Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Најсмешната приказна е дека севеџанче


:ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:



Како не утепа некој од копилињава ....

Ах бреее ....

Не е можно
Толку од форумот на прозападно, напупени, мислам ориентирани северџани. :pos:
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Сеуште не ни објасни зошто откако дојде животот за сите народот најмасовно ја напушта Македонија.
Како прво и прво јас не сум рекол дека дошол живот за сите, така да погрешен аргумент напаѓаш. Буквално бејби степс у било која реална дебата. Се нарекува : Straw man fallacy

Како второ, македонија доживува масовна миграција уште од пред 10 години. Ако еве имаш некои бројки и сега да е зголемена, не е чудно, бидејќи моментално ситуацијата е катастрофална поради високата инфлација предизвикана од војната во Украина и Ковид кризата претходно, куповната моќ е намалена многу, а со тоа расте незадоволството кај луѓето.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Како прво и прво јас не сум рекол дека дошол живот за сите, така да погрешен аргумент напаѓаш. Буквално бејби степс у било која реална дебата. Се нарекува : Straw man fallacy

Како второ, македонија доживува масовна миграција уште од пред 10 години. Ако еве имаш некои бројки и сега да е зголемена, не е чудно, бидејќи моментално ситуацијата е катастрофална поради високата инфлација предизвикана од војната во Украина и Ковид кризата претходно, куповната моќ е намалена многу, а со тоа расте незадоволството кај луѓето.
Ковид кризата ги има погодено сите држави особено тие во ЕУ а исто така и војната во Украина, секако за тоа ти појма немаш затоа што од Македонија подалеку немаш излезено. Со самото тоа и висока инфлација има и во ЕУ, за твоја информација. Примањата во ЕУ согласно на тоа се смалени во однос на 2019 ама пак народот масовно си заминува од овде. Да повториме глупо северџанче - аргументите ти се ем танки ем бајати а богами и мувлосани. Не ви поминуваат приказните повеќе.
Ај сега со трчечки чекор кај шефот по ново сценарио :pos:
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Ковид кризата ги има погодено сите држави особено тие во ЕУ а исто така и војната во Украина, секако за тоа ти појма немаш затоа што од Македонија подалеку немаш излезено. Со самото тоа и висока инфлација има и во ЕУ, за твоја информација. Примањата во ЕУ согласно на тоа се смалени во однос на 2019 ама пак народот масовно си заминува од овде.
Па читај се што си кажал и ќе видеш кој имал глупи аргументи у приказната :lolzz:

Споредуваш држави кои имаат и онака добар стандард дека имале инфлација, со Македонија што никад не ни имала добар стандард, а пак била погодена од кризата. И како е тоа исто, јел можеш ти со твојот капацитет да ја објасниш поентата што сакаш да ја кажеш ?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.399
Поени од реакции
5.289


:ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:



Како не утепа некој од копилињава ....

Ах бреее ....

Не е можно
Хаха ц ц ц ... неспособна багра.
Слабо подмачкале со тендерот на тие што организрале или уште "нај(не)способните" се останати во државава :D
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Па читај се што си кажал и ќе видеш кој имал глупи аргументи у приказната :lolzz:

Споредуваш држави кои имаат и онака добар стандард дека имале инфлација, со Македонија што никад не ни имала добар стандард, а пак била погодена од кризата. И како е тоа исто, јел можеш ти со твојот капацитет да ја објасниш поентата што сакаш да ја кажеш ?
Се гледа дечко дека ти капацитет немаш да ни објасниш зошто од доаѓањево на прозападно натртенава влада народот наместо да се врати назад, нели чевли пред влада се оставаа за време на шарената, тој сеуште уште помасовно си оди одовде. Остај приказни за ковид, украина, марсовци и слични глупости. Не туку ми се мотај како прдеж в гаќи туку конкретно одговори ми зошто откако дојдоа прозападно натртениве народов уште помасовно си оди од Македонија.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Како прво и прво јас не сум рекол дека дошол живот за сите, така да погрешен аргумент напаѓаш. Буквално бејби степс у било која реална дебата. Се нарекува : Straw man fallacy

Како второ, македонија доживува масовна миграција уште од пред 10 години. Ако еве имаш некои бројки и сега да е зголемена, не е чудно, бидејќи моментално ситуацијата е катастрофална поради високата инфлација предизвикана од војната во Украина и Ковид кризата претходно, куповната моќ е намалена многу, а со тоа расте незадоволството кај луѓето.
многу збориш напамет, ништо не кажуваш. Слабо стоиш со докази.
Во мај инфлација во Македонија е 11.3%
Во март инфлација поголема од Македонија имаат 9 земји членки на ЕУ (една третина меѓу кои Чешка, Полска, Унгарија, Блгарија...).
И ова нема врска со блгарите, уставот и други глупирања на владата и блгарските фашисти кои пак немаат врска со условите за прием на нови членки.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321
Како второ, македонија доживува масовна миграција уште од пред 10 години. Ако еве имаш некои бројки и сега да е зголемена, не е чудно, бидејќи моментално ситуацијата е катастрофална поради високата инфлација предизвикана од војната во Украина и Ковид кризата претходно, куповната моќ е намалена многу, а со тоа расте незадоволството кај луѓето.
Не пропуштај да наведеш и дека бевме „под турско„ едно 550 г...:icon_lol:
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Остај приказни за ковид, украина, марсовци и слични глупости. Не туку ми се мотај како прдеж в гаќи туку конкретно одговори ми зошто откако дојдоа прозападно натртениве народов уште помасовно си оди од Македонија.
Лол, типичен бот. Неможеш да ги отфрлиш сите причини за проблемот за да испаднеш у право. Ковид, украина се главните причини за економските проблеми.
Океј по ова гледаме дека аргументите ти се инфериорни.

многу збориш напамет, ништо не кажуваш. Слабо стоиш со докази.
Во мај инфлација во Македонија е 11.3%
Во март инфлација поголема од Македонија имаат 9 земји членки на ЕУ (една третина меѓу кои Чешка, Полска, Унгарија, Блгарија...).
И ова нема врска со блгарите, уставот и други глупирања на владата и блгарските фашисти кои пак немаат врска со условите за прием на нови членки.
Hhh, бот до бот :D. Океј, имаат инфлација, тоа само ја потврдува мојата теза дека Ковидот и војната во украина ја предизвикаа кризата.
Што тоа има врска со реалноста дека народот од мк бега за подобар животен стандард? :D Дали сакаш да кажеш дека и Чешка е лоша како Македонија, па луѓето си одат од овде оти не им даваат да бидат антички македонци :lolzz: ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.336
Поени од реакции
81.607
Ако седнеме на конструктивна дебата јас као про запад ориентиран, а ти про апасиев путинист бот, антички македонец и слеп националист, мислам дека лесно ќе се види чии аргументи биле бајати. Овде на форумот ти имаш предност бидејќи те брани шумот што членовите, еднакво индоктринирани како тебе, го создаваат со клише евтини пејоративи, голем дел од нив не пишуваат ништо, а кога пишат им се открива капацитетот.
Доста бре, не сери. Престани да се преправаш дека веруваш у тоа што го збориш.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Доста бре, не сери. Престани да се преправаш дека веруваш у тоа што го збориш.
Океј, трет бот :D што ништо не кажа :lolzz: .

Знаете што, ако не вие договорете се тројцата што ќе вратите, на крајот на денот сигурен сум дека барем така нешто полу-мудро ќе ви текне haha.
Знаете како викаат и 3јца цајкани заедно имаат IQ +150 комбинирано :masa: .
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.188
Поени од реакции
8.526
Hhh, бот до бот :D. Океј, имаат инфлација, тоа само ја потврдува мојата теза дека Ковидот и војната во украина ја предизвикаа кризата.
Што тоа има врска со реалноста дека народот од мк бега за подобар животен стандард? :D Дали сакаш да кажеш дека и Чешка е лоша како Македонија, па луѓето си одат од овде оти не им даваат да бидат антички македонци :lolzz: ?
не бараме ние од никого да ни даде да бидеме антички македонци, ние сме, него ние си одиме од државата зш не сакаме да живиме заедно со ретардирани северџани.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.199
Поени од реакции
12.785
Океј, трет бот :D што ништо не кажа :lolzz: .

Знаете што, ако не вие договорете се тројцата што ќе вратите, на крајот на денот сигурен сум дека барем така нешто полу-мудро ќе ви текне haha.
Знаете како викаат и 3јца цајкани заедно имаат IQ +150 комбинирано :masa: .
Абе ти уште си на темава. Браос, како не ти здосади да верглаш едно исто. Сакам у живо да видам како изгледа северџан со тапија како тебе...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Hhh, бот до бот :D. Океј, имаат инфлација, тоа само ја потврдува мојата теза дека Ковидот и војната во украина ја предизвикаа кризата.
Што тоа има врска со реалноста дека народот од мк бега за подобар животен стандард? :D Дали сакаш да кажеш дека и Чешка е лоша како Македонија, па луѓето си одат од овде оти не им даваат да бидат антички македонци :lolzz: ?
само филозофираш (барем и тоа да го знаеше), а ништо е кажуваш ко по обичај. Ти тврдеше нешто за инфлацијата, па сеа трт мрт.

Ама ајде...што мислиш зашто татарите сте толку искомплексирани од нас? Гледам тоа те боли, стално го потенцираш. Дали ги најдовте корените во Персија?
Не е страшно да имаш татаромонголски корени, не знам зашто толку комплекси и криење на правите корени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom