Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    694

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.088
Поени од реакции
36.188
Сериозно тоа што Путин не бил во посета на Киев ти е логичен аргумент за неговата храброст? :D
Човекот си е принципиелен, ќе го посети Киев само кога ќе биде дел од Русија :D
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.010
Поени од реакции
24.626
Уште се во радостии.
Му се можело на Бајден. Путин нека шета таму по Уралите хехехеххе :D
Затоа големата фаца Бајден културно си се најавил во посета, си се јавил на рецепција да каже кога доаѓа и си почекал дозвола да дојде.

Ајде сите гледајте реално со ладна глава особено вие прозапад. Од кого бараа дозвола Клинтон на Косово, Буш во Авганистан и Обама во Ирак за да прават 1 месечни турнеи ?
Од никого зошто знаат дека се председатели на најјаката земја и им се може. Сите 3 држави што ги посетија беа во војна но противниците изгледа немаа сила за да направат некакво срање освен Буш што си доби арапска папуча у фаца.

Овде истите тие според вас од најмоќната држава бараат дозвола од некоја полупропадната вукојебина со бедно ракосано диктаторче дали смеат да дојдат и чекаат одговор за да се појават на 2 саата и цурик за Полска. Не е логично нели ?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
Preku mejl stasa dozvolata. So pecat.
Што ќе му е дозвола. Само ќе се заебат Русите ако го убијат педофилов. Да бираа човек што може полесно да ја уништи Америка, нема да најдеа. Со него идиократијата доживеа вистински процут.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Затоа големата фаца Бајден културно си се најавил во посета, си се јавил на рецепција да каже кога доаѓа и си почекал дозвола да дојде.

Ајде сите гледајте реално со ладна глава особено вие прозапад. Од кого бараа дозвола Клинтон на Косово, Буш во Авганистан и Обама во Ирак за да прават 1 месечни турнеи ?
Од никого зошто знаат дека се председатели на најјаката земја и им се може. Сите 3 држави што ги посетија беа во војна но противниците изгледа немаа сила за да направат некакво срање освен Буш што си доби арапска папуча у фаца.

Овде истите тие според вас од најмоќната држава бараат дозвола од некоја полупропадната вукојебина со бедно ракосано диктаторче дали смеат да дојдат и чекаат одговор за да се појават на 2 саата и цурик за Полска. Не е логично нели ?
Значи кој рече дека барале дозвола?Планот за идење на Бајден бил од пред 1 недела, 2 часа пред да влези Бајден на Украинска територија, биле известени Русите дека Бајден ќе доаѓа, претходно Русите поим немале дека ќе доаѓа Бајден (и Песков го потврди тоа). Никој не рече дека барал дозвола, и дека треба да добие од некој. Сепак воени услови се, и мора да се известат макар и за Никарагва да се работи, а не за Русија.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.305
Russian military and mercenaries committed war crimes, raped women, bombed residential buildings, stole Ukrainian children, no one should turn their eyes away from these crimes — Biden

А може и вака
US military and mercenaries committed war crimes, raped women, bombed residential buildings, stole Iraqi children, no one should turn their eyes away from these crimes — Biden
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Russian military and mercenaries committed war crimes, raped women, bombed residential buildings, stole Ukrainian children, no one should turn their eyes away from these crimes — Biden

А може и вака
US military and mercenaries committed war crimes, raped women, bombed residential buildings, stole Iraqi children, no one should turn their eyes away from these crimes — Biden
И која е разликата меѓу едните и другите?

Или ако едните направиле злодела, треба да аплаудираме на злоделата на другите?

Не сфаќам...Која ти е поентата...Нели од новиот светски поредок што го заговарате вие Русофилите тука, треба Русите да се различни од Американците.. Што фајде хегемоните светски дали се викале УСА дали Русија ако практикуваат исти работи?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.591
Поени од реакции
82.275
Значи кој рече дека барале дозвола?Планот за идење на Бајден бил од пред 1 недела, 2 часа пред да влези Бајден на Украинска територија, биле известени Русите дека Бајден ќе доаѓа, претходно Русите поим немале дека ќе доаѓа Бајден (и Песков го потврди тоа). Никој не рече дека барал дозвола, и дека треба да добие од некој. Сепак воени услови се, и мора да се известат макар и за Никарагва да се работи, а не за Русија.
Гаранции е конкретниот израз.

Ако не добиеле од Русите гарнации немало да иде.

Па сега ти викај дека гаранциите не се дозвола, нема гајле.


Кина (или други) не смеат да и даваат оружје на Русија, ама Западот може на Украина. :ROFLMAO:

Овие си живеат во балон, баш како нивната водечка идеологија, која не ја регистрира реалноста.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Гаранции е конкретниот израз.

Ако не добиеле од Русите гарнации немало да иде.

Па сега ти викај дека гаранциите не се дозвола, нема гајле.
Значи, не се луди Русите после известувањето дека доаѓа Бајден, да му речат нека не иди, не можеме да гарантираме безбедност. Во тој случај ќе покажат дека немаат контрола над сопствената војска, што е доооста лошо..

Овие си живеат во балон, баш како нивната водечка идеологија, која не ја регистрира реалноста.
Украина си ја брани територијата, додека пак Русија е окупатор. Таа е разликата.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.305
И која е разликата меѓу едните и другите?

Или ако едните направиле злодела, треба да аплаудираме на злоделата на другите?

Не сфаќам...Која ти е поентата...Нели од новиот светски поредок што го заговарате вие Русофилите тука, треба Русите да се различни од Американците.. Што фајде хегемоните светски дали се викале УСА дали Русија ако практикуваат исти работи?
А како ќе го исфрлиш насилникот од рингот, без сила ли ? Па после ќе си тера новиот светски поредок во мир и просперитет.

Или па ете ти ја Кина, поштена држава. Може ли под нивен систем да бидеме ? Или мора на овие западњаците да им се клањаме.
Таман нов хегемон што не практикува исти погани работи.
Мене Кина ми е, што би се рекло ветената земја, во смисла на културата, дисциплината, почитта, системот кој се грижи за граѓаните.

Русија ги сакам пошто се единствените со муда да им се спротивстави на овој што викаш хегемонот западен, одвратен. Навлечен на смрт, беда и зло за сите освен за "избраните".
Значи никој сем Русија никогаш и никаде нема да им се попречи на нивниот пат, дури ни Кина. Барем не во блиска иднина, а додека Кина чекаат на подобри времиња и калкулираат ќе бидат згазнати како бубашваба.
И ајде оди после не ја сакај и почитувај Русија, уништувачот на светското зло :icon_lol:

И сепак неспоредливи се западот и Русија, Русија спрема никого не проектира интернационално зло и беда, како другиве. Не промовира содома и гомора и остало. Барем не на државно ниво.

Ете поентата ми е да се тргне од мапата "западот" под било која опција, и само тоа Русија може да го направи тоа воено (Кина економски), барем се надеваме... ја сфати сеа поентата, зашто сум про Русија/ Кина?
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.876
Поени од реакции
4.845
Мене Кина ми е, што би се рекло ветената земја, во смисла на културата, дисциплината, почитта, системот кој се грижи за граѓаните.
Можеш да ни препорачаш 5 добри кинески филмови и/или серии ама онака што ги убиваш од гледање. Исто така те молам ако не ти е проблем наведи барем три кинески бенда што ги рокаш у кола? За другото ти верувам дека си многу добро запознаен како се грижи за граѓаните еве свеж пример е 0 ковид стратегијата. За дисциплината си у право, од друга страна у Пјонгјанг има и појака дисциплина дури од кај кинезот, па можда и тоа ќе ти стане ветена земја.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.555
Поени од реакции
3.661
Каде сте путинисти?
Уживавте на говорот на Путин?
Jа сега секој нека каже кој колку пати мастурбирал и кој заспал...:icon_mrgr:
Putkin.jpg
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.305
Можеш да ни препорачаш 5 добри кинески филмови и/или серии ама онака што ги убиваш од гледање. Исто така те молам ако не ти е проблем наведи барем три кинески бенда што ги рокаш у кола? За другото ти верувам дека си многу добро запознаен како се грижи за граѓаните еве свеж пример е 0 ковид стратегијата. За дисциплината си у право, од друга страна у Пјонгјанг има и појака дисциплина дури од кај кинезот, па можда и тоа ќе ти стане ветена земја.
Епа сеа ако идеме контра и ги наоѓаме мааните, можеме до бескрај да тераме. Секој си има свои предности и маани.
Ама фокусот овде ни е на меѓународниот импакт на тие маани кои ги имаат овие големи држави.
Еве ајде наброј ти некоја беда што ја предизвикале Кина низ светов како што западот тоа го направи во Виетнам, Сирија, Ирак, Либија, Јемен, Југославија, Македонија ? Ти на тоа аплаудираш и за тебе е тоа ветена културна насока ? Уживаш во страдањата на милиони души поттикнати од твоите идоли ?
Поважни ти се филмовите и музичките бендови од човечките животи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom