Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.513
Поени од реакции
7.042
Знам ама кажи го вицот.
E pa koga ce pravat krshtevka kumot zema zrno kafe go dupi so mala spirala i protnuva konec i mu go stava na gusha.
I so toa zrnce zel zhivot si vari kafe.Ako saka pojako kafe go potopuva vo vodata a ako saka poslabo go cuva nad pareata
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.440
Поени од реакции
2.434
Шала на страна паметно е да се шпара на денешно време, ама некој се толку занесени во тоа што не рачунаат дека еден ден ќе легнат под земја со уштедевината недопрена во банка, а обично кај 99% е така.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.507
Поени од реакции
5.284
Само што заборави да каже дека приватно за пензија плаќа во КБ првото приватно пензиско друштво каде што сите влашки олигарси се таму на куп бидејки Комерцијална банка се смета за главниот финансиски крвоток на Македонија или главната влашка финансиска тврдина и таа беше причина за апсењето на Орце Камчев бидејки таа ако падне ќе падне и цело лоби во Македонија.
Автоматски споено мислење:

Шала на страна паметно е да се шпара на денешно време, ама некој се толку занесени во тоа што не рачунаат дека еден ден ќе легнат под земја со уштедевината недопрена во банка, а обично кај 99% е така.
И да легнат не е проблем за нив бидејки цела заштеда се пренесува на деца и внуци и се така цели 10 векови кога почетниот капитал во злато го обезбеди римокатоличката црква за до ден денес да се одржува и пренесува од колено на колено.Од таму е излезена реченицата CINCI LEGIA DI ROMA.
 
Последно уредено:
Член од
24 август 2023
Мислења
10
Поени од реакции
18
Шала на страна паметно е да се шпара на денешно време, ама некој се толку занесени во тоа што не рачунаат дека еден ден ќе легнат под земја со уштедевината недопрена во банка, а обично кај 99% е така.
Болест е тоа, имав дедо, само шпараше, за денар поевтино цело Скопје го вртеше, а пари у банка куп.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.507
Поени од реакции
5.284
Болест е тоа, имав дедо, само шпараше, за денар поевтино цело Скопје го вртеше, а пари у банка куп.
Тоа е претеризам ако се работи за денар или 2 а да одиш бааги подалеку за да го купиш но вистинско шпарање е ако во радиус од 500 метри максимум 1км да имаш маркети како Стокомак,Кам или Кипер од една страна и Тинекс,Веро или Рамстор од друга страна и идентични артикли да ги купуваш од првите а не од вторите маркети а она што го нема во првите да го купиш од вторите итн.Шпарање е наместо секој месец на лоповските А1 и Телеком да им даваш минимум 500 денари месечна претплата за мобилна линија со 4 или 5гб месечен интернет ти се претплаќаш на Lycamobile која ја рента А1 мрежата за смешни 1600 денари за 360 дена и на секои 30 дена по 5гб интернет.Шпарање е дома наместо на струја да користиш рингли од шпорет ти готвиш на плин а струја користиш само за рерна кога ќе печеш нешто,шпарање е наместо со кола или автобус на работа ти одиш со нискобуџетен исправен точак барем до ноември месец каде трошоците за секои 3000км поминати ти изнесуваат мизерни 150 денари за промена на ланец плус 100 денари за лепак за внатрешни гуми со 48 лепенки кога ќе ти се дупне предна или задна гума.Ако јас годишно со точак поминувам минимум 12000км тоа значи дека годишно сум заштедил околу 1200 евра доколку наместо точак превозно средство користам мала градска кола на бензин итн.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.513
Поени од реакции
7.042
шпарање е наместо со кола или автобус на работа ти одиш со нискобуџетен исправен точак на барем до ноември месец каде трошоците за секои 3000км поминати ти изнесуваат мизерни 150 денари за промена на ланец плус 100 денари за лепак за внатрешни гуми со 48 лепенки кога ќе ти се дупне предна или задна гума.Ако јас годишно со точак поминувам минимум 12000км тоа значи дека годишно сум заштедил околу 1200 евра доколку наместо точак превозно средство користам мала градска кола на бензин итн.
Abe da sibish vekot me skina od seenje so izborov na zborovi!
Inace si po moe 100% vo pravo.

Primer, odam denes vo Lidl BIO Banani 1,99€ 100m ponatamu Aldi i kupuvam isto BIO Banani za 1,49€.
Kupiv 3 Kg znaci zashtediv pari za 1Kg .
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.311
Поени од реакции
16.392
Abe da sibish vekot me skina od seenje so izborov na zborovi!
Inace si po moe 100% vo pravo.

Primer, odam denes vo Lidl BIO Banani 1,99€ 100m ponatamu Aldi i kupuvam isto BIO Banani za 1,49€.
Kupiv 3 Kg znaci zashtediv pari za 1Kg .
Се глеа дека си од Прилеп.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.507
Поени од реакции
5.284
Се глеа дека си од Прилеп.
Пр
Се глеа дека си од Прилеп.
Да ама не живее во Прилеп туку во Германија:pos:
Автоматски споено мислење:

Abe da sibish vekot me skina od seenje so izborov na zborovi!
Inace si po moe 100% vo pravo.

Primer, odam denes vo Lidl BIO Banani 1,99€ 100m ponatamu Aldi i kupuvam isto BIO Banani za 1,49€.
Kupiv 3 Kg znaci zashtediv pari za 1Kg .
Еве како и што испазарив од еден наш македонски сајт што продава храна преку интернет ама цените во 90% се повисоки дури и од Веро а бесплатна достава имаш ако направиш промет од над 2000 или 3000 денари но ако првпат се регистрираш ти даваат како ваучер купон од 500 денари.И гледам што да купам а за да ми излезе поевтино и ги барам оние артикли на кои ставаат најмала маржа трговците а тоа се шеќерот и солта.Гледам 1кг шеќер ако во продавница беше 53,54 таму е 60 но ако купам 17кг за нешто над 1000 денари тогаш го користам ваучерот од 500 денари и на тој начин шеќерот испаѓа дека сум го платил упола или околу 30 денари.Им купувам скоро цела залиха и ете го пред врата ги носи доставувачот пакетите му викам фала многу пријатно и гледам после некој ден на сајтот шеќер нема и до ден денес не продаваат обичен туку во коцка плашејки се некоја друга будала да не ги стави во минус па вака навремено се повлекле од продажба:pos:
 
Последно уредено:
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.008
Поени од реакции
3.752
Како ви одговара, и како сте се договориле, така правете. Се дури нема расправии околу тоа.
Мене ми беше глупа констатацијата од девојката дека леле маж ми платил нешто, а јас не сум извала картица - може сум платила киријата таа недела, или јадењето, а може пак и не работам, може ебан денар неам, во било кој случај е сувишен и смотан коментар.

Се можам да сконтам од делење на финансии во брак, освен оние што си ги бројат денарите, или кој колку му должел на другиот. Притоа се фамилија, па и дете/деца имаат. А има вакви, што мене тоа понашање ми е стварно мизерно, па затоа и реков дека ако треба така на бракот да гледам, кусо нека е.




Да, се согласувам дека не е исто.
Е јас неможам да сконтам никакво делење на финансиите во брак, во никој правец, ниту пак должење помеѓу брачните другари. Каков живот е тоа со посебни финансии? Се знае, во семејството, секој во касата носи колку што заработил а зема колку што му треба, секако имајќи ја во предвид кондицијата на буџетот, начинот на живот, планови... Нема мои и твои пари, сите се наши.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom