Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.051
Поени од реакции
7.422
Едноставно бевме поштедени од војни за да формираат една експериментална држава каде се извршуваат разноразни експерименти, ин виво.
Не би рекол дека сме експериментална држава, сепак името ни го има 1000ци години. Повеќе ми личи дека ја сакаат територијава, но без Македонци, односно да сме на ниво на робови.

Ама кога читаш некои фалби, не пишував за да не ви сметам ама..., тоа е.
Ма какво сметање. Ни јас не пишувам на темава, но ми беше мерак кога го видов твојот ник, а и членот Фенел го нема одамна, убави постови имавте.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.885
Поени од реакции
22.065
„Еднаш комуњар-цел живот комуњар„?...:cautious:
Откако го извисија за кандидатура како градоначалник на Куманово од СДС, во Максо почнаа да се пробудуваат патриотски чувства па дури и почна да отворено да зборува против политиките на партијата која го шутна.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.174
Поени од реакции
8.780
Откако го извисија за кандидатура како градоначалник на Куманово од СДС, во Максо почнаа да се пробудуваат патриотски чувства па дури и почна да отворено да зборува против политиките на партијата која го шутна.
Tакви се тие отсекогаш.

Слушни го овој, дури двапати кажа Македонија без Северна на 0:33 и 0:38.

 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.532
Поени од реакции
47.921
Screenshot_2023-04-25-13-29-28-370_com.android.chrome-edit.jpg


Немам илузии за Максим и затоа ова го прави голем срамот на вмро и левица што адресираат половина од проблемот- делот со корупцијата, а не тоа што треба и е неповратно.
На ВМРО им е прејде во навика додуша, нив и пописот им пречеше чисто ради Короната, не ради друго нешто таму.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.353
Поени од реакции
4.492
Прегледај го приврзокот 376583


Немам илузии за Максим и затоа ова го прави голем срамот на вмро и левица што адресираат половина од проблемот- делот со корупцијата, а не тоа што треба и е неповратно.
На ВМРО им е прејде во навика додуша, нив и пописот им пречеше чисто ради Короната, не ради друго нешто таму.
Па не мора Максо да ни каже дека наведениот коридор, како изведен, ќе ги поврзува директно наведените градови а сето тоа не да е Илирида, туку е и Голема Албанија, добиена елегантно „на терен„ без потреба од војување...

Корупцијата со патиштата е само дел од проблемот, оти ако земеме да гледаме малку пошироко, покрај корупцијата, во прашање е „купување време„ односно трошење на мандатот од тековната комуњарско-шќипериска власт под закрила од Калето, па не случајно патиштата им се дадени на Американска фирма (нееее, на памет не ми паѓа да помислам дека тетката амбасадорица има врска со тоа...). Така, избори ќе имаме нареднава година, а до тогаш, легалното крадење народни пари ќе продолжи со полна пареа, како и надежта од тековно инсталираната власт дека Калето ќе го притисне ДПНЕ да гласа за промена и на уставот и на сите закони кои се однесуваат на патиштата.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.537
Поени од реакции
38.380
Без да имаат било каков придонес кон формирање и одржување на државава, напротив, кренаа пушка против единствената држава која им даде прибежиште и леб, постојано во текот на годините пробуваат да ја уништат, и на крај ние со наши пари им правиме автопат. Да плаќаа даноци и придонеси немаше да ми биде криво, ама со наши пари им ги поврзуваме градовите. Утре кога ќе се направи автопатот што ги спречува да направат исто како што направија со Косово во Србија? Апслутно ништо. И што е најтрагично глупата комуњара ова го поддржува, и уште слепо веруваат во некаков си соживот и мултиетничко опшество. Уште веруваат во бајки. И како јагода на шлагот, ако ова го кажеш јавно, ако пробаш да ја кажеш вистината ти одма си оцрнет како небањат вмровец, глуп сељак, и што уште не...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.682
Поени од реакции
28.139
По рамковен ке го јаде курот,али малку е за таа глава.А сум сигурен дека го негувал вековниот соживот со Албанците,сега нека го ебат истите тие шипттари
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.353
Поени од реакции
4.492
Јасно е ка‘ ден; секој пораз и капитулација потпишани од комуњарата, истата таа комуњара ги покрива со лажните изрази како „храбри одлуки„, „разумност„, „евро-атлантски интегративни процеси„, „balls„ и томе слично...
Автоматски споено мислење:

По рамковен ке го јаде курот,али малку е за таа глава.А сум сигурен дека го негувал вековниот соживот со Албанците,сега нека го ебат истите тие шипттари
Е ми како е можно и кабелот и директорот да се истовремено виновни за пожарот?...:unsure:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.682
Поени од реакции
28.139
Јасно е ка‘ ден; секој пораз и капитулација потпишани од комуњарата, истата таа комуњара ги покрива со лажните изрази како „храбри одлуки„, „разумност„, „евро-атлантски интегративни процеси„, „balls„ и томе слично...
Автоматски споено мислење:



Е ми како е можно и кабелот и директорот да се истовремено виновни за пожарот?...:unsure:
За мене е битно да го осудат,на своја глава да го осети соживотот.Сите тие тетовски говна да платат за сите загинати во 2001ва
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.629
Поени од реакции
82.374

Maкедонија цело време дава подршка на Косово. Косово испраќа пљачкаши да пљачкаат банки овде и после ги засолнува. Испраќа вооружени групи, како во Диво Насеље и после им дава медаљи, али затоа Македонија го подржува Косово во сите интеграции и дозволува косовски граѓани да се лекуваат во наши болници.
Косово, за возврат, не ни ги испраќа оние кои масакрираа деца за Велигден.

Сите ебани влади, на чело и у старт со владата на Груевски (која го призна), направија безброј отстапки за Косово. Некој би рекол дека некоја барем од тие влади ќе го поставеше прашањето за екстрадиција на починителите на велигденскиот масакр. Барем една влада ќе речеше, да правиме услуги и отстапки од Косово, ама од нив ќе бараме заузврат да ни ги изручат убијците на деца. Nope. Ни една.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.353
Поени од реакции
4.492

Maкедонија цело време дава подршка на Косово. Косово испраќа пљачкаши да пљачкаат банки овде и после ги засолнува. Испраќа вооружени групи, како во Диво Насеље и после им дава медаљи, али затоа Македонија го подржува Косово во сите интеграции и дозволува косовски граѓани да се лекуваат во наши болници.
Косово, за возврат, не ни ги испраќа оние кои масакрираа деца за Велигден.

Сите ебани влади, на чело и у старт со владата на Груевски (која го призна), направија безброј отстапки за Косово. Некој би рекол дека некоја барем од тие влади ќе го поставеше прашањето за екстрадиција на починителите на велигденскиот масакр. Барем една влада ќе речеше, да правиме услуги и отстапки од Косово, ама од нив ќе бараме заузврат да ни ги изручат убијците на деца. Nope. Ни една.
Утешна е барем една работа-не се Македонците (по род) тие кои го поддржуваат Косово како држава, туку власта која ни е инсталирана и која има поддршка од Кале...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom