Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.608
@Генерал alma e nikola strezovski. nisto ne e zaboraveno.
Знам кој е бе другар, класичен куртон. Знам кој беше и Лет3 *(му се сетив на никот) и слични амеби... не ми е целта да ги вадам со име и презиме, таквите одродени деца на комунисти, ја продадоа државата.
А зошто? Урнисаа режим со пенкало. Голем кур што направиле.

Зошто? Затоа што нивните комуњарски другарчиња инсталирани во груево ВеМеРо од тоа време не ги играа нив во разно разни комбинации.

Мало ни е државичето, сè се знае, се дознава, друг ми беше муабетот. Генерациски шансата за формирање и одржување на нормална држава ја пропуштивме, прво комуњарата во '90 ја рскрчми државата и го остави работникот на питачки стап (буквално), за по 20 години децата на тие што во '90 го изгубија работното место, животот, достоинството да станат полнолетни и со сета нивна полнолетност и полетност да уриваат режим со пенкало, која иронија.
Родителите да изгубат право на нормален живот заради комунисти, а нивните деца истите тие комунисти да ги донесат на власт за да сменат име, презиме, да допродадат од тоа што остана да се продаде... за жал никој не ни е крив, ВМРО ја фелна.

СДСМ знаеме дека е погребник на државата, отсекогаш така било, но ВМРО ја фелна со војната во 2001 - не тоа се само свадбари на Шара не се тоа тренинг кампови, свадбари пукаа. ВМРО ја фелна во 2016 со разно разни Пржински влади, па потоа и со предавање на власта за да се спасат пар криминални ликови.

ЈБГ генерациски пропуштена шанса и направено од готово вересија.
НЕ не вметнаа во војна во 91 и куртуливме, ама немавме свое јас да направиме и одржиме држава овие 30 години. Некои други генерации се надевам ќе го направат она што ние не можевме и во крајна мера, не сакавме.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.556
Поени од реакции
23.093
Restartot doaga. Takvi amebi prvi ke go jadat. Ponataka ke vidime kolku i dali moze nesto da se ispravi.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.608
Restartot doaga. Takvi amebi prvi ke go jadat. Ponataka ke vidime kolku i dali moze nesto da se ispravi.
Не го делам твојот ентузијазам дека нешто за брзо ќе се промени, иако го делам мислењето дека секој треба да си срка тоа што дробел + да му се даде репете. Од двете страни.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
за разлика од тебе мислам дека баш од емиграцијата ќе дојде таквата иницијатива и промена, не затоа што и сам станав дел од таа емиграција па сега да застанам да го бранам Кано или да се ставам во тој кош и да седам на тие трибини (тоа што се расправате тука и си реплицирате го гледам само како посматрач пошто ваша си е кавгата, не моја) туку ОД ЕДНОСТАВНА ПРИЧИНА што во мкд ретко кој остана што ако се крени на нозе нема да биди под репресија на системот
Едно е да мислиш, друго е да си реален.
Сум бил на Македониа 2025, каде бил Мајк Зафировски, синот на Битов (милијардерот од Канада) и ред други, кога тие луѓе не успеале, вие па помалку влијателните и имотните имате 0 шанси да влијаете врз агендата Македониа без Македонци.

Супер што си отишол во странство, со господ напред да си успееш да си ги оствариш целите, ама молим те поштеди не од проповедање што и како, посебно од стрелање, бидејќи баш на тој начин најлесно се остварува агендата без Македонци.

Пиши пропало ни е државичето и проблемот не е така само навидум еден референдумски глас,
Абе пропаднато е, ама да сме живи, здрави и побројни за да и пркосиме на ебаната агенда.


П. С смрдливо коала, ти кажав, дојди, најави се, ќе те пречекам.
Тоа дека мислиш со 1000че (евра долари дека ќе решиш било кој, тоа само покажува колку си малоумен и врска немаш со реалноста.
Слуга на кралство што извршило едно од најголемите злосторства врз Македонците.
Живееш и лебот го вадиш кај англосаксонците, а навиваш за Русите, предавник со тапија.
Англосаксонците знаат дека си предавник, таквите како тебе ги множат со нула, бидејќи и нив ќе ги шитнеш, затоа никад нема да те прифатат смрдена предавничка коала.
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
309
Поени од реакции
134
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.608
Уф што ти било тебе макатаааааа... комплекс на мало куре уствари.
Вие си заминавте оставете не нас да ја оправаме стопанка му.

ОКЕЈ, муабет за пред кооперација ама океј, ќе ти посветам време - за последен пат, пошто јас ти зборав за нелогичното размислување дека вакви или онакви резултати на референдум би го сменале исходот и името НЕмаше да се промени ама тебе гледам друго ти било целта да докажиш (дека си поголем Македонец, оти си останал да си ебаваш векот во шитпарска држава или оти не си успеал да излезиш од неа, небитно, твоја приватна ствар).

Епа ајде Бафра, последно танго, одиме дел по дел:

Едно е да мислиш, друго е да си реален.
Сум бил на Македониа 2025, каде бил Мајк Зафировски, синот на Битов (милијардерот од Канада) и ред други, кога тие луѓе не успеале, вие па помалку влијателните и имотните имате 0 шанси да влијаете врз агендата Македониа без Македонци.
И што дека си бил? Што после тоа? Дојде на форум и се вреѓаш со Кано, како тоа придонесе кон подобра Македонија? ШТО ТОЧНО си направил?

Пошто нели Македонија тебе ти ја оставија, сите други надвор што излегоа се предавници и не чинат и штом фаци како Мајк Зафировски и синот на Битов не успеале ете нема ни НИЕ (као да некој ти рече дека „НИЕ“ нешто ќе менуваме, јас барем цело време ти потенцирам дека некоја следна генерација македонци ќе го прави тоа - не јас и ти, ама ти веќе со овај коментар дискусијата ја спушташ на ад хоминем препукување со мене, зошто не знам, ваљда некоја прикриена фрустрација), што е твојот план кажи ми? Мора некој план да имаш нели?

Еве не сум јас влијателен и имотен, ти што си и како ќе придонесиш да се врати тоа што е одземено од генерацијата што животареше тука 30 години?

Или пак ќе дојдиме на моето дека во исти гомна сме и од исти гомна потекнуваме ПА НИ ТИ ДРАГ БАФРА кур нема да смениш и бадијала се преценуваш и тоа ќе го решава некоја друга (подобра) генерација од нашата - што цело време ти го потенцирам.


Супер што си отишол во странство, со господ напред да си успееш да си ги оствариш целите, ама молим те поштеди не од проповедање што и како, посебно од стрелање, бидејќи баш на тој начин најлесно се остварува агендата без Македонци.
Втор ад хоминем, да ве поштедиме од проповедање и потенцирано да ве поштедиме од стрелање. Паника? Уплав нешто?

Никаде не реков, ОСОБЕНО НЕ во дискусија со тебе и во цитирање со тебе дека некој треба да се стрела, напротив.

Еве ако те интересира, всушност мислам дека не те интересира и само изнервирано кликаш за одговор на темата на секој што ќе ти се спротистави со мислење ама нејсе, ЈАС СЕ ЗАЛАГАМ СИТЕ ШТО УЧЕСТУВАА ВО БИЛО КАКВО ПРЕДАВСТВО НА ДРЖАВАТА ДА СИ ГО ДОБИЈАТ.

Си има суд бе, нека ги суди. Од прв до последен.
Од функционери до обично граѓанство.
30 години уназад секој што се огрешил да му се еби мајката.
Толку едноставно.

Едно е да мислиш, друго е да си реален.
...
Абе пропаднато е, ама да сме живи, здрави и побројни за да и пркосиме на ебаната агенда.
Јас ако не се обидов да водам реална и отворена дискусија со тебе тука, не знам кој друг се обиде.
Препрочитај ги репликите што ги пишев и мисли со тоа тимбата, не е само за чешлање.

На ниедно прашање за референдумот не ми одговори, ми одговараш со ад хоминем реплики.
Еве пак, ДАЛИ со цел памет мислиш дека во таа консталација на настани ДУРИ и успешен референдум ќе сменеше нешто?
Заев и ЕУ ќе го дозволеше тоа?
Со цел памет тоа го мислиш, стварно?
Ако да, тогаш да ти бидам искрен за попаметен те сметав.

И последно, НЕМА да пркосиш на ниедна агенда, особено не агенда од збирштина на странски интереси за растурање на државата ако вака се нафрлаш на луѓе кои само коментираат за факти, не за личност.
Од прашања за референдум стигнавме до ад хоминем дискусија, всушност болката ти била кој каде се отселил и со тоа го изгубил правото да се интересира за татковината.
Зрело размислување, морам да признаам. Да ми ти е браво.
ТОА е само уште еден доказ дека некои други генерации ќе ги решаваат проблемите, не јас и ти - што е моја појдовна точка на маубетот, ако воопшто прочита и разбра нешто.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
што дека си бил? Што после тоа? Дојде на форум и се вреѓаш со Кано, како тоа придонесе кон подобра Македонија? ШТО ТОЧНО си направил?
А ти што, дојде да ги браниш смрдените коали...
Кој почна прв да вреѓа, кој со години само вика дека ќе стрела Македонци.....

Ако тебе тоа не ти смета, плус како религиозен тогаш си лицемер и нема што повеќе да ме цитираш, терај магарето.
Заминати луѓе од Македониа што со својот труд ги јакнат баш државите кои сакаат да ги снема Македонците најмалку имаат право да мрчат.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.608
А ти што, дојде да ги браниш смрдените коали...
Кој почна прв да вреѓа, кој со години само вика дека ќе стрела Македонци.....

Ако тебе тоа не ти смета, плус како религиозен тогаш си лицемер и нема што повеќе да ме цитираш, терај магарето.
Заминати луѓе од Македониа што со својот труд ги јакнат баш државите кои сакаат да ги снема Македонците најмалку имаат право да мрчат.
Абе ајван за РЕФЕРЕНДУМОТ ТЕ ЦИТИРАВ. Земи прочитај си.
Ти прв ми реплицира, јас само ти одговорив за делот референдум!!!

Ништо за референдумот не ми одговори, почна да ми пишуваш за некој таму во австралија што се преселил.
ШО КУР МЕНЕ МЕ БОЛИ СО КАНО ШО МУАБЕТ СИ ИМАТЕ?

Те цитирав за референдум, ти тука ко некоја тинејџерка ми плачиш кано ми го закачи, ми беше прв и ме остави. МЕ БОЛИ КАНО ШТО ТИ НАПРАВИ.

Ај сега пак, ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ СО ЦЕЛ ПАМЕТ МИСЛИШ ДЕКА АКО БЕШЕ МНОЗИНСКИ ИЗГЛАСАН НЕМАШЕ ДА ГО ПРОМЕНАТ ИМЕТО?

Тоа беше прашањето и да не беше толку саможив идиот можда и ќе прочиташе уште при ПРВИОТ коментар.

А делот околу тоа кој си заминал од државата нема право да коментира ти го сместувам во комплекси на мало куре, тоа утврдивме веќе. Сега само да утврдиме тоа лејката дали има 2 грама мозок и дали со цел памет мислиш дека Заев дојде на власт за да речи ПА ДОБРО, мало смо се шалили НЕМА да има промена на името, ете народот така одлучи.

Ебате логика за 3 одделенец ебате.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
Абе ајван за РЕФЕРЕНДУМОТ ТЕ ЦИТИРАВ. Земи прочитај си.
Ти прв ми реплицира, јас само ти одговорив за делот референдум!!!

Ништо за референдумот не ми одговори, почна да ми пишуваш за некој таму во австралија што се преселил.
ШО КУР МЕНЕ МЕ БОЛИ СО КАНО ШО МУАБЕТ СИ ИМАТЕ?

Те цитирав за референдум, ти тука ко некоја тинејџерка ми плачиш кано ми го закачи, ми беше прв и ме остави. МЕ БОЛИ КАНО ШТО ТИ НАПРАВИ.

Ај сега пак, ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ СО ЦЕЛ ПАМЕТ МИСЛИШ ДЕКА АКО БЕШЕ МНОЗИНСКИ ИЗГЛАСАН НЕМАШЕ ДА ГО ПРОМЕНАТ ИМЕТО?

Тоа беше прашањето и да не беше толку саможив идиот можда и ќе прочиташе уште при ПРВИОТ коментар.

А делот околу тоа кој си заминал од државата нема право да коментира ти го сместувам во комплекси на мало куре, тоа утврдивме веќе. Сега само да утврдиме тоа лејката дали има 2 грама мозок и дали со цел памет мислиш дека Заев дојде на власт за да речи ПА ДОБРО, мало смо се шалили НЕМА да има промена на името, ете народот така одлучи.

Ебате логика за 3 одделенец ебате.
Ај види си ги постовите па кажи дали те болело таквото за смрдените коали кои со години повикуваат да се убиваат Македонци.
ШО КУР МЕНЕ МЕ БОЛИ СО КАНО ШО МУАБЕТ СИ ИМАТЕ?
Ова онака си го напиша, несакајќи.
Дојде на форум и се вреѓаш со Кано, како тоа придонесе кон подобра Македонија?
да ве поштедиме од проповедање и потенцирано да ве поштедиме од стр
Абе важи, уплав од вас пребеганите дека вие сте моќните, оф мори мајко :tapp:


Тоа што 10пати потенцираш дека немаме сила да им се спротивставиме на големите за да не се смени името, што тогаш на мајка ви пичката обвинувате Македонци и барате нивно стрелање? Би требало да кажете, издржете, јак е притисокот, можеби кога ќе паднат САД и ЕУ, Русија и Кина ќе ни помогнат, а не предавници итн итн.

После стрелањето со 1 милион жители, држава ли ќе направите.
Не знам ни зашто ми објаснуваш за моќта на системот, кога си свесен за мојот став баш против системот.

Целиот мој муабет, акцент, е да се прекине со наративот за поделба на Македонците, демек едни патриоти, други предавници и да се повикува на стрелање, намалување на бројката на Македонецот.

Од една страна самите потврдувате што и да сме направеле големите немало да дозволат, а од друга страна ги обвинувате Македонците.
При тоа баш вие што обвинувате и повикувате на линч, сте преселени кај тие што кажувате дека се семоќни, им слугувате, ги јакнете со својот труд. Нели е тоа буљашки, ретардирано...

Олабајме од муабетите за моќта на системот и светските сили, јасно ми е. Но повикување стрелање на Македонци и тоа од смрдени коали, предавници, тоа нема да го преќутувам.

Штом знаеш дека ЕУ и после тоа ако народот масовно излегол и гласал против, испотепал некој пратеник, тогаш мора да си подобар и од баба Ванѓа. Све видовити, со оправдување за личната пасивност и незаинтересираност.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.181
Поени од реакции
4.322
Ајнштајне, зарем стварно мислеш дека е различно :D ?
Генију, јас тебе те прашувам а ти ми враќаш со поставување прашање? Па во тоа е целата „квака„, во играта со зборови„ и во можноста за произволно толкување на законските одредби па токму затоа референдумот за името стана „консултативен„ откако на Зоќета му стана јасно дека референдумот ќе пропадне.

Нешто слабо те служи паметењето па полесно ти е ваквото бесконечно повикување на законските одредби (и глумење легалист), кои во „севернава„ се предмет на злоупотреба и манипулација.

Одлуката за референдумот беше позната и донесена уште пред референдумот да се одржи.

„Консултирање на граѓаните„ може да се изведе и за потполно споредни работи а не за нешта и потреби кои се битни и заеднички и чии одлуки се долгорочни...

Затоа Зоќе и си допушти можност за „консултативност„ од референдумот, притоа без обврски да бидат спроведени резултатите од референдумот, небаре референдумот се однесуваше на носење одлуки за банална работа а не за стратешка.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.608
Ај види си ги постовите па кажи дали те болело таквото за смрдените коали кои со години повикуваат да се убиваат Македонци.


Ова онака си го напиша, несакајќи.




Абе важи, уплав од вас пребеганите дека вие сте моќните, оф мори мајко :tapp:


Тоа што 10пати потенцираш дека немаме сила да им се спротивставиме на големите за да не се смени името, што тогаш на мајка ви пичката обвинувате Македонци и барате нивно стрелање? Би требало да кажете, издржете, јак е притисокот, можеби кога ќе паднат САД и ЕУ, Русија и Кина ќе ни помогнат, а не предавници итн итн.

После стрелањето со 1 милион жители, држава ли ќе направите.
Не знам ни зашто ми објаснуваш за моќта на системот, кога си свесен за мојот став баш против системот.

Целиот мој муабет, акцент, е да се прекине со наративот за поделба на Македонците, демек едни патриоти, други предавници и да се повикува на стрелање, намалување на бројката на Македонецот.

Од една страна самите потврдувате што и да сме направеле големите немало да дозволат, а од друга страна ги обвинувате Македонците.
При тоа баш вие што обвинувате и повикувате на линч, сте преселени кај тие што кажувате дека се семоќни, им слугувате, ги јакнете со својот труд. Нели е тоа буљашки, ретардирано...

Олабајме од муабетите за моќта на системот и светските сили, јасно ми е. Но повикување стрелање на Македонци и тоа од смрдени коали, предавници, тоа нема да го преќутувам.

Штом знаеш дека ЕУ и после тоа ако народот масовно излегол и гласал против, испотепал некој пратеник, тогаш мора да си подобар и од баба Ванѓа. Све видовити, со оправдување за личната пасивност и незаинтересираност.
Дефинитивно се работи за дијагноза.
Не можам да ти помогнам, извини.

Очигледно си живееш во некој свој свет, Алиса во земјата на чудата.

Позз Алиса, со лесно.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
Дефинитивно се работи за дијагноза.
Не можам да ти помогнам, извини.

Очигледно си живееш во некој свој свет, Алиса во земјата на чудата.

Позз Алиса, со лесно.
Бате бате, аман доста не браневте.
Нема потреба од помош, доволно е само да не не стрелате.

Позз Гоце војводо и бериќетно.
 
Член од
30 декември 2021
Мислења
147
Поени од реакции
192
imame curka za premier, stom vakvo stvorenje ni protnaa se moze da pomine, cela familija si vodese na nasa smetka po bel svet mrtov laden, glavni drugarcinja mu se artan i bujar, uziva vo privilegii i mu cue za se, ne mozam da izracunam kolku e 1% od 1.3 milijardi, me interesira kako mozat da podrzuvaat vakvo sustestvo, prasajte vrabteni vo Telekom kakov bil, se falel deka vo 1 den izbrkl 100 lugje, koj ne kolnel...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom