Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.797
Поени од реакции
82.831
Мене лично, не ми се чини дека украинската офанзива е тотален неуспех.
Ја гледам според освоената територија. Не е толку лошо. Лошо е што Русите, од друга страна, завземаат други територии. Тоа не треба да го дозволат Украинците.

Од оваа проценка целосно го искулучувам факторот цена - колку изгубиле притоа Украинците (тоа може, ако е крупно, да ги направи освјувањата неисплатливи). Мојата проценка е исклучиво врз база на освоена територија за ова кратко време. Само, треба да не дозволат другде да изгубат и треба да продолжат со ова темпо да освојуваат нови.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Тероризам се вика тоа дарче.

Русите гаѓаат секој ден станбени комплекси и цивили, и тие убиени мажи жени и деца немаат вмешаност во војната.

Немаш за учење бе? Цел ден висиш тука.
Зошто гаѓаат во станбени комплекси? Епа многу е едноставно. Не само што е неморално да се убиваат цивили, туку и не е ефикасно да се троши и така ограничената муниција напразно. Значи мора да има јасна причина зошто тоа се прави, иако има цивили. Затоа изгуглај за ,,Amnesty report about the war in Ukraine" и врати се после.
И не учам дека на распуст сум и немам повеќе испити. :kuracc:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.648
Поени од реакции
12.582


Логиката вели Руски проектили претежно пенетрираа преку црното море. Патем има карти баш нели од НАТО бандите како ги следеа. Може комотно да се види од која страна се напаѓа. Е сега храмов е погоден од јужна страна. Логиката на небањативе вика Русите ќе испрателе проектил кој ќе навлезе јужно во Одеса, ќе лета низ цел град и ќе удри во Храмот.

Али ајде ете за воља на вистината постои можност. Макар и да е 1%. Не треба да се одзема можноста.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.256
Поени од реакции
26.989

Нели @jamajka? Пепел нели беа ВДВ, па снимки па што ти ја незнам фелата овде тврдеше дека имало. Па дека тоа дека Русија изгубила потенцијално најспремните трупи на Северот.

Ах бе…

Овие изгледа respawn имаат напраено :pos:
Глупости бе, на север го зазедоа Гостмел и толку беше, го имаа во посед додека не се повлекоа. Какви загуби какви бакрачи, али тоа е кога орикс ти е главниот извор.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Објасни зошто Русите би гаѓале храм што нема никаква вмешаност со војната?
Јас не го тврдам тоа за да ти го објаснувам.
Таксист објави слики со тврдење дека црквата е срушена од С-300 а доказ се фрагментите. Јас фино лепо си објаснив зошто тоа не е доказ.

Кој ја срушил и со што, ниту знам ниту имам докази. Битно е вие да си верувате на се што ви се сервира.

Пример, ова е мерџото на Киро Г. После атентатот. Видливи се фрагментите, те дупките од фрагменти.
atentat-na-gligorov-arhiva-02.jpg
Шо викаш ти? Укрите го имаат гаѓано со С-300?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.197
Поени од реакции
41.567
леле, душебрижнициве се пресекоа за храмот во Одеса. Мора НАТО да реагира овде, артикл 5, no fly zone, нуклерки, АТАКАМС, не гледам друго чаре.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Јас не го тврдам тоа за да ти го објаснувам.
Таксист објави слики со тврдење дека црквата е срушена од С-300 а доказ се фрагментите. Јас фино лепо си објаснив зошто тоа не е доказ.

Кој ја срушил и со што, ниту знам ниту имам докази. Битно е вие да си верувате на се што ви се сервира.

Пример, ова е мерџото на Киро Г. После атентатот. Видливи се фрагментите, те дупките од фрагменти.
Прегледај го приврзокот 385300
Шо викаш ти? Укрите го имаат гаѓано со С-300?
Ништо чудно ова зеленски да го има нарачано, еве една слика ми излезе, нема зошто да не веруваме.
hehehe.jpg
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Ништо чудно ова зеленски да го има нарачано, еве една слика ми излезе, нема зошто да не веруваме.
Прегледај го приврзокот 385310
Јас не го тврдам тоа за да ти го објаснувам.
Таксист објави слики со тврдење дека црквата е срушена од С-300 а доказ се фрагментите. Јас фино лепо си објаснив зошто тоа не е доказ.

Кој ја срушил и со што, ниту знам ниту имам докази. Битно е вие да си верувате на се што ви се сервира.

Пример, ова е мерџото на Киро Г. После атентатот. Видливи се фрагментите, те дупките од фрагменти.
Прегледај го приврзокот 385300
Шо викаш ти? Укрите го имаат гаѓано со С-300?
Да сакаше Русија да го уништи храмот, цел ќе беше срамнет со земја. Но како што се гледа по оваа слика, само е оштетен од едната страна што докажува дека или е ПВО од С-300 или дека е од остатоци од соборена ракета (помалку веројатно). Згора на тоа Зеленски кажа дека нападот бил извршен со Х-22, а погоре пратија колкав кратер прави Х-22. Ама ако, сркајте пропаганда. :kuracc:

IMG_20230723_154724_973.jpg
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.757
Поени од реакции
32.821
Џабе, оперирани се од логика и објективност.
Еве 2 секунди пребарување, како изгледа удар со KH22 проектил.





Ама тоа е тоа, еве го и виновникот како наредува напад врз црквата.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.757
Поени од реакции
32.821
Пола? Пепел ќе останеше само, не е дека статиката на црквите се дизајнира за носивост (нема спратови, итн).
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.719
Поени од реакции
36.690

Нели @jamajka? Пепел нели беа ВДВ, па снимки па што ти ја незнам фелата овде тврдеше дека имало. Па дека тоа дека Русија изгубила потенцијално најспремните трупи на Северот.

Ах бе…

Овие изгледа respawn имаат напраено :pos:
Така е, ВДВ од капацитети да прави хеликоптерски десант и јуриш на Киев сега е со капацитет да се бори за два хектари шума кај Сватово.

Нема збор, тие кај Хостомел што ги оставија коските не беа ВДВ туку Украинци во ВДВ униформи. Хеликоптерите што паднаа беа мамки од хартија.:pos:

Целава тема треба да ја врзат во лудачка кошула.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.514
Поени од реакции
2.608
Нацисти, комунисти и лгбтџгљ Украинците докажано го заебаа цел политички спектар како либерални џендерлес нацболс
 

Kajgana Shop

На врв Bottom