Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 февруари 2023
Мислења
62
Поени од реакции
117
Никој тука не пиша дека е значаен реквизит, ниту пак дека е некаков трофеј. Во неколку прилики Партизан и Звезда играле тука, дали било кошарка, ракомет, сеедно, и во неколку прилики салите биле преполни со нивни фанови, знамиња и слично, и на сите нас тука ни било жална и лоша слика. За утакмицава јасно беше напоменато дека тоа нема да се дозволи, и дека кога Вардар е домаќин салата ќе биде обоена во црвено-црно, и така и беше. Никој невин ниту бил дирнат ниту бил вознемирен. Маичката, а била, а не била, голем к*р, иако е јасно дека е производ на Гробари и ја носеле лица што се рачунаат за дел од таа група, без разлика што се македонци, можела и да биде земена и да им биде оставена, апсолутно небитно. Поентата е да им се даде до знаење дека ова не им е домашен терен и дека ако сакаат да го подржуваат нивниот омилен тим, си имаат гостински сектор за тоа, останатиот дел од салата припаѓа на Вардар.

Во среда, работен ден, во 6 часот попладне, Комити се реактивираат на ракомет со одлична бројка и издание, верглаш ти и уште неколку у празно за една ебана маичка, којашто на никој не му е поентата да ја прикажува како некојси трофеј. На полна трибина, одличен изглед, коментарите се зошто немало кореографија, лошо било навивањето, зошто се бркале македонските гробари тие се неутралци, и по некој залутан позитивен коментар за бројката. Во ред е да се критикува, ама кога за истото има основа и објективност. Убаво пиша некој, во обратна ситуација, коментарите ќе беа како во наша сала дозволуваме да се навива за друг тим.
Normalen del od komentar so koj se slagam i apsolutno podrzuvam. Osven toa sto site go zaboravte namerno ili ne, deka Grobari nikogas ne se pojavile na rakomet, a ne e deka ne doagale vo Skopje kako ekipa (rakometna) Pak ke kazam, isto kako nekoj da ve proziva vas deka ne ste se pojavile na odbojkarski natprevar na OK Vardar...
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Normalen del od komentar so koj se slagam i apsolutno podrzuvam. Osven toa sto site go zaboravte namerno ili ne, deka Grobari nikogas ne se pojavile na rakomet, a ne e deka ne doagale vo Skopje kako ekipa (rakometna) Pak ke kazam, isto kako nekoj da ve proziva vas deka ne ste se pojavile na odbojkarski natprevar na OK Vardar...

На Јутуб или Гугл, буквално со 2/3 збора можеш се да провериш. Еве ти 1 доста ти е, изгуглај имаш 200.


Гомна јадеш 10 страни, уста не затвори за Комити.
Ти вака, чив си кажи ни? За да ругаш и потиш муда за некој, мора да си нешто повеќе од него. Чив навијач си ти, за која група, за кој клуб?
 
Член од
1 февруари 2023
Мислења
62
Поени од реакции
117
На Јутуб или Гугл, буквално со 2/3 збора можеш се да провериш. Еве ти 1 доста ти е, изгуглај имаш 200.


Гомна јадеш 10 страни, уста не затвори за Комити.
Ти вака, чив си кажи ни? За да ругаш и потиш муда за некој, мора да си нешто повеќе од него. Чив навијач си ти, за која група, за кој клуб?
Brza kucka slepi kucinja radja. Aj procitaj go uste ednas mojot komentar pa probaj pak da repliciras
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Normalen del od komentar so koj se slagam i apsolutno podrzuvam. Osven toa sto site go zaboravte namerno ili ne, deka Grobari nikogas ne se pojavile na rakomet, a ne e deka ne doagale vo Skopje kako ekipa (rakometna) Pak ke kazam, isto kako nekoj da ve proziva vas deka ne ste se pojavile na odbojkarski natprevar na OK Vardar...
Ниту некој од нас ги прозвал Гробари, ниту некој очекувал дека ќе дојдат српските Гробари.
Ако си седнал да ја читаш темава, неколку пати пред натпреварот пишувавме дека Гробари на ракомет навиваат само ако има некој интересен дуел за нив, најчесто на домашен терен. Јас дури пишав дека сигурно не ни знаеле дека вчера РК Партизан гостува на ракомет.

Не знам како доби впечаток дека некој од нас се фали дека сме некакви хулигани и што ти ја знам.
Комити уште од старт кажаа дека нема да се толерира однесување на гостински навивачи/фанови какво што гледавме на МЗТ со Ѕвезда и Партизан последниве години, кога цела сала беше со српски и партизановски знамиња. Никој немаше да им забрани да се групираат некаде, секако имаше милион припадници на ЕБР, ќе ги заградеа во некој дел и ќе си седеа таму.

Револтот е пред се насочен кон НАШИТЕ МАКЕДОНСКИ НАВИВАЧИ/ФАНОВИ НА СРПСКИТЕ КЛУБОВИ, зошто треба да си глупав да некој ти пее ЈУЖНА СРБИЈА, НИКАД МАКЕДОНИЈА, а ти да носиш реквизити (или да членуваш) во таа група. И нашите реакции пред натпреварот беа насочени кон овие фаци, а Гробари како група може што сакаат ставови да имаат, тоа си е нивна работа, затоа што не се македонци и нормално е да не провоцираат како знаат и умеат (како што прави секоја навивачка група).

Луѓе си седнаа во ложата и извадија знаме Партизан, одма беше ррагирано и си го собраа. Ниту некој ги напад, ниту ги тепал, ниту им го зел знамето (исто како што им беа вратени знамињата на фанови на Фенербахче).
Деца и обични фанови не биле напаѓани никогаш, гостувале кај нас секакви фамилијарни фанови на екипи од ЛШ. Единствено ланската случка кога беа нападнати членови на управа на Пелистер и пријатели блиски до раководството, кои место во ложата, одбрале да седат на неутрална до Чкембари и го изедоа во хаосот.
Јас сум против напаѓање на обични фанови, земање маици и дресови од такви фанови е за секаква осуда (освен од Швервери, за нив нема никаков исклучок, познавајќи какви гомна биле низ годините).

Не знам што се фати толку за маицата.
Прво, никој никаде на официјален профил не ја постирал. Се извади на трибина откако ја земаа, се испеа црно-белите денес ние ќе ги ебеме и тоа беше тоа.
Второ, на кајгана форумот, секој си пишува во свое име, секој може да ја постира сликата, тоа не е официјален профил на групата, а како што можеш да видиш паднатата маица не се користи како ТРОФЕЈ ЗА ПОФАЛБА, туку како доказ дека НЕ СЕ ДОЗВОЛИ КУРЧЕЊЕ НА СРБОМАНСКИ ФРАКЦИИ во државава.
Тие на сликата се македонци, кога оделе во Белград оделе со Гробари, а и на турнири во јуниорски фудбали во Македонија имаат вадено транспаренти. Немале видливи реквизити ама привлекле внимание ради облеката и стилот. Како што кажав и вчера, нивните македонски подгрупи (не знам како да ги наречам, фракции под градовиве) и на ватерполо би се појавиле за да се покажат пред главната матица од Белград.
Ама вчера иако дел од нив дошле, не се осмелиле да навиваат, ниту да се организираат помасовно и тука е нашиот успех во реализација на најавата за нетолеранција.

Не дека ќе сме ги тепале ако дошле организирано, не дека сме толку моќни да се мериме со нивната српска матица, туку дека сме го зачувале црвено-црниот изглед на трибините, да не биде пола сала во туѓи бои како што се случи годинава на кошарка.

Секако сме мета на муабет, ако се преземе нешто, зошто се преземало, ако не се преземе, ви шетале слободно.
 
Член од
2 февруари 2023
Мислења
104
Поени од реакции
480
Здраво на сите, предходно пишував под друго име веројатно по стилот ќе препознаете. Така да не сум печурка после дожд на форумов или новокомпониран акаунт.
Истово сценарио го гледав пред неколку години иронично на srpskatribina.net кога Делије беа во експанзија и апсолутно сите здружено им вадеа прљав веш од 1970-та па навака. Форумџиите ги сакатеа цигани на форум овие нив на улица... Истово се случува и овде групите немаат со што да се пофалат, работењето и успешноста на Комити е голема мистерија па се враќаат на сопствените конвенционални методи и лични бизарни искуства со тоа што некој ги финансирал за да бидат нешто. Конкретно за темава околу која се води расправа последниве неколку страници. Менталитетот на Гробари и општо на самите фанови на Партизан е следен: Во Зарамзалино ти си домаќин и да се завземе што поголем простор од салата/ стадионот за да се покаже доминација дека тоа и тоа населено место е фан база на клубот. Друго не се децата криви да им дадеш да држат слика со човекот кој им ја убил пола фамилија тие ќе држат тоа се само деца родителите се за ебење поготово мајките! Како МАКЕДОНЕЦ првично треба да си ја тропнеш главата како можеш да навиваш за такви клубови ама тоа во други теми. Потегот на Комити е исправен со тоа што не дозволиле С.Ц Јане Сандански и општо Скопје да биде лесен терен за такво нешто. Секако вака или онака Комити ќе беа криви за нешто и оцрнувани овде, треба полека да се навикнеме на тоа.
 
Член од
30 декември 2021
Мислења
121
Поени од реакции
171
cosenza koj i da si, da sporeduvas KU i kavadarci e malku von sens, ama tvoj izbor, mi kazuva samo deka dzabe si bil po relevantni forumi, nisto ne si naucil, ok akcija, brojka na Komiti, parolata pogagja vo srz, podelba koja e rak rana za edna tribina koja nekogas bese relevantna i po mnogu raboti avangardna, sega razbiena i rasturena i podelena, nastanot koj e napisan na parolata i koj e bruka e samo posledica, a ne pricina za ona sto prethodno go pisuvam.
nikogas gostuvanje vo Skopje ne bilo prosetka za Grobarite, pa i na proslavata za 25 godini Komiti(isto imase od obid od ograda da se zeme zastava kako na ovie od Bitola vo sala) ne bese bas seedno, ne znam samo koj moze i saka da razbere, sekoja utakmica na srbomanite, prodadenite dusi, predavnicite (dopolnete po sopstvena volja i potreba) vo BG e svoevidno gostuvanje so mal milion opasnosti i ,,topli docesi i precesi" po avtopatot, so moznost i za x ne bas prijatni sredbi (zboruvam za organizirana grupa koja istaknala zastava na relevantna tribina), od mtoj aspekt gostuvanje vo Skopje e pobezbedno, na vlez stopira policija, pregled i pod pridruzba do sala, x pati pojdeno kon SK i x pati ista situacija, sega gledam deka popametno ke bilo da se pojavea na utakmica organizirano, ama odlukata donesena posle kosarka i ispocituvana od site, da ne se povtoruvam, super brojka, interesantni patroli pred sala, parola 10/10, ama ovdeka poedinci premnogu kurcevito i arogantno nastapuvaat, se nadevam deka se pomladi i ok e togas.
sekoe dobro...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Туку, цел ден помина, а уште ниту една група не "честитала празник" на ривалска група, пропратено со слики направени на заебанција извадени од Hi5 :D
Се оправи малку сценава или пропуштив некоја честитка? :D
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.302
Поени од реакции
5.507
Веќе сите разбраа на форумов дека си пилиштарец без грам мозок. Срам ми е искрено што трошам секунда ос времето на идиоти како тебе.

Последен пат и адиос: Не е трофеј, земена е само бидејќи не си се групираа, не си оформија коп и мислеа дека ќе си се шлаат низ сала, ќе си прават селфиња, при нашето убаво предупредување. Не се нападнати деца и жени (Ко Шверцери сте да му се плукнам, ајде кукај и жали тука, збори и дека дома сме им влагале), за заставите од неутрална не сакаж веќе ни да коментирам:)

Овој па Џони сега друг муабет пушта "Ок. Гробари се, али не се нешо јаки овие".

Значи да се тепаме само ако имаат сертификат за црн појас? Добро брат. Ќе знаеме за нареден пат:)
Кој црни Гробари се бе :ROFLMAO: дај смалете доживљај .Кое вртење муабети лол.
Ти овде се кажваш наједуциран а мешаш муабети како шо ти одговара.

Значи лично ги знам и се обични симпатизери на клубот шо врска немат со гробари.

Кои филмој праење :tapp:.

Ај продолжете со втора сезона од вчерашната епизода , немам намера натаму да се објаснувам околу темата.
 
Член од
2 февруари 2023
Мислења
104
Поени од реакции
480
Razbra ti i tvoite 4 istomislenici. Toa sto sum napravil vcera profil prvenstveno radi tebe zatoa sto te gledam kako drzis lekcii a siromaskiot poima nemas od ultras kultura ne znaci deka ne sum bil po drugirelevantni forumi, kade vidi cudo poveke se zbori za konkretnii akcii otkolku za prodavanje dzemperi izakacauvanje kako trofej majca koja se kupuva na tezga. E tolku si educiran. Znaci pravis so netrpenie da ocekuvame da vidime crveno cna maica "odzemena" negde za da vidime kako ke reagiras. Primarno ti, zasto si najglasen ovde, iako e fakt deka drugite istomislenici daleku poveke razbiraat od tebe
Уфффф пошто овде веројатно мислиш дека се сите заостанати и освен Кајгана форум не биле членови на ниту еден друг, колку само е ова површно што го имаш напишано и колку нема врска. Прво ако си бил член на релевантни форуми, ќе имаш т.н форум култура. Тоа значи дека ќе се преставиш првично на која група припаѓаш,( стаж на трибина, години, навивачка секција на која припаѓаш - добро ова баш и не е за на Кајгана) Друго кога станува збор за конкретните акции само ги прокоментираат односно кој е победник во истите не се оди во детали или нешто повеќе. Десет луѓе ти ја објаснија суштината со маицата, де добро знаеме дека е лесно достапна и може да се купи. Да не се разговара за џемпери затоа што вадењето реквизити за сите групи во странство е нормална работа пошто вадат редовно 10 -20 нови сезонски реквизити и е нормална работа додека овде за да направиш нешто треба доста да се испотиш за жал. За одземена маица во слободна продажба ничива реакција нема да биде бурна, веројатно како едуциран сам знаеш дека вредност имаат само екипните и лимитираните реквизити. Искрено по ова што овде го прочитавме единствена бурна реакција за небитен реквизит е само твојата ничива друга. Многу си успешен во тоа да правиш будали 10 луѓе кој ти дадоа доста квалитетни аргументи. Дали некој кој бил дел од релевантен форум пишува работи од типот не си доволно едуциран или слично?
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.765
Туку, цел ден помина, а уште ниту една група не "честитала празник" на ривалска група, пропратено со слики направени на заебанција извадени од Hi5 :D
Се оправи малку сценава или пропуштив некоја честитка? :D
Секад ме чудело од кај поврзаноста на 2 фебруари со педери. Баш сеа и проверив, никаде по интернетов денов не се поистоветува со педерски празник. Којзнае од кај излегол муабетот ,,празников,, да стане дел од колективната меморија на навивачките групи :pos:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom