Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Што требаше Путин ако беше паметен да направи?
Ајде Ајнштајн....
Би ти кажал што мислам, ама не заслужуваш.
Бркај работа, у право си, стај ме на игнор.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.846
Поени од реакции
9.001
Би ти кажал што мислам, ама не заслужуваш.
Бркај работа, у право си, стај ме на игнор.
Нема потреба од игнорирање....у право си, може недолично изгледа. Ама објаснето е многу пати, ова не е игра...тоа е тоа што ти не го разбираш...како и да е.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Да си кажам пред време, не знам колку е точна мапава, видовме и претходно уметнички дела карикатури.


Според мапава одбраната е упорни линии во длабина, а не флексибилна одбрана во длабина ко што тврдеа некои фаци

Според реалната слика од досегашните настани, упорни линии во длабина изглеџаат како вистина и како правилен избор. Останува да видиме кој е крајниот резултат, кој ќе скине конци прв.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.809
Поени од реакции
40.971
Да си кажам пред време, не знам колку е точна мапава, видовме и претходно уметнички дела карикатури.


Според мапава одбраната е упорни линии во длабина, а не флексибилна одбрана во длабина ко што тврдеа некои фаци

Според реалната слика од досегашните настани, упорни линии во длабина изглеџаат како вистина и како правилен избор. Останува да видиме кој е крајниот резултат, кој ќе скине конци прв.
ако копаат тунели може ќе ја поминат.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.556
Поени од реакции
36.516
Руските ракети уништуваат воени цели, украинските обични згради на цивили. Има разлика.
Аха да, сите до една само воени цели. Немаше убиени деца и цивили. Ако се цивили загинати тоа мора да е од украинска против воздушна ракета, руска ракета не може да згреши.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
О
Аха да, сите до една само воени цели. Немаше убиени деца и цивили. Ако се цивили загинати тоа мора да е од украинска против воздушна ракета, руска ракета не може да згреши.
Од што нема цивилни жртви од руски рекети, украинците се приморани да си го бомбардираат цивилнлто население сами, за да може да има постови по телеграм.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.786
Поени од реакции
23.574
Аха да, сите до една само воени цели. Немаше убиени деца и цивили. Ако се цивили загинати тоа мора да е од украинска против воздушна ракета, руска ракета не може да згреши.
edno e da zgresi drugo e koga namerno se napagaat civilni celi. urkite se teroristi
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.863
Поени од реакции
26.466
Не ми е јасно како не ја гледате играта на америте.
1.РФ тврди дека ќе интервенира во Грузија и Украина ако одат кон НАТО
2.САД ја сили Грузија дека ќе ја брани, РФ интервенира во Грузија. Со тоа РФ докажува дека е сериозна и дека не жали многу.
3. САД ја сили Украина, РФ го зима Донбас и Крим. САД сваќа дека РФ навистина оди до крај и игра на следен чекор
4. Вооружи ја Украина до заби. САД пуштаат се што е потребно во Украина. РФ влегува во гомна до гуша.

И после ќе не убедувате тука, на РФ и одговарала долга војна. Кој мајндфак чоек....

Мислам дека ни америте не се надеваа на вака добар исход за нив. Стратегот Путин наивен да ти бил.
Не е дали им одговара или не, туку како решиле дека ќе ја играат играта. Американците се гледа како играат и на таа игра можеше да не се одговори и да се добие НАТО држава со силен анти-руски сентимент. Или да се реагира вака како што се реагира. Дека решиле да играат спора и долга војна има доста индикации, како на пример, количеството муниција која ја трошат. Дека САД не биле спремни на тоа, кажува фактот дека произведуваат месечно количество муниција, која Русите ја трошат на дневно ниво. Не и одговара на Русија војна, но Русија нема избор и го прави тоа што може.

А иначе смешките дека не губат во Украина, остај ги за друг. На пример, ако изгубеше Русија во Сирија, зарем нема да беше тоа пораз. Ако Русија заврши со победа во Украина, тоа ќе биде страшен пораз за западот и дефакто крај на западната доминација над светот. Пошто како што гледаме, не е само воената игра и не е како другите случаи кога државата која му се спротивставуваше на западот да е изолирана. Војната е на повеќе нивоа и сега засега, во генерала, западот губи. Од таков еден аспект, на Русија и одговара спор развој на војната во Украина. Многу повеќе отколку да имаа скапа анексија, која ќе следеше со страшен герилски отпор, ефтин за западот.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.861
Поени од реакции
7.076
Аха да, сите до една само воени цели. Немаше убиени деца и цивили. Ако се цивили загинати тоа мора да е од украинска против воздушна ракета, руска ракета не може да згреши.
Епа никој не им е виновен на Русите, што Украинците трупаат војска, оружје и команданти во цивилни згради и што им се неквалитетни ПВО ракетите. За сиве овие работи има докази, како фотографии од воени возила кај тој трговскиот центар и фактор на уништување кај цивилните објекти што се поврзува со соодветни ПВО ракети, наместо со помоќните руски крстосувачки ракети.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.437
Поени од реакции
22.343
Аха да, сите до една само воени цели. Немаше убиени деца и цивили. Ако се цивили загинати тоа мора да е од украинска против воздушна ракета, руска ракета не може да згреши.
Toa za vas objektivnite se vika kolateralna steta. Rokas voena cel, nekoj civil se nasol na pogresno mesto vo pogresno vreme, jbg bad luck :toe: .
Terorizam e koga namerno targetiras nevino civilno naselenie radi X pricini.
Tuku bas me interesira dali tv kukja e civilna ili voena cel :cautious:.
Da znaeme eventualno vo idnina ako roknat nekoja tv stanica dali e akt na terorizam ili legalna voena cel. Sto veli priracnikot za objektivnost?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.424
Поени од реакции
5.751
Да се сложувам, Украина заслужува да има прецизни ракети, не знам зошто не ги добиваат.

Засега кон Русија стрелаат со свое орожје, не со Нато оружје.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.424
Поени од реакции
5.751
Pa najverojatno za da ne se ozracat, i sebe i drugite ;)
Ти ибам првата светска воена сила која мисли дека ќе го спаси путкин со атомски бомби, а се фалеа дека имаат повеќе од тоа.

Нити се прва воена сила нити путкин ќе го спасат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.437
Поени од реакции
22.343
Ти ибам првата светска воена сила која мисли дека ќе го спаси путкин со атомски бомби, а се фалеа дека имаат повеќе од тоа.

Нити се прва воена сила нити путкин ќе го спасат.
Prva, vtora, peesta, sepak ete ne im davaat, pa sega ti vidi razmisli.
Ili uste podobro, zosto ne im davaat spored tebe.
Bas me interesira stavot na eden random siptаr.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom