Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.374
тоа е само ако гледаш од руска страна. Еве размисли од македонска страна, хипотетички, по претпоставка дека си Македонец.
Ние имаме ужасна власт, јас за Таче не би војувал ни под точка разно, ниту пак дадов заклетва на северџанија, јас дадов заклетва на Република Македонија. Се заколнав дека ќе го бранам територијалниот интегритет и суверенитет на Република Македонија. По претпоставка и ти дека си го направил истото. Утре се будиме и гледаме на вести дека Румен Радев наредил на бугарската војска да ја денациифицира и демилитаризира северџанија. Гледаме дека бугарските војници навлегле во Пехчево, Берово, Струмица и напредуваат према Гевгелија и Радовиш и Куманово. Има десант на Петровец и бунило владее во цела државичка.
На вести Радев кажува дека се бори за наше народно добро, дека Македонскиот народ не е цел на специјалната воена операција, туку режимот на сдс-дуи, како и нацистите во групите на Комити и Чкембари.
Прашањето е едноставноЧ
Ќе се бориш или не?
1. Нема да се борам против ниту еден од соседните држави ако решат да не нападнат (освен против Косово) , од следнава причина:
- поради нивната воена надмоќ и бројчаност, гарантирано победуваат, па зашто би си го дал животот кога никако нема да влијае на исходот. :toe:

Тоа со заклетвата џабе се удираш во гради, исто ко ЈНА што се колнеле дека ќе ја бранат државата, а знаеме како заврши.
Друга работа, кога се менуваше името, мнозинството "патриоти" останаа дома, со многу глупо оправдување, за сега да се перат со лепење етикета "северџан".
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
Vanlok e car za licni napadi a prv ovde se zalese za ad hominem. Vsusnost site koi ne so isto mislenje kako nego se prosti, infantilni, pederi, se i sesto, samo toj e najnaj. Pa i pogolem ekspert e od site bez ogled sto tie se profesionalni rabotnici vo nivnite oblasti. Zlato vredi.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.219
Игорче, кога некој во сериозна дискусија ќе ти каже You are missing quite a few brain cells - тоа е инфантилно по секој критериум. Но заклучокот бара размислување и објективност, две од многуте работи кои тебе очајно ти фалат. :unsure:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.843
Поени од реакции
14.222
тоа е само ако гледаш од руска страна. Еве размисли од македонска страна, хипотетички, по претпоставка дека си Македонец.
Ние имаме ужасна власт, јас за Таче не би војувал ни под точка разно, ниту пак дадов заклетва на северџанија, јас дадов заклетва на Република Македонија. Се заколнав дека ќе го бранам територијалниот интегритет и суверенитет на Република Македонија. По претпоставка и ти дека си го направил истото. Утре се будиме и гледаме на вести дека Румен Радев наредил на бугарската војска да ја денациифицира и демилитаризира северџанија. Гледаме дека бугарските војници навлегле во Пехчево, Берово, Струмица и напредуваат према Гевгелија и Радовиш и Куманово. Има десант на Петровец и бунило владее во цела државичка.
На вести Радев кажува дека се бори за наше народно добро, дека Македонскиот народ не е цел на специјалната воена операција, туку режимот на сдс-дуи, како и нацистите во групите на Комити и Чкембари.
Прашањето е едноставноЧ
Ќе се бориш или не?
Не држи многу вода споредбата Русија - Украина и Бугарија - Македонија иако има сличности во негирањето на јазикот и идентитетот од страна на Русија т.е. Бугарија али тука прилично завршуваат сите сличности. Мада ене кога беа оние фејк референдуми, ливчнињата за гласање во Херсон и Запорожје беа напишани на Руски и Украински.

Големата слика е дека ова е дуел помеѓу Америка и Русија, но пред се ова е граѓанска војна и ситуацијата е многу комплицирана на терен. Имаш луѓе во Доњецк што се за Украина, имаш луѓе во Киев што се за Русија. Фамилии се поделени на пола, таткото војува во ДНР, а синот во ВСУ. Гледај интервјуа со луѓе од Украина и Крим, ќе видиш колку е заебана ситуацијата. Жители на Крим викаат ова е Русија ама се против Путин и војната бидејќи сите пријатели и роднини им се по Украина.

Еве ако ги отфрлиме нијансите и нацртаме една груба слика за состојбата во Украина, тогаш тоа е општество без дефиниран/доминантен идентитет и е поделено на две или три сфери. Тука има сличности со нас (северџани и нормални).

Едната сфера е централна и западна Украина каде што преовладува украински јазик и идентитет, а другата е источна и јужна каде што мајчин јазик на мнозинството е или руски или мешавина од двата, мислам суржук го викаа.
Овие од централна и западна не сакаат да имаат ништо со Русија, а останатите се или неутрални, про-руски настроени или се чувствуваат како Руси.
Значи ти имаш 10 милиони што се сметаат за Руси, 10-15м кои се Украинци но со симпатии кон Русија и се за неутралност, и 15-20м кои се тврдокорни Украинци што се борат за ЕУ и НАТО. Третава група е на власт од 2014 и прилично агресивно сака да го наметне својот идентитет како доминантент на цела територија на Украина.

Споредбата на Комити и Чкембари со вистински нацисти како Азов, Десен/Прав Сектор, Ајдар, итн кои вршеа злодела во југоистокот на Украина со години се надевам дека ти е ненамерна.
Посебно во Мариупол луѓето со имаа големи проблеми со овие "хулигани". Највеќе бидејќи во 2015 градот на референдум гласаше да се отцепи од Украина и да се приклучи на ДНР па им влегоа со тенкови. Затоа и најкрвави беа битките таму, според Азовци тоа се предавници и ги користеа како заложници.

Да не збориме тоа што имаше и вистинска опресија на граѓаните чии мајчин јазик им е руски. Има забрана за употреба на јазикот во државни институции и во школите. Порошенко јавно говореше како "нивните" деца нема да имаат за јадење и ќе се кријат во подруми.



Ние во Македонија немаме ваква ситуација. Бугарите не се 20% во Македонија и нема над 50% Македонци на кои мајчин јазик им е бугарски и се про-Бугарија. Згора на тоа ние не укинуваме основни човекови права на никого како употреба и изучување на мајчиниот јазик.

Коментаров подолго време ми беше на ум само немав време да седнам да го напишам. Така се погоди сега, а реално не си прв на темава што ја прави споредбата Русија - Украина со Бугарија - Македонија.

Едит:
Што се однесува до мене, нека пропадне Русија, нека биде понижена Америка или што ти ја знам друго ме боли таквото искрено, само војната да престане и да се врати животот во нормала за овие луѓе (и сите нас уствари).
Ја воопшто не пратам видеа од битки на терен и не ме интересира чив тенк бил посилен и чија ракета била попрецизна. Гледам по некоја анализа чат-пат, ќе ѕирнам мапа на која нива гинат за глупости и толку.

Ама не можам да ги игнорирам вестите за како живеат цивилите, ужас невиден. Доволно е едно видео да изгледаш како живеат тие луѓе за да ти се згади секој муабет околу војната, а не пак да навиваш за Америка/ЕУ или Русија како да е светско првенство во фудбал.
 
Последно уредено:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
Игорче, кога некој во сериозна дискусија ќе ти каже You are missing quite a few brain cells - тоа е инфантилно по секој критериум. Но заклучокот бара размислување и објективност, две од многуте работи кои тебе очајно ти фалат. :unsure:
Nemoj so anglicizmive toa ne te pravi da izgledas popameten.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.219

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.955
Поени од реакции
35.876
Кај сум се залетал, не разбрав баш.
Инаку истото го кажав, одат натака, ама далеку од тоа дека произведуваат се.
Во клучните индустрии пак се западни компании на врвот.
Берза, лика и прилика на ваков тип напумпани системи.
Не постои држава што произведува се, не за џабе трчаше Пелоси во Тајван, ако го здрват кинезите ќе биде држ ме мајко за цел запад.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.219
Споредбата на Комити и Чкембари со вистински нацисти како Азов, Десен/Прав Сектор, Ајдар, итн кои вршеа злодела во југоистокот на Украина со години се надевам дека ти е ненамерна.
Посебно во Мариупол луѓето со имаа големи проблеми со овие "хулигани". Највеќе бидејќи во 2015 градот на референдум гласаше да се отцепи од Украина и да се приклучи на ДНР па им влегоа со тенкови. Затоа и најкрвави беа битките таму, според Азовци тоа се предавници и ги користеа како заложници.

Да не збориме тоа што имаше и вистинска опресија на граѓаните чии мајчин јазик им е руски. Има забрана за употреба на јазикот во државни институции и во школите. Порошенко јавно говореше како "нивните" деца нема да имаат за јадење и ќе се кријат во подруми.
Нацистите се со децении и генерации создавани, инвестирано е во нив одамна. Тие се клучни за сѐ што се случува. Прво беа инструментални за државниот удар на Мајдан 2014та. Потоа беа и сѐ главни извршители на чистката во Украина на сите политички противници на американските марионети кои се на власт. Сега се казнени одреди, директни извршители на егзекуции на проблематични војници и дезертери. Без нацистите ништо од ова немаше ни да може да се случи, ниту да трае војнава.

Се работи за негувани психопати, идеолошки индоктринирани за вршење на должноста. Тоа што некои од нив биле навивачи хулигани е споредно. Ама @Klinton толку разбира и толку ја има следено ситуацијата, па затоа прави недоветни споредби со нашите Комити и Чкембари. Ги гледа како хулигани а не е дека бил на утакмица да ги види како заедно навиваат за Македонија кога играат државните тимови.


Ние во Македонија немаме ваква ситуација. Бугарите не се 20% во Македонија и нема над 50% Македонци на кои мајчин јазик им е бугарски и се про-Бугарија. Згора на тоа ние не укинуваме основни човекови права на никого како употреба и изучување на мајчиниот јазик.

Коментаров подолго време ми беше на ум само немав време да седнам да го напишам. Така се погоди сега, а реално не си прв на темава што ја прави споредбата Русија - Украина со Бугарија - Македонија.
Повеќе пати се прави споредбава баш од северџанскиот камп. Целата работа се сведува на неколку моменти извадени од контекст и ставени како да се во вакуум. Чери пикинг на пар факти додека се игнорираат другите десетици факти... Инфантилна е споредбата Русија - Украина со Бугарија - Македонија, не поминува ни површна критика.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.955
Поени од реакции
35.876
Имав можност да се возам во MG. Далеку е квалитетот од германски производител и од ебавање. Инаку 50 000$ кошта, и незнам колкав е процентот на луѓе кои би дале 50к евра за кинески автомобил пред некој германски во случајов Tiguan. Тргни сам по себе прво, да треба да купиш во моментов за 50к ЕУР


За KIA нема муабет, и сепак е Кореа, а не Кина, и одамна е во автомобилски бизнис.
Ова веројатно со најфул опрема што постои? Скоро гледавме SUV за колега во МКД, тој зеде 3008ца, но го гледаше и овој, и беше под 40к евра.
Во АУС истиов е околу 50 000 АУД, што пак доаѓа под 40к евра.
Со таков тип на опрема Тигуан е од 55-60к евра.
Со тие 10к разлика ќе возиш уште 3 години.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
1. Нема да се борам против ниту еден од соседните држави ако решат да не нападнат (освен против Косово) , од следнава причина:
- поради нивната воена надмоќ и бројчаност, гарантирано победуваат, па зашто би си го дал животот кога никако нема да влијае на исходот. :toe:

Тоа со заклетвата џабе се удираш во гради, исто ко ЈНА што се колнеле дека ќе ја бранат државата, а знаеме како заврши.
Друга работа, кога се менуваше името, мнозинството "патриоти" останаа дома, со многу глупо оправдување, за сега да се перат со лепење етикета "северџан".
те разбирам, но не се сложувам со тебе. За разлика од некои други, точно ја разбра поентата на хипотетичко прашање. Ти благодарам
Предвидливо инфантилен однос имаш. Веројатно е компензација за комплексот од пониска вредност, стекнат со секојдневното слушање наредби од секакви дибеци кои се нашле повисоко во хиеарархијата... Ајде, со лесно. :unsure:
трагедија у ПМ
Vanlok e car za licni napadi a prv ovde se zalese za ad hominem. Vsusnost site koi ne so isto mislenje kako nego se prosti, infantilni, pederi, se i sesto, samo toj e najnaj. Pa i pogolem ekspert e od site bez ogled sto tie se profesionalni rabotnici vo nivnite oblasti. Zlato vredi.
искрено не ми пречи, немам некои големи очекувања. Тоа што ми пречи е дека ќе поставам неколку тези за дискусија и не се дискутира туку се вреѓа. После неколку постови, онака хиенски се собираат проруска екипа и се тапшаат по рамо колку се сите неистомисленици ретардирани, се вадат „факти“ од ракави се измислуваат глупости, се промашуваат поенти.
Ми пречи што ја убива дискусијата, ништо повеќе.
Игорче, кога некој во сериозна дискусија ќе ти каже You are missing quite a few brain cells - тоа е инфантилно по секој критериум. Но заклучокот бара размислување и објективност, две од многуте работи кои тебе очајно ти фалат. :unsure:
за тебе е инфантилно, за мене е добронамерно, Ванчо оди провери се другар!
Не држи многу вода споредбата Русија - Украина и Бугарија - Македонија иако има сличности во негирањето на јазикот и идентитетот од страна на Русија т.е. Бугарија али тука прилично завршуваат сите сличности. Мада ене кога беа оние фејк референдуми, ливчнињата за гласање во Херсон и Запорожје беа напишани на Руски и Украински.

Големата слика е дека ова е дуел помеѓу Америка и Русија, но пред се ова е граѓанска војна и ситуацијата е многу комплицирана на терен. Имаш луѓе во Доњецк што се за Украина, имаш луѓе во Киев што се за Русија. Фамилии се поделени на пола, таткото војува во ДНР, а синот во ВСУ. Гледај интервјуа со луѓе од Украина и Крим, ќе видиш колку е заебана ситуацијата. Жители на Крим викаат ова е Русија ама се против Путин и војната бидејќи сите пријатели и роднини им се по Украина.

Еве ако ги отфрлиме нијансите и нацртаме една груба слика за состојбата во Украина, тогаш тоа е општество без дефиниран/доминантен идентитет и е поделено на две или три сфери. Тука има сличности со нас (северџани и нормални).

Едната сфера е централна и западна Украина каде што преовладува украински јазик и идентитет, а другата е источна и јужна каде што мајчин јазик на мнозинството е или руски или мешавина од двата, мислам суржук го викаа.
Овие од централна и западна не сакаат да имаат ништо со Русија, а останатите се или неутрални, про-руски настроени или се чувствуваат како Руси.
Значи ти имаш 10 милиони што се сметаат за Руси, 10-15м кои се Украинци но со симпатии кон Русија и се за неутралност, и 15-20м кои се тврдокорни Украинци што се борат за ЕУ и НАТО. Третава група е на власт од 2014 и прилично агресивно сака да го наметне својот идентитет како доминантент на цела територија на Украина.

Споредбата на Комити и Чкембари со вистински нацисти како Азов, Десен/Прав Сектор, Ајдар, итн кои вршеа злодела во југоистокот на Украина со години се надевам дека ти е ненамерна.
Посебно во Мариупол луѓето со имаа големи проблеми со овие "хулигани". Највеќе бидејќи во 2015 градот на референдум гласаше да се отцепи од Украина и да се приклучи на ДНР па им влегоа со тенкови. Затоа и најкрвави беа битките таму, според Азовци тоа се предавници и ги користеа како заложници.

Да не збориме тоа што имаше и вистинска опресија на граѓаните чии мајчин јазик им е руски. Има забрана за употреба на јазикот во државни институции и во школите. Порошенко јавно говореше како "нивните" деца нема да имаат за јадење и ќе се кријат во подруми.



Ние во Македонија немаме ваква ситуација. Бугарите не се 20% во Македонија и нема над 50% Македонци на кои мајчин јазик им е бугарски и се про-Бугарија. Згора на тоа ние не укинуваме основни човекови права на никого како употреба и изучување на мајчиниот јазик.

Коментаров подолго време ми беше на ум само немав време да седнам да го напишам. Така се погоди сега, а реално не си прв на темава што ја прави споредбата Русија - Украина со Бугарија - Македонија.

Едит:
Што се однесува до мене, нека пропадне Русија, нека биде понижена Америка или што ти ја знам друго ме боли таквото искрено, само војната да престане и да се врати животот во нормала за овие луѓе (и сите нас уствари).
Ја воопшто не пратам видеа од битки на терен и не ме интересира чив тенк бил посилен и чија ракета била попрецизна. Гледам по некоја анализа чат-пат, ќе ѕирнам мапа на која нива гинат за глупости и толку.

Ама не можам да ги игнорирам вестите за како живеат цивилите, ужас невиден. Доволно е едно видео да изгледаш како живеат тие луѓе за да ти се згади секој муабет околу војната, а не пак да навиваш за Америка/ЕУ или Русија како да е светско првенство во фудбал.
Во голем дел се слагам со тебе ама не ми беше целта воопшто тоа.
Во неколку поста погоре правевме муабет за хеликоптери и ниско летање. Еден член, ме мрзи да го барам кој беше, рече дека колку и да се храбри и способни, сепак се ретардирани што се борат на страна на Зеленски. Целта на хипотетичкото прашање ми беше да покажам дека војникот не се бори за политичарот туку за народот и земјата. Методот е да повлечам паралела и да те ставам тебе на жешкото столче со прашањетоЧ „ќе се бориш или не“ во таа хипотетичка ситуација?
Бафра погоре сфати и одговори, ми покажа обратно од тоа што сакав јас да го потенцирам (во случајов јас сум грешка, ми ја поништи тезата), ама затоа е дебатата.

П.С. не познавам ниту еден Чкембар ниту еден Комита, не би знаел што луѓе се и немам појма на која страна би биле. Ни малку не беше тоа намерата, цртав слика, некој ја виде, некој не....
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.219
П.С. не познавам ниту еден Чкембар ниту еден Комита, не би знаел што луѓе се и немам појма на која страна би биле. Ни малку не беше тоа намерата, цртав слика, некој ја виде, некој не....
Само момците ги направи нацисти и петтоколонаши. Ништо страшно. Си цртал слика и некој ја виде, некој не... Се дешава. :unsure:
Нит ги знаеш нит ги познаваш... Како што реков многу љубиш да зборуваш за работи кои не ги знаеш, ај што зборуваш ама глупости зборуваш и навредуваш.

за тебе е инфантилно, за мене е добронамерно, Ванчо оди провери се другар!
Без да навлегувам во дискусија дали „You are missing quite a few brain cells“ е добронамерно кажано... Ама инфантилно е до муда. Не по мој/твој, по сечив критериум.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Вака се осеќам кога правам муабет со тебе
fac4f19327eea8f79d556cb4a97f173a--computer-lab-life-hacks.jpg
Земи воздух длабоко, прочитај повеќе пати, викни другарче нека ти разјасни... Не се резили
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.843
Поени од реакции
14.222
@Klinton

Се разбираме, нема везе.
Постот повеќе ти го искористив како причина да напишам тоа што ми беше на ум отколку да ти реплицирам само на тебе. Може требаше како посебен коментар да го постирам без реплика, али споредата на Бугарија и Комити/Чкембари со Русија и Азов ја имам видено неколку пати на темава па си реков ај шукурац.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.219
Хаха, на констатација колку му е инфантилно однесувањето ценетиот Клинтон во одговор постира мемево со цицки... Аман, ако ми противречиш барем обиди се да не ми ги илустрираш поентите подобро отколку што сам можам да го направам тоа.

Барем најдовме една работа што добро ја правиш. Ај да те цитирам пред да ти текне да избришеш. :D

Вака се осеќам кога правам муабет со тебе
Прегледај го приврзокот 360374


едит, целава работа од некоја причина многу ме потесетува на:

Северен Монти Пајтон

виа @severdjandjan
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom