.
ВСУ треба да дојде до тие позиции првин, они се горе-доле на самиот почеток, изгубија сериозен број на луѓе и опрема а летната сезона завршува наскоро така да сметам дека ова сценарио има многу ниска шанса да стане реалност - но и покрај тоа да речеме напредуваат Украинците; треба 24/7 да гранатираат со артилерија, проектили и авијација (ако им остана нешто способно за вакви работи). Кај Херсон Русите, како што и ти кажа, имаа само две места (две тесни грла) кои беа очигледна мета низ кои мораше секојдневно да поминува "логистичкиот воз" и нивен прекин значи целосен прекин на логистиката додека во Запорожје има цела мрежа од автопати, регионални, споредни и селски/земјени патишта, дури може и нови да се направат и нивен погодок би значел турање нов асфалт и враќање во фунција за неколку часа а во меѓувреме пренасочување на возилата низ десетина други патишта.

Понатаму, Западот не може да произведе доволно муниција колку што и треба на Украина, во текот на целата војна сите страни се согласни дека Русите неколкупати повеќе користат артилерија за разлика од Украинците, според ЕУ Русите трошат помеѓу 20000 до 40000 а Украина троши помеѓу 4000 до 7000 муцинија дневно, САД месечно произведуваат 14000, Германците изненадувачки за сега не ги даваат Taurus, Storm Shadow се броени и тешко се заменуваат, украинските Точка се во вечните ловишта. Што попрво ќе прави ВСУ, ќе ги гаѓа стотиците руски камиони/возови што ќе транзитираат низ Запорожје, ќе се бранат во Харковската Област, ќе се обидат да направат нешто околу Артјемовск каде што самиот Зеленски рече дека ќе го заземат градот до крајот на 2023 година или ќе се бранат од некоја потенцијална руска офанзива кај Киев или што ти знам (не верувам дека ќе има руска офанзива, до крајот на годинава барем)?

Исто така, РФ може да ги снабдува тие региони и преку Азовското Море врз кое имаат 100% контрола и никаква закана од Украина освен ете проектили кои можеби ќе ги погодат и тоа ако се во пристаниште.

Ова е моето мислење но ќе видиме, ВСУ првин треба да стигне до овие позиции.
 
Последно уредено:
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Ма немој молим те. Колку неточни информации, чудо некое. Русија гаѓаше школи, хотели, градинки, трговски центри, мостови едно чудо од Лвив до Киев, железнички чворови во Житомир, Черкеси, Хмелницки..... Нуклеарни станици, особено Чернобил го гаѓаа, лани цело зимо цела електрична инфраструктура ја рокаа и пак ништо.

Мостот Керч го рокаат три пати до сега, и? Што? Каде е апокалипсава?

Едит: Одеса што ја рокаат секоја недела со илјадници тони жито.... Воена цел е така? Ко црквата таму што ја рокнаа.... Дека поповите војска служеле
За да реплицираш, мораш внимателно да го прочиташ постот на кој што реплицираш. Нуклерани станици никогаш не гаѓале, каков црн Чернобил. На Дњепар скоро и да нема срушен пост, си се префрлаат Украјиницте напред назад кога сакаат. Ова со хотелите, градинките (градинки бе?) трговските центри е епска глупост. Немаат попаметни работи Русите, ќе трошат ракети на градинки. За електричната инфрструктура ти напишав прецизно, ама не читаш, туку сакаш да се направиш многу упатен. Им ја гаѓаа, но не гаѓаа таму каде што струјата се произведува, гаѓаат трафостаници кои лесно се поправаат.

Што се однесува до Керчкиот мост, до сега беа минорни оштетувањата, па најжестока беше ракцијата кога им ја изгасанаа струјата во Украина а Зеленски беше зелен во суратот неколку недели откако прашуваше како е времето на Крим, после тој првиот напад. Јас ти гарантирам дека уништувањето на Керчкиот мост ќе значи апокалипса за Украина како што не можеш ниту да си замислиш.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.326
Поени од реакции
81.570
Па не е баш добро ама ок :) У Киев гаѓаат градинки и трговски центри, у Севастопол гаѓаат командни центри у сред состанок.
E да. Точно е ова.
Русите нема зашто своите ракети да ги трошат на глупи командни центри. Детски градинки се вистинската цел. Знаат они.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Lol kakvi gluposti, gagjale kaj so lesno se popravaat. Gagjaa kaj so najtesko se poprava a moes da go unistis lesno. Tranformatorite se najkriticna tocka za mrezata, znaea rusite tocno so gagjaat. Realnosta e deka ne uspeaa da gi ostavat bez struja. Mozhe ne se ni nadevaa, sakaa da kupat vreme samo.
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Lol kakvi gluposti, gagjale kaj so lesno se popravaat. Gagjaa kaj so najtesko se poprava a moes da go unistis lesno. Tranformatorite se najkriticna tocka za mrezata, znaea rusite tocno so gagjaat. Realnosta e deka ne uspeaa da gi ostavat bez struja. Mozhe ne se ni nadevaa, sakaa da kupat vreme samo.
Ајнштајн, што полесно се поправа, хидроцентрала или трафостаница?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Ајнштајн, што полесно се поправа, хидроцентрала или трафостаница?
Vidi za anstajn ne sum, ama za ova sum i anstajn i tesla za tebe. Mozhat komotno da uvezat struja, vrzani se so entso. Nastrana faktot so hidrocentralata e dosta potesko da ja srusis, vajda nema branata da ja mavaat. Prosetaj do Vrutok, razgleaj dali e polesno trafoto ili generatorot da go unistis. Ako go najdes voopsto :D
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.029
Поени од реакции
7.405
читаш читаш и не знаеш дали е Клинтон или Антон. Едниов демек бил војник, а лупа ко максим по дивизија фејковачи. :icon_lol:
Кај можат со тебе. Ти бољи си и од лица со воено искуство / образование, бољи си и од научници за вируси и бактерии.
Најдобар си у броење тенкови :P

Рускава војска испадна понеефикасна од платениците :confused:.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.522
Поени од реакции
40.488
Кај можат со тебе. Ти бољи си и од лица со воено искуство / образование, бољи си и од научници за вируси и бактерии.
Најдобар си у броење тенкови :P

Рускава војска испадна понеефикасна од платениците :confused:.
ја не викам дека сум бољи од никого. Него да викаш дека некој мавал нуклеарни централи со ракети е муабет безвезе.
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Vidi za anstajn ne sum, ama za ova sum i anstajn i tesla za tebe. Mozhat komotno da uvezat struja, vrzani se so entso. Nastrana faktot so hidrocentralata e dosta potesko da ja srusis, vajda nema branata da ja mavaat. Prosetaj do Vrutok, razgleaj dali e polesno trafoto ili generatorot da go unistis. Ako go najdes voopsto :D
И велиш нема да ги удрат браните?
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Тебе пиле како ти беше минатиот ник? За шо те банираа прошли пат?
Бонд, Џејмс Бонд. Обично ме банираат затоа што имам low tolerance на идиотизми и идиоти.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.103
Поени од реакции
3.301
i dobro ete ja udiraat, ne se razbiram od gradeznistvo i kolku toni eksploziv treba za da gi urnat, ama da receme kje se urne. So gi sprecuva da uvezat?
Има бункер бонби кој пенетрираат длабоко во земјата, ич и ја незнам колку се широки со бетон тие брани, ама и малку да и направат пукнатина притисокот на водата ќе го заврши останатиот дел.

За Kаховка знаеме дека украинците енормно испуштаа вода од погорните брани и дека е итниот преливник е во функција како што се гледа на левата слика во горниот десен агол.


Еве видео што се случува потоа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom