Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
17 август 2011
Мислења
9.781
Поени од реакции
17.499
Не реков јас дека Русија имаше конкурентен производ за Западниот маркет.Не ни говорев за Русија. Иако сме во темата за Украина. Ти зборам за американскиот тип на протекционален капилизам. Ако неможат да конкурираат/превземат/контролираат ќе ти го исфрлат од игра производот преку санкции .

Претежно ова го зборам на релација САД-Кина. А и швабите имаа достс проблеми кога беше Трамп на власт.

Слобода на пазар :pos:

Не ти остава Амерот да увозуваш кај него ако нема нешто за возврат.
Кина ја има преплавено Америка и цел запад со производи. Никој не им бранеше, напротив, ги охрабрија. Никој не го болеше кур за тоа се дур беа политички пасивни.

Трамп беше уникатна будала.
Автоматски споено мислење:

Razlicni sistemi bea, nesporedlivi eden so drug. Niti im trebase da napravat Audi i Mercedes pa prema toa niti imaja potreba da go napravat, uste pomalce da se zamaraat so toa.
Ete zemija Istocna Germanija i nivnite koli i sporedija so Zapadna. Smeski.
Za Kina od toa vreme i da ne ni pravime muabet za avtoindustrija.
Види, нешто им требало за возење и тоа нешто беше многу полошо од западното за тоа време. Сеа ми објаснуваш сакале, нејкеле. Толку можеле да напраат, божем не би сакале нешто налик на мерцедес.
И овие сеа може до Полска да идат ама ете кај Бахмут се.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
posle vtora svetska koj bese razrusen do temel a koj prakticno ne cepnat? trgni ja germanija na strana, vidi sliki od polska, stalingrad, ukraina, prakticno cel istok i vidi kako prosla zapadna evropa... ajfelovata kula ne e srusena taka? koj dobil krediti da se sredi a koj trebal prvo da ja sredi svojata drzava pa cel istocen blok? normalno deka narodot na ednata strana ke e znacitelno pobogat. ako zemes u predvid plus deka anglosaksonskite drzavi projdoa prakticno ne dopreni so isklucok na nekoj relativno sitni bombardiranja na london i pearl harbour u sporedba so drugi mesta vo svetot jasno ti stanuva valjda zosto ednite se ponapred i pobogati... rabotata e sto svetot se menuva. poleka no sigurno zapadot vleguva u stagnacija, celo ova lbgt sranje e prakticno odvlekuvanje na vnimanieto na novite generacii od ona sto e bitno. eve zemi se sam za primer, sporedi se so novite generacii i vidi sto ti si ucel u skolo a sto oni... pa 90% od narodov veke ne znae kvadraten koren da izvadi, ama znae deka treba/moze da si izbere zamenki i deka treba da prasa a ne da pretpostavi deka si maz ili zena... sfakas valjda i gledas deka nesto e mnogu trulo i ne sme daleku od kolaps.

drzavite postole za narodot lol... toa jasno ti e deka e nekoja komunjarska definicija? mislis kralovite ili politicarite se grizat mnogu za narodot? drzavite mozes da gi podelis samo na funkcionalni i nefunkcionalni. sto ako mkd e demokratija koga e nefunkcionalna? sto ako kina se demek komunjari koga se 100 pati pofunkcionalni od bilo koj na planetata. anglosaksonskiot (i porano holandskiot) svet od sekogas bil dominanten zasto ja razbiral mokta na parite, bankite i pred se vaznosta da lugeto imaat doverba vo sistemot. imaat daleku najdobar bankarski sistem koj ne e samo sostaven od fiat valuti bez pokritie, vecno printanje pari nego i transakciski sistem sto prodira vo sekoja drzava. poleka toj sistem i toa oruzje im go odzemaat, delumno e replicirano delumno zameneto i najbitno se pomalku svetot ima doverba vo toj sistem pa i samite zapadnjaci. daleku sme od kolaps ali ke ima promeni vo narednite godini ne samo so digitalni valuti nego i mnogu drugi raboti....

ti pisav na temata za kina mislam, imalo period koga i kina bila dominantna pa ne pravela pizdarii ko belcite. oni u princip sakaat da trguvaat i da se ostaveni na mira bez nikoj da im se mesha. brics si e sosema OK sistem kade poveke drzavi/blokovi ke funkcioniraat. indija doprva doaga i ako oni gi nadminat problemite sto im gi nametnaa anglicanite i se spojat ko na vremeto so pakistan i banglades togas ke se bukvalno 1/4 od svetot. apsolutno zasluzuvaat da imaat glas vo toa kako ke funkcionira svetot.

sto za belorusija? pa imase izbori tamu i si pobedi brkoto. koga ke se ocistat site NGO's i koga ambasadite ke se vratat da bidat toa sto treba da se a ne bazi na CIA moze da zborime za nekakva demokratija i narodot. belorusija odbra strana, i dozvoli da imaat rusite vojska tamu. sto e problemot so toa? neka si se vrati sad na svojot kontinent prvo i osnovno i neka ne se mesa u evropa pa moze da zborime za i rusija da ne se mesa. dosle na drug kontinent im pravat bazi na granica i toa e ok?
Toa so vojnata ne se vodela na teritorijata na SAD e prednost, no i Germanija beshe razoruzana, degradirana, podelena, ograbena i so trista zabrani i sankcii do padot na Berlinskiot dzid, pa denes e najrazviena zemja na Evropsko tlo. Znaci vojnata beshe pred 100 godini taka da malce ne ti drzi argumentot zosto Zapadnoto opstestvo e pobogato od Istocnoto, premnogu voda pomina pod mostovite i premnogu godini se da ushte istocnite zemji da se vagjaat na vojnata.

Jas ti kazuvam sto e definicija za drzava i celta na nejzinoto postoenje, ti sega gi izvrtuvas rabotite sto se opstoprifateni kako takvi i pocnuvas da ja shirish temata (koga vekje pocnuvas za banki i printanje pari, spomeni gi i fudbalskite prvenstva hmm). Drzavata postoi za da mu ovozmozi na narodot ubav zivot, blagosostojba, funkcionalen sistem, pravda itn itn. Sam znaes kade ovie raboti povekje funkcioniraat i kade narodot e pozashtiten.. Znaci ednostavno prasanje: Kade se zivee podobro? Ne velam deka se soglasuvam so toa roditel 1 i roditel 2, zakonski brakovi za LGBT

Kina bila dominantna ama lokalno a ne globalno i megjunarodno. Sega e vreme koga Kina e najrazviena, i kade Kina e edinstvenata mozna zakana za da go zameni Kurto od tronot kako hegemon, pa da se namesti Murto. Inaku prez istorijata Kina nikogas ama bas nikogas nemala vodecka uloga vo svetot, iako bila mokjna nikogas ne mozela da se tokmi so Zapadnite imperii, se do denes, koga ja ima taa sansa. Dali ke ja iskoristi ke vidime...

Belorusija si izlegla da glasa? Da, da... Lukashenko osvoi 92% od glasovite, koi bea broeni bez prisustvo na opoziciski pretstavnici i koi bea modificirani za potrebite na brkot..Ajde ti se molam... Pa i Ukraina si odbra strana, i zosto imash dvojni arshini? Od edna strana se soglasuvas koga edna velesila se mesha vo rabotite na druga, a frlas so drva i kamenja koga druga velesila prakja oruzje vo Ukraina za da se odbrani od okupatorot...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.371
Поени од реакции
22.667
Toa so vojnata ne se vodela na teritorijata na SAD e prednost, no i Germanija beshe razoruzana, degradirana, podelena, ograbena i so trista zabrani i sankcii do padot na Berlinskiot dzid, pa denes e najrazviena zemja na Evropsko tlo. Znaci vojnata beshe pred 100 godini taka da malce ne ti drzi argumentot zosto Zapadnoto opstestvo e pobogato od Istocnoto, premnogu voda pomina pod mostovite i premnogu godini se da ushte istocnite zemji da se vagjaat na vojnata.

Jas ti kazuvam sto e definicija za drzava i celta na nejzinoto postoenje, ti sega gi izvrtuvas rabotite sto se opstoprifateni kako takvi i pocnuvas da ja shirish temata (koga vekje pocnuvas za banki i printanje pari, spomeni gi i fudbalskite prvenstva hmm). Drzavata postoi za da mu ovozmozi na narodot ubav zivot, blagosostojba, funkcionalen sistem, pravda itn itn. Sam znaes kade ovie raboti povekje funkcioniraat i kade narodot e pozashtiten.. Znaci ednostavno prasanje: Kade se zivee podobro? Ne velam deka se soglasuvam so toa roditel 1 i roditel 2, zakonski brakovi za LGBT

Kina bila dominantna ama lokalno a ne globalno i megjunarodno. Sega e vreme koga Kina e najrazviena, i kade Kina e edinstvenata mozna zakana za da go zameni Kurto od tronot kako hegemon, pa da se namesti Murto. Inaku prez istorijata Kina nikogas ama bas nikogas nemala vodecka uloga vo svetot, iako bila mokjna nikogas ne mozela da se tokmi so Zapadnite imperii, se do denes, koga ja ima taa sansa. Dali ke ja iskoristi ke vidime...

Belorusija si izlegla da glasa? Da, da... Lukashenko osvoi 92% od glasovite, koi bea broeni bez prisustvo na opoziciski pretstavnici i koi bea modificirani za potrebite na brkot..Ajde ti se molam... Pa i Ukraina si odbra strana, i zosto imash dvojni arshini? Od edna strana se soglasuvas koga edna velesila se mesha vo rabotite na druga, a frlas so drva i kamenja koga druga velesila prakja oruzje vo Ukraina za da se odbrani od okupatorot...

Germanija i Japonija se tipicni moderni americki kolonii na koj im e dozvoleno samo da upravuvaat striktno lokalno. Nitu se seriozna drzava nitu amerite nekogas gi smetale za faktor, sekogas koga treba nesto golemo da se napravi u evopa prvo zvonele vo London ili Paris. Eden Frankfurt sto go izgradija u americki stil so oblakoderi ima dobieno poveke krediti nego cel istocen blok. Ne e problem da se razvies vo kapitalisticko opstestvo ako ti frlaat pari. Eve i ti mozes da stanes gazda ako nekoj ti dava miljardi, ednostavno ke zaposlis pametni luge da ti skockaat biznis, pa asalni menadzeri da ti go vodat, pa rabotnici itn... Teskiot del e ustvari pocetnite finansii zatoa prviot miljon e najtezok za pravenje. I ne, Germanija ne e najrazviena daleku se oni od Britanija ili skandinavcite a da ne zborime za Svajcarija ili peralnite na pari grad drzavi...

Definicija za drzava ako veke sakas da si precizen e nacija so svoja vlada sto drzi teritorija. Celta na nejzino postoenje e da obezbedi najdobri uslovi za zitelite ama pod uslov tie da se srekni. Dzabe parite ako u sekoe vreme moze da ti zavrnat raketi ko u Izrael ili Palestina. E sega koj e pod celosen pritisok so godini, pod razni sakncii opkruzen so bazi na nato? Koj gi prekrsi dogovorite za sirenje na nato ili minskiot dogovor? Jas ti garantiram Rusija da ja ostavat na mir ko sto ja ostavija kina od 80tite do sega (nekoj 40 god) deka rusite ke bidat najbogata nacija na svetot ili vo vodeckite 3-4... Gi imaat bukvlano site predispozicii, od energensi i resursi, do covecki kapital sto e odlicno educiran vo bukvalno site sferi, do eftina rabotna snaga ako im treba (ke uvezat od eks SSSR, toa go pravat i sega)... Ona sto im treba e pristap do kapital ko sto imaa svabite i do svetskite pazari ko sto nikoj ne im smetase na Kina. Ke im treba vreme da izgradat brendovi ali ete kinezite ti se dokaz deka i bez toa mozes da uspees posebno vo poeftinite segmenti na pazarot.

Kade se zivee podobro, lol ova ti e mnogu filozofsko prasanje... Zavisi za kogo i vo koj del na zivotot. Ako si obicen smrtnik sto doprva treba da zarabotuva na zapad poveke ke si platen toa i sam go znaes. Ako mozes da pravis pari online ili so svoj biznis sto ne e vrzan za nekoe mesto togas sekoja eftina drzava e super a Moskva e fenomenalna (iako Moskva i ne bas eftina). Eve ako mene me prasas jas najubavo ziveev na Filipinite. Imav sve sto sakam, toplo vreme, smesno eftina drzava, odlicni konekcii so ostatokot na svetot ako sakam nekade da patuvam. Sekoj e razlicen a niz zivotot nisto cudno i da pomines niz poveke stazi kade vo razlicen moment drug del na svetot ke ti e poatraktiven, normalno ako mozes da si go dozvolis toa.

Ti kazav jas, koga Kina vladeela so okeanite i imala pomorska flota pogolema od cela Evropa oni svrtele krugce niz pacifikot i indiskiot okean, sfatile deka site se 200 godini zad niv i si se vratile doma. Imas ostatoci od brodot vo muzej vo Kina i repliki da si vidis. Kolku da imas prestava Zheng Hi i negovata ekspidicja sto bila 100 godini pred taa na Kolumbo imala 300 brodovi i 28 000 mornari. Najdolgiot brod bil 120+ metri i skoro 50 metri sirok. Kolumbo ima dur 3 broda, 90 mornari i brodovite mu bile edvaj 25 metra dolgi... Sfakas li koja razlika bilo? Educiraj se malku. Da ti nacrtam...

1679281223615.png


Ne gi tepale ili porobuvale afriknacite ili indijcite nego si se vratile doma. Ne gi kradele nego trguvale so niv, donele zhirafi i egzoticni zivotni od afrika a ne robovi. Kinezite i denes u globala bas toa sakaat, da ne im se mesa nikoj doma u Kina i da si trguvaat so ostatokot na svetot. Isto e i sega, gradat patista, prugi, pristanista i otvaraat fabriki u Afrika bez da gi ucenuvaat ili da im se mesaat u lokalnata politika na drzavite tamu. Evropejcite tradicionalno miljarda uslovi postavuvaat, eve gledaj nas sto ni pravat pri sekoj kredit ili grant. Ova sto go gledas so Tajvan treba da sfatis deka e mesanje na zapad vo vnatresna kineska rabota. Znaci prifateno e od zapadot deka ima edna Kina so glaven grad Bejzhin/Peking i deka Tajvan e del od toa. Zamisli kako bi bilo ako utre Kina vospostavi odnosi so Nation of Hawai'i. Citni malku kako bilo aneksirano havai kako im naseluvale kolonisti i gi ubivale lokalnite ziteli. Istoriski kinezite nikogas ne pokazale zhelba za dominacija i unistuvanje na svetot. Toa kurto murto vazi strikno za evropskite i muslimanskite pleminja i do nekade africkite. Na kraj krajeva i nema sto da vrakame edna drzava na tronot, neka se 4-5... Kolku poveke se decentralizira mokta tolku podobro za narodot.

A sto te iznenaduva za Belorusija? Lukashenko e edino nesto sto go znaat i normalno deka ke tepa ubedlivo. Ukraina odbra strana. RUSIJA. Potoa sledese sarena revolucija. Duri i na poslednite izbori Zelenski pobedi so toa sto glaven argument mu bese deka mora da se priblizat so RUSIJA. Pa go prekrsi toa, ko zaev kaj nas koj neli imal pravo da se predomisli. Eve sega region po region kako se osloboduvaat ruskite poranesni teritorii i oni ke imaat pravo da odberat strana.

Normalno deka mislam deka e glupavo da se praka oruzje koga veke ima voen konflikt. Utre ako rusite resat da pratat del od zaplenetoto oruzije ili svoe na nekoj budali u EU primer IRA, baskijcite, meksickite karteli itn ke pocneme da gledame posoftisiciran terorirzam niz svetot. Ova vodi kon toa, valjda ne mislis deka vecno ke im kutat dur ginat samo rusi i ukrainci? Koga togas ke im vratat od sekogas bilo taka.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.467
Поени од реакции
2.501
1. На некој начин се е поврзано во глобалните случувања, санкции ваму, криза таму. Замрзнати руски средства во Швицарска (најпозната по сигурноста на банките), АП известува дека азијатите почнале да повлекуваат уште од лани пари од Швицаркса, и тоа напоменето* поради несигурноста за нивните средства. И пропаст на Кредит Свис.

2. Протести има во Европа ради разно-разните економски и социјални случувања, покачени цени на сите производи, голема инфлација, негативни социјални реформи (покачени пензиски прагови на пензионирање), ама тие негативни реформи кои ги превземаат моментално немој да ми кажеш дека се пошто многу добро им иде на конкретните држави, па да се изнасмеам слатко... напротив.

3. На Крим сите ставија цена, од Бајден, Блинкен, Борел, Фон дер лајен, Зеленски и цела комапнија околу него. Буквално сите рекоа дека се додека не го вратат Крим нема да биде завршена оваа војна. Што од финансиерите и НАТО, што од самите украинци кои мака мачат да живеат раат.

Заклучок. Кој на кого гроб му копа, сам во него ќе влезе.
Глупости долги километри, од санкциите пропаѓале банките, Апасиев го следиш за економските случувања и анализи? Лудило чоек :pos::pos::pos:
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.620
Поени од реакции
5.143
Глупости долги километри, од санкциите пропаѓале банките, Апасиев го следиш за економските случувања и анализи? Лудило чоек :pos::pos::pos:
Идиот, конкретната банка ги има замрзнато финансиските средства на сите руски ентитети, физички, правни лица и државата.

Гооолем број од азиските земји официјално да не ја барам сеа по нетов статијата, самите службеници, менаџери и кој кур да се во тие банките кажуваат дека секој втор ден, карикирам ова, им се јавуваат од Азија клиенти и прашуваат дали и колку им се сигурни средствата од понатамошно замрзнување и политичка одлука, пола од тие за пар дена веќе ги повлекуваат.

Еве ајде кажи ми како пропаднаа банките и во САД и оваа, ако не преку повлекување на средствата од клиентите. За два дена 50% повлекоа се што имаат.

Ајде сеа трк и прочитај некој фејк њус, далеку ќе стигнеш така.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Луѓето ќе го купат оној производ кој првенствено ќе им се допадне и во лик и во перформанси, но секако најбитно од се е и цената. Што ќе купи попрво сиромавиот или просечниот Македонец, кинески андроид смартфон од 200 евра или некојси ајфон од 500 или 1000 евра !
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.467
Поени од реакции
2.501
Идиот, конкретната банка ги има замрзнато финансиските средства на сите руски ентитети, физички, правни лица и државата.

Гооолем број од азиските земји официјално да не ја барам сеа по нетов статијата, самите службеници, менаџери и кој кур да се во тие банките кажуваат дека секој втор ден, карикирам ова, им се јавуваат од Азија клиенти и прашуваат дали и колку им се сигурни средствата од понатамошно замрзнување и политичка одлука, пола од тие за пар дена веќе ги повлекуваат.

Еве ајде кажи ми како пропаднаа банките и во САД и оваа, ако не преку повлекување на средствата од клиентите. За два дена 50% повлекоа се што имаат.

Ајде сеа трк и прочитај некој фејк њус, далеку ќе стигнеш така.
Џабе ќе се мачам да пишувам долги постови залудно кога пак ќе си ги терате чаршиските муабети и анализи, тука пред некој месец им објаснував за принтањето пари и стандардот на Запад, и пак си продолжија со глупостите за дедоларизација, јуанот и напумпаниот стандард.
Фала за советот, сега одам на Твитер и Телеграм да читам финансиски анализи :свиркам:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Идиот, конкретната банка ги има замрзнато финансиските средства на сите руски ентитети, физички, правни лица и државата.
Каква врска има замрзнување на средства со
Еве ајде кажи ми како пропаднаа банките и во САД и оваа, ако не преку повлекување на средствата од клиентите. За два дена 50% повлекоа се што имаат.
Посебно штом замрзнале пари, тоа значи клиентите не можат да си ги повлечат, банката може да си ги злоупотреби, како што Белгиските направиле со од Гадафи милионите и ќе можат да им ги дадат на другите клиенти.


Банка прима депозити од луѓе и фирми. Тие пари одлучува да ги пласира. Одлуката зависи од самите вработени, дали се поконзервативни или коцкари. Банките со парите одлучиле да купат државни хартии од вредност, односно да ја финансираат државата, плус верувале дека каматните стапки нема да растат.

Народ поради икс причини решава да си ги повлекува депонираните пари. Банката дел ги има, но дел ги нема во кеш, бидејќи нели одлучила да ги оплоди. За делот што и фали, мора да ги продаде хартиите во кои претходно ги инвестирала парите.
Бидејќи каматните стапки не само што не останале ниски, тие се пораснати и ќе растат, па вредноста на државните хартиите во кои ги инвестирала парите е намалена, со нивната продажба банката прави загуба, а со тоа нема доволно пари да им врати на депонентите.
Конкретната СВБ немала ни одговорно лице за ризици, првите ешалони биле политчки кон демократите, па со голем дел од парите ја финансирала државната потрошувачка. Истата таа државна потрошувачка е директна и главна причина за пораст на инфлацијата и каматните стапки, а парите од буџетот преку одредени проекти ги лапаат олигарсите. Бајден 100 милијарди прати демек за Украина, ама од тие 100 ни 10 милијарди не стигнале директно во Украина, другите, папала мацата.
Нормално никогаш политичарите не се виновни, се некој приватник е виновен.

И викаш до санкциите е и фејковачи. :D

1679332129887.png


1679332096568.png
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.620
Поени од реакции
5.143
Каква врска има замрзнување на средства со


Посебно штом замрзнале пари, тоа значи клиентите не можат да си ги повлечат, банката може да си ги злоупотреби, како што Белгиските направиле со од Гадафи милионите и ќе можат да им ги дадат на другите клиенти.


Банка прима депозити од луѓе и фирми. Тие пари одлучува да ги пласира. Одлуката зависи од самите вработени, дали се поконзервативни или коцкари. Банките со парите одлучиле да купат државни хартии од вредност, односно да ја финансираат државата, плус верувале дека каматните стапки нема да растат.

Народ поради икс причини решава да си ги повлекува депонираните пари. Банката дел ги има, но дел ги нема во кеш, бидејќи нели одлучила да ги оплоди. За делот што и фали, мора да ги продаде хартиите во кои претходно ги инвестирала парите.
Бидејќи каматните стапки не само што не останале ниски, тие се пораснати и ќе растат, па вредноста на државните хартиите во кои ги инвестирала парите е намалена, со нивната продажба банката прави загуба, а со тоа нема доволно пари да им врати на депонентите.
Конкретната СВБ немала ни одговорно лице за ризици, првите ешалони биле политчки кон демократите, па со голем дел од парите ја финансирала државната потрошувачка. Истата таа државна потрошувачка е директна и главна причина за пораст на инфлацијата и каматните стапки, а парите од буџетот преку одредени проекти ги лапаат олигарсите. Бајден 100 милијарди прати демек за Украина, ама од тие 100 ни 10 милијарди не стигнале директно во Украина, другите, папала мацата.
Нормално никогаш политичарите не се виновни, се некој приватник е виновен.

И викаш до санкциите е и фејковачи. :D

Прегледај го приврзокот 372410


Прегледај го приврзокот 372409
Ок, има 0 врска замрзнувањето на легалните финансиски средства.
Само нека продужат така, ете овие арапиве и азијатите (кај што е ќешот) нафта пијат. Сеа еве ќе се потепаат после твојов пост и анализа да одат и да ги турат своите пари во западните банки и инвестициски фондови. Еве ги се залетаа.
Нека истурат трилиони, за утре да биде пу пу неважи. Стварно reliable.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.467
Поени од реакции
2.501
Ок, има 0 врска замрзнувањето на легалните финансиски средства.
Само нека продужат така, ете овие арапиве и азијатите (кај што е ќешот) нафта пијат. Сеа еве ќе се потепаат после твојов пост и анализа да одат и да ги турат своите пари во западните банки и инвестициски фондови. Еве ги се залетаа.
Нека истурат трилиони, за утре да биде пу пу неважи. Стварно reliable.
Еве @Bafra испадна пољубезен и ти објасна, ама изгледа ја пак сум бил во право дека ќе си ја терате истата песна.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Ок, има 0 врска замрзнувањето на легалните финансиски средства.
Само нека продужат така, ете овие арапиве и азијатите (кај што е ќешот) нафта пијат. Сеа еве ќе се потепаат после твојов пост и анализа да одат и да ги турат своите пари во западните банки и инвестициски фондови. Еве ги се залетаа.
Нека истурат трилиони, за утре да биде пу пу неважи. Стварно reliable.
Сега не биди пизда и не туку спинувај со идни работи. Ако знаеш на друг начин да објасниш како пропаднала СВБ со санкциите слободно објасни и ако држи вода, ќе кажам во право си.

Тоа санкциите и одземање на капитал е сигнал за Кинезите и сите други дека во иднина да се повнимателни, бидејќи ни во САД нема владеење на правото.
Е сега па има друг зајеб, не постои друг пазар, друга држава која може да апсорбира трилиони, без да имплодира, па САД им останува единствена опција :toe:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.349
Поени од реакции
29.823
Џабе ќе се мачам да пишувам долги постови залудно кога пак ќе си ги терате чаршиските муабети и анализи, тука пред некој месец им објаснував за принтањето пари и стандардот на Запад, и пак си продолжија со глупостите за дедоларизација, јуанот и напумпаниот стандард.
Па не, сѐ што ти тогаш направи беше повторување на официјалната наратива/приказна на естаблишментот (како да не можеме тоа да го прочитаме по официјалните веб страни на нивните институции).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom