Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.219
Поени од реакции
35.821
Хаха, да сигурно. Отиде доларот како петровалута, ни Французите не го есапат не па другите... За тоа време во Украина инфрастуктурата е капут, државата функционира само заради life support од САД (кои тонат се повеќе во долгови). На долг, среден и краток рок РФ не гледам како може конвенционално да ја изгуби војната... И хаха, тоа да ти било поразително за Русија. ОК! :D
Рускава економија ќути па процути. Тоа се чекаше, војна, санкции и илјадници млади луѓе да умрат во Украина за да им тргнат работите напред :LOL:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.779
Со оглед на обемот на тоа што се случува, јас би рекол дека им иде јeбeнo добро.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.219
Поени од реакции
35.821
Така е. Нека фрлат уште неколку десетици илјади животи додека другиве фрлаат железа во форма на воена опрема. Несомнено дека Русите профитираат од тоа.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.463
Поени од реакции
2.484
I toa nivno nepalenje smeni sto ustvari vo realnosta ? Nekoja od napadnatite drzavi kurtuli ?
Како твоето/вашето навивање за Русија ќе ја повреди Америка и ќе ја подобри ситуацијата во државава?
Ок добро што разјасни. Но тебе претпоставката ти е дека јас црпам информации за западот од форумов или сум ограничен на Такер или слично. Генерално мојата перцепција доаѓа директно од САД. Точно е дека Такер има доста влијание врз мене, ама тоа не е затоа што јас од него ја црпам перцепцијата, туку затоа што јас гледам што се случува и гледам дека он ми е најблиску до вистината. И згора на све,
лично сум засегнат со проблемите што се случуваат во САД последниве 3-4 години.
Тоа што си одлучил да му веруваш на Такер си е твое, колку е блиску до вистината Такер и шлајмот што излага од Fox е друг муабет, отвори некогаш и Guardian, Project Syndicate не мора да им веруваш или да се слагаш, чисто онака да видиш и од другата страна што се случува не можеш да расудиш ако се базираш целосно на една страна, ја не сум фан на Jordan Peterson и Ben Shapiro па сепак ме интересира да видам што кажуваат / што мислат , не е цел Западен свет како што е прикажан од светогледот на господинот Ванлок и circle jerk-от на woke темата на форумов.
Кога збориме за пропагандата во САД, една работа мора да ти е јасна и мора да ја разликуваш за да сватиш на кое ниво е ова. Ако на пример за Ирак 2003 во САД имаше некаква си опозиција (за разлика од 1991 кога немаше никаква опозиција), за Русија речиси и да нема опозиција. Тоа е разликата кога збориме за пропагандата во САД. Најголемите светски социјални мрежи свесно и недвосмислено ја контролираат достапноста на информациите, кои и тоа како влијаат врз јавното мислење на САД. BBC и CNN веќе се гола вода за гугл, фејсбук и твитер кога станува збор за социјален инжинеринг.
Точно
Второ околу тресењето глупости. Ќе кажам еден класичен пример, А тоа се целите на операцијата. Тука имаме примери кои велат дека целите на операцијата биле изменети неколку пати, иако никогаш никој официјално не излегол да каже дека целите се променети. Дури и физичките цели на операцијата, никогаш не се јавно обелоденети, ниту пак најавени. Сите тие доаѓаат од западни апологети, било да се навидум проРуски ориентирани, било да се официјални и полуофицијални лица.
Искрено вистинските цели, т.е што замислил Рускиот врв никогаш нема да се дознаат, тоа што го кажа господинот Путин за денацификацијата на Украина, негирање на државноста на Украина и нивната нација, иредентизмот што наликува малце на еден наш источен сосед (бивша држава во нивна сфера на влијание) е муабет сам по себе. Да не зборам и за еден тон морализирање за оправдување на вакво нешто, пак ќе напоменам, речиси во секоја поголема прокси војна од Студената Војна па навака се користат тешки морализирања и оправдувања од сите што ги започнувале (ја бранеле локалната популација од нацисти, диктатори и слични чешај ми курот работи), без разлика дали е САД, Русија (бивш СССР) или Кина. Не е од никаде излезен терминот глобален полицаец.
Од друга страна, ако пратиш проРуски канали на разни социјални медиуми, па ако сакаш и на одредени телевизиски канали кои не се контролирани од државата, ќе видиш дека во Русија секоја една акција е дочекана на нож од јавноста за тоа дека пристапот е премногу мек. Значи народот е бајаги помилитаризиран одколку што е државата. На пример имаше доста дефитизам околу најавуваната Руска офанзива, иако ниеден Руски извор не најави никаква Руска пролетна офанзива. Уствари Русија нема никакви најави за никакви идни офанзиви. Све што се дешава е без никаква најава и цела реторика се води околу постоечките воени дејства. Најавите ако си приметил идат преку западни извори. На истиот начин сега го јаде Украина со најавите за сопствената офанзива. Западната пропаганда прикажа дека на Русите сите тенкови им се уништени и сега се бранат со Т55 и Т62, им ја продаде причата за супериорното западно оружје кое се влеа во Украина, им ја продаде причата за патриотите што соборуваат кинжали им се продава прича за супериорните Ф16 и сега ликови тука очекуваат дека во догледно време, Крим да се врати во Украина. А не знаат дека Леопард 1 тенковите кои се грото тенкови дојдени од западот се на нивото на Т55 и Т62, и дека леопард 2 се на ниво на т72, Челенџерите и Абрамсите се на ниво на Т80 и Ф16 се на ниво на Миг29, ако не и една генерација постари. Според мене, следејќи ги Руските канали, Русија воопшто не користи пропаганда. Ако знаеме дека Украина на почетокот на војната имаше воена опрема, многу повеќе од било која друга Европска земја, и ако знаеме дека Украина минатата година доби малтене уште толку опрема и ако видиме колку уништена опрема прикажува Руското министерство, тогаш ќе најдеме некоја логична бројка. Факт е дека Украина викаше дека нема веќе оружје и дека бараше нови достави (кои ги доби). А тоа е на некој начин и доказ дека бројките што ги дава Руското министерство за одбрана се тие. Доволно е само малце логично да размислиш и да дојдеш до таков заклучок.
Телевизиски канали кои не се контролирани од државата е тежок оксиморон, барем кога зборуваме за Русија, тоа е исто како ја да излезам и да ти кажам дека Washington Post или останати големи медиуми во САД се независни, знаеш која лудост е ова само по себе? Барем нереално е за телевизиски канали, за телеграм групи е веќе друг муабет.
За ова со народот кажав искрено дека не знам, дали е реваншизам, страв или и двете, барем мене тие ми доаѓаат на памет дека се причината. Имаше еден член тука во Русија што живееше, не можам да му го најдам постот ама рече некако "не сме генерално за војна, ама кога веќе ја има навиваме за Русија".

Дефинитивно нема шанса Русија да користи пропаганда, тоа е генерално наменето само за Западните системи, и дефинитивно би го зел релевантен изворот за уништената опрема од Руското министерство која што е активно во војна. Кога Украинскиот врв ваѓа информации од ракав, тогаш е пропаганда и лага, кога тоа го прави Русија е тогаш имаме вистински податоци (следиш патерн овде?)
Дури напротив, јас мислам дека Русија дури и контролира што ќе излезе во јавност, дури и да и иде во корист тоа, тоест ја користи пропагандата само ограничено и само како damage control. За разлика од западот, каде пропагандата е сеприсутна во општиот победнички наратив. Според мене Русија знаела дека нема да може да ја победи пропагандната војна, па едноставно, како што кажав претходно, се вози на крилата на западната пропаганда. Зошто 80% од луѓето во Русија стојат позади Путин во оваа војна. Тоа е едноставно, во тоа сесрдно помогна западната пропаганда. Мислам дека нема потреба да ти објаснувам како. (Грдото лице на Русинот, звучи познато ?)
Па искрено не знам јас како може некој од морален аспект да си оправда ваква работа и да стојат позади Путин, пошто пази, не станува тука збор за вооружување на држава што е во активна војна со некоја Западна држава, туку за целосна инвазија на туѓа држава од страна на нивната држава (каде што нивни народ ќе гине ако не им е галје за другиот). А тоа дека помага Западот за сентиментот на населението во Русија да е анти-западно или да ги мрази, е точно, многу лош пристап и став имаат кон Руската популација па така да не ме чуди како што пишав погоре и мнозина од населението да ја поддржува војнава. Рускиот народ дефинитивно не заслужил таков третман (заразлика од Путин и екипата).
А за бачињата имаш сосема погрешна претстава. Пак тука за тоа е крива западната пропаганда. За да го сватиш тоа, ќе треба да ја сватиш улогата на „теоријата на заговор“ во западната пропаганда. Еве ќе ти доловам еден пример со равноземјашство. Ако ти имаш исти став за нешто сосема трето, со некој кој тврди дека земјата е рамна, тогаш ти природно покушаваш на секој начин да се дистанцираш од него (да избегнеш да бидеш во исти кош со него), неретко и по цена да се откажеш од својот став. Бачињата се нормално дел од таа комплексна игра на пропагандата. Ама не Руската, туку западната. Западната пропаганда ги креира Бачињата. Секој извор на секоја теорија за заговор е западот. Што се однесува до навидум критицизмот на народот на САД за сопствените војни, тука исто така не би се сложил. Ајде види вака, оние „Хипици“, кои биле во филмот на Коса во виетнамската војна, се оној истиот естаблишмент, што ја бомбардираше Југославија. Хипиците од времето на Виетнам, не се ништо друго туку политички амортизер за повлекувањето од кашата што си ја замрсија со Виетнам. Имај во предвид дека таква една слична состојба (СССР во Авганистан) на големо влијаеше во распадот на една суперсила.
Не не, бачињата во никој случај не се жртва на западната пропаганда, да не ме разбериш погрешно, не ти викам ја за рамноземјашите, туку за евро-содомитите, евреите, НГО сатанистите, Путин(мачо мен) најјакиот политичар и сл, не треба ја да ти кажам, читни ги постовите на темава сам ќе видиш на што мислам.

Не знам како си ги поврзал тоа дека протестите целосно излегле од американскиот естаблишмент за оттргање од војната ради што ја замрсиле кашата, кога протести имаш уште од самиот почеток на војната (и за Ирак во случајов му пишав подоле на Лестер), да не правам муабет за одразот што го има направено во популарната култура ова (во рок музиката поизразено). А и општо од академијата
На хартија околу 6%, по улици ќе видиш далеку повеќе, а на која аукција да се појавиш тие се таму (аукции за куќи, деловни објекти и сл.). Инвестираат страшно многу пари во недвижности и земја тука.
Автоматски споено мислење:
Какви оправдувања имаше за сите војни кои ги направи САД? Ако навистина имало реакции (ама баш реакции, со протести од милиони луѓе), САД немаше да биде вклучен во ниту една војна. Арно ама реакциите се сведуваат на фејк глумење дека им е жал за луѓето (нешто слично на еден куп фаци од форумов, кои конечно најдоа некаква занимација во досадниот живот), додека си ја тераат својата работа и уживаат во бенефитите добиени од тие војни.
Оружја за масовна деструкција, анти тероризам, недемократски режими кои вршат тортура на населението (можеш интересен патерн да фатиш со ова со Русија), си имаа оправдувања / морализирања како што прави во случајов Русија. Дали ќе им веруваш на оправдувањата тоа е друг муабет. Како немало реакции? Па за војната во Ирак имаше куп протести, во Рим околу 3м
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Protests_against_the_Iraq_War
https://en.m.wikipedia.org/wiki/15_February_2003_anti-war_protests

Мислам дека нема потреба да зборувам за Виетнам.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.070
Поени од реакции
11.048
Рускава економија ќути па процути. Тоа се чекаше, војна, санкции и илјадници млади луѓе да умрат во Украина за да им тргнат работите напред :LOL:
Како го замислуваш крајот на војнава во кој западот излегува како победник?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
cekaj, cekaj objasni mu koj gi otvori, so cija pomos i kako za da sfati posto ovoj koreni jade i mu niknale u toa tikvata...

@Vartolu u takva situacija ke ideme na front ko vo 2001va. ne e ni prv ni vtor, ni tret pat nitu ke bide posleden so idiot ko tebe sto nisto ne razbiraat. delete ja parcete ja...
Автоматски споено мислење:



ne koristam nikoja, gledas ne se zamaram so brojki ili koj do kade e... mene me interesira samo krajnata linija kade ke bide a taa veruvam ke bide nacrtana na masa nekade a ne na vojno pole.
И како да те сватам сериозно кога лупаш бројки од ракав и сам кажуваш дека не се замараш?
А кажаа ли они што им е планот?
Кажаа, па сменија, па сменија пак, па пак сменија, и сега изгледа наеднаш тајна е
кај го криете Залужни? Вадите некои холограми од него.
Ние у Велес Залужни не го криеме, си имаме попаметна работа
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
357
Поени од реакции
708
Како го замислуваш крајот на војнава во кој западот излегува како победник?
amerika i rusija iskacaat kako apsolutni pobednici od ova. Ukraina se tie sto go jadat, nema ni za 200 godini od sega da se vratat kako sto ziveele pred vojnava. Ne mi e jasno kako ne se najde nekoj nivni da go utepa toa gomnono zelenski.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.463
Поени од реакции
2.484
Со оглед на обемот на тоа што се случува, јас би рекол дека им иде јeбeнo добро.
Раст на БДП 1-2% ~ од 2014 навака, за држава што има тенденција да си ја врати империјата е поразителна бројка. Плус станува збор за држава со најголем број на природни ресурси.
Ај тркни ѕирни им ги конкурентите во источна и југоисточна азија колкав раст на БДП имаат/ле. :icon_lol:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.779
Оружја за масовна деструкција, анти тероризам, недемократски режими кои вршат тортура на населението (можеш интересен патерн да фатиш со ова со Русија), си имаа оправдувања / морализирања како што прави во случајов Русија. Дали ќе им веруваш на оправдувањата тоа е друг муабет.
Хаха, „оружја за масовна деструкција, анти тероризам, недемократски режими кои вршат тортура на населението.“
Ајде бе не не jeби, не е могуче дека ова си го проголтал како бебе лижавче и сега ни го покажуваш како оправдување за сите војни кои ги направи САД.


Дали ќе им веруваш на оправдувањата тоа е друг муабет.
Aхаха-хаха-аааа... :ROFLMAO: :D
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.463
Поени од реакции
2.484
Хаха, „оружја за масовна деструкција, анти тероризам, недемократски режими кои вршат тортура на населението.“
Ајде бе не не jeби, не е могуче дека ова си го проголтал како бебе лижавче и сега ни го покажуваш како оправдување за сите војни кои ги направи САД.



Aхаха-хаха-аааа... :ROFLMAO: :D
Ама си глуп :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:
Така викаа Американците, не викам ја ни пак сум голтал Америчка пропаганда како што го голташ ти цел со се јајца на Тупин
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
855
Поени од реакции
3.442
Така е. Нека фрлат уште неколку десетици илјади животи додека другиве фрлаат железа во форма на воена опрема. Несомнено дека Русите профитираат од тоа.
Ами така де кажи им глупи Руси не знаат они по вашиот пример најдобро е да се предадат, да ја повлечат и распуштат цела армија, да го пратат Путин и цело раководство на судење во Хаг, потоа да ги повикат западните амбасадори да одлучат за иднината кое малцинство треба да ја превземе власта и на колку кантони ќе се подели државата која западна компанија каде ќе оперира, тое ете би било идеално решение по примерот на северната евроатлански ориентирана исправена пред прагот на ЕУ држава. :LOL:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.311
Поени од реакции
22.601
И како да те сватам сериозно кога лупаш бројки од ракав и сам кажуваш дека не се замараш?

Кажаа, па сменија, па сменија пак, па пак сменија, и сега изгледа наеднаш тајна е

Ние у Велес Залужни не го криеме, си имаме попаметна работа
jas ti gi izracunav brojkite sto ti gi lupna ovde ili gi prenese od nekade i kazav deka ne se sovpagaat so toa sto e napisano. nitu lupnav brojki nitu se zamaram so toa,ednostavno nema da ima nikakov udel na krajnata podelba
 

Kajgana Shop

На врв Bottom