Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
@Klinton

Се разбираме, нема везе.
Постот повеќе ти го искористив како причина да напишам тоа што ми беше на ум отколку да ти реплицирам само на тебе. Може требаше како посебен коментар да го постирам без реплика, али споредата на Бугарија и Комити/Чкембари со Русија и Азов ја имам видено неколку пати на темава па си реков ај шукурац.
искрено сакав да ги ставам Делије и аркановци како пример, ама си реков ќе забегаме многу во темава па пишав Комити и Чкембари.
Инаку имам двајца добри другари од Украина, еден од Лвив еден од Запорожје, и двајцата спротивни тврдења имаат, ама ако си ги поврзеш точките едно со друго, испаѓа токму муабетот од твојот пост, па затоа во голем дел се слагаме.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
666
Поени од реакции
1.101
Ова веројатно со најфул опрема што постои? Скоро гледавме SUV за колега во МКД, тој зеде 3008ца, но го гледаше и овој, и беше под 40к евра.
Во АУС истиов е околу 50 000 АУД, што пак доаѓа под 40к евра.
Со таков тип на опрема Тигуан е од 55-60к евра.
Со тие 10к разлика ќе возиш уште 3 години.
Ок де, купи си слободно. Само знаеш што е проблемот? Што никогаш нема да го купиш, само инаетот на тастатура е голем. Ако ти познаваш некој што за ова срање би платил 40+, тогаш што да ти кажам.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Хаха, на констатација колку му е инфантилно однесувањето ценетиот Клинтон во одговор постира мемево со цицки... Аман, ако ми противречиш барем обиди се да не ми ги илустрираш поентите подобро отколку што сам можам да го направам тоа.

Барем најдовме една работа што добро ја правиш. Ај да те цитирам пред да ти текне да избришеш. :D
1672230474416.png
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Ок де, купи си слободно. Само знаеш што е проблемот? Што никогаш нема да го купиш, само инаетот на тастатура е голем. Ако ти познаваш некој што за ова срање би платил 40+, тогаш што да ти кажам.
Јас друже не гледам марка, купувам тоа што дава најмногу гаранција/најмногу за парите, а го користам 2-5 години, после тоа пак друга. Не се врзувам емотивно за предмети, а уште помалку за брендови.
За Македонија не се исплати ни да купуваш ново, туку нешто што е старо 1-3 години, цената и е 20-40% надоле, а не би требало да имаш никакви сериозни дефекти.
Инаку сега баш гледав, комфорт верзијата е 36 000 евра, а луксузната верзија е 39 000 евра, хибрид.
1672230986097.png

Тигуанот нехибрид верзиите ти почнуваат над 43 000 евра, само на гориво во наредни 5 години ќе фрлиш уште 10 000 евра плус, гратис поскапа на старт:
1672230916599.png
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.769
Поени од реакции
14.041
искрено сакав да ги ставам Делије и аркановци како пример, ама си реков ќе забегаме многу во темава па пишав Комити и Чкембари.
Инаку имам двајца добри другари од Украина, еден од Лвив еден од Запорожје, и двајцата спротивни тврдења имаат, ама ако си ги поврзеш точките едно со друго, испаѓа токму муабетот од твојот пост, па затоа во голем дел се слагаме.
Сега ме заинтересира во кој дел не се слагаме :D
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
666
Поени од реакции
1.101
Јас друже не гледам марка, купувам тоа што дава најмногу гаранција/најмногу за парите, а го користам 2-5 години, после тоа пак друга. Не се врзувам емотивно за предмети, а уште помалку за брендови.
За Македонија не се исплати ни да купуваш ново, туку нешто што е старо 1-3 години, цената и е 20-40% надоле, а не би требало да имаш никакви сериозни дефекти.
Инаку сега баш гледав, комфорт верзијата е 36 000 евра, а луксузната верзија е 39 000 евра, хибрид.
Прегледај го приврзокот 360377

Тигуанот нехибрид верзиите ти почнуваат над 43 000 евра, само на гориво во наредни 5 години ќе фрлиш уште 10 000 евра плус, гратис поскапа на старт:
Прегледај го приврзокот 360376
Џабе ми постираш спецификација, опрема, и цена. Слободно купи си ако ти е на мерак :) Не само Тигуанот,туку било кој рандом автомобил вреди повеќе од таа кинезарија. Па уште некој погоре и со КИА ги имаше ставено во споредба :pos:

Земи слободно едно 200 луѓе, и остави им на маса 40 +/- и види и сам кој и што би одбрал. Убедувањата и споредбите тебе и на комшијата твој ви се надвор од паметот.

Небитно е колку време го возиш, дали 2 месеци, или 10 години. Муабетот е дека за истата цена имаш класа над кинезарија
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.685
Поени од реакции
5.712
Ок де, купи си слободно. Само знаеш што е проблемот? Што никогаш нема да го купиш, само инаетот на тастатура е голем. Ако ти познаваш некој што за ова срање би платил 40+, тогаш што да ти кажам.
Ne se raboti za toa dali toj ce go kzpi tuku deka dobivash MNOGU Vozilo za MALKU Pari!!!!

I DENZEL (BMW Diler) ne e budala shto go prodava za 34500 -8% za plakcanje vo gotovo i minus drzhavni subvencii barem ovde vo EU za ca. 26000€.
Pogotovo ne ako beshe curuk vozilo.


A za kolkz ve dupat vo MK ne znam


Pa sea ti vidi obicnuot Germanec 60% od germanija dali ima za Frlanje 15000 20000€
 

Attachments

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.189
Поени од реакции
21.332
Ne se raboti za toa dali toj ce go kzpi tuku deka dobivash MNOGU Vozilo za MALKU Pari!!!!

I DENZEL (BMW Diler) ne e budala shto go prodava za 34500 -8% za plakcanje vo gotovo i minus drzhavni subvencii barem ovde vo EU za ca. 26000€.
Pogotovo ne ako beshe curuk vozilo.


A za kolkz ve dupat vo MK ne znam


Pa sea ti vidi obicnuot Germanec 60% od germanija dali ima za Frlanje 15000 20000€
Koj ima pari za nova kola ne bi se odlucil za Kineska kola, kolku i da zastedi. Ako nemas pari za nova, kupuvas polovna. Ako sakas nova ama si ogranicen sepak ne kupuvas Kineska kola. Ima alternativi.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
666
Поени од реакции
1.101
Ne se raboti za toa dali toj ce go kzpi tuku deka dobivash MNOGU Vozilo za MALKU Pari!!!!

I DENZEL (BMW Diler) ne e budala shto go prodava za 34500 -8% za plakcanje vo gotovo i minus drzhavni subvencii barem ovde vo EU za ca. 26000€.
Pogotovo ne ako beshe curuk vozilo.


A za kolkz ve dupat vo MK ne znam


Pa sea ti vidi obicnuot Germanec 60% od germanija dali ima za Frlanje 15000 20000€
Дали си ти нормален? За 40к ДОЛАРИ / ЕВРА праиме муабет бе човек. Што добиваш повеќе во каначкава од БМВ или Мерцедес за исти пари? Како ѓможе вакви глупости да трескате џначи бравос! 1% реални да сте барем, само еден! Ако од 200 рандом луѓе ти го купиш ова си инаетчија или глуп, трето нема.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.151
Поени од реакции
25.593
Дали си ти нормален? За 40к ДОЛАРИ / ЕВРА праиме муабет бе човек. Што добиваш повеќе во каначкава од БМВ или Мерцедес за исти пари? Како ѓможе вакви глупости да трескате џначи бравос! 1% реални да сте барем, само еден! Ако од 200 рабдом луѓе ти го купиш ова си инаетчија или глуп, трето нема.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Има повеќе. БМВ не можеш да купиш за 40к. Ама во секој случај, никогаш не би го купил кинезов. :D
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Земи воздух длабоко, прочитај повеќе пати, викни другарче нека ти разјасни... Не се резили
Џабе трошиш време кај Ванлок. Во друга тема му објаснав со факти како функционира ФЕД, дека моќта е кај државниот систем, членот Такер многу јасно напиша врска печатењето долари, а Ванлок пак ко папагал истото си го повторува.
Разликата е што тој неколку пати си има кажано дека е за Русија, без разлика на што и да напишеш, а ти иако си прозапад, не признаваш :D .
Според мене, не може личност како тебе, да напише дека Русија има огромни загуби и не се знае дали ќе има луѓе и опрема да продолжи откако Бахмут ќе паднел. Значи ти како воено образуван, повеќе од мене ти е јасно со колкава бројка на регуларна професионална восјка и оружје располага Русија, па таквото твое пишување ми укажува дека навијачки пишуваш, што не е ни лошо, ни страшно, ама сепак повеќе очекуваме од твоите размислувања.:anco:
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.943
Никој не би го купил кинезов во Европа. За слична цена има веќе етаблиран и сигурен избор во Митсубиши, Сузуки, Мазда. И секако тука се и корејските Киа и Хјундаи.

За другите што не им е битна цената, туку луксуз, престиж и сигурност, сите ќе одат со германските брендови, или пак некои како Стелвио или Волво (овие сега кинески се).

Да не се заборават и француските, кои секој би ги преферирал пред кинезот.

Тешко кинезите да се пробијат во овој маркет, бар во Европа. Единствено нешто во електричниот сегмент, но и тука единствено би успеале кај некои ентузијасти. Нека си бркаат други пазари подобро, Блиски Исток, Русија, Латинска Америка, Африка...
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Сега ме заинтересира во кој дел не се слагаме :D
Едната сфера е централна и западна Украина каде што преовладува украински јазик и идентитет, а другата е источна и јужна каде што мајчин јазик на мнозинството е или руски или мешавина од двата, мислам суржук го викаа.
Овие од централна и западна не сакаат да имаат ништо со Русија, а останатите се или неутрални, про-руски настроени или се чувствуваат како Руси.
Значи ти имаш 10 милиони што се сметаат за Руси, 10-15м кои се Украинци но со симпатии кон Русија и се за неутралност, и 15-20м кои се тврдокорни Украинци што се борат за ЕУ и НАТО. Третава група е на власт од 2014 и прилично агресивно сака да го наметне својот идентитет како доминантент на цела територија на Украина.
многу го поедностави овој дел до непрепознавање, но можеби си во право што е така. Да зборуваме за Украинскиот етникум а да не ги спомнеме Козаците, Киевските Руси (кои денешните Руси ги нарекуваат Москаљи - не се исти), Татари во Крим, би било несериозно. Сепак оваа тема е минско поле и порано или покасно нешто ќе експлодира.
Модерниот украинец влече етникум и мајндсет од различни региони и епохи, па како таков е ужасно комплексен. Се имам едно чудо приказни изначитано, вклучувајќи и белетристика како Тарас Буљба во основно.

Мојата омилена приказна е за Харалд Халдрада. Харалд ги поврзува Викинзите,Киевската принцеза, а со тоа и Украинците, Варангиската гарда на Базилеус, Византијците и Константинопол, Средоземноморските битки со исламските пирати, ослепувањето на војниците на Самуил како дел од Варангиската гарда и византиската војска, цивилната војна во Скандинавија и финалната битка на Стемфорд Бриџ (каде и умира) се на едно место, се во еден животен век. Фасцинантна приказна за еден животен век што релативно кратко траел.
се извинувам за дигресија
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.211
Поени од реакции
35.782
Џабе трошиш време кај Ванлок. Во друга тема му објаснав со факти како функционира ФЕД, дека моќта е кај државниот систем, членот Такер многу јасно напиша врска печатењето долари, а Ванлок пак ко папагал истото си го повторува.
Разликата е што тој неколку пати си има кажано дека е за Русија, без разлика на што и да напишеш, а ти иако си прозапад, не признаваш :D .
Според мене, не може личност како тебе, да напише дека Русија има огромни загуби и не се знае дали ќе има луѓе и опрема да продолжи откако Бахмут ќе паднел. Значи ти како воено образуван, повеќе од мене ти е јасно со колкава бројка на регуларна професионална восјка и оружје располага Русија, па таквото твое пишување ми укажува дека навијачки пишуваш, што не е ни лошо, ни страшно, ама сепак повеќе очекуваме од твоите размислувања.:anco:
Со колкава опрема и војска располага Русија па мораше да се повлекува од Херсон зашто не можеше да го брани?

Русија моментално има нула офанзивен капацитет за поголеми воени операции. Ако вака е со месеци кај Бахмут, ондак Запорожје, Харков, Днипро се мисловна именка.

Може нешто ќе се смени до пролет ама и тоа е со голем знак прашалник.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.303
Поени од реакции
22.588
smeski... muabetot bese za azija vs evropa... dali se korejski ili japonski seedno. pred 30 god i za korea nikoj nemase slusnato u EU pa sega kia i hyndai ne bile problem :icon_mrgr:

za EV taka ke bide so kineskite. samo nema da cekate 30 nego 5 i toa samo radi toa sto EU e zaostanata koga se vo prasanje novite tehnologii... jebi ga, kina za germanija koga se u prasanje EV ti e ko sporedba na Vegas so shutka... eve vi deutsche welle sto vika, oni valjda videle i znaat da procenat sto e opasnost za svoja drzava i nivna glavna industrija a mislenjata na nekoj balkanski indijanci sto ne videle EV se sekako nerelevantni.

Автоматски споено мислење:

Со колкава опрема и војска располага Русија па мораше да се повлекува од Херсон зашто не можеше да го брани?

Русија моментално има нула офанзивен капацитет за поголеми воени операции. Ако вака е со месеци кај Бахмут, ондак Запорожје, Харков, Днипро се мисловна именка.

Може нешто ќе се смени до пролет ама и тоа е со голем знак прашалник.
do kaj e so testovite na zenskite uniformi?

pazi, slednata godina ova vreme i detski da ne pocnat da testiraat..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom