Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.362
Браво за вакцините две години подоцна тромбоза предизвикуваат. Како да живееле луѓето две години изолирани, ни Ковид ни ништо друго. Свака част на паметот ваш.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Но вакцините да ги тргнеме на страна, вакцинирани у државава се околу 30% и тоа повеќето постари. А прележани има многу многу повеќе, и тоа највеќе млади луѓе. Сигурно 90% од младежов има закачено ковид. Така да верувам дека има ковидот некоја поврзаност со тоа.
Не може да ги тргаш на страна, зашто изјавите на сите беа дека штом примиш вакцина, 100% си заштитен од тешки последици. Тоа дека нема ни да се умира само кај топчестите верници поминува.

Уствари можеш да ги тргнеш, за полесно и поубаво да си поживееме (сметката за плаќање секогаш после доаѓа) , ќе тргнеме се што не лажеа, се што ќе не лажат, исто ќе си прифатиме како вистина. Затоа во други теми (ко за Украина), задржи го истиот принцип :kezec:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.193
Поени од реакции
18.003
Интересна студија направена како анкети што се прават на рандом репрезентативен примерок на 2840 анкетирани.

- 34% (959 of 2840) reported that they knew at least one person who had experienced a significant health problem due to the COVID-19 illness.
- 22% (612 of 2840) of respondents indicated that they knew at least one person who had experienced a severe health problem following COVID-19 vaccination.

With these survey data, the total number of fatalities due to COVID-19 inoculation may be as high as 278,000 (95% CI 217,330–332,608) when fatalities that may have occurred regardless of inoculation are removed.

 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.362
Интересна студија направена како анкети што се прават на рандом репрезентативен примерок на 2840 анкетирани.

- 34% (959 of 2840) reported that they knew at least one person who had experienced a significant health problem due to the COVID-19 illness.
- 22% (612 of 2840) of respondents indicated that they knew at least one person who had experienced a severe health problem following COVID-19 vaccination.

With these survey data, the total number of fatalities due to COVID-19 inoculation may be as high as 278,000 (95% CI 217,330–332,608) when fatalities that may have occurred regardless of inoculation are removed.

Definicija za "significant health problem"?
Автоматски споено мислење:

Не може да ги тргаш на страна, зашто изјавите на сите беа дека штом примиш вакцина, 100% си заштитен од тешки последици. Тоа дека нема ни да се умира само кај топчестите верници поминува.

Уствари можеш да ги тргнеш, за полесно и поубаво да си поживееме (сметката за плаќање секогаш после доаѓа) , ќе тргнеме се што не лажеа, се што ќе не лажат, исто ќе си прифатиме како вистина. Затоа во други теми (ко за Украина), задржи го истиот принцип :kezec:
Bafra, ne se praj naudren. Vakcinite se napraveni za prviot soj. Dur pocnaa da se davaat, virusot mutira 3 pati. Mutacijata bese escape mutacija za da se zgolemi prenoslivosta. Toa i mu uspea do nekade na virusot. Ne postoi lek bez nus pojavi ili koj stiti 100%. Duri najdavanite vakcini ti go namaluvaat rizikot nema 100% zastita od razni pricini. No znacitelno za sebe go namaluvas rizikot. Vidi vo Kina sto se desi vo mesec milijarda i kusur lugje se zarazija, milioni pocinaa. I Omikron ako naceka neimunizirano naselenie pravi seriozni problemi. Isto kako vozenje so ili bez pojaz. Sansite da prezivees so vrzan pri sudar ti se pogolemi ama ne znaci deka se 100%.

E sega toa sto pisuva Audiofil i drugi kako nego, deka vagjale konci i crvi i cipovi normalno e glupost. I ti go znaes pa ne go pisuvas. Tvoj narativ e deka ovde nekoi golemci pravat pandemii, vakcini itn. za da go testiraat narodot kolku e poslusen, ako te razbrav dobro.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.193
Поени од реакции
18.003
Definicija za "significant health problem"?
Автоматски споено мислење:



Bafra, ne se praj naudren. Vakcinite se napraveni za prviot soj. Dur pocnaa da se davaat, virusot mutira 3 pati. Mutacijata bese escape mutacija za da se zgolemi prenoslivosta. Toa i mu uspea do nekade na virusot. Ne postoi lek bez nus pojavi ili koj stiti 100%. Duri najdavanite vakcini ti go namaluvaat rizikot nema 100% zastita od razni pricini. No znacitelno za sebe go namaluvas rizikot. Vidi vo Kina sto se desi vo mesec milijarda i kusur lugje se zarazija, milioni pocinaa. I Omikron ako naceka neimunizirano naselenie pravi seriozni problemi. Isto kako vozenje so ili bez pojaz. Sansite da prezivees so vrzan pri sudar ti se pogolemi ama ne znaci deka se 100%.

E sega toa sto pisuva Audiofil i drugi kako nego, deka vagjale konci i crvi i cipovi normalno e glupost. I ti go znaes pa ne go pisuvas. Tvoj narativ e deka ovde nekoi golemci pravat pandemii, vakcini itn. za da go testiraat narodot kolku e poslusen, ako te razbrav dobro.
Обично "significant health problem" значи одење во болница.

Иначе вакцините се корупција на индустриско ниво што би рекол Варуфакис. Исто како што Siemens со години ги плаќал европските политичари за да неговите произвди имаат предност, исто како Дојче Банк што поткупува, исто Новартис, исто VW за да може да ги штелува дизелите со нивото на емисија.

Додека за овие случаии се дознаваше кога FBI ќе објавеше податоци, сега се работи за америчко германско здружение, така да поткупени се политичарите во САД и во ЕУ, па никој не е заинтересиран да истражува за оваа.

И се разбира ова не се вакцини, затоа што не се по дефиницијата за вакцини на СЗО од пред 2020 година. Мораа да ја изменат дефиницијата па да ги класифицираат како вакцини. мРНА е медицинска интервенција и МОРА да има информирана согласност. Затоа и Бил Гејтс соодветно ги формулираше мерките што им ги предложи на СЗО, преку ограничување на слободите на граѓаните. Бил Гејтс буквално искористи кинески мерки, кои ти иначе многу ги мразиш :pos:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.362
Ahh g. Bil Gejc e kriv. Teneke mnogu kaza ama nekako bez sustina.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Интересна студија направена како анкети што се прават на рандом репрезентативен примерок на 2840 анкетирани.

- 34% (959 of 2840) reported that they knew at least one person who had experienced a significant health problem due to the COVID-19 illness.
- 22% (612 of 2840) of respondents indicated that they knew at least one person who had experienced a severe health problem following COVID-19 vaccination.

With these survey data, the total number of fatalities due to COVID-19 inoculation may be as high as 278,000 (95% CI 217,330–332,608) when fatalities that may have occurred regardless of inoculation are removed.

Не биди топка. Анкета ако направам колку луѓе на плажа конзумирале сладолед и колку изгореле, ете ти корелација дека ако јадеш сладолед може да изгориш. Или колку луѓе знаете што имаат рак, а пиеле вода.

Туку во која дупка се скри оној Дростен, оној врвниот научник што немаше излезено од канцеларија, а тресеше зелени... Фаучи бар запали авионот, замина за Кина, направи истражување со тим научници и напиша црно на бело што имаше да каже.

Дури и на МИТ дозволуваат рамноземјаши, а кајгана цензурира. Кај можат од МИТ со следбеници на Мекгрегор

Да потенцирам дека кажува сеуште е само корелација, има чад, но од каде доаѓа...

Бате @Ron Burgundy со овој исто школо имате завршено
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.362
Drosten bese vo Kina.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.193
Поени од реакции
18.003
Ahh g. Bil Gejc e kriv. Teneke mnogu kaza ama nekako bez sustina.
Добро ко не ми веруваш мене еве овај си го знаеш. Види шо вика.


Следно е закон како во Британија што носат, за забрана за протест. Нема да смееш ниту да писниш на фејсбук дека не си среќен.

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.730
Поени од реакции
38.973
Ќе биде тешко ова да се спроведе, поготово под оваа капа на демократија што они го прават. Народот сфаќа дека ова полека полека иде према тоталитаризам и нема никаков допир со демократија моментално. Освен игорче и таквите како него, али и они ќе се освестат.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Добро ко не ми веруваш мене еве овај си го знаеш. Види шо вика.
Па поддржувачите на антиковид мерките уживаат во тоа. На претходната страна изгледај го уште еднаш видеото:
There's something totalitarianism offers, which [some] people deeply enjoy…it takes away all control you have over your own life. But it gives you incredible power over the life of your neighbor…For some people, it's a great substitute for freedom.

Реално, многу е потешко својот живот да го контролираш, своите пороци и навики, но затоа е многу полесно туѓите животи, а и моќно се чувствуваш.

Ќе биде тешко ова да се спроведе,
Не да е лесно, полесно здравје. Само да се воведат дигиталните пари и ќе видиш како сите во трлото ќе си влеземе.
Ковид сертификатите баш тоа беа, народ свесно да прифати контрола, не беа за здравје.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.362
Добро ко не ми веруваш мене еве овај си го знаеш. Види шо вика.


Следно е закон како во Британија што носат, за забрана за протест. Нема да смееш ниту да писниш на фејсбук дека не си среќен.

Ti znaes kako anarhistite protestiraat momentalno vo Germanija? Se lepat na ulica. Me mrzi sliki i klipcina da pratam ama ja kako poddrzuvac na licni prava i pravo na protest mislam deka toa ne e nacin na protest i redno e da se zabrani odnosno vekje i e krivicno delo.
Автоматски споено мислење:

Па поддржувачите на антиковид мерките уживаат во тоа. На претходната страна изгледај го уште еднаш видеото:
There's something totalitarianism offers, which [some] people deeply enjoy…it takes away all control you have over your own life. But it gives you incredible power over the life of your neighbor…For some people, it's a great substitute for freedom.

Реално, многу е потешко својот живот да го контролираш, своите пороци и навики, но затоа е многу полесно туѓите животи, а и моќно се чувствуваш.



Не да е лесно, полесно здравје. Само да се воведат дигиталните пари и ќе видиш како сите во трлото ќе си влеземе.
Ковид сертификатите баш тоа беа, народ свесно да прифати контрола, не беа за здравје.
Mene licno qr me boli koj sto pravi ako ne me zagrozuva. Mozebi mislis na drug ne znam.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Јас немам примено ни една вакцина...

На почетокот мислев дека згрешив со тоа...но потоа сватив дека добро сум сторил...

Јас лично немам добро мислење за вакцините...да примаш вакцини на секое и башка за стално да остануваат во тебе...

Вакцина развиена во рок 1-3 години...не фала...
Би се вакцинирал можда за 10+ години кога ке се знае све со сигурност што е и како е а не сега експериментално глувче.
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
826
Поени од реакции
1.909
Јас немам примено ни една вакцина...

На почетокот мислев дека згрешив со тоа...но потоа сватив дека добро сум сторил...

Јас лично немам добро мислење за вакцините...да примаш вакцини на секое и башка за стално да остануваат во тебе...

Вакцина развиена во рок 1-3 години...не фала...
Би се вакцинирал можда за 10+ години кога ке се знае све со сигурност што е и како е а не сега експериментално глувче.
И добро си направил. Дотогаш нема да ги има овие "вакцини".

Од почетокот до сегашната ситуациjа jас немам ништо против да бидат експериментални глувци, нека се троват, многу ме гаjле, но имам против мене и свесните луѓе околу мене да нè закачуваат.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.362
И добро си направил. Дотогаш нема да ги има овие "вакцини".

Од почетокот до сегашната ситуациjа jас немам ништо против да бидат експериментални глувци, нека се троват, многу ме гаjле, но имам против мене и свесните луѓе околу мене да нè закачуваат.
Druze od sto pocina Ruehlemann, se dozna li?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom