Скандал Латас-Лазаров

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.639
Поени од реакции
79.950
Да, пошо мора да каже експлицитно дека ја силувал за да се квалификува како силување во очите на баграта. Иначе не важи.
Не сфаќам како некој може да го занемари исмејувачкиот тон на двајцата кон целосната ситуација и да застане во нивна одбрана со еден куп мизерни изговори.
Можи нишо да не било? А можи и да била некоја претепана, насилно принудена на секс со којзнае колку лиглиња ко Латас.
Можи била пазарена курва? Можи и да било невино 14-15 девојче.
Можи и да не се десило? Можи ( а и голема е веројатноста ) и да се десило на некој многу близок околу тебе, дали тогаш ќе размислуваш поинаку?

Немам толку голем проблем во сфаќање на карактерот на Лазаров и на Латас, едноставно тој им е максимумот на двајцата. Повеќе ме загрижува ваквата реакција на публиката, оваа неможност да се увиде што е погрешно во целава ситуација. Некои застанаа во нивна одбрана од чисто политички причини, со кукавичко и селективно премижување на овој одвратен настан и девалвација на делото со некој глупи, малоумни споредби. Интервјуто било дефокус. Од што дечки? Државава нема фокус последниве 30 години, кој дефокус? Чудно е да нема недела без некое ново срање.
Некои заминаа уште подалеку, со одобрување на постапките. Шамарањето не било насилство. Девојката била курва. Морал така да реагира Латас на времето за да не јаде ќотек. Разочарувачка неможност да увидат каков тренд на однесување на младите носат вакви дискусии.
Прво од шамарањето пред однос, ко тоа да е некоја мачо особина, нешто шо треба да се пренесе на идните генерации. Второ, одвратниот, исмејувачки речник упатен кон девојката во крајно неповолна ситуација, згужвана, сиротиња, ишамарана. Трето, тонот и начинот на кој ја водат дискусијата, како да го глорифицираат моментот, ко да така треба да биде.
Капак на целава ситуација е публика која ова го поддржува и не гледа нишо лошо во постапките. Секако, додека нешо вакво не се случи во нивна блиска околина. Тогаш крива ќе е полицијата, судството, спротивната партија која е на власт ( додуша не ни мора да е на власт, крива е ), медиумите, се по ред. Сите освен тие самите.
Tакви работи се за осуда и не смее да се случуваат, а ако се случат мора да се санкционираат. А кога судски би се спровел настанов, мислам дека Латас може да биде и жртва (не сум правник).
Во емисијата, загрижува тонот со кој дискутантите (Латас и другиот) зборат за настанот.
Сепак, случајов, во моментов, е искористен за обично замајување на јавноста, да не се занимава со други настани кои имаат многу поголем општествен импакт.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.024
Поени од реакции
6.374
Kako shto kazhav imam gledano samo mal isecok od Videoto so TAA dramaticna scena kade shto trebalo da vlezi vo Ficoto.

I sea se prashuvam shto vi e na site vas?
Duvnati od veterot ili site ste na platen spisok ili site go mrazite ??

Kako prvo jas licno vo izjavata ne gledam nikakvo siluvanje i nishto posebno. A poshto sum Mashko i go znam stilot na zhivot od Taa generacija na Latas
bi rekol se raboti za malo kurcenje vo mashko drushtvo vo stilot EVE bev na 15 gudini ( VO 72-75 toa beshe katastrofa za devojkata) so nekoja.

Ili za taa shto toj nekoj moral da ja ispleska po devetka. Pa shto? Kolku Sado Mazo postojat na zemjava?

A i poznavam od toa vreme barem 3-4 prilepcanki shto se resheteja vo koloni za paricka ili za "Status" vozenje vo Toyota Celica niz Prilep i izigravanje bogato drushtvo.
Ili pak edna se perdahseshe samo vo Devetkata zatoa shto sakala da se omazhi NEVINA. I naravno dobrite prilepcani i ja ispolnuvaat taa zhelba makar shto bea fateni vo "Tesno" .

I imashe edno dete od Komshilukot shto beshe zadolzhen za Prezervativi da organizira, se razbira dobivashe "Vlazhna" nagrada ponekogash.

Eh da znaj razurnatoto BIFE na Moghila vo Prilep da kazhi shto se culo i videlo.

A pa za skopje i vodno i da ne pishuvam, vie Skopjani podobro si znaete, barem povozrasnite!


I sum barem 99% deka vo toa nema AMA nishto kriminalno vo slucajot. Ince nitu go znam nitu go poznavam toj Latas. i go poznavam samo kako lik od Vesti.


A ti @Емкаа
objasni mi kade vide silovanje? SO NAPOMENA deka sum go videl samo videoto od linkot od predhodniot moj post.
 
Последно уредено:

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.962
Поени од реакции
12.481
A ti @Емкаа
objasni mi kade vide silovanje? SO NAPOMENA deka sum go videl samo videoto od linkot od predhodniot moj post.
Ili za taa shto toj nekoj moral da ja ispleska po devetka. Pa shto? Kolku Sado Mazo postojat na zemjava?
Дали сериозно садо мазо изедначуваш со ситуацијава? Буквално цел проблем на нашево општество, односно оваа нормализација на насилство и принудување на секс го сведе во прашањево. Ти не гледаш нишо погрешно во тоа пошо така треба да биде според тебе, за тебе е нешо секојдневно.
Kako prvo jas licno vo izjavata ne gledam nikakvo siluvanje i nishto posebno. A poshto sum Mashko i go znam stilot na zhivot od Taa generacija na Latas
bi rekol se raboti za malo kurcenje vo mashko drushtvo vo stilot EVE bev na 15 gudini ( VO 72-75 toa beshe katastrofa za devojkata) so nekoja.
Арно ама не сме 75та туку 2023та. Работите се променати, тоа курчење не е прифатливо и е законски казниво. А ако веќе се раскажува, дефинитивно не треба да се тера на шега, на фраерлук, или да се исмејува. Бидејќи фала богу некои луѓе еволуираа од 70та до денес и сфатија колку е погрешно.

За жал и во 2023 ситуацијата е сеуште катастрофа за девојките. Сеа може и ќе собере храброст некоја да пријави во полиција за разлика од тогаш, а шо добива таму? Дали си свесен дека нашата околина во случаите со силување сеуште ја таргетира жртвата наместо сторителот? Си барала, си заслужила. Тоа е маж бе, не може да си ги контролира нагоните туку така.

Да споделам една случка од основно, значи имавме 12-13-14 години. Имаше период кога ниедно женско од класот не можеше да стане од стол без да биде опкружено и буквално нападнато од машките во класот. Најчесто ќе те пикнеа во некој ќош и следуваше фаќање по сите интимни делови. Не можам да опишам колку и ова, за некој смешно, ги трауматизираше на некои. Значи имаше и моменти со плачење, зборуваме за девојчиња од 13 години кои одеа на ШКОЛО, безбедна околина.
Дете ко дете, срам ти е да им кажеш дома. Ко ти да си крив. Се собравме женските, и кажавме на класната. Одговорот беше “Абе тоа се хормони, нормално е тоа, ќе помине”. Жената не се ни потруди да го спомне како проблем, ни пред класот, уште помалце пред родителите. Возрасна жена од 40 години, најверојатно која ги поминала нејзините тинејџерски години во 70ти-80ти, кај шо според кажувањава вакво однесување било скроз прифатливо, ни кажа дека е ок неколку пати во денот да сме пикнати во кош додека некој не држи и се изживува врз нас. Пошо ок е за машките, тие имаат хормони. Така се прават фраери. И во каква индивидуа очекуваш ти утре да израсне машко кое уште на толку рана возраст добива ветар во грб дека вакво однесување е во ред? Публиката на Лазаров се воглавном тинејџери, каков заклучок треба да донесат од видеово?
Најголем дел од воспитувањето доаѓа и од дома, но родителите најчесто не се ни приближно свесни со какви секојдневни предизвици се соочува еден тинејџер. Ако барем 50% од родителите после видеово ќе седнат да разговараат со децата, да им објаснат шо е/шо не е во ред, тогаш за мене тоа е огромен успех. И тоа е реално најважниот takeaway од целава несреќна случка. Возот и за Латас и за Лазаров одамна заминал, и правниот и моралниот.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.024
Поени од реакции
6.374
Дали сериозно садо мазо изедначуваш со ситуацијава? Буквално цел проблем на нашево општество, односно оваа нормализација на насилство и принудување на секс го сведе во прашањево. Ти не гледаш нишо погрешно во тоа пошо така треба да биде според тебе, за тебе е нешо секојдневно.

Арно ама не сме 75та туку 2023та. Работите се променати, тоа курчење не е прифатливо и е законски казниво. А ако веќе се раскажува, дефинитивно не треба да се тера на шега, на фраерлук, или да се исмејува. Бидејќи фала богу некои луѓе еволуираа од 70та до денес и сфатија колку е погрешно.

За жал и во 2023 ситуацијата е сеуште катастрофа за девојките. Сеа може и ќе собере храброст некоја да пријави во полиција за разлика од тогаш, а шо добива таму? Дали си свесен дека нашата околина во случаите со силување сеуште ја таргетира жртвата наместо сторителот? Си барала, си заслужила. Тоа е маж бе, не може да си ги контролира нагоните туку така.

Да споделам една случка од основно, значи имавме 12-13-14 години. Имаше период кога ниедно женско од класот не можеше да стане од стол без да биде опкружено и буквално нападнато од машките во класот. Најчесто ќе те пикнеа во некој ќош и следуваше фаќање по сите интимни делови. Не можам да опишам колку и ова, за некој смешно, ги трауматизираше на некои. Значи имаше и моменти со плачење, зборуваме за девојчиња од 13 години кои одеа на ШКОЛО, безбедна околина.
Дете ко дете, срам ти е да им кажеш дома. Ко ти да си крив. Се собравме женските, и кажавме на класната. Одговорот беше “Абе тоа се хормони, нормално е тоа, ќе помине”. Жената не се ни потруди да го спомне како проблем, ни пред класот, уште помалце пред родителите. Возрасна жена од 40 години, најверојатно која ги поминала нејзините тинејџерски години во 70ти-80ти, кај шо според кажувањава вакво однесување било скроз прифатливо, ни кажа дека е ок неколку пати во денот да сме пикнати во кош додека некој не држи и се изживува врз нас. Пошо ок е за машките, тие имаат хормони. Така се прават фраери. И во каква индивидуа очекуваш ти утре да израсне машко кое уште на толку рана возраст добива ветар во грб дека вакво однесување е во ред? Публиката на Лазаров се воглавном тинејџери, каков заклучок треба да донесат од видеово?
Најголем дел од воспитувањето доаѓа и од дома, но родителите најчесто не се ни приближно свесни со какви секојдневни предизвици се соочува еден тинејџер. Ако барем 50% од родителите после видеово ќе седнат да разговараат со децата, да им објаснат шо е/шо не е во ред, тогаш за мене тоа е огромен успех. И тоа е реално најважниот takeaway од целава несреќна случка. Возот и за Латас и за Лазаров одамна заминал, и правниот и моралниот.
Ti gledam pravilno pishuvash!
Ama so citajnevo slabo ti odi!
A za izvrtuvanje zborovi i da ne pishuvam.

Kaj ti procita siluvanje?
Kaj ti procita nasilstvo??
A ne si procitala KURVICINJA STO SE PERDASHELE ZA STATUS i za Pari!
I stanalo zabraneto ako nekoj na ulica se pofali oti nekoja ja rabotel vo Ficoto!
A ti tvoite deca ako sakas da ne ti gledaat takvi raboti makar sto ne gledam kakvi se togas zemi im gi mobilnite, PCto, gasi TVto i pravec v planina.

I kazhi im na tvoite partiski ili nevladini vednash da gi zabranat Solunski Patrdi, i eden kup Mak. Prikazni i sto uste ne.Kako i


ILI kade beshe da protestirash koga kopileno zabegano Frcko tepashe zheni po ulici?? ALLOOOO vo deneshno vreme ne pred 50 godini!

A ovaj ne kazhal nishto vo toj pravec i odma takvite kako tebe od Biznis Pricini si sostavija Filmovi.Duri i Tarantino mozhi da vi pozavidi.

Zatoa e makedonija vaka kako sto e!
LGBT, ZABEGANI, SARENOREVULUCIONERNI, VAKCINIRANI I sto uste ne.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.024
Поени од реакции
6.374
Ovaj za seriozen go racunate?

Pred edna godina imashe na youtube vo zhivo od toa emissite i za negova nesrejca bladashe nesto za Mickoski.
Ama da bidi nesrejcata negova pogolema vo isto vreme ima mickoski intervju na tv i go kazhuva tokmu sprotivnoto od Vasko.
Mu go pishav na Youtube edno 20 pati da pusti TV i da vidi sto kazuva Mickoski! Celo vreme mi gi brisese porakite!
Nemase muda ni so vistinata da se sooci.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.349
Поени од реакции
5.098
Ovaj za seriozen go racunate?

Pred edna godina imashe na youtube vo zhivo od toa emissite i za negova nesrejca bladashe nesto za Mickoski.
Ama da bidi nesrejcata negova pogolema vo isto vreme ima mickoski intervju na tv i go kazhuva tokmu sprotivnoto od Vasko.
Mu go pishav na Youtube edno 20 pati da pusti TV i da vidi sto kazuva Mickoski! Celo vreme mi gi brisese porakite!
Nemase muda ni so vistinata da se sooci.
Тоа и малите деца го знаат,како курва кој искешира повеќе нема да биде критикуван.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.020
Поени од реакции
8.217
Ne go gledav videoto i prv pat slusnav za toj Lazarov, ako nekoj moze da kaze, me interesira kako devojkava se nasla vo ficoto?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.024
Поени од реакции
6.374
Ne go gledav videoto i prv pat slusnav za toj Lazarov, ako nekoj moze da kaze, me interesira kako devojkava se nasla vo ficoto?
Kako jas shto razbrav bila nekoja lokalna radodajka shto mu ja namestil nekoj da si go skini junferot na nejze.

A ovie kako emkaa zaradi politicka prashina mu smislija i siluvanje i tepanje i ushte malce ce go osudat za ubistvo . Policijata utvrdila deka ZHRTVATA bila "ubiena" od ebavanje.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.020
Поени од реакции
8.217
Kako jas shto razbrav bila nekoja lokalna radodajka shto mu ja namestil nekoj da si go skini junferot na nejze.

A ovie kako emkaa zaradi politicka prashina mu smislija i siluvanje i tepanje i ushte malce ce go osudat za ubistvo . Policijata utvrdila deka ZHRTVATA bila "ubiena" od ebavanje.
Mene slucajov me potseka na eden slucaj od pred 2-3 godini vo Australia. Posto zenskive se palat na nekoj takvi grubjani bez mozok edna takva drolja od 16-17 godini se se zapoznava preku internet so eden ragbi igrac ( tie vazat za jaki faci a site se so IQ 12) . Igracov zaminuva so ekipava da igra utakmica vo gradov od kade sto e devojkava i taa odi da se vidat tamu bas kaj stadionov, i odma paga sex, i toa ne da reces vo nekoj hotel ili slicno tuku vo eden eban public toilet kade pokraj niv pominuvaat iljadnici od luge. Budalijava da bide uste pogolema eden od igracive gi snima bez tie da znaat i posle gi pusta na internet ( nesto sto ne go opravduvam tuku bi piknal vo zatvor za toa). Se krena galama kako i sega I ebacov jade suspenzija (kako zavrsi slucajot ne znam ne me interesirse). I sega moze pak da se iznaslusame nie prikazni kako mazite bile vakvi vo Mkd a tie se sekade isti, ako ovaa so ragbistov imase malku vo zelkata nemase da se ebe ko nekoja stoka vo klozet, taa sama tamu se namestila. Barem mozes da se ebe ko normalno sustestvo vo nekoja hotelska soba koga veke bila tolku napalena.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.891
Поени од реакции
15.855
Тоа дело на Латас, и еба мајката на државата и до ден денес го јаде државата стапот од калето поради тие таквите кретени кои беа дозволени да хараат низ државата.

После шиптaрите биле криви. Е да бе..
искористи вујче што Љатас и друштво ја паљеше ембаси и си доби пушкарница на калето :cool:
Автоматски споено мислење:

Двајцата обвинети преку компјутерски систем, ширеле расистичка и ксенофобична репрезентација на идеја која промовира насилство кон жени, со што предизвикале реакции и чувство на згрозеност и вознемиреност во јавноста.

Ова е од официјалната објава и реално е 100% точна. На Латас ќе му биде одземен и пасошот поради опасност од бегство. Има шанси да го сркнат на крај.
мислам дека ова е глупаво од Јојо, на ЈуТјуб се забранети експлицитни сцени, а за друго како ова само има обврска да се става ознака 18+, ама тоа е на тој што е газда на каналот, не на гостите....
Патем има Дузини наши интернет Партали со гнасни работи...сега е на тапет овој со Парталот Доказ, ама тој објавуваше со конкретни имиња; но и тогаш може само граѓанска тужба од оштетениот, кривична оди само ако е оштетен малолетник ( објава на идентитет)... но во нашето кривосудство, посебно нашето обвинителство ала Хитлер, кривична се добива и да пријавиш КРИМИНАЛ ако го сторил некој од власта, пример Богоевски беше осуден поради сведочење во УСА Суд, па после се заташка БРУКАТА... пред некоја година Свиркачот Палчо доби кривична за објава на Службена Тајна на Интернет, Документ - Наредба за НЕЗАКОНСКО прислушкување на активистите на Бојкотирам, но Палчо почна да галами по амбасади и ја Скрија Кривичната и се се ЗАБОШОТИ...
Баш да видиме што ќе испадне од ова Лакрдија, ми смрди што Латас е гоа замолчан... голем к'р ако му го земаа привремено пасошот, има и ЛК и српски, ако многу го гњават може одеднаш да се почувствува Блгарин и да ги ескивира...
Туку Буревесникот Објави список со имиња на замешани во митото од Т-Хоме , го има и Мисирот, бил тогаш во управата на Телеком, сега ако е малку овој Дефокус ќе измислуваат некој друг деновиве
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.075
Поени од реакции
13.020
Да бидеме реални, овој Лазаров е крајно лигав човек, болно желен за внимание и спремен се да направи да дојде до истото, од започнување и надоврзување на кавги и драми, пренкови и откривање детаљи од приватниот живот на неговите дома, користење стории на сиромашни ликови за да дојде до повеќе прегледи, повеќе внимание, повеќе спонзорства, АМА силувач и поддржувач на насилство врз жени не е и не може тоа да се заклучи во нитуедна секунда од видеото, а пола медиуми јавно за тоа го линчуваа. Ова е јасен обид да се скрене вниманието на јавноста од хаосот во државата, баш кога го пуштив видеото во неделата анализирав малку коментарите, 3 цели дена немаше нитуеден негативен коментар, на сите им била океј содржината и на никој не му сметале изјавите и одеднаш во неделата лавина на коментари сите негативни, мислам дека со една убаво филувана прича 5% од критикувачите ги искористија 95% од народот кој не ни го гледал видеото ниту знае кој е тој Лазаров за да го направат сето ова. А најголем број од овие засегнати луѓе никаде ги немаше за случајот со полицајката и пајакот или за родилката од Струга, а нема да ги има ни утре ако нешто слично се случи, а и тие се луѓе и тие се жртви. Не дека го жалам ама на крајот на денот утре ако некој го сретне човеков по улица ќе му дофрли “силувач“, а не “драма квин“, “лигле“ или некоја друга етикета што ја заслужил, што не е воопшто вкусно, каде он да бара оштета за нарушен углед? А ако мислите дека свесно се насмеал и дека нешто поддржува со насмевката, само погледнете некое негово ступидно видео, се смее на секоја глупост тресната уште пред да ја слушне, прави интервју со едни луѓе, после истите ги руга во следно интервју со Х друга личност ако таа Х друга личност е против нив, си оди гоинг вит д флоу со гостинот, само требало да знае или да го предупреди некој што е ризикот кога му гостуваат ликови ко Латас, вака ептен насамарен испадна. Не верувам дека ова му е бесплатна реклама, иако првично и самиот мислеше дека е така, предалеку отиде случајот. И за крај, ако некој од тие што го читаат ова, се навистина засегнати за безбедноста на девојките/жените, нека се прави поголема контрола на диви таксиња, хараат по градот, возачите возат пијани, се пуштаат на нападен и безобразен начин, не чекајте да има беља па да превземете нешто и да ви биде актуелна темата точно 2 дена, превземете нешто за да нема беља.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom