Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Апсолутно, секоја војна е за осуда, а камо ли цивилни жртви. Рушење и палење на верки, културни објекти исто.

Не е битно дали од старт си осудил рушење на црква или не, во контекст на моето прашање. Ти го поставив прашањето, затоа што ти автоматски ги окриви русите, нешто што друг член го направи со црквата, окривувајќи го украинското ПВО, а ти реагираше на тоа, со право. Жртвите од зградана никој нема да ги врати, ама е битно да се знае точно кој е кривецот, а не да се тера пропаганда. Зеленски се истрча со црквана кажувајќи со каква ракета била погодена, а штетата апсолутно не соодветавува со моќта на ракетата. Што ја негира украинската верзија на настанот. Сега не знам дали има инфо со што била погодена зградава, само дека било ракетен напад, поради дистанцата од нешто под 100 км до најблиската точка контролирана од русите, таму некаде кај нуклеарката во Запорожје, претпоставувам дека опцијата би била некоја балистичка ракета или дрон или ПВО. Ако може да им се верува на симулациите на јутуб и некои предходни удари на руски ракети, како паркингот на тој трговскиот лани, зградана во Харков, некои други згради лани кои беа и поголеми од оваа, по штетата тешко дека била некоја ракета од типот на Искендер и слични.

Што се однесува до успесите и неуспесите на русите веќе кажав, таа првата и најбитна точка, која едина се исполнува доле на терен, тоа е целосно ослободување на ДНР и ЛНР, а и тие што после ги додадоа, е неиспонета, останатие директно зависат од неа и ќе се решаваат на маса.

Има неколку на форумов, на двете страни, кои па благо речено не ги боли за цивилни жртви, како ова да е некој филм или игрица за нив, а ликот што го спомна предњачи.
Ти благодарам на одговорот, многу убаво кажано.
Ако се вратиш назад ќе видиш дека за црквата моја оценка беше дека двете страни лажат.
За предвидувањата останува да видиме
Автоматски споено мислење:

Објективност имаш колку еден муслиман што има објективност кон Исламот и нивниот пророк. :icon_lol:


И силувања и масакри да прават кур нема да ти чуе знам (ни пак ти чуе), затоа си најобјективен тука на темава.
Објективен бил ама кур не му чуе кога едната страна прави пиздарии или не се десило, или се десило ама не биле тие криви, кој дијаболик човече :icon_lol:. Дај бе не се резили жити мајка.


И немој да бидиш хипокрит и да те видам да јадеш гомна за тука некој што навивале. Само како да ти појаснам кога си глуп (или си на норма) ја искрено се надевам дека си на норма, пошто реално нема поглупо суштество од тебе на форумов (океј Рон, ама тука негде сте)
Очигледно те потценив, јавно се извинувам за тоа
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026




Aрно ама регрутерите некогаш налетуваат и на незгодни момци. :unsure:

Автоматски споено мислење:

Што не пишете дека и претседателот на Египет го побарал истото, или тоа иде под тепих?
Ех?
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.864
Поени од реакции
7.091

,,Ghosts", ,,Ghost", a? Звучи познато ова, но како и претходните ,,духови", смеам да кажам дека ,,није се десило" или е ништо наспрема руските снајпери кои салата ги прават Украинците редовно. :icon_lol:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.384
Поени од реакции
35.675
@Zlatikevichius , златен, еве ти жив пример како ти се мочаат у уста. Дупли јузер, оффтопик од типот грујо, мујо, кур се тресе, очигледно намерни провокации кои се претвараат во кавги….

што да ти кажам.
@jamajka , мене буквално не ме засега каков став имаш ти и каков став има тој другиот со кој се карате по однос на прашањето за кое (треба да) се води дискусија тука. Мојот став по тоа прашање не сум го изнел зашто не гледам никаква здраворазумна логика потоа да се расправам со секакви. Не ве ни читам што пишувате тука, ако баш сакаш да знаеш! Така што, мене во уста никој не ми се моча, зашто не ме засегаат ничии ставови. Ако ти си сметал дека некое мислење е офтопик, требало да го пријавиш, и тогаш ќе сум го прочитал и него и околните мислења и ќе сум видел дали се офтопик или не. Ама јас пријава не видов. Инаку, мојата работа не вклучува џаболебарење 24/7 пред компјутер и читање на десетици илјади мислења во стотици теми и модерирање на секое поединечно.

Ова ти е трет пат како се обидуваш мене да ми изигруваш шериф тука. Нема да те избришам и да ти дадам казнени за тоа, зашто очигледно не знаеш на кој начин работат модераторите. Еве пак ќе ти кажам: ако сметаш дека некој пишал нешто офтопик, ќе го пријавиш и јас ќе ја разгледам пријавата. Ако не, следниот пат кога ќе одлучиш да ми мудруваш мене, ќе преземам други мерки.
Автоматски споено мислење:

@Lokvan , @poimanemam и @Vanlok ќе одморат од темата по 10 дена заради офтопик.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.769
Поени од реакции
9.891
Фашистичката држава гаѓа силоси со жито на пристаниште наменети за извоз...Која беда дно од т.н. држава.. Да ти е главен приоритет да уништиш храна за да му наштетиш на противникот...Од глад да умрат племе циганско..Мизерија ПУУ.
Автоматски споено мислење:

Па така е у злато плива фашистичката врхушка..загреби малце подоле кај народ па ќе видиш беда и јад.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Фашистичката држава гаѓа силоси со жито на пристаниште наменети за извоз...Која беда дно од т.н. држава.. Да ти е главен приоритет да уништиш храна за да му наштетиш на противникот...Од глад да умрат племе циганско..Мизерија ПУУ.
Автоматски споено мислење:



Па така е у злато плива фашистичката врхушка..загреби малце подоле кај народ па ќе видиш беда и јад.
Стрико, убаво ли е украинското жито? Пушта ли радијација? :icon_lol:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.660
Поени од реакции
82.474
Што не пишете дека и претседателот на Египет го побарал истото, или тоа иде под тепих?
Пред Русија да го прекине договорот за експорт на жито, преку Црно Море, колкав процент од тоа жито идеше за земјите од Третиот свет, а колкав за Западот и другарите?
Е тоа е информацијата која се бутка под тепих.

Како Пирошката се крена против Путин али изгуби, иста судбина го снајде. И јамајка го пратија егзил Белорусија :(
Она што навистина се случи е - Вагнер се премести на север од Украина. Ама ако сакаш ќе го нарекуваме лоша судбина за Пригожин и егзил.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Она што навистина се случи е - Вагнер се премести на север од Украина. Ама ако сакаш ќе го нарекуваме лоша судбина за Пригожин и егзил.
Уште почудно во тој егзил е што често излегуваат информации за негови патувања низ Русија. Бунтот беше тешка бламажа, ама после него, многу чудно е однесувањето на сите.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
@jamajka , мене буквално не ме засега каков став имаш ти и каков став има тој другиот со кој се карате по однос на прашањето за кое (треба да) се води дискусија тука. Мојот став по тоа прашање не сум го изнел зашто не гледам никаква здраворазумна логика потоа да се расправам со секакви. Не ве ни читам што пишувате тука, ако баш сакаш да знаеш! Така што, мене во уста никој не ми се моча, зашто не ме засегаат ничии ставови. Ако ти си сметал дека некое мислење е офтопик, требало да го пријавиш, и тогаш ќе сум го прочитал и него и околните мислења и ќе сум видел дали се офтопик или не. Ама јас пријава не видов. Инаку, мојата работа не вклучува џаболебарење 24/7 пред компјутер и читање на десетици илјади мислења во стотици теми и модерирање на секое поединечно.

Ова ти е трет пат како се обидуваш мене да ми изигруваш шериф тука. Нема да те избришам и да ти дадам казнени за тоа, зашто очигледно не знаеш на кој начин работат модераторите. Еве пак ќе ти кажам: ако сметаш дека некој пишал нешто офтопик, ќе го пријавиш и јас ќе ја разгледам пријавата. Ако не, следниот пат кога ќе одлучиш да ми мудруваш мене, ќе преземам други мерки.
Автоматски споено мислење:

@Lokvan , @poimanemam и @Vanlok ќе одморат од темата по 10 дена заради офтопик.
@jamajka ќе одмори десет дена од темата заради офтопик и шерифување.
:oftopik: ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom