Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    694
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.865
Поени од реакции
22.009
ти со мене дискутираш или со katapult-ukraine.com? Не знам кој ти кажал дека Украина ќе го земе крим за 6 месеци, ја сигурно не.

Украина нема да го заземе Крим дури и при тотална воена надмоќ. Има голем број руски жители кој нема да сакаат да бидат иселени од дома, односно ќе бидат многу мотивирани за борба. Друго, никој не сака да ризикува како ќе реагира Русија при таков настан, (во превод, да испалат нуклеарки и да го однесат цел свет у курац). Best case, да го добијат на маса во иднина со некаков специјален статус. Ако ова ти звучи смешно, сети се на Јелцин. Тоа е за Крим, далечно прашање.

Прв таргет на Украинците е да ги истуркаат Русите од ново освоените територии во изминатата година. Тоа само по себе ќе биде голем политички удар за Путин, заокружување на целото фиаско, нестабилност и веројатно понатака ќе се иде на преговори.
Е за ова им треба успешна офанзива како таа есента на северот. Ако нема такво нешто, веројатно и они се истоштени и ќе прифатат преговори конечно.
Навистина не знам како дојде до заклучок дека сум рекол дека твоето тврдење е дека Украина ќе го земе Крим за 6 месеци.

Интересно размислување, ќе видиме што ќе биде.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
Навистина не знам како дојде до заклучок дека сум рекол дека твоето тврдење е дека Украина ќе го земе Крим за 6 месеци.

Интересно размислување, ќе видиме што ќе биде.
Јас не сум баш сигурен дека Русија сака преговори во моментов. Или ајде да кажам поточно, може ќе преговара, ама мир не верувам дека и одговара.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Не е проблемот дали Русија направила кикс или не. Туку премисите со кои се почнува се дека Русите се буквално малоумни. Чисто како чек поинт.
1. Разознавањето им кикснало, во држава во која што имаат неколку милионски наклонет народ, спремен да војува и војува за нив 8 години.
- Ова не ни сакам да го коментирам колку е смешно да се тврди.
Од причина што не сакаш да го коментираш и не успеа. Украинците, силно потпомогнати од америте ги надиграа русите во нивен спорт.
ФСБ си ја заврши работата во Херсон и Запорожје. Киксна во Киев, Чернихив и Харков.
Знаеја дека има џавелини на пат, па имаа кафези на тенковите, ама не знаеја колку многу ги има.
2. Сакале да направат воздушен мост, на 100 километри од граница ? (воздушна линија)
- Рачунај на почеток на војна да сакале Туполевите да ги спуштаат при целосно функционална С300 ПВО, еве ајде и да ја средиле Русите ПВО-то, со рачни стингери партали ќе летале, МАЛОУМНО
А што те буни тука?
Па самите Руси имаа објавено видео со Тупољеви наредени на аеродром и припреми за десант. Кој го спори ова?
Првичниот удар на Хостомел со хеликоптери не успеа да ја сопре украинската ПВО на подолго време, па главниот удар беше откажан. Што е паметно, продорот од север изгледаше ветувачки, додека не заглави, ама беше помал ризик.
3. Им снемало бензин на 100км од граница, па се створила гужва од 40 километри, која BTW преку ноќ ја снема.
Тоа се 3 различни настани, и нема врска со реалноста да се еден настан. Не знам зошто си ги споил.
Има видео докази и од конвојот, нема докази дека бил баш 40км ама проценка е тоа.
Кај Суми и Чернихив имаше најмногу возила без гориво снимани од фармери или т. Одврана. Различно место, различна област.
Конвојот не го снема, едноставно стаса каде што тргнал со задоцнување.

4. Битката на Хостмел е најблиска битка да до Киев, нема нешто поблиску до Киев, нема никаква проба да се влезе во Киев.
Не знам кој го тврди ова ама кој и да е греши.
Ирпин и Буча се појужно, Украинците сами си кажаа дека има инфилтрација во сам Киев
Не е некоја тајна ова, има едно чудо снимки

5. Дали мислиш дека 9К војници или еве најголема естимација од 30К е доволна да се завземе Киев, ако ги знаеме непријателствата и антируското расположение што го имаше 8 години.
Не сум сигурен, можно е теоретски
Русија настапува со 160К војска на доста широк фронт. Реално кажано никогаш во тој момент не се знаеше каде и беше главнината, и тоа и беше целта, додека доле се работеше, вниманието на западот беше свртено кон Киев и естимираа за колку време ќе падне Киев. Акцијата на Киев не ни требаше да постигне нешто повеќе, од тоа што го постигна. Тоа што тие што направија лоша оперативна проценка (САД инсистираше дека Русија ќе удри на Киев), после тоа го прикажаа како тежок пораз на Русија, не значи дека било пораз, туку дека си ја сокриле САД бруката.
Болдот
Таму беа три операции
Продорот од север, преку Чернобил
Продорот од североисток, преку Чернихив
Десантот на Хостомел
Што постигнаа?
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.875
Поени од реакции
4.836
... да бе РФ собира затвореници а вие демократите-атлантисти само универзитетски професори и доктори на науки праќате на фронт.
Не бе ние нели деца 11 годишни.
 
Член од
15 февруари 2023
Мислења
41
Поени од реакции
66
Аудиофил убаво го прашал зошто поддржува кукасти крстови, он го блокирал. Сеа ти џабе правдаш тука кога со тоа само поддржуваш фашизам и нацизам.
Да, бе да, како те кажете така е. Еве на Клинтон на пример нема да му текне да праша нешто такво, оти има култура. И каде имало кукасти крстови не знам, не видов јас.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.083
Поени од реакции
36.180
Америте и воопшто сите тие западњаци може делуваат и изгледаат шашаво, забегано и пролупано, но не пијат нафта, го поддржуваат и ќе го поддржуваат оној кој навистина им е сојузник, а лажните и превртливи "сојузници" кои со пола око гледаат према запад, а со око и пол гледаат на друго место ќе ги држи во кафез, покорни, ко диви животни/ѕверови со синџир на вратот !
Па поради таа нераскинлива љубов на САД со шипурките, ние „превртливите сојузници“ ќе навиваме против нив.


 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Кај е тој што ќе ми менуваше денари за рубљи? И тоа ова е со затворен маркет т.е. т.н. 'централна банка на Русија' го диктира курсот.
Еден денар вреди колку 5 рубљи а цената на становите во Москва си е нормална околу 1000евра/квадрат.


Screenshot_3.png
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.533
Поени од реакции
12.389
Кај е тој што ќе ми менуваше денари за рубљи? И тоа ова е со затворен маркет т.е. т.н. 'централна банка на Русија' го диктира курсот.
Еден денар вреди колку 5 рубљи а цената на становите во Москва си е нормална околу 1000евра/квадрат.


Прегледај го приврзокот 369200

Еве куре како беше муабетот.
Зошто мислиш дека можеш да лажеш?
Рубљава до 80 и тоа на заклучен пазар а, до Нова може да спичи и 200.



Ауу свињава за малце, вика пак ќе се врател за поправен:D
Ако скокне 200 јас ќе ти донесам две Русинки за Нова.

Тогаш истресе дека до нова 200 ќе е. Еве фебруари сме 80 е рубљата.

И 100 да е им одговара тоа на Русите моментално поради извозот што го прават.
Бидејќи не калапат веќе долари туку Рубљи бато. Али кој да ти каже. Патем не си бистар џабе се трудиш со некои графикони да изготвиш умен пост.
Оди бркај си работа на тоа дарк нетот како што кажа.


И уште нешто.

Среднјаја стоимость квартиры в Москве 9 936 400 руб, цена за квадратныј метр - 479 000 рублеј.
Извор: https://onrealt.ru/moskva/kypit-kvartiru

Средната цена за стан во Москва е околу 125.000 евра. Цена за метар квадратен во просек околу 5.800 евра.


Срамота е човек во години вака глупаво да лаже. Види таму нека ти организираат некој семинар нека те опраат. Мада тебе ти нема спас.
 
Последно уредено:

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.670
Поени од реакции
5.352
Бидејќи не калапат веќе долари туку Рубљи бато. Али кој да ти каже. Патем не си бистар џабе се трудиш со некои графикони да изготвиш умен пост.
И да сакаат не можат да калапат долари. Ама ајде калапат рубљи бато :) ;)..Оф, ајде и јас ќе си направам сопствена валута и ќе си калапам дома, ама во продавница нема да ми ја прифаќаат таа валута, и зошто ми е? Оган да потпалувам во зимата?

Устите полни за дедоларизација, а доларот стабилен бетон :)

Затоа намалете малку со тие Телеграм руските канали, не е само тој свет.

Голд кјуренси со Кина ти е утопија која нема да се случи, бидејќи на Кина тоа не и одговара, зошто таа си го промовира Јуанот, со што интенцијата на Кина е да проба бавно и пополека да го истисне доларот од врвот. Па Кина кога може сама да си воспостави таква доминација на пазарот со пари, што би им била потребна приколица?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.533
Поени од реакции
12.389
И да сакаат не можат да калапат долари. Ама ајде калапат рубљи бато :) ;)..Оф, ајде и јас ќе си направам сопствена валута и ќе си калапам дома, ама во продавница нема да ми ја прифаќаат таа валута, и зошто ми е? Оган да потпалувам во зимата?

Устите полни за дедоларизација, а доларот стабилен бетон :)

Затоа намалете малку со тие Телеграм руските канали, не е само тој свет.

Голд кјуренси со Кина ти е утопија која нема да се случи, бидејќи на Кина тоа не и одговара, зошто таа си го промовира Јуанот, со што интенцијата на Кина е да проба бавно и пополека да го истисне доларот од врвот. Па Кина кога може сама да си воспостави таква доминација на пазарот со пари, што би им била потребна приколица?

Да јер ти имаш гас и нафта да продаваш :icon_lol: Благе везе да се немало од елементарни познавања на економија.

Од кј ја почна дискусијва за Кина и златна валута тоа не ми е јасно.
Али ќе те оставам сам со себе да си дискутираш. Кристијан :D
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.670
Поени од реакции
5.352
Да јер ти имаш гас и нафта да продаваш :icon_lol: Благе везе да се немало од елементарни познавања на економија.

Од кј ја почна дискусијва за Кина и златна валута тоа не ми е јасно.
Али ќе те оставам сам со себе да си дискутираш. Кристијан :D
Дабл Екс, да јер нафтата ќе ја продаваа само во рубљи, после пу пу не важи :). Зошто не ја продаваат? o_O

Второ, епа дека рече калапат рубљи, подобро му е Јуани да калапат...За нивно подобро...

п.с. Не сум Кристијан, Христијан сум. Мило ми е, твоето име е...?
Автоматски споено мислење:

п.с. Не знам со кој дебатиравме на темава и ме убедуваше како Русија не била наследник на СССР и дека не можело да се препишуваат гревовите на СССР на Русија. Шлапчич, демантот стигна директно од воџата:

 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.533
Поени од реакции
12.389
Дабл Екс, да јер нафтата ќе ја продаваа само во рубљи, после пу пу не важи :). Зошто не ја продаваат? o_O

Второ, епа дека рече калапат рубљи, подобро му е Јуани да калапат...За нивно подобро...

п.с. Не сум Кристијан, Христијан сум. Мило ми е, твоето име е...?
Христијан, Кристијан. Потато, патато. Пак дебил си:pos:

Мицковски седи си раат и не замарај.Со Кина и Индија сигурно не тргуваат во грошои.
И со Турција на пример ;)


Патем самите западњаци признаваат дека не фунционираат санкциите како што планираа. Останавте уште овде на форумот со тој наратив. За жалење сте.

Немате некој попаметет бе во клубот?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.588
Поени од реакции
82.262
Кај е тој што ќе ми менуваше денари за рубљи? И тоа ова е со затворен маркет т.е. т.н. 'централна банка на Русија' го диктира курсот.
Еден денар вреди колку 5 рубљи а цената на становите во Москва си е нормална околу 1000евра/квадрат.


Прегледај го приврзокот 369200
Нека го исчистат Донбас, па вие рачунајте рубљи колку ви душа сака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom