Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
mrsh be nenormalen eden... ebate izrodot
Остај го северџанот. Интересен лик е за проучување. Сега мал проблем е што аргументите му се малку бајати да не речам мувлосани.
 
J

joli1

Гостин
Тоа што за тебе е добар политичар реално е само обичен популист кој неусловно го прави тоа што народот го сака, без притоа да се замара кои се последици тие одлуки може да ги има.

Значи две поенти:
  • Прво ти си политички некомпетентен штом сметаш дека бугарите во уставот не треба да се внесат.
  • Второ, вакви политичари имавме многу до сега што биле од страна на "мнозинството" , кадешто масовен дел од нив се едни од најкорумпираните. Од нив догуравме еве до овде. Да пола нација смета дека Путин ќе ги спаси.

Јас пак ќе прашам, дали има еден нормален во оваа група. Гледам Сашо Тасевски, инфомакс , апасиев, Путин. Има ли еден кој е западно ориентиран ?
nekompetenten zatoa sto mojot stav se razlikuva od tvojot stav koj ti e probien milion pati na ovaa tema - aha.

ako sum jas nekompetenten, ti si glup i ne mozes da gledas ni pola cekor unapred za toa sto kje se desi, isto kako sto ne go ocekuvase vetovo od bugarija koga idese na referendum da glasas za promena na imeto.

site nasi politicari se pro-eu i teski gazolizaci, nema nitu eden politicar so iskljucok na ovie od levica koi bi rekol imaat nekoj neutralen stav sprema EU (kakov i sto treba da bide), moras da sfatis deka drzava samo sama sebe moze da se stabilizira, a ne nekoj nadvoresen faktor da dojde i da sredi sve.

infomax, apasiev, sasho tasevski, a ti brate alsat, telma i ostanati soros gomna.

koj e benefitot od stavanje na bugarite vo ustavot, aj te molam kazi mi?
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
nekompetenten zatoa sto mojot stav se razlikuva od tvojot stav koj ti e probien milion pati na ovaa tema - aha.

ako sum jas nekompetenten, ti si glup i ne mozes da gledas ni pola cekor unapred za toa sto kje se desi, isto kako sto ne go ocekuvase vetovo od bugarija koga idese na referendum da glasas za promena na imeto.

site nasi politicari se pro-eu i teski gazolizaci, nema nitu eden politicar so iskljucok na ovie od levica koi bi rekol imaat nekoj neutralen stav sprema EU (kakov i sto treba da bide), moras da sfatis deka drzava samo sama sebe moze da se stabilizira, a ne nekoj nadvoresen faktor da dojde i da sredi sve.

infomax, apasiev, sasho tasevski, a ti brate alsat, telma i ostanati soros gomna.

koj e benefitot od stavanje na bugarite vo ustavot, aj te molam kazi mi?
Поентата на северџанот е дека народот е куп дебили кои нема што да се замараат со политика. За нив одлучува одбрана група луѓе на кои судбината им ја одредила задачата да владеат со тој народ, по налог на евроатлантските бирократи од Брисел и Вашингтон. И нормално Путин е виновен што младите се иселуваат. Путин е виновен што државата ни е закопана во корупција. Ама сето тоа ќе се среди кога ќе стигнеме во рајот наречен ЕУ. А таму ќе стигнеме само ако добро се напучиме, за да не не боли ЕУ ќе ни обезбедат лубриканти. :pos:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.097
Аман бе шо напраивте,колку се испотресовте? 100тина шиптарана со воздушни пушки не окупираа и потпишавме капитулација,па убијци се амнестираа и у влада седнаа да управуваат со државава,име сменивме,шипттари цигани египќани станаа рамноправни со нас у устав(овие првите се понапред и побитни од нас у нашата држава) Луѓе раселени протерани од домовите у сопствената држава уште живеат по одмаралишта до ден денешен и вие сеа се разбудивте ке ја оправате државата,понижени да не се осеќате можда? Да не касните малку, додека градевте вековен соживот да ни си иба мајката држава можда,или не а?
Поентата било ова,поентата било она.Поентата е дека ако погледнеш шкон на криво у автобус ке те прекршат од ќотек,е тоа е поентата
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Е ми ај погоди како се нарекува/квалификува (владеењето од) политичар кон не владее според потребите од народот?...:pos:
...да пробам?
Кратко се нарекува Црпе Големиот, а квалификација му е “македонски“ политичар!
Погодив? :)
Автоматски споено мислење:

Веќе ни ВМРО не го напаѓа Заев ако си приметил. Мистериозно го тргнаа од фокусот, како што СДС го тргнаа Мијалков своевремено, па така од "Груевски и фамилијата" на пресовите остана само Груевски.
Ако го напаѓа Црпе тоа е исто како да го напаѓа Северџганистан, а тоа е веќе спротивно од насоките на газдите.


Имале поверење у карикатура као Саше Тасевски, про Путинчо антиваксер и остали теории на заговор.
Овде имаш појаснување, ако и понатаму не оди повикај пријател.

Јас пак ќе прашам, дали има еден нормален во оваа група. Гледам Сашо Тасевски, инфомакс , апасиев, Путин. Има ли еден кој е западно ориентиран ?
Зависи како гледаш, сите западно ориентирани се во ЛГБТ овде останаа оние кои не се тоа, ориентацијата знае некогаш да прелаже, фокусирај се на цивилизациски вредности.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321
...да пробам?
Кратко се нарекува Црпе Големиот, а квалификација му е “македонски“ политичар!
Погодив? :)
Ако се ограничиме на состојбите со политиката и со политичарите во „севернава„, тогаш Црпе е вистинскиот одговор (иако и неговиот наследник не е ништо поарен...), иако прашањето ми беше поставено во малку поширок историски контекст, за до сега познатите начини на владеење од ликови кои не ги застапуваат интересите од оние кои ги одбрале...поточно, кои „дошле„ на власт, кои владеат со народот, а народот не ги одбрал.
Автоматски споено мислење:

Зависи како гледаш, сите западно ориентирани се во ЛГБТ овде останаа оние кои не се тоа, ориентацијата знае некогаш да прелаже, фокусирај се на цивилизациски вредности.

Што?!...
Зарем сметаш дека ЛГПЕЧЉЊТ вредностите не се цивилизациски?...:pos:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Ако се ограничиме на состојбите со политиката и со политичарите во „севернава„, тогаш Црпе е вистинскиот одговор (иако и неговиот наследник не е ништо поарен...), иако прашањето ми беше поставено во малку поширок историски контекст, за до сега познатите начини на владеење од ликови кои не ги застапуваат интересите од оние кои ги одбрале...поточно, кои „дошле„ на власт, кои владеат со народот, а народот не ги одбрал.
Автоматски споено мислење:


Што?!...
Зарем сметаш дека ЛГПЕЧЉЊТ вредностите не се цивилизациски?...:pos:
:place: значи не погодив!

Ма знам што ти беше прашањето (претходно веќе пишав зошто секоја демократија мора да заврши во тиранија) само сакав преку пример во македонски прилики да им стане јасно на оние кои читат.

Да!
Федерлукот...........зоофилија се антицивилизацијски вредности поточно пореметувања, дури и нашиот Тошевски (инаку светски познат по тоа што ја откри Жирафата во мозокот кај понежниот пол) преку пластичен пример говори дека кога природата некој го создала така да има сурла меѓу нозе тоа е тоа и се против тоа е богохулие и против природата.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.069
Поени од реакции
8.635
Тоа што за тебе е добар политичар реално е само обичен популист кој неусловно го прави тоа што народот го сака, без притоа да се замара кои се последици тие одлуки може да ги има.

Значи две поенти:
  • Прво ти си политички некомпетентен штом сметаш дека бугарите во уставот не треба да се внесат.
  • Второ, вакви политичари имавме многу до сега што биле од страна на "мнозинството" , кадешто масовен дел од нив се едни од најкорумпираните. Од нив догуравме еве до овде. Да пола нација смета дека Путин ќе ги спаси.

Јас пак ќе прашам, дали има еден нормален во оваа група. Гледам Сашо Тасевски, инфомакс , апасиев, Путин. Има ли еден кој е западно ориентиран ?
Масата е секогаш неупатена во вакви политички процеси што се водат моментално.

Не озбилно, ниту еден нема овде тачен. Сите ве индоктринирала пропагандата на Путин4о и ми е интересно да пушувам не дека нешо ќе ви докажам оти можно е да е доцна :D туку оти добри сте за експеримент :sekc: да видам до кај оди човечката глупост.

Што да правиме кога не сме начитани како тебе?

Еве тебе како западно ориентиран, те лажат уште од 1995 дека се наоѓате на самиот праг од преговорите за уредување на односите со Европската Унија.

Триесет години те преведуваат жеден преку вода, а ти уште се гордееш и ги убедуваш другите дека треба да одат по твојот ум.:tapp:

Упатен и тачен бил тој.:lolzz:

1686859190173.png
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Остај го северџанот. Интересен лик е за проучување. Сега мал проблем е што аргументите му се малку бајати да не речам мувлосани.
Ако седнеме на конструктивна дебата јас као про запад ориентиран, а ти про апасиев путинист бот, антички македонец и слеп националист, мислам дека лесно ќе се види чии аргументи биле бајати. Овде на форумот ти имаш предност бидејќи те брани шумот што членовите, еднакво индоктринирани како тебе, го создаваат со клише евтини пејоративи, голем дел од нив не пишуваат ништо, а кога пишат им се открива капацитетот.
Тезите ви се смешни, многу од вас веруваат у теории на заговор. Склони сте на пропаганда и популизам и на вас скораат оние политичари од редот на Груевски и Апасиев.




koj e benefitot od stavanje na bugarite vo ustavot, aj te molam kazi mi?
Ох, ај ќе се потрудам да ти одговарам најконцизно.

Бенефитот е тоа што формално ќе се одблокира процесот за преговори со ЕУ. После скринингот тоа е на ред. Тоа не е мала работа за државата. Алтернативата е да не ги внесеме бугарите во уставот. Секако последиците се статус кво, тежок политички хаос кој и онака е присутен, за да дојде друг идиот на власт и постепено да олабавува за пак да се случат тие уставни измени. Само наместо да го правеш денес ќе го правеш после неколку години. И кога ќе вратиш ретроспективно само години си изгубил , нешо слично како Преспа договорот.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321
Кутриот тој...не го викале на форуми...:(

А зашто да го викаат, кога, откако си ја одработи задачата попут предмет за еднократна употреба, сега е потполно небитен.
Автоматски споено мислење:

:place: значи не погодив!

Ма знам што ти беше прашањето (претходно веќе пишав зошто секоја демократија мора да заврши во тиранија) само сакав преку пример во македонски прилики да им стане јасно на оние кои читат.

Да!...
Еве, почнуваш да се движиш кон бараниот одговор...
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.069
Поени од реакции
8.635
Значи две поенти:
  • Прво ти си политички некомпетентен штом сметаш дека бугарите во уставот не треба да се внесат.
  • Второ, вакви политичари имавме многу до сега што биле од страна на "мнозинството" , кадешто масовен дел од нив се едни од најкорумпираните. Од нив догуравме еве до овде. Да пола нација смета дека Путин ќе ги спаси.
Што бре само Бугари во Уставот? Немој да бидеш толкав националист. Погледни Јужна Африка како го уредила тоа.

11 официјални јазици - сепеди, сесото, сецвана, сисвати, чивенда, шицонга, африканс, англиски, исиндебеле, исикоза и исизулу.

Панјужноафриканскиот јазичен одбор уште се обврзува дека ќе ги промовира, развива, унапредува и почитува и јазиците: Кои, Нама, Сан, знаковниот јазик, германски,грчки, гуџарати, хинди, португалски, тамилски, телугу, урду, арапски, хебрејски и санскрит.


1686862163671.png


А и на химната нивна можеш да се угледаш. Така првата строфа би ти била на албански, втората на бугарски, третата на турски,... и последната на македонски. Во скратена верзија, секако дека ќе се пеат само првите две строфи.:tapp:

1686862359775.png

 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321
Да!
Федерлукот...........зоофилија се антицивилизацијски вредности поточно пореметувања, дури и нашиот Тошевски (инаку светски познат по тоа што ја откри Жирафата во мозокот кај понежниот пол) преку пластичен пример говори дека кога природата некој го создала така да има сурла меѓу нозе тоа е тоа и се против тоа е богохулие и против природата.
„Кваката„ е во тоа што сета декаденција и растурање на морално-етичките мерила, Западот успева да ги спинува и да ги преименува во неизбежен „напредок„.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Ох, ај ќе се потрудам да ти одговарам најконцизно.

Бенефитот е тоа што формално ќе се одблокира процесот за преговори со ЕУ. После скринингот тоа е на ред. Тоа не е мала работа за државата. Алтернативата е да не ги внесеме бугарите во уставот. Секако последиците се статус кво, тежок политички хаос кој и онака е присутен, за да дојде друг идиот на власт и постепено да олабавува за пак да се случат тие уставни измени. Само наместо да го правеш денес ќе го правеш после неколку години. И кога ќе вратиш ретроспективно само години си изгубил , нешо слично како Преспа договорот.
Ти про западно ориентирано северџанче кое сеуште се лаже по лижавчето иако од лижавчето ништо не е останато, дури ни стапчето.
Истата приказна се верглаше и околу промената на името бедно северџанче. Не гледам дека процесот се одблокира. До кога бре со тие - не умри магаре до зелена трева муабети.
С тебе и такви дебили како тебе можам да дебатирам кога сакаш. Само поентата е дека ти бегаш од дискусии овде како попарен. Сеуште не ни објасни зошто откако дојде животот за сите народот најмасовно ја напушта Македонија. Мене си ми интересен како лик кој еден ден ќе биде набљудуван од психијатриски конзилиум како човек кој не само што бедно лаже туку и верува во тие лаги.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom