Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    694
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.768
Поени од реакции
9.888
Сино-жолта, но и црвено-црна до неа, двете.
Да,црвено црна пошто сум по убедување десничар поддржувач на историското ВМРО. А на избори ќе гласам за Левица,пошто денешново вемеро се куртони и неспособни и продадени души,исто како мнозинството на форумов.
Автоматски споено мислење:

која игра е ова?
Што знам пријави се доброволец у руска бригада па ќе видиш.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Да,црвено црна пошто сум по убедување десничар поддржувач на историското ВМРО. А на избори ќе гласам за Левица,пошто денешново вемеро се куртони и неспособни и продадени души,исто како мнозинството на форумов.
Автоматски споено мислење:



Што знам пријави се доброволец у руска бригада па ќе видиш.
Црвено-црното знаме не е само симбол/знаме на ВМРО туку и на Украина исто како и сино-жолтото...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
Сан Рафаел во Франција ти е на ептен пош место не заебавај... ни арапаана нема таму :oleee:

Во големите градови трчаат тие кои или немаат осетено што е живот во помал град кај што има се што еден град би требало да понуди, или оние кои немаат избор ради работа.

Париз е страње од град, страње од квалитет на живот.
San Rafael u bay area у сад мислев.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.589
Поени од реакции
82.272
Американците се буквално во филм влезени.

Tоа се прекрасните нови генерации. За нив војна у вистински живот е како војната која ја водеа Авенџерс против Танос.

Кога некој од нив, не дај Боже, би отишол на фронт, би видел дека војна е студ, пролив, неудобие, умор и највише страв.


Како тоа - морало да се спречат, кога баш тој што го кажува тоа, е дел од групација која сесрдно, дури и на сопствена штета, долева оружје во Украина?
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2013
Мислења
4.276
Поени од реакции
12.994

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.837
Поени од реакции
8.977
Русија може да смета што сака, факт е дека ја призна самостојна и суверена Украина во 1991, Крим беше во склоп на таа Украина, и сега се примисли нешто?
Види, признавам дека од време на време се фаќам на овие стапици на дефлексија, ама еве остај ме мене...слушај го хрватов и после кажи ми меѓу кој е војната.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.768
Поени од реакции
9.888

Интересно е што старците и младината во денешна фашистичка Русија имаат различни гледишта.Кога ги слушаш стариве вампири исто како да читаш кајгана и русофилски ботови..,,Русија била нападната,се брани од Америка..Украина е руска земја..Царска Русија..''блала..За разлика од нив младите и пообразовани луѓе имаат подруг пристап,генерално понеутрален и попацифистички.Не сакааат да се замараат со фашизам и глупости,мобилизации и страв од војни Сакаат да живеат,работат патуваат низ свет.
Нешто слично како кај нас,неодлучноста и простотулакот на денешнава постара генерација не добеде до раб на самоуништување.Не дека и младината е нешто попаметна,ама барем порационално ја гледа сликата и си фаќа пат на време.
Автоматски споено мислење:

Стрико се врати. Си помисливме недајбоже си загинал бранејки ја слободата на трансексуалците.
Поздрави ја стринати...си знае она.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Правиме муабет со правни факти не со твоите методи од око мерени. Суверена самостојна држава признаена од сегашниот нејзин непријател
Точно, правните факти се комплетно на украинска страна. И тука нема збор. Ама тоа не ги прави Украинците помалку глупи.

Аналогија на тоа што тие го направија е да провоцираш сериски убиец, затоа што друг сериски убиец те храбри да го правиш тоа, притоа надевајќи се дека тоа што законски е забрането да се убиваат луѓе ќе те спаси.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.837
Поени од реакции
8.977
Точно, правните факти се комплетно на украинска страна. И тука нема збор. Ама тоа не ги прави Украинците помалку глупи.

Аналогија на тоа што тие го направија е да провоцираш сериски убиец, затоа што друг сериски убиец те храбри да го правиш тоа, притоа надевајќи се дека тоа што законски е забрането да се убиваат луѓе ќе те спаси.
Не е тоа доволно, серискиот убиец кој го провоцираш има автоматска пушка а ти си гол кур.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Ако Србија влезе го нападне Косово за да си го земе назад, исто како Украина... Кој ќе ја нападне директно Србија? Ако те викнат, дали би и служел на твојава држава да го браниш Косово?
Правиш смисла ко ЗЗ, дарба е да те прати човек
apsolutno. isto ko sto zamizavme za irak, libija, sirija i red drugi. nemase ni sankcii ni kritiki kon usa nisto... shtama. sega treba potopolno isto da bide. ili tie ne se dovolno beli i ne se luge pa moze da gi gazi usa?
Не, не им е оправдано на америте.
Не е добро да се изедначуваш со туѓото зло, туѓото зло не го оправдува твоето зло, сепак си крив.
Искрено Путин беше супер балансер и контратежа на хегемонот, до лани ова време, кога стана бетер од америте
Јас мислам дека повеќе ќе ти одговара Калимеро ник одколку Клинтон, барем на темава :)

Тоа што Русија не почитува туѓа сувереност што ти збори тебе? Мене ми збори дека и се може. Еве и Србија на времето продаваше сила, да не навлегуваме дали на правдина или не, слично како што продава Украина и САД интервенираше во интерес на своите моментални сојузници, а против Србија и гледаме дека дел од територијата на Србија и е одземена. Еве ајде имаше некои кои не замижија на тој факт. И што се деси? Тоа што не замижија на тој факт и ја врати сувереноста на Србија? Не.

Можеше ли Србија да си ја задржи сувереноста ако избереше да е партнер на САД наместо обратно? Можеби, постојат големи шанси да е така. Но можеби и не. Играше ли Србија правилно? Одговорот е едноставен. Не!!!

Е сега имајќи во предвид каква беше судбината на Србија, Ирак, Либија, Авганистан (до некој степен на Македонија) и така натаму, дали Украина играше правилно, што и брцаше на мечката со стап у пичка?
Се слагаме, во право си, освен за Калимеро, за тоа нема правда
На стратешко ниво е дефанзива.

Сакате да ви објаснам?
Не фала, нема потреба старата лента да ја вртиш одново
Од 1991
Tочно. И срање е тоа.

Но, дали треба на Русија да и стегнеме санкции за тоа и да ја уништиме светската економија?
Дали заради тоа треба да го доведеме светот до нуклеарна катастрофа?

Америка не ја почитуваше сувереноста на дузина земји, ги нападна и сите замижавме. Ниту санкции и ставивме, ниту ја притискавме, за да размислува за употреба на нуклеарки.

Зошто баш сега, во овој случај, е така? Ни се смачило од светов?
Види види, јас и ти за нешто да се сложиме.
Браво, мило ми е
Се сомневам дека мотивот ни е различен, ама нема потреба да се ескалира и така многу лоша ситуација
Точно, правните факти се комплетно на украинска страна. И тука нема збор. Ама тоа не ги прави Украинците помалку глупи.

Аналогија на тоа што тие го направија е да провоцираш сериски убиец, затоа што друг сериски убиец те храбри да го правиш тоа, притоа надевајќи се дека тоа што законски е забрането да се убиваат луѓе ќе те спаси.
Украина си повлече потези и сега ќе ги трпи последиците и бере плодовите. Тоа не ги прави русите или америте помалку виновни
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.589
Поени од реакции
82.272

ако, ако, испратите

Не ви значи ништо тоа што ќе станете првата земја која испратила борбени авиони. И така уште од порано сте првата земја која ќе попие печурка. Или барем така рекоа тие кои можат тоа да ви го направат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom