Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.660
Поени од реакции
82.474
Изнаумреа цивили во Украина, ама на темава е:

1. Колатерална штета е тоа, војна е се дешава, ништо страшно.
2. Не се десило, незнаја не су одавде?
3. Европскиот исис е крив

Се бира помеѓу 1 или 2 или 3, а може и трите, друг избор нема.
Тоа е мојот став. Цивили гинат на сите страни у војна и тоа е. Ќе има и грозоморни ѕверства. Тоа е рат.

Ако некој си има у главата некоја порозова замисла за тоа што е војна, ја немам ништо против.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Крвопролевањето започна на Мајдан!
Прво со платени хулигани и нџо-нацисти…
Потоа со кучиња на војната донесени од ЦИА да со снајпери направат фалс-флаг!

Оттука натаму, коцката е фрлена!
Укрите направија грешен избор, и сега ќе си се дават во г*мната…

(2004 имаа среќа со портокаловите! Тимошенка испадна обична преварантка за пари дури и за западните и мастери…!)
Ама среќа при изборот или пасивноста не може да имаш стално…

Без многу емоции! Кој што со дробел, тоа ќе си срка!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.870
Поени од реакции
26.482
Некој да го гаѓаше Вашингтон вака редовно со дронови, какви ерекции ќе се дешаваа тука :D

Ама добро, точката на толеранција ви расте редовно. Нормално ви станува нешто што до завчера беше незамисливо.
Им ги срушија спомениците на татковците на нацијата, па никому ништо и ти како што паметам дркаше на тоа.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
927
Поени од реакции
990
Цивилни жртви се за осуда. Точка.
Дали биле руси, украинци, цигани, марсовци, муслимани, будисти, нацисти, комунисти, сатанисти или хипици, цивили се светиња и не смеат да се чепнат. Ако не претставува опасност, нема начин или средства да се брани - тој е цивил и не смее да биде допран. Можеби поддржува една страна или друга, можеби навива за овие или оние, цивил е светиња. Точка.
Истото важи за верски објекти, џамии, цркви, синагоги, ако сака храм на Аполон нека е, верски објект е светиња и не смее да се чепне, ниту да се користи од завојувана страна.

Јас осудив во старт и за црквата, и за Москва и за Суми и се што се деси неделава. Спорев дека теориите за ПВО немаат докази, ама тоа не оправдува што се случило.

За разлика, никој од проруска екипа не осуди цивилни украински жртви, дури бараа кој бил крив, сам себе го убијал сценарија. Е тоа е лицемерие, од петни жили да се мачат да кажат колку СВО е праведна ама цивиливе ќе ги игнорираме. Срамота, жално и подло.


Од почетокот на СВО има повеќе финтици во рускиот наратив кои никако не ми е јасно како така лесно успеаја да прелажат поширока маса.

Ако Украина напредува, наративот вика: РФ војува со НАТО а не со Украина
Ако Украина освојува територија, наративот вика: добра волја, тактичко повлекување за да нема човечки загуби, или омиленото, да освоија ХХ територија ама загубите им се YYY огромни всушност РФ намерно ова го направи
Во случајов и најумоболната е:
Погодените цивилни објекти се кривица на ВСУ бидејќи РФ гаѓа само воени цели, а ПВОто на Украина ги причинува цивилните жртви

Од една страна се отепува руската страна од фалење дека 10:1 имаат надмоќ во артилерија ама од друга страна споро напредувале за да нема цивилни жртви.
Артилерија не разликува кој е цивил а кој не, шрапнелот не бира униформа. Скоро цел пропруски кампус тука страда од еуфорија кога гинат украински цивили и тоа е жива трагедија за нашето општество, вклучувајќи го во ист кош и Цитро кој пак се радува на цивилни жртви руси.

Сметај ме за што сакаш, можеби сум лицемер, ама ако не осудуваш цивилни жртви си шлајм на човештвото, лицемерен шлајм или не - сеедно
Зајакот си седел во шумата и пишувал нешто… Дошла лисицата и го прашала:
– Што пишуваш, зајче?
– Докторска дисертација! – одговорил тој.
– А која ти е темата? – го прашала лисицата.
– Како да одереш лисица – одговорил зајакот.
– Идиоту, како се осмелуваш!? – извикала лисицата налутено, го фатила зајакот и го одвлечкала во грмушките, од кои потоа се слушнале врисоци.
Зајакот потоа излегол од грмушките и продолжил да пишува… Малку подоцна дошол и волкот.
– Што пишуваш? – прашал волкот.
– Докторска дисертација!
– За што?
– Како да се одере волк!
– Како се осмелуваш!? – извикал волкот налутено, и го одвлечкал зајакот во грмушките.
Повторно се слушнле врисоци. Од грмушките излегол зајакот, а со него и мечка која го потапка по рамо и му рекла рече:
– Дали виде зајаче? Не е важно која е темата, важно е кој е менторот!
Само за делот за НАТО, другото си е реално, секој си влече на своја страна.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Си ја осудил Русија за нешто досега? Не
Шо има тоа врска?
МОРАМ да ја критикувам Русија за да се покажам нешто како непристрасен во муабетов за Украина? Не претставувам како непристрасен, јас отворено навивам за Русија - и тоа од мои, македонски причини. Но тоа што не сум непристрасен не значи дека не можам да дискутирам објективно. За разлика од вас западните навивачи (а богами и активисти, не сите ама има доста такви од тој вашиот табор).

Ако некогаш доживеам оваа денешна РФ да ни го направат ова што денес континуирано ни го прават САД, тогаш ќе ја таргетирам Русија за критикување. Засега немам таква причина, и 100% навивам за нив. Непријателот на мојот непријател, и така тоа.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.355
Поени од реакции
6.938
Цивилни жртви се за осуда. Точка.
Дали биле руси, украинци, цигани, марсовци, муслимани, будисти, нацисти, комунисти, сатанисти или хипици, цивили се светиња и не смеат да се чепнат. Ако не претставува опасност, нема начин или средства да се брани - тој е цивил и не смее да биде допран. Можеби поддржува една страна или друга, можеби навива за овие или оние, цивил е светиња. Точка.
Истото важи за верски објекти, џамии, цркви, синагоги, ако сака храм на Аполон нека е, верски објект е светиња и не смее да се чепне, ниту да се користи од завојувана страна.

Јас осудив во старт и за црквата, и за Москва и за Суми и се што се деси неделава. Спорев дека теориите за ПВО немаат докази, ама тоа не оправдува што се случило.

За разлика, никој од проруска екипа не осуди цивилни украински жртви, дури бараа кој бил крив, сам себе го убијал сценарија. Е тоа е лицемерие, од петни жили да се мачат да кажат колку СВО е праведна ама цивиливе ќе ги игнорираме. Срамота, жално и подло.


Од почетокот на СВО има повеќе финтици во рускиот наратив кои никако не ми е јасно како така лесно успеаја да прелажат поширока маса.

Ако Украина напредува, наративот вика: РФ војува со НАТО а не со Украина
Ако Украина освојува територија, наративот вика: добра волја, тактичко повлекување за да нема човечки загуби, или омиленото, да освоија ХХ територија ама загубите им се YYY огромни всушност РФ намерно ова го направи
Во случајов и најумоболната е:
Погодените цивилни објекти се кривица на ВСУ бидејќи РФ гаѓа само воени цели, а ПВОто на Украина ги причинува цивилните жртви

Од една страна се отепува руската страна од фалење дека 10:1 имаат надмоќ во артилерија ама од друга страна споро напредувале за да нема цивилни жртви.
Артилерија не разликува кој е цивил а кој не, шрапнелот не бира униформа. Скоро цел пропруски кампус тука страда од еуфорија кога гинат украински цивили и тоа е жива трагедија за нашето општество, вклучувајќи го во ист кош и Цитро кој пак се радува на цивилни жртви руси.

Сметај ме за што сакаш, можеби сум лицемер, ама ако не осудуваш цивилни жртви си шлајм на човештвото, лицемерен шлајм или не - сеедно
Апсолутно, секоја војна е за осуда, а камо ли цивилни жртви. Рушење и палење на верки, културни објекти исто.

Не е битно дали од старт си осудил рушење на црква или не, во контекст на моето прашање. Ти го поставив прашањето, затоа што ти автоматски ги окриви русите, нешто што друг член го направи со црквата, окривувајќи го украинското ПВО, а ти реагираше на тоа, со право. Жртвите од зградана никој нема да ги врати, ама е битно да се знае точно кој е кривецот, а не да се тера пропаганда. Зеленски се истрча со црквана кажувајќи со каква ракета била погодена, а штетата апсолутно не соодветавува со моќта на ракетата. Што ја негира украинската верзија на настанот. Сега не знам дали има инфо со што била погодена зградава, само дека било ракетен напад, поради дистанцата од нешто под 100 км до најблиската точка контролирана од русите, таму некаде кај нуклеарката во Запорожје, претпоставувам дека опцијата би била некоја балистичка ракета или дрон или ПВО. Ако може да им се верува на симулациите на јутуб и некои предходни удари на руски ракети, како паркингот на тој трговскиот лани, зградана во Харков, некои други згради лани кои беа и поголеми од оваа, по штетата тешко дека била некоја ракета од типот на Искендер и слични.

Што се однесува до успесите и неуспесите на русите веќе кажав, таа првата и најбитна точка, која едина се исполнува доле на терен, тоа е целосно ослободување на ДНР и ЛНР, а и тие што после ги додадоа, е неиспонета, останатие директно зависат од неа и ќе се решаваат на маса.

Има неколку на форумов, на двете страни, кои па благо речено не ги боли за цивилни жртви, како ова да е некој филм или игрица за нив, а ликот што го спомна предњачи.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.510
Поени од реакции
2.606
МОРАМ да ја критикувам Русија за да се покажам нешто како непристрасен во муабетов за Украина? Не претставувам како непристрасен, јас отворено навивам за Русија - и тоа од мои, македонски причини. Но тоа што не сум непристрасен не значи дека не можам да дискутирам објективно.
Пристрасен сум кон Русија и отворно навивам ама дискутирам објективно или со други зборови, имам секс со мажи ама не сум педер. Па добро викаат некои, не е болест се што боли :icon_lol: . Не ти ја чепкаме повеќе мајка Русија, аман за аман не се лути :icon_lol:

Автоматски споено мислење:

Тоа е мојот став. Цивили гинат на сите страни у војна и тоа е. Ќе има и грозоморни ѕверства. Тоа е рат.

Ако некој си има у главата некоја порозова замисла за тоа што е војна, ја немам ништо против.
Океј е број 1 воглавно, пошто викаш цивили гинат на сите страни, што е точно. Само тие громорозни ѕверства ќе ги има и од 2те страни, за разлика тука ако ги читаш ванлоците, бачињата испаѓа дека нема жртви цивили од страна на мајка Русија, тоа само терористите од Украина го прават.
Автоматски споено мислење:

За разлика од вас западните навивачи (а богами и активисти, не сите ама има доста такви од тој вашиот табор)
"Why do you look at the speck of sawdust in your brother’s eye and pay no attention to the plank in your own eye?" - Матеј 7:3-5
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Каква врска има навивање со способност (или неспособност) човек да биде објективен.
Значи ако навивам за Лејкерс, јас по дифолт не можам објективно да разговарам кога играат добра а кога лоша кошарка?

Бирање за кој ќе навиваш е една работа а дали можеш или не, да бидеш објективен - тоа е друга работа.
Не дека не разбираш ама уште си во филм да изиграваш кловн.

имам секс со мажи ама не сум педер
Па реков јас дека те стрелале. :(
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.510
Поени од реакции
2.606
Каква врска има навивање со способност (или неспособност) човек да биде објективен.
Значи ако навивам за Лејкерс, јас по дифолт не можам објективно да разговарам кога играат добра а кога лоша кошарка?

Бирање за кој ќе навиваш е една работа, дали можеш или не, да бидеш објективен - тоа е друга работа.
Не дека не разбираш ама уште си во филм да изиграваш кловн.


Па реков јас дека те стрелале. :(
Објективност имаш колку еден муслиман што има објективност кон Исламот и нивниот пророк. :icon_lol:

Ако некогаш доживеам оваа денешна РФ да ни го направат ова што денес континуирано ни го прават САД, тогаш ќе ја таргетирам Русија за критикување. Засега немам таква причина, и 100% навивам за нив.
И силувања и масакри да прават кур нема да ти чуе знам (ни пак ти чуе), затоа си најобјективен тука на темава.
Објективен бил ама кур не му чуе кога едната страна прави пиздарии или не се десило, или се десило ама не биле тие криви, кој дијаболик човече :icon_lol:. Дај бе не се резили жити мајка.


И немој да бидиш хипокрит и да те видам да јадеш гомна за тука некој што навивале. Само како да ти појаснам кога си глуп (или си на норма) ја искрено се надевам дека си на норма, пошто реално нема поглупо суштество од тебе на форумов (океј Рон, ама тука негде сте)
Кога ќе умреш не страдаш ти, страдаат твоите блиски и сите околу тебе. Ти си мртов и не си свесен дека си мртов.
Исто е кога си глуп
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.211
Поени од реакции
6.884
Каква врска има навивање со способност (или неспособност) човек да биде објективен.
Значи ако навивам за Лејкерс, јас по дифолт не можам објективно да разговарам кога играат добра а кога лоша кошарка?

Бирање за кој ќе навиваш е една работа а дали можеш или не, да бидеш објективен - тоа е друга работа.
Не дека не разбираш ама уште си во филм да изиграваш кловн.


Па реков јас дека те стрелале. :(
војната е од интерес или за преживување,за какво навивање спомнуваат членови овде и дали живеат на земјата или се летнати по облаци
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.591
Поени од реакции
36.538
Им ги срушија спомениците на татковците на нацијата, па никому ништо и ти како што паметам дркаше на тоа.
Многу паметиш, одмори малку мозокот да не биде каша попара :LOL:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.870
Поени од реакции
26.482
Многу паметиш, одмори малку мозокот да не биде каша попара :LOL:
Ааа не сум јас од паметните, ти беше тој. Од ќе пропадне Британија ако излезе од ЕУ, до странците ќе не напраат ѓоа Луксембург.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.870
Поени од реакции
26.482
САД ќе изгубела во Украина и во Македонија ќе се решеле сите проблеми после тоа. Па уште навивале за Русија после 2001ва и американците што биле инволвирани. Као кој го ебе Сан Стефански и поделба на држаава за да се креира Бугарија, 2001ва е побитна. Дека у глобална промена на силите Русите ќе не прашаат нас пред Грците и Бугарите. Кои слепци човече, кое апсолутно незнаење на глобална политика и маштање со паметот. Ист памет ко африканцине што мислат дека некоја праведност им следува ако ги избркаат западњаците и им дојдат кинези/руси.
@Zlatikevichius , златен, еве ти жив пример како ти се мочаат у уста. Дупли јузер, оффтопик од типот грујо, мујо, кур се тресе, очигледно намерни провокации кои се претвараат во кавги….

што да ти кажам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom