Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Џабе дебатирате со Клинтон, он ти е класичен северџан, се прави неутралец, ама за Украина кога е во прашање ќе те изеде.
А јас па баш се прашувам спротивното... Зошто @Klinton воопшто троши време објаснувајќи се со ретардирани шизофреници...

Еве еден редит пост што убаво објаснува онлајн дискусии:



btw @kano и @Lester Freamon уште зборуваат за збришување од 2 минути и тактички нуклеарки... Какви ликови мајко мила... :popce:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
А јас па баш се прашувам спротивното... Зошто @Klinton воопшто троши време објаснувајќи се со ретардирани шизофреници...

Еве еден редит пост што убаво објаснува онлајн дискусии:



btw @kano и @Lester Freamon уште зборуваат за збришување од 2 минути и тактички нуклеарки... Какви ликови мајко мила... :popce:
normalno. toa e realna opcija sto koga sakaat moze da ja iskoristat rusite. samo kreteni ne bi go zele toa u predvid. zatoa i cel zapad se terese i po 100ti pat bara da slusne deka nema da se koristi ili sto ti ne. i oni potsvesno znaat deka ideme kon toa. imase anketa mislam zakacena na forumot, i mnozinstvoto ziteli na SITE nato drzavi veruvaat u toa, a ima i zosto.

ali fino vaka ti pod masa sto zivees i mislis deka nekoj vecno ke tolerira gluposti.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
Му го губиме времето на Клинтон тука, типчето е бетер од Залужни, ма каков Залужни, Ромел може вода да му носи. Знае све од игла до нуклеарна подморница како функционира и што праи. И со него е џабе да дискутираш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
А јас па баш се прашувам спротивното... Зошто @Klinton воопшто троши време објаснувајќи се со ретардирани шизофреници...

Еве еден редит пост што убаво објаснува онлајн дискусии:



btw @kano и @Lester Freamon уште зборуваат за збришување од 2 минути и тактички нуклеарки... Какви ликови мајко мила... :popce:
Лепотане, јас навивав оваа војна да не почне никогаш, а единственото решение за тоа беше НАТО да не си го пика носот каде што не му го собира.

А за како ќе војуваат секогаш сметам дека треба да ги следат примерите на твоите љубимци од преку барата, нив не им беше толку голем проблем да употребат и такво оружје ;)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
normalno. toa e realna opcija sto koga sakaat moze da ja iskoristat rusite. samo kreteni ne bi go zele toa u predvid. zatoa i cel zapad se terese i po 100ti pat bara da slusne deka nema da se koristi ili sto ti ne. i oni potsvesno znaat deka ideme kon toa. imase anketa mislam zakacena na forumot, i mnozinstvoto ziteli na SITE nato drzavi veruvaat u toa, a ima i zosto.

ali fino vaka ti pod masa sto zivees i mislis deka nekoj vecno ke tolerira gluposti.
Никогаш не била реална опција и нема ни да биде. Украина вчера изврши втор директен напад на воена база оддалечена 500 км од граница (а преку 1000 км од Киев), што е длабоко во Руска територија. Ниту првиот пат немаше муабет за нуклеарки, ниту вториот. Всушност, Русите веќе неколку месеци немаат зуцнато за нуклеарки затоа што САД/НАТО многу директно им кажаа дека би возвратиле на напад со нуклеарно оружје, а Кина (која што навидум треба да биде сојузник на Русија) ги има опоменато неколку пати да не помислуваат на тоа.

Така што единствените што уште мислат и зборуваат за нуклеарки сте вие.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Лепотане, јас навивав оваа војна да не почне никогаш, а единственото решение за тоа беше НАТО да не си го пика носот каде што не му го собира.

А за како ќе војуваат секогаш сметам дека треба да ги следат примерите на твоите љубимци од преку барата, нив не им беше толку голем проблем да употребат и такво оружје ;)

ama ti ne sfakas... ako upotrebele cel svet sankcii ke im stavel. ovie od "internacionalnata" zaednica ima nekoj novi sankcii da izmislat a moze za inat i sonceto da prestane da izgreva...

ahhh da america ima da odgovori i radi bahmut ili lvov, krakov, berlin ili slicni shutki da si gi vidi NYC, LA, Washington i sekoe gradce od nad 100K ziteli sprezeni od nuklearki... sigurno ima da odgovorat...100%
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
Никогаш не била реална опција и нема ни да биде. Украина вчера изврши втор директен напад на воена база оддалечена 500 км од граница (а преку 1000 км од Киев), што е длабоко во Руска територија. Ниту првиот пат немаше муабет за нуклеарки, ниту вториот. Всушност, Русите веќе неколку месеци немаат зуцнато за нуклеарки затоа што САД/НАТО многу директно им кажаа дека би возвратиле на напад со нуклеарно оружје, а Кина (која што навидум треба да биде сојузник на Русија) ги има опоменато неколку пати да не помислуваат на тоа.

Така што единствените што уште мислат и зборуваат за нуклеарки сте вие.
никој не спомна за нуклеарки освен @Ne_sum_ja . Џабе спинуваш цело време.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Никогаш не била реална опција и нема ни да биде. Украина вчера изврши втор директен напад на воена база оддалечена 500 км од граница (а преку 1000 км од Киев), што е длабоко во Руска територија. Ниту првиот пат немаше муабет за нуклеарки, ниту вториот. Всушност, Русите веќе неколку месеци немаат зуцнато за нуклеарки затоа што САД/НАТО многу директно им кажаа дека би возвратиле на напад со нуклеарно оружје, а Кина (која што навидум треба да биде сојузник на Русија) ги има опоменато неколку пати да не помислуваат на тоа.

Така што единствените што уште мислат и зборуваат за нуклеарки сте вие.
rusija seuste gi tretira ukraincite ko braka i neke da gi unisti kompletno. seuste sakaat da gi intergriraat vo rusija. zatoa ovaa vojna ima minimalni civilni zrtvi i nema bombardiranja. da vojuvaa so finska na primer ke gi zbrisea. koga toa ke go sfatis ke sfatis i deka ova nema vecno da go toleriraat. ne se bitni nekoj sitni zagubi sega za sega, ednostavno ke probaat vaka, relativno meko ali so tek na vreme ako ova ne bide togas ke se smeni i strategijata.

sad i nato se nebitni.


PS. daj te molam kazi mi kade kina gi ima opomenato za toa... daj da vidime kineski izvor ne zapadna propaganda posto kina denes isprati prilicno jaka poraka kon usa i taiwan... ne deka i kina e bitna u prikaznata ako rusite resat da koristat nuklearno oruzje.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Никогаш не била реална опција и нема ни да биде. Украина вчера изврши втор директен напад на воена база оддалечена 500 км од граница (а преку 1000 км од Киев), што е длабоко во Руска територија. Ниту првиот пат немаше муабет за нуклеарки, ниту вториот. Всушност, Русите веќе неколку месеци немаат зуцнато за нуклеарки затоа што САД/НАТО многу директно им кажаа дека би возвратиле на напад со нуклеарно оружје, а Кина (која што навидум треба да биде сојузник на Русија) ги има опоменато неколку пати да не помислуваат на тоа.

Така што единствените што уште мислат и зборуваат за нуклеарки сте вие.
Дали со цел памет мислиш дека САД ќе влезе во нуклеарна војна со Русија заради Украинската ѓупштана?

ama ti ne sfakas... ako upotrebele cel svet sankcii ke im stavel. ovie od "internacionalnata" zaednica ima nekoj novi sankcii da izmislat a moze za inat i sonceto da prestane da izgreva...

ahhh da america ima da odgovori i radi bahmut ili lvov, krakov, berlin ili slicni shutki da si gi vidi NYC, LA, Washington i sekoe gradce od nad 100K ziteli sprezeni od nuklearki... sigurno ima da odgovorat...100%
Искрено ме мрзи да се објаснувам со вакви ликови, ова е како мали Ѓокица замислува геополитика и војување.
На САД поради нуклеарките не му стиска да ја чепне Северна Кореја, а не пак Русија.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Лепотане, јас навивав оваа војна да не почне никогаш, а единственото решение за тоа беше НАТО да не си го пика носот каде што не му го собира.

А за како ќе војуваат секогаш сметам дека треба да ги следат примерите на твоите љубимци од преку барата, нив не им беше толку голем проблем да употребат и такво оружје ;)
Да бе, да... Затоа уствари навиваш за агресорот и сакаш "збришување од мапа" на оние што се бранат...

ama ti ne sfakas... ako upotrebele cel svet sankcii ke im stavel. ovie od "internacionalnata" zaednica ima nekoj novi sankcii da izmislat a moze za inat i sonceto da prestane da izgreva...

ahhh da america ima da odgovori i radi bahmut ili lvov, krakov, berlin ili slicni shutki da si gi vidi NYC, LA, Washington i sekoe gradce od nad 100K ziteli sprezeni od nuklearki... sigurno ima da odgovorat...100%
Ај чисто ме интересира дали си во тек со муабетот за нуклеарки... Постирај ми те молам некоја статија/твит/било каква изјава од некој висок Руски владин претставник или воен офицер, каде што се заканува со нуклеарно оружје. Чисто да видиме кога бил последниот пат кога го направиле тоа.

Многу интересна работа за Русите е што станаа она на кое што се исмеваа порано:


"China's final warning" (Russian: последнее китајское предупреждение) is a Russian proverb that originated as a Soviet political joke in the Soviet Union in the 1950s, referring to a warning that carries no real consequences.[1]
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.374
btw @kano и @Lester Freamon уште зборуваат за збришување од 2 минути и тактички нуклеарки... Какви ликови мајко мила... :popce:
Ова е од 2014 од некој лик

Ова е тазе, исто од некој лик
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
817
Поени од реакции
1.282
Еднаш Русија војува со САД и НАТО, после САД и НАТО се небитни :) Им се испосраа уште еднаш во двор овој за братсво и СИТНИ ЗАГУБИ зборува :)

Една година одат два чекори напред, три назад, овој уште за нуклеарки зборува.

Незнам колку треба да со отиден со паметот уште да верглаш како сето ова било испланирано од Русија, и дека сето оди според планот :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Да бе, да... Затоа уствари навиваш за агресорот и сакаш "збришување од мапа" на оние што се бранат...


Ај чисто ме интересира дали си во тек со муабетот за нуклеарки... Постирај ми те молам некоја статија/твит/било каква изјава од некој висок Руски владин претставник или воен офицер, каде што се заканува со нуклеарно оружје. Чисто да видиме кога бил последниот пат кога го направиле тоа.

Многу интересна работа за Русите е што станаа она на кое што се исмеваа порано:

Јас имам кажано уште од почеток, ме заболе кој напаѓа, а кој се брани. Ова мене лично ме афектира по џеб, а ако веќе плаќам за претставата, треба да биде квалитетна.
Единствено нешто што ме интересира (истото беше и за ковидот) е побрзо завршување, а за тоа има една и само една опција- брза капитулација на Украина. Да не си бегал од часови по Историја ќе разбереше дека Русија не губи во оваа војна па и Бајден да се качи на ф35ка и да ја брани Украина.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Никогаш не била реална опција и нема ни да биде. Украина вчера изврши втор директен напад на воена база оддалечена 500 км од граница (а преку 1000 км од Киев), што е длабоко во Руска територија. Ниту првиот пат немаше муабет за нуклеарки, ниту вториот. Всушност, Русите веќе неколку месеци немаат зуцнато за нуклеарки затоа што САД/НАТО многу директно им кажаа дека би возвратиле на напад со нуклеарно оружје, а Кина (која што навидум треба да биде сојузник на Русија) ги има опоменато неколку пати да не помислуваат на тоа.

Така што единствените што уште мислат и зборуваат за нуклеарки сте вие.
Русија нема да ги нападне САД па да возвраќаат.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Да бе, да... Затоа уствари навиваш за агресорот и сакаш "збришување од мапа" на оние што се бранат...


Ај чисто ме интересира дали си во тек со муабетот за нуклеарки... Постирај ми те молам некоја статија/твит/било каква изјава од некој висок Руски владин претставник или воен офицер, каде што се заканува со нуклеарно оружје. Чисто да видиме кога бил последниот пат кога го направиле тоа.

Многу интересна работа за Русите е што станаа она на кое што се исмеваа порано:

aj vaka, imaat li rusite nuklearki spored tebe? toa e edino nesto sto treba da ti e u glava.

sto ima da ti postiram takvi gluposti, koga ke resat oni da gi roknat sigurno nema na internet da objauvavaat ili da se zakanuvaat. koja e poentata da se zakanuvaat, toa moze da raboti samo ako im kazat na amerite deka na niv ke pukaat direktno, deka nema u ukraina da se puka nego direkt u usa pa ovie da se zamislat malku. sve drugo e dzabe, nema da gi spreci amerite. oni potojano i se nadevaat deka rusite ke upotrebat nekoja nuklearka u ukraina. spremni se i sakaat da vidat nuklearki u evropa, realno bilo kade osven britanija.

ne ocekuvaj zakani ili predupreduvanja od rusite, ednostavno ke vidis pecurki na tv ako si sreken i toa e...

ps. kade vide final warning od rusite? pa neli ti sam vikas nemalo od niv nisto nekolu meseci ili sto znam jas? :lolzz:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom