Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
Путин бил во Мариопул, не го уапсиле.
Нека собере храброст, нека шмркне линија, нека мавне две ракии и нека се појави во Бахмут
Што им врска санкции со пропаѓање банки?

Зошто има протести нис Европа знаеш ли? Зошто протестираат?

Никој не стави цена на Крим!

Ова се лаги и пропаганда, ама барем му служи на вашиот наратив
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.924
Поени од реакции
39.426
Нека собере храброст, нека шмркне линија, нека мавне две ракии и нека се појави во Бахмут

Што им врска санкции со пропаѓање банки?

Зошто има протести нис Европа знаеш ли? Зошто протестираат?

Никој не стави цена на Крим!

Ова се лаги и пропаганда, ама барем му служи на вашиот наратив
Клинтоне, Путин мочање ви прави. Тактички го уништи цел запад во војнава.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.594
Поени од реакции
11.760
Нека собере храброст, нека шмркне линија, нека мавне две ракии и нека се појави во Бахмут
Тешко дека би стигнал до таму, едвај успева на авион да се качи, а не па да се симне на бојно поле.


Што им врска санкции со пропаѓање банки?

Зошто има протести нис Европа знаеш ли? Зошто протестираат?

Никој не стави цена на Крим!

Ова се лаги и пропаганда, ама барем му служи на вашиот наратив
Па во моментов нема допирни точки со санкциите, но здравје Боже, ќе има допирни точки во иднина.

Сите тие пари кои се фрлаат во бунарот без дно наречен нео-нацистичка хунта во Киев, не растат на дрво, туку или се одземаат од буџетите - вообичаено буџетите за образование и здравство - или се печатат без покритие, со објаснување дека покритието ќе биде победата на нео-нацистичката хунта во Киев и обновата на Украина која ќе им биде подарена на златна тацна на истите тие кои ја спонзорираат истата таа хунта.

Но сето тоа зависи од еден фактор - победа, а тоа не е ни од далеку на видик за нео-нацистичката хунта во Киев.

Без победа, сите тие печатени пари или ќе пропаднат со што ќе трпи вредноста на валутата, или ќе добијат покритие од банките кои вообичаено ваквите загуби ги надоместуваат со конфискација на заштедите на своите клиенти или со уште понатамошно задолжување.

Затоа доколку не заврши во блиска иднина украинската нео-нацистичка трагедија, банките ќе имаат допирни точки со санкциите и ќе има последици врз нив, а потоа и врз економиите кои ги услужуваат - а руската економија од поодамна не е во тој список на економии.
 
Последно уредено:

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
Клинтоне, Путин мочање ви прави. Тактички го уништи цел запад во војнава.
Мене Путин ништо не ми прави, јас не војувам со него, тоа ти што завземаш страни е твој проблем.

Ако ти знаеш што е тактика јас сум Месија
Тешко дека би стигнал до таму, едвај успева на авион да се качи, а не па да се симне на бојно поле.




Па во моментов нема допирни точки со санкциите, но здравје Боже, ќе има допирни точки во иднина.

Сите тие пари кои се фрлаат во бунарот без дно наречен нео-нацистичка хунта во Киев, не растат на дрво, туку или се одземаат од буџетите - вообичаено буџетите за образование и здравство - или се печатат без покритие, со објаснување дека покритието ќе биде победата на нео-нацистичката хунта во Киев и обновата на Украина која ќе им биде подарена на златна тацна на истите тие кои ја спонзорираат истата таа хунта.

Но сето тоа зависи од еден фактор - победа, а тоа не е ни од далеку на видик за нео-нацистичката хунта во Киев.

Без победа, сите тие печатени пари или ќе пропаднат со што ќе трпи вредноста на валутата, или ќе добијат покритие од банките кои вообичаено ваквите загуби ги надоместуваат со конфискација на заштедите на своите клиенти или со уште понатамошно задолжување.

Затоа доколку не заврши во блиска иднина украинската нео-нацистичка трагедија, банките ќе имаат допирни точки со санкциите и ќе има последици врз нив, а потоа и врз економиите кои ги услужуваат - а руската економија од поодамна не е во тој список на економии.
Да шмркне линија мислев на Зелениот, ама треба на некон да му текне.

Тоа ли е сега во мода? Ќе поставиме лажни тези со надеж дека во иднина некогаш ќе се исполнат
Браво

2008 со кои санкции се поврза финансиската криза?

Банките пропаѓаат оти знаат дека чичко Сем ќе ги спаси, тој корумпиран систем ти е Содом и Гомора, ама ете ти друга теза имаш.

П.С. Магистерскиот труд ми е за финансиската криза во 2007/2008, слободно ако сакаш отвори тема ќе дискутираме
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.136
Поени од реакции
11.544
Нека собере храброст, нека шмркне линија, нека мавне две ракии и нека се појави во Бахмут

Што им врска санкции со пропаѓање банки?

Зошто има протести нис Европа знаеш ли? Зошто протестираат?

Никој не стави цена на Крим!

Ова се лаги и пропаганда, ама барем му служи на вашиот наратив
Еве сега ќе му јавиме. :pos:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.646
Поени од реакции
5.322
australia e zapadna drzava. ne e lookalike na usa, vprocem nema nisto zaednicko so usa osven jazikot i toa sto se sojuznici na anglosaksonska branova dolzina. ako veke sakas da ja sporedis aus so nesto sporedija so britanija cija kolonija e aus. zakoni, sistem, zdrastvo, edukacija, odbrana se e podredeno kon britanija. educiraj se malku.

sto ima vrska koj kade zivee, kakva e taa glupa logika be? sto ne se preselis ti u usa koga tolku mnogu gi obozavas. :toe: jas ziveam kaj sto mi e mene ubavo toa ne znaci deka treba da se slozuvam sekogas so politikata sto se vodi tamu. za poveketo raboti apsolutno ja poddrzuvam aus, za ova ne. ednostavno aus vodi dobra politika za bogatenje na aus i drzenje na rusija nadvor od konkurencija ama toa kosta covecki zivoti i e gresno. nema da go poddrzam toa. ako imas malku mozok ke sfatis i zosto obicen narod vo tie drzavi ja poddrzuva rusija, lugeto tuka imaat pari, ne zavisat od drzavata ili ngo sranja i mozat da uvidat koga nesto ne cini. sto ima aus ili usa da se pletka na drugata strana na svetot da frla miljardi da ne dozvoluva primirja i pocituvanje na dogovori, da menuva vladi preku sareni revolucii? parite sto gi trosat na toa neka gi potrosat na svojte drzavi, usa ima tolku losa infrastruktura da bukvalno im se raspaga zeleznickiot sobrakaj... autopatite im se posleden pat skockani u 60tite a pristanistata im se smeska ako gi sporedis so modernite aziski/avstraliski... ni aus ne e podobra, mora da se vlozi poveke vo razvivanje i drugi centri ako sakame da ideme napred. pola drzava zivee u 2 grada.

slikite od koka kola se za idiotite sto mislea deka ke mozat u denesno vreme da vovedat sankcii na ogromna drzava sto plus izleguva na more. toa e za si vidite deka nema da ja stopris trgovijata. ko sto i denes zapadot dobiva holandska, americka, turska nafta od rusija po duplo povisoka cena taka i rusija dobiva polska koka kola so toa sto vo rusija e poeftina nego vo polska... :pos:
Prvo, nikade ne pisav deka mnogu gi obozuvam, tuku mislam deka sporedbeno sistemite Zapad <=> Istok, Zapadot ima daleku porazvieno opshtestvo i pobogato i pozadovolno naselenie, sto vprocem i samiot ti vo postot go potvrduvas, i sam dokazuvas deka takviot nacin na ureduvanje mu nosi podobar zivot na sopstveniot narod i podobri standardi. Vprocem ne e li toa celta na postoenjeto na drzavata? Da mu ovozmozi na svojot narod poubav zivot i ubavi uslovi za istiot? Kolku sakate sliki od Koka Koli, krstajci i morkovi postirajte tuka, sepak ostanuva faktot deka narodot vo sekoe pole vo Rusija e posiromasen od toj narod na Zapadot. Toa mi bese poentata so toa go pisav za onie sto vikaat na zapadot se polno satanisti, pedofili i slicno, a ushte ziveat tamu, zoso verojatno mu e ubavo.

SAD se pletkaat? Da, tochno e toa. Bi se pletkale i Rusite da ja imaat mokjta na SAD, i Kinezite bi se pletkale itn. Ubavo napisa clenot so go citirav za toa deka i Rusija da go imashe primatot hegemon i tie bi go pravele istoto kako so i SAD, ne znam tuka so ne ti e jasno, toa ti e cista matematika. Terminot megjupolarna ramnoteza e najglupavoto nesto sto e izmisleno. Nema megjupolarnost, ili dza e ili bu. Dvajca petli na edno bunishte nema.

Ete ne se slozuvas so toa da SAD menuvale vladi so shareni revolucii i slicno, ne se slozuvam nitu jas. Ama i ne se slozuvam i so toa da Belorusija, Putin da ja smeta za pekinezer na Rusija i da im odvlecka 200.000 vojnici na nivna teritorija koi znajs koga ke se povlechat? Nikogas, ete izleze dokument plan na toa sto se planira vo idnina so Belorusija, dokument koj ne bese demantiran od strana na Rusite, i Lukashenko moze so zdravje da si go nosi..Razlikata e so jas ne se slozuvam nitu so SAD za toa so se meshaat kade ke stignat na zemjinava topka, ama ne se slozuvam i so toa so go pravi i Rusija. Jas da, si priznavam deka Zapadot ima daleku podobri uslovi za zhivot na svojot narod, neshto sto i ti go potvrduvas, no ne znaci deka jas se slozuvam so se shto pravi SAD.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.924
Поени од реакции
39.426
Мене Путин ништо не ми прави, јас не војувам со него, тоа ти што завземаш страни е твој проблем.

Ако ти знаеш што е тактика јас сум Месија

Да шмркне линија мислев на Зелениот, ама треба на некон да му текне.

Тоа ли е сега во мода? Ќе поставиме лажни тези со надеж дека во иднина некогаш ќе се исполнат
Браво

2008 со кои санкции се поврза финансиската криза?

Банките пропаѓаат оти знаат дека чичко Сем ќе ги спаси, тој корумпиран систем ти е Содом и Гомора, ама ете ти друга теза имаш.

П.С. Магистерскиот труд ми е за финансиската криза во 2007/2008, слободно ако сакаш отвори тема ќе дискутираме
ај сеа признај си, го лапнафте. Го натеравте Путин да почне војна со надеж економски да ја колабрирате Русија и на крај жбрц.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.428
Поени од реакции
29.957
ај сеа признај си, го лапнафте. Го натеравте Путин да почне војна со надеж економски да ја колабрирате Русија и на крај жбрц.
Не признава. Он е неутрален скроз, не зазема страни како тебе. :unsure:
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
ај сеа признај си, го лапнафте. Го натеравте Путин да почне војна со надеж економски да ја колабрирате Русија и на крај жбрц.
Ние велешаните навиваме исклучиво за Трамп да прави глупости.
Да повторам, не сме ЗА ТРАМП
Ние сме ЗА ТРАМП ДА ПРАВИ ГЛУПОСТИ
Тука лежи парата

Со Путин не се чепкаме и не не чепка
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.093
Поени од реакции
3.275
Сам себе си се демантираш. Иран не му било цел да убие небитни војници, а ракетира полна америчка база.
Ај да ти одговорам, нешто имав работа и ми остана за денес.

Убивањето на војниците е само плус, многу побитна е пораката што ја прати, претходно, а и сега имаш постојани ракетирања на америчката амбасада во Багдад, имаш редовно уништување конвои со залихи на америчката војска, само по себе плус минус убиен амерички војник ништо не менува, дали го дигнале со кола бонба, дали го изрешетиле на некој пункт не менува ништо во статистиката многу, онаа порака која ја пратија е ептен јака, за прв пат некоја држава како држава ракетираше воена база со балистички ракети од своја сопствена територија, а америчкиот одговор беше дека навреме си ги скриле војниците.

Еве еден цитат кој вика дека најмалку 100 војници имале некакви трауми од тој напад.
Eventually, weeks later, it was revealed that at least 100 soldiers suffered traumatic brain injuries from the attack. For Futrell and others, the brain injuries would weigh on them daily and change their lives forever. But the long road to National Guard troops receiving the Purple Heart awards they were entitled to would take another two years, following military shortcomings in tracking injuries and resistance from senior leadership.
https://www.military.com/daily-news/2022/06/08/two-years-later-guardsmen-finally-receive-purple-hearts-brain-injuries-suffered-iran-missile-strike.html

Еве и русите срушија дрон на друг начин место да го рокнат со ракета и одма утре дента друг дрон леташе поблиску до Турција одколку до Русија во Црното море, пораката е јасна, нема повеќе шпиунирање до нашиот брег.

Очигледно е дека ти немаш поим како функционираат тие работи, некогаш на подруг начин се праќа одредена порака дека тоа е нашата црвена линија и дека во иднина ќе презимаме други дејства.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.839
Prvo, nikade ne pisav deka mnogu gi obozuvam, tuku mislam deka sporedbeno sistemite Zapad <=> Istok, Zapadot ima daleku porazvieno opshtestvo i pobogato i pozadovolno naselenie, sto vprocem i samiot ti vo postot go potvrduvas, i sam dokazuvas deka takviot nacin na ureduvanje mu nosi podobar zivot na sopstveniot narod i podobri standardi. Vprocem ne e li toa celta na postoenjeto na drzavata? Da mu ovozmozi na svojot narod poubav zivot i ubavi uslovi za istiot? Kolku sakate sliki od Koka Koli, krstajci i morkovi postirajte tuka, sepak ostanuva faktot deka narodot vo sekoe pole vo Rusija e posiromasen od toj narod na Zapadot. Toa mi bese poentata so toa go pisav za onie sto vikaat na zapadot se polno satanisti, pedofili i slicno, a ushte ziveat tamu, zoso verojatno mu e ubavo.

SAD se pletkaat? Da, tochno e toa. Bi se pletkale i Rusite da ja imaat mokjta na SAD, i Kinezite bi se pletkale itn. Ubavo napisa clenot so go citirav za toa deka i Rusija da go imashe primatot hegemon i tie bi go pravele istoto kako so i SAD, ne znam tuka so ne ti e jasno, toa ti e cista matematika. Terminot megjupolarna ramnoteza e najglupavoto nesto sto e izmisleno. Nema megjupolarnost, ili dza e ili bu. Dvajca petli na edno bunishte nema.

Ete ne se slozuvas so toa da SAD menuvale vladi so shareni revolucii i slicno, ne se slozuvam nitu jas. Ama i ne se slozuvam i so toa da Belorusija, Putin da ja smeta za pekinezer na Rusija i da im odvlecka 200.000 vojnici na nivna teritorija koi znajs koga ke se povlechat? Nikogas, ete izleze dokument plan na toa sto se planira vo idnina so Belorusija, dokument koj ne bese demantiran od strana na Rusite, i Lukashenko moze so zdravje da si go nosi..Razlikata e so jas ne se slozuvam nitu so SAD za toa so se meshaat kade ke stignat na zemjinava topka, ama ne se slozuvam i so toa so go pravi i Rusija. Jas da, si priznavam deka Zapadot ima daleku podobri uslovi za zhivot na svojot narod, neshto sto i ti go potvrduvas, no ne znaci deka jas se slozuvam so se shto pravi SAD.
posle vtora svetska koj bese razrusen do temel a koj prakticno ne cepnat? trgni ja germanija na strana, vidi sliki od polska, stalingrad, ukraina, prakticno cel istok i vidi kako prosla zapadna evropa... ajfelovata kula ne e srusena taka? koj dobil krediti da se sredi a koj trebal prvo da ja sredi svojata drzava pa cel istocen blok? normalno deka narodot na ednata strana ke e znacitelno pobogat. ako zemes u predvid plus deka anglosaksonskite drzavi projdoa prakticno ne dopreni so isklucok na nekoj relativno sitni bombardiranja na london i pearl harbour u sporedba so drugi mesta vo svetot jasno ti stanuva valjda zosto ednite se ponapred i pobogati... rabotata e sto svetot se menuva. poleka no sigurno zapadot vleguva u stagnacija, celo ova lbgt sranje e prakticno odvlekuvanje na vnimanieto na novite generacii od ona sto e bitno. eve zemi se sam za primer, sporedi se so novite generacii i vidi sto ti si ucel u skolo a sto oni... pa 90% od narodov veke ne znae kvadraten koren da izvadi, ama znae deka treba/moze da si izbere zamenki i deka treba da prasa a ne da pretpostavi deka si maz ili zena... sfakas valjda i gledas deka nesto e mnogu trulo i ne sme daleku od kolaps.

drzavite postole za narodot lol... toa jasno ti e deka e nekoja komunjarska definicija? mislis kralovite ili politicarite se grizat mnogu za narodot? drzavite mozes da gi podelis samo na funkcionalni i nefunkcionalni. sto ako mkd e demokratija koga e nefunkcionalna? sto ako kina se demek komunjari koga se 100 pati pofunkcionalni od bilo koj na planetata. anglosaksonskiot (i porano holandskiot) svet od sekogas bil dominanten zasto ja razbiral mokta na parite, bankite i pred se vaznosta da lugeto imaat doverba vo sistemot. imaat daleku najdobar bankarski sistem koj ne e samo sostaven od fiat valuti bez pokritie, vecno printanje pari nego i transakciski sistem sto prodira vo sekoja drzava. poleka toj sistem i toa oruzje im go odzemaat, delumno e replicirano delumno zameneto i najbitno se pomalku svetot ima doverba vo toj sistem pa i samite zapadnjaci. daleku sme od kolaps ali ke ima promeni vo narednite godini ne samo so digitalni valuti nego i mnogu drugi raboti....

ti pisav na temata za kina mislam, imalo period koga i kina bila dominantna pa ne pravela pizdarii ko belcite. oni u princip sakaat da trguvaat i da se ostaveni na mira bez nikoj da im se mesha. brics si e sosema OK sistem kade poveke drzavi/blokovi ke funkcioniraat. indija doprva doaga i ako oni gi nadminat problemite sto im gi nametnaa anglicanite i se spojat ko na vremeto so pakistan i banglades togas ke se bukvalno 1/4 od svetot. apsolutno zasluzuvaat da imaat glas vo toa kako ke funkcionira svetot.

sto za belorusija? pa imase izbori tamu i si pobedi brkoto. koga ke se ocistat site NGO's i koga ambasadite ke se vratat da bidat toa sto treba da se a ne bazi na CIA moze da zborime za nekakva demokratija i narodot. belorusija odbra strana, i dozvoli da imaat rusite vojska tamu. sto e problemot so toa? neka si se vrati sad na svojot kontinent prvo i osnovno i neka ne se mesa u evropa pa moze da zborime za i rusija da ne se mesa. dosle na drug kontinent im pravat bazi na granica i toa e ok?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.594
Поени од реакции
11.760
Да шмркне линија мислев на Зелениот, ама треба на некон да му текне.

Тоа ли е сега во мода? Ќе поставиме лажни тези со надеж дека во иднина некогаш ќе се исполнат
Браво

2008 со кои санкции се поврза финансиската криза?

Банките пропаѓаат оти знаат дека чичко Сем ќе ги спаси, тој корумпиран систем ти е Содом и Гомора, ама ете ти друга теза имаш.

П.С. Магистерскиот труд ми е за финансиската криза во 2007/2008, слободно ако сакаш отвори тема ќе дискутираме
Се согласувам дека во најлош случај вујко Сем ќе ги спасува банките од пропаст, но бидејќи веќе еднаш помина таквото сценарио со не баш позитивни резултати за обичните смртници, 15 години подоцна повторување на такво сценарио можеби нема да помине без поголемо незадоволство од рајата - не дека ќе има некакви сериозни промени кон подобро, но останува отворена можноста дека ќе има незадоволство кај населението.

За да не одам оф-топик, те охрабрувам во друга тема да направиш анализа на банкарската кашлица што ги има фатено американските банки изминативе 10 дена и какви би биле поседиците од истата на долг рок.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.556
Поени од реакции
9.607
За да не одам оф-топик, те охрабрувам во друга тема да направиш анализа на банкарската кашлица што ги има фатено американските банки изминативе 10 дена и какви би биле поседиците од истата на долг рок.
Поентата беше да ти каже дека е магистер, во недостаток на аргументи за да ја брани позицијата, па да си даде на тежина.
За банкарската кашлица од неодамна ќе треба да помине време, да излезат анализи и др книги за истото, да има време од каде да преведи и можеби подоцна кога ќе извади докторат ќе те исконтактира да ти се пофали ти одговори.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.428
Поени од реакции
29.957
... банкарската кашлица што ги има фатено американските банки изминативе 10 дена и какви би биле поседиците од истата на долг рок.
Пациентот е терминално болен, но преостанатите денови/години зависат од фактори кои никој од нас смртниците не можеме да ги знаеме.

...во недостаток на аргументи за да ја брани позицијата, па да си даде на тежина.
Tипично за него.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
Се согласувам дека во најлош случај вујко Сем ќе ги спасува банките од пропаст, но бидејќи веќе еднаш помина таквото сценарио со не баш позитивни резултати за обичните смртници, 15 години подоцна повторување на такво сценарио можеби нема да помине без поголемо незадоволство од рајата - не дека ќе има некакви сериозни промени кон подобро, но останува отворена можноста дека ќе има незадоволство кај населението.

За да не одам оф-топик, те охрабрувам во друга тема да направиш анализа на банкарската кашлица што ги има фатено американските банки изминативе 10 дена и какви би биле поседиците од истата на долг рок.
Оти чичко Сем се секирал некогаш рајата што мисли... Yeah right
Автоматски споено мислење:

Поентата беше да ти каже дека е магистер, во недостаток на аргументи за да ја брани позицијата, па да си даде на тежина.
За банкарската кашлица од неодамна ќе треба да помине време, да излезат анализи и др книги за истото, да има време од каде да преведи и можеби подоцна кога ќе извади докторат ќе те исконтактира да ти се пофали ти одговори.
Оти си кисел? Шо тебе ти згрешив?
Реков дека магистерската ми беше на таа тема не мора да значи дека сум ја поминал, не мора да значи дека докторирав потоа.
Шо те апна да се лутиш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom