Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    694
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.555
Поени од реакции
3.661
Имаме новости од последниот половина час
Честитки за годишнината и во чест на говорот на Путин. :icon_mrgr:

Доњецк, Макеевка, Харциск, Дебаљцево, Иловајск и Мариупол се под оган од долг дострел..
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.404
Поени од реакции
21.968
Гаранции е конкретниот израз.

Ако не добиеле од Русите гарнации немало да иде.

Па сега ти викај дека гаранциите не се дозвола, нема гајле.


Кина (или други) не смеат да и даваат оружје на Русија, ама Западот може на Украина. :ROFLMAO:

Овие си живеат во балон, баш како нивната водечка идеологија, која не ја регистрира реалноста.
Хипотетички, ако Кина дава оружје на Русија, тогаш таа преку неа војува против САД? Така некако иде логиката на еден дел од членовите.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
Хипотетички, ако Кина дава оружје на Русија, тогаш таа преку неа војува против САД? Така некако иде логиката на еден дел од членовите.
Самата помисла е нон сенс. Русија нема потреба од Кинеско оружје, 90% од оружјето што се произведува во Кина е на Руска основа. Евентуално можеби муниција, ама и за тоа нема потреба. Не е Русија таа што кубури со муниција, Украина и западот се.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Кога последен пат си бил во Сан Франциско, бисерот на Пацификот?
Јамајканац, јас никаде не реков дека и во САД нема беда и сиромаштија, Детроит е уште полошо. Но искрено, ако можам да изберам меѓу САД и Русија, се знае овде и најзакоравениот путинист што ќе одбере. Мислам дека и самиот знаеш..
Обраќањето на ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПУТИН до Федералното Собрание на РФ помина и онаа што е најважно, нема ни трага од малодушност, безидејност, страв од утрешнината или некаква желба за преговори со западните “партнери“.
Додека некои очекуваа дека ќе им објави војна на западната империја, при што заборавија дека таа војна веќе година има како е во тек, останаа незадоволни не им објави, другите пак очекуваадека ќе ја прогласи СВО за завршена и едните и другите си останаа со своите желби.
Се покажа дека Путин не е Дедо Мраз и не исполнува желби ами е претседател на најголемата држава во светот Руската федерација и пред се е должен да се грижи за таа држава.

И покрај оставањето на отворена врата за дијалог и деескалација сепак отворено рече дека ако другата страна нема интерес за деескалација тогаш тој е должен да ја заштити РФ и дека тоа ќе го стори без да води грижа за интересите на оние кои сакаат да ја уништат РФ.

За западните политичари “Се чини дека се горди, уживаат во своето предавство, нарекувајќи ги и Минските договори и нормандискиот формат дипломатско шоу, блеф. Излегува дека цело време додека Донбас гореше, додека се пролеваше крв, додека Русија искрено - сакам да го нагласам - искрено се стремеше кон мирно решение, тие си поигруваа со животите на луѓето, всушност, како што велат во познати кругови, играа со обележани карти.

За Украинскиот народ “Народот на Украина и самиот стана заложник на режимот во Киев и неговите западни господари, кои ја окупираа оваа земја, ја уништија индустријата и ги ограбија ресурси. Никој не размислуваше за луѓето, тие беа подготвени за колење и претворени во потрошен материјал. Одговорноста за ескалацијата на конфликтот е целосно на западните елити и режимот во Киев, за кој народот на Украина стана туѓ.“

За намерите на западната империја со и во Украина, “Тие имаат намера да го трансформираат локалниот конфликт во фаза на глобален конфликт. Ние го разбираме ова и ќе одговориме глобално.“

За западната цивилизација, “Прашањето за родово неутрален Бог сега се дебатира во Англиканската црква. Што да кажам... Господ да им прости, оти не знаат што прават! “

За фокусот на РФ и новиот мултиполарен свет, “Ќе продолжиме да работиме со партнерите на безбеден меѓународен систем за плаќање, независен од доларот и еврото. “

За нуклераната опасност, “Имаме нуклеарна закана од САД и европските земји. Немаме право да не го земеме тоа предвид, особено денес.
Затоа Русија го суспендира учеството во Договорот за стратешко офанзивно оружје. Имено, Русија не се повлекува од договорот, туку само го суспендира своето учество. Ако САД ги спроведат своите тестови, тогаш ќе го направиме и ние.“

За Руската Федерација, “Русија е отворена земја и изворна цивилизација што ни ја предадоа нашите предци. Мораме да ја зачуваме за потомството и да ја развиваме понатаму, да го усвоиме се најдобро, но да се потпреме на нашите традиции и вредности. Знаеме да бидеме пријатели, стоиме на зборот, никого нема да изневериме и секогаш ќе ги поддржуваме оние во тешка ситуација. “
Извинете господине Песков не ве познав.

Какви само хвалоспеви пооо еј.

Дури и Лавров заспа на говорот, ти овде уште под импресии си :D
Ако твоите американски идоли навистина беа таков рај на Земјата, досега ќе им текнеше да инвестираат масовно во подобрување на животните услови низ Африка, Азија и Латинска Америка, наместо единствено да ги извезуваат евтината работна сила и ресурсите од тие континенти за ситни пари.
Хахаха... Ах бе, Декстер, нафрлањето од типот американски идоли, можеш да му употребуваш на друг, мене не. Како прво, јас немам идоли, како второ, ооо колку само ги имам критикувано и Американците и тоа како на темите за Сирија и Либија па и на оваа тема, ама тоа не го гледаш ти, зошто најубаво е човек да му залепиш етикета и да пробаш да го претставиш како таков.

Ти не знаеш дека постои некој што нема заземено страна, и што не навива за оваа или за онаа страна. Ако некој има идоли тоа сте вие тука љубителите на Lil Stalin, кои еден збор немате контра пишано, ама кога не ви се свиѓа нешто одма почнувате: соросоид, шарен, предавник, како да вие ја имате ексклуивната моќ да одредувате кој со што ќе се соочи.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.732
Поени од реакции
12.009
Хахаха... Ах бе, Декстер, нафрлањето од типот американски идоли, можеш да му употребуваш на друг, мене не. Како прво, јас немам идоли, како второ, ооо колку само ги имам критикувано и Американците и тоа како на темите за Сирија и Либија па и на оваа тема, ама тоа не го гледаш ти, зошто најубаво е човек да му залепиш етикета и да пробаш да го претставиш како таков.

Ти не знаеш дека постои некој што нема заземено страна, и што не навива за оваа или за онаа страна. Ако некој има идоли тоа сте вие тука љубителите на Lil Stalin, кои еден збор немате контра пишано, ама кога не ви се свиѓа нешто одма почнувате: соросоид, шарен, предавник, како да вие ја имате ексклуивната моќ да одредувате кој со што ќе се соочи.
Така де, ти со твојот Александар Лукашенко фетиш си одличен пример за незавземање на страна. :pos:

Продавај им на други магла за твојата непристрасност, прво повели фрли по некоја критика против едностраните санкции против држави од типот на Русија, Венецуела, Иран, а еве по ново и Кина, кои ништо не им имаат згрешено ниту на САД, ниту на државите членки на НАТО и на ЕУ, ама затоа па ништо од санкции против Саудиска Арабија која бомбардира цивилно население во Јемен, или па санкции против САД и нивните сојузници поради нивната агресија низ светот од крајот на 1990-те години па наваму. Чисто за барем еден краток момент да делуваш на непристрасен борец против злата и неправдите.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
Јамајканац, јас никаде не реков дека и во САД нема беда и сиромаштија, Детроит е уште полошо. Но искрено, ако можам да изберам меѓу САД и Русија, се знае овде и најзакоравениот путинист што ќе одбере. Мислам дека и самиот знаеш..
Не зборам за беда и сиромаштија, зборам за основна нефукнционалност на државата, во бисерот на Пацификот. Тоа го нема во Белорусија на пример. Да, има места кај што живеат богатите и има места кај што живеат сиромашни слично како и во САД, ама ваква дисфункционалност што е BTW намерно предизвикана, нема. Мислам ОК е, немора да живеам во Сан Франциско, ќе живеам во Сан Рафаел кај што е екстра. Но тоа што е направено во Сан Франциско е предвесник на тоа што им се спрема на сите големи градови, не само во САД, туку воопшто на Западот. Оди да те видам прошетај навечер сам во центарот на Париз, отиди навечер низ Моленбек или Скаербек во Брисел. Или доволно ќе ти биде да излезеш во некој ресторан низ центарот, каде ќе се осеќаш како да си во старата Скопска чаршија, во најмрачните денови. Дедо ми ми кажувал дека од ѕидовите на метрото во Брисел си можел да лижеш(не го сваќај буквално) до пред 50тина години, денеска бзди на урина и измет претежно на сите влезови. Сан Франциско знаеш како град бил? Детроид што го спомна... Сиетл... Све се тие уништени градови кои се повеќе наликуваат на Сан Франциско.

Све ова е индикатор за пропаѓање на една цивилизација. Каде биле пред 50 години каде се сега. Зарем би сакал децата твои да растат во општество кое е во слободен пад? Тоа ти е како да брзаш да купиш биткоин кога беше најскап.

Сонот(Америчкиот) што сеуште ви трае и тебе, а гледам и на локван и на антон тука, ви е само сон. Не викам дека не е земја на можности Америка, сеуште е (мада верувам дека не за долго). Но земја за живот, не фала. Па и било кое западно општество. Единствено западно општество во кое би можел да одберам да се преселам можеби Нов Зеланд, Австралија ми е премногу пајаци и змии за мој вкус. Има една тенденција која можеби е добар индикатор, денеска кај богатите американци има растечка тенденција да се селат надвор од САД. Има многу места подобри за живот од САД. Белорусија е подобро место за живот од САД. Македонија е подобро место за живот од САД. А во денешно време не си врзан со локација па да неможеш бизнис да тераш од било каде. Пошто да се разбереме, ако ти и остали апологети САД ја гледате како земја за можности, тогаш мора да знаеш дека куча-посо не се можности за кои се мисли со тоа, земја за можности е за оние кои планираат да праат бизнис таму. Јас имам неколку пријатели што заминаа во САД, сите до еден таму што заминаа, беа некој и нешто тука, а таму постанаа никој и ништо.
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.876
Поени од реакции
4.845
Не си свесен за промените во Кина. Гледај имаш барем по нетов на јутјуб и сегде, vlogови од амерички студенти во Кина/ туристи, бизнисмени и чуди се на споредбите со САД што сами ги кажуваат.

А нормално дека не е се топ. Нигде не е се топ на крај ако гледаш со оштро око. И на Малдивите ќе најдеш некоја маана.
Ама е верувај од инфраструктура, до пак ќе кажам културата на живеењето на повисоко ниво од западот. Високото образование, технологијата во секојдневието, мегаградовите со 10 пати повеќе skyscrapers од Њу Јорк.
Ненормално се развиени и се развиваат во секое поле со брзина што неможат да ја следат западот.
Па тоа ти кажувам, све е топ у Кина, САД е све лошо, есапот на крај кажува поише кинези сакаат да живеат у САД него амери у Кина. Истово важи и за ЕУ и Кина. Зашто? И да она што се презентира за растот не мегаградовите у Кина е равн на холивудска бајка за САД, односно тоа е само промил од реалната слика за тие држави. Многу проблеми имаат и двете, не е баш барање влакно у јајце.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.698
Поени од реакции
23.394
Офчар не покажуј нервоза,него пушка на рамо и иди да се тепаш за татко ти Путлер,може од негова сперма си.Само ров за тебе па да квичиш како свинче.
bugar na ukraina im trebaat luge ne na rusija. taman zaedno so sestra ti mozete, i kurvi primaat, seedno dali maski ili zenski. taman ke si se pronajdes, stom ne ti bilo tesko bugar da gi pishesh site do 3to koleno sto e za tebe nekoj ruski kur da ispusis. imaat iskustvo bugarite, ne za zhabe moskva im bese u himnata a i majka ti za 2 cherveni se prodavashe...
Автоматски споено мислење:

Па тоа ти кажувам, све е топ у Кина, САД е све лошо, есапот на крај кажува поише кинези сакаат да живеат у САД него амери у Кина. Истово важи и за ЕУ и Кина. Зашто? И да она што се презентира за растот не мегаградовите у Кина е равн на холивудска бајка за САД, односно тоа е само промил од реалната слика за тие држави. Многу проблеми имаат и двете, не е баш барање влакно у јајце.

zatoa sto niven si e svetot. segde gi ima, segde si teraat svoja shema i kur ne gi boli za tebe i kako ti gledas na niv. dur ti tuka se zamaras sto i kako oni si ja teraat svojata agenda. jas ne gledam kina da se zamara so zapad nego obratno ke da e, te amerite, te eu neshto kvichi te tajvan bil problemot, te tehnologija im kradele, te standardite vakvi ili takvi bile....

eden balon im pratija na amerite nedela dena gledavme komedii. na toa e zapadot sveden eden obicen ciruz.
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.876
Поени од реакции
4.845
zatoa sto niven si e svetot. segde gi ima, segde si teraat svoja shema i kur ne gi boli za tebe i kako ti gledas na niv. dur ti tuka se zamaras sto i kako oni si ja teraat svojata agenda. jas ne gledam kina da se zamara so zapad nego obratno ke da e, te amerite, te eu neshto kvichi te tajvan bil problemot, te tehnologija im kradele, te standardite vakvi ili takvi bile....

eden balon im pratija na amerite nedela dena gledavme komedii. na toa e zapadot sveden eden obicen ciruz.
Да да сигурно е така. Од што е нивен светот и праат шо сакаат кмичат по амбасади и полиција за странци да добијат папири да живеат 10 души у кутија за кондури. Рмбаат у ресторани, тезги на пазар, мали дуќанчиња. Тоа дека нивен бил светот, секако.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.698
Поени од реакции
23.394
Да да сигурно е така. Од што е нивен светот и праат шо сакаат кмичат по амбасади и полиција за странци да добијат папири да живеат 10 души у кутија за кондури. Рмбаат у ресторани, тезги на пазар, мали дуќанчиња. Тоа дека нивен бил светот, секако.
se pravat, i toa, i so droga i kriminal se zanimavaat i prostitucija drzat i mafija - trajads si imaat, i miljarderi eden kup, i proizeduvaat od igla do lokomotiva, i vselenska stanica imaat...bukvalno se a neli celo e koga imas se.

amerite se pomalku raboti proizveduvaat. ziveat na stara slava, na dolar bez pokritie, imaat infrastruktura uglavno izgradena pred 100tina godini, i najloso e sto se pogolema mizerija ima i tamu. oni bea ko kinezite, imaa se, sega imaat se pomalku iako realno seuste se glavnata svetska sila samo prasanje na vreme e koga ulogite ke se promenat a toa im e jasno na site. zatoa i amerite se zanimavaat so kina a kinezite kur gi boli za amerite.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.533
Поени од реакции
12.389

Им го блокирале твитерот на немачки магазион под капата на ЗДФ. Поради ширење на фејк њуз дека Путин јадел украински деца.

Билд,Шпиегел, ЗДФ идемо даље…
 
Член од
9 август 2012
Мислења
285
Поени од реакции
1.309
Кој се испокршил од Американскава делегација. Да земеја да ги прошетаа од душевна болница „Демир Хисар“, поартикулисани ќе беа.
Ако се успори снимката и добро се фокусира, ќе се види како Путин му подметнува нога.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Кој се испокршил од Американскава делегација. Да земеја да ги прошетаа од душевна болница „Демир Хисар“, поартикулисани ќе беа.
по велешки ова се вика: „кој и да е - ако му е“
 

Kajgana Shop

На врв Bottom