Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.322
Не сум некој што оди да копа назад оти знам што е зборувано, ама еве ти се што си кажувал за црквата,
со сите сили се обидуваш да докажеш дека е руска ракета/бонба оти ете немало докази дека била баш украинска ПВО, па дури и во еден пост викаш дека постои можност да е Герањ поради малата ексползија, а забораваш дека Герањот има 3 метри крила и колку и да експлдира ќе има остатоци од нив.

Со сите сили сакаш да ни кажеш дека русите се лоши оти ете рокнале црква, не сме глупи ние секогаш се обидуваш да ги извртиш работите.

За браната шо викаше? А?
За нуклеарката шо викаш кој сака да си ја рокне?
Ако веруваш во ова, имам мост во Бруклин за продавање ако те бендисува, евтинко.

Постои цела класа на муниција наречена фрагментирачка муниција. Од куршум на пушка, преку рачна бомба, минофрлач, хаубица, рекетна артилерија, балистички рекети и интерконтинентални рекети. Се е фрагментирачко. Во основа се што има фугастно полнење е фрагментирачки експлозив. Тука спаѓа и фамозниот ФАБ.

Сепак, уверливи стрелки и ракавици горе, кој не верува да му умре мајка.
Јас не го тврдам тоа за да ти го објаснувам.
Таксист објави слики со тврдење дека црквата е срушена од С-300 а доказ се фрагментите. Јас фино лепо си објаснив зошто тоа не е доказ.

Кој ја срушил и со што, ниту знам ниту имам докази. Битно е вие да си верувате на се што ви се сервира.

Пример, ова е мерџото на Киро Г. После атентатот. Видливи се фрагментите, те дупките од фрагменти.
Прегледај го приврзокот 385300
Шо викаш ти? Укрите го имаат гаѓано со С-300?
И како е ова доказ или аргументација?


Како е тоа евидентно па се гледа на сликава? Како од сликава процени ти дека е С-300?

Ами јас не правам муабет со Зеленски, со тебе правам. Ти тврдиш дека е лесно уочливо, се гледало. Каде се гледа? Како се гледа?
Аха, јас сега русите треба да ги правдам за да има логика тврдењето дека С-300 е единствена во фрагментирачко експлодирање. Топ
Автоматски споено мислење:


Значи бидејќи штетата е мала мора да е С-300?
Претходно тврдеше дека фрагментите биле клучни, сега тврдиш штетата е мала, затоа е С-300?
Толку сте ограничени што не може да мислите надвор од пропаганда. Или Путин е во право или Зељо е, не е возможно да се двајцата грешка и да јадеме пропаганда од двете страни?
Автоматски споено мислење:


Те молам со Ванчо у исти пост да не ме ставаш. На игнор ми е, супер му е таму.
Не тврдам. Немам информација, не шпекулирам. Ама сигурен сум дека двете спротивставени официјални изјави се неточни.
Автоматски споено мислење:


Ако гаѓам градба што не е бункер би гаѓал со фугастно полнење.
Автоматски споено мислење:


Чија агенда терам Ронка и кај знаеш дека сум крстен?
Не не сум убеден.
Сега влегуваме во хипотетички муабети.
Теоретски возможно е. Ако балистичката рекета погоди близу до црквата а не директно, да штетата може да изгледа така од притисокот и потресот на експлозијата. Треба многу ѕвезди да се наредат во права линија, ама можно е. Мене ми е малку веројатно. Шехид ми е поверојатен, помало полнење има. Ама ниту една од двете страни не понуди верна опција.
Во моментов за мене двете страни лажат
Кога јас ќе кажам нешто, 20 души ми се закачувате за кажаното, ама јас си го бранам ставот и ви реплицирам на темата. Некогаш сум во право, некогаш не сум.
Кога ти ќе се изнатресеш глупости, ти викам ајде докажи дека јас така сум рекол, би било лесно да ме цитираш, ти не се замараш. Лупаш уште 300 нови глупости директно copy-paste од руска пропаганда и идеш даље.

Тоа во наше село се вика БОТ
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.660
Поени од реакции
82.481
Прегледај го приврзокот 385864
Кога сме кај црквите и христијанството...еве што му подари Зеленски на папата пред некој месец.
Што му е на тој будала?
wtf?
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Зошто било неизбежен факт во тој историски период и веќе била на терен создадена од претходните режими. После првата светска војна ба територијата на Украина имало 3 Украински држави и четри регионални држави и една анархистичка "држава" . Плус и Полска извршиле инвазија во 1920.

Советскиот Сојуз во тој период кога се одлучувале тие работи 1919-24/5 не знаеле главата кај им е, и едноставно морале да прават некој компромиси кои на долг пат се покажале доста погубни. Поточно самото давање на државност на Украинците не би рекол дека е проблематично туку повеќе начинот на кој е дадено и со која идеја позади себеси.

Едноставно Украинците првин осознале што е Украина е од Германците и Австријците кога ја оформиле Украинската Држава/Хетманат во 1919. А Германците за свои цели тие граници ги ставиле до Волгоград на Исток, до Минск на Север и до Крим на Југ. Дека до таму им стигнале армиите. И за дел од Украинците тоа било идејата за што е Украина. Зошто што е Украина и што е Украинец е многу различна работа ако прашаш Украинец од Лвов, Украинец од Киев/Полтава или Украинец од Запорожје.

Еве што им презентирале Германците дека е Украина:
Прегледај го приврзокот 385800

Најголемата грешка што ја направиле е што прифатиле трансфери на територии во старт за мир во куќа. После граѓанската војна во Русија, постоеле Донбас-Криворог Советска Република и Одеса Советска Република, и двете барале да бидат автономни региони на РСФСР или независни републики али биле одбиени зошто во истиот момент постоел Украинскиот Хетманат под Германците и ако им дале независност ризикувале да ја изгубат цела Украина.

Патем Доњетската и Луганската република се сметаат официјално за наследници на оваа Советска република и другар Артјом дека им е основоположник. Името Артемовск на Бахмут е од таму и еве ова им била територијата која ја држеле, мислам дека е интересно со оглед на сегашните случувања:

Прегледај го приврзокот 385802

И оваа тактика на Украинците да бараат територии во замена за лојалност кога нашла на успех во старт, продолжила до самиот крај. За време на редефинирањето на границите и оформувањето на нови Советски Републики како дел од реформите под Уставот на Сталин, барале Ростов, Курск и Белгороад да им бидат префрлени. После поразот на Полска во 1939, барале да им бидат префрени сите територии на нив вклучително и Брест.

После смрта на Сталин, Хрушчов веднаш ја прекинал изградбата на мост преку Керч ( денешниот Кримски мост) и потоа го префрлил Крим на Украина поради "админситративни причини" дека не била територијата поврзана со РСФСР директно.
А сега покажи карта на Република Македонија пред 1945.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.322
Добро ајде, ќе заклучиме дека САД е поголем губитник од војнава него ли Русија :pos:
САД ќе беа најголем добитник да не ги замрзнаа парите на Русија, вака самите се заебаа, за „брзо“ ќе имаат еден куп пари со што и инфлација до небо, ако не си видел зошто беше последната инфлација си бил во подрум.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.660
Поени од реакции
82.481
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.861
Поени од реакции
9.042
Е ајде де што не е вистина од ова? Има стотици илјадници загинати амерички војници? Русија нема изгубено илјадници парчиња опрема и трупи во Украина?
Ако веќе сакаш да знаеш еве што е штосот. Парчиња опрема и губење трупи не се пречка у враќање на приматот.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.815
Поени од реакции
23.646
Е ајде де што не е вистина од ова? Има стотици илјадници загинати амерички војници? Русија нема изгубено илјадници парчиња опрема и трупи во Украина?
ima eden kup zaginati amerikanci, moze ne iljadi ama stotici ima.

ima i edna cela spoebana ekonomija sto veke so godini propaga radi inflacija sozdadena vo golema mera od sankciite kon rusija.

ima i edno prilicno golemo prestrukturvanje na svetot sto ne voopsto vo polza na USA i zapadot...

drugo niso nemaat izgubeno.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.591
Поени од реакции
36.538
Ако веќе сакаш да знаеш еве што е штосот. Парчиња опрема и губење трупи не се пречка у враќање на приматот.
Сигурно одма ќе се врати назад сега НАТО на тие граници. Посебно кога Русите покажаа дека им треба една година да освојат едно гратче што до вчера никој не знаел дека постои. Сега се исплашија многу западњаците.
Автоматски споено мислење:

САД ќе беа најголем добитник да не ги замрзнаа парите на Русија, вака самите се заебаа, за „брзо“ ќе имаат еден куп пари со што и инфлација до небо, ако не си видел зошто беше последната инфлација си бил во подрум.
САД се заебале оти ги замрзнале парите на Русија. Исто како извршителот што се заебал кога ќе му ги замрзне парите на некој човек :pos:

Заебано ќе било оти ќе имале куп пари до небо :D

You can’t make this shit up. Only Kajgana Forum is the real deal.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.815
Поени од реакции
23.646
ova voopsto ne e mala rabota, ovie imaat prilicno dobra voena industrija i vo golema mera nezavisna. na vremeto proizveduvaa svoj avioni i helikopteri posto bea pod sankcii. imaat i privatni vojski na koj wagner i blackwater moze da im podzavidat, znaci armii so sopsteveno proizvodstvo na oruzje i municija... ova e pocetok na krajot na vladeenjeto na zapadot vo afrika.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.815
Поени од реакции
23.646
Сигурно одма ќе се врати назад сега НАТО на тие граници. Посебно кога Русите покажаа дека им треба една година да освојат едно гратче што до вчера никој не знаел дека постои. Сега се исплашија многу западњаците.
Автоматски споено мислење:



САД се заебале оти ги замрзнале парите на Русија. Исто како извршителот што се заебал кога ќе му ги замрзне парите на некој човек :pos:

Заебано ќе било оти ќе имале куп пари до небо :D

You can’t make this shit up. Only Kajgana Forum is the real deal.
ne mora odma, moze i posle nekoja pecurka vo evropa.

sad se zaeba zatoa sto site gi povlekoa parite od zapadot. pocna da se rascepuva svetskiot finansiski sistem samo ete ti toa seuste ne go gledas. sekoja malku pobogata drzava cij kapital lezese u zapadnjacki banki sega najavuva nekoj mega proekti i vlozuvanje vo sopstvenite zemji... NEOM na primer, koja budalashtina e toa ama ete ke se gradi...
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.861
Поени од реакции
9.042
Сигурно одма ќе се врати назад сега НАТО на тие граници. Посебно кога Русите покажаа дека им треба една година да освојат едно гратче што до вчера никој не знаел дека постои. Сега се исплашија многу западњаците.
Полека иде процесот, Арестович вика дека планот е негде до 2033. Гледам доста погоди па не е чудо да му е тајмлајнот горе доле точен.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.014
Поени од реакции
32.039
САД се заебале оти ги замрзнале парите на Русија.
Кога во иднина историчарите ќе дебатираат кој е критичниот момент на губењето на статусот на доларот како валута на државни резерви (а со тоа и пропаста на Пакс Американа), баш одземањето на руските државни резерви ќе биде покажувано како најочигледен момент... Никој повеќе нема никаква доверба во независноста и објективноста на т.н. меѓународни институции кои сега веќе најочигледно се под контрола на САД. Следствено наскоро ќе дојде време кога никој нема да држи државни резерви во такви институции.

Ако вакви базични работи не ти се јасни, епа што да ти кажам. Епа.. Чорба.



Исто како извршителот што се заебал кога ќе му ги замрзне парите на некој човек :pos:
Ти си се заебал ако мислиш дека САД сеуште се некаков „извршител“ со неограничена моќ да одзема туѓ имот, додека истовремено е и обвинител и судија... Помина тоа време. Пред очи ти се случуваат историски работи, ама ти очигледно си еден од оние кои работите ги разбираат дури многу подоцна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom