Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.504
Поени од реакции
3.607
Денеска повеќе економски отколку воени вести..
Едно од главните и иконски претпријатија на руската вселенска програма банкротира - Тушинскиј машиностроительныј завод - ТМЗ.
Суд завершил процедуру банкротства московского завода, собравшего "Буран"
МОСКВА 10:44, 26 декабрја 2022
https://www.interfax.ru/moscow/878618
Раша - светска економска сила нумбер уан :D
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
На паинт секој може да фалсифицира малку, недај боже ако разбира фотошоп или други посериозни програми? ;)
Еве ја сликата од украински сајт
Не ти беше проблем да отвориш 5-6 украински сајта и да ги прегледаш оргиналите , место тука да трупаме спам.
Ако си човек треба да кажеш се извинувам стрелано е од украинска територија, секој греши, укрите се под голем притисок, пијат, па други стимуларори користат, згрешиле децата.
Јас, иако ми е криво, ви честитав за успехот во Маркс, Енгелс..
ти благодарам на линкот, го немав видено. Ама од линков не пишува тип на муниција, што е гејм чејнџер. Рускиот телеграм канал имаше пишано експлицитно дека сликите се од ГРАД, што е многу лесно да се препознае дека не се. Многу е веројатно да се од лесен минофрлач, 60мм или 82мм, и 82ка ми е премногу за така мали кратери, ама ај ќе речам висока група на агли гаѓале.
Ако таа претпоставка е вистинита (нагласок на претпоставка) воопшто не ме чуди сами да се гранатирале и да направиле грешка, нема да биде ни прв ни последен пат. Тука се наоѓаме на зањедничко гледиште.

Нема што мене да ми се честита, не навивам јас, јас само следам. Било кој напредок на едните значи смрт за другите, не можам да бидам про-смрт.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.385
Поени од реакции
12.093
Ново видео на Навалани, додека има војна они си шетаат по "непријателска" и "пред-умирање" Европа. Нека јадат колачи.


Абе пријателе до кај си со тезата за рубљата? Нели беше 80, 200 за скоро?
Или ти се расипа дарк нетот?

И како по обичај почна Навални да го остсваш. Ај ден два и Стрелков ти е на ред после тоа.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Ова се смерчови не Град ракети.
па исто функционираат, само градот е помал калибар, ако прочита тоа и го пишав.
article3.png

слично изгледаат, исто функционираат, еден погон е, не се одделува од рекетата.
погоре имам пост за главни делови и функција, споредете со сликава, не е комплексно
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
Прегледај го приврзокот 360200

слично изгледаат, исто функционираат, еден погон е, не се одделува од рекетата.
погоре имам пост за главни делови и функција, споредете со сликава, не е комплексно
Еве ти бустерчиња од град, гледаш дека се помали.



Еве ти и град ракета, и можеш да видиш напред каде што е муницијата во зелено.

 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.402
Поени од реакции
36.334
Не гледам некоја потреба Украина да смислува false flag со ракетни напади на Херсон, па ракетата паднала вака или паднала онака, жими куров.

Војнава е толку у курац отидена што небитен е фактот дека Русија го гаѓала Херсон со ракети или не.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
Не гледам некоја потреба Украина да смислува false flag со ракетни напади на Херсон, па ракетата паднала вака или паднала онака, жими куров.

Војнава е толку у курац отидена што небитен е фактот дека Русија го гаѓала Херсон со ракети или не.
не е тоа муабетот, муабетот е што клинтон е експерт за све, па не разбира како функционираат работите. Мисли ракетите се укопуваат у земја пошто се фалш руски. А не сфаќа дека тоа е само една фаза од целиот лет на ракетата.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Свињава изгледа ќе се врати на фронт, но во инвалидска количка:D


Абе пријателе до кај си со тезата за рубљата? Нели беше 80, 200 за скоро?
Или ти се расипа дарк нетот?

И како по обичај почна Навални да го остсваш. Ај ден два и Стрелков ти е на ред после тоа.
Реалниот курс на Рубљата моментално е 180 за долар, а ЦБ го штелува на затворен пазар и сето тоа е бајка поради тоа што Евра и Долари не можеш да купиш.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Не гледам некоја потреба Украина да смислува false flag со ракетни напади на Херсон, па ракетата паднала вака или паднала онака, жими куров.

Војнава е толку у курац отидена што небитен е фактот дека Русија го гаѓала Херсон со ракети или не.
Луѓе живеат од ова мадиња за бубрези продавање, пари прават од ветер и магла.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.034
Поени од реакции
3.572
Realniot kurs na dolarot e 0,001 evra, odnosno iljada dolari za edno evro ama batinjata stancaat dolari ko da nema utre.. Nemaat pokritie tie dolari a u poslednive 2 godini imaat istancano 75% od vkupno sto do pred dve godini istancale...

I posle ke mi rece realno bilo 1$ za 180 rublju.. mrš
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Свињава изгледа ќе се врати на фронт, но во инвалидска количка:D




Реалниот курс на Рубљата моментално е 180 за долар, а ЦБ го штелува на затворен пазар и сето тоа е бајка поради тоа што Евра и Долари не можеш да купиш.
realniot kurs si e toj od nbr okulu 68 denes a sve drugo e spekulacii. dolarot porasna odkako amerite pocnaa da gi digaat kamatite taka da parite od ostatokot na svetot se prefrlija nazad vo usa. nema tuka paganje na rubljata kolku sto ima zajaknuvanje na usd u sporedba so gore dole site valuti. spoedeno so euroto, avstraliskiot dolar i red drugi valuti ke vidis pak deka USD od lani ima barem 15-20% ripnato taka da rusite ne se krivi sto ludacite od ostatokot na svetot si gi unistuvaat sopstvenite valuti za amerite da produzat da printaat pari. toa sto vo rus ima ogranicuvanje na dostapnost na evra i dolari e dobra rabota, ruski pari se pomalki ke se izlivaat nadvor. nema poveke ni trgovija ni rezervi vo valuti bez pokritie.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.341
Поени од реакции
31.210
Не знаеш кај тераш веќе кога ќе се најдеш у тесно.
Oва е најдобар опис за него, без никаква желба да го навредам или нешто. Буквално ова е тоа. Вреќа сол ќе изеде што велат старите, ама нема да признае ништо... Епа јбг, дај му вреќа и тоа е тоа. :unsure:
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
realniot kurs si e toj od nbr okulu 68 denes a sve drugo e spekulacii. dolarot porasna odkako amerite pocnaa da gi digaat kamatite taka da parite od ostatokot na svetot se prefrlija nazad vo usa. nema tuka paganje na rubljata kolku sto ima zajaknuvanje na usd u sporedba so gore dole site valuti. spoedeno so euroto, avstraliskiot dolar i red drugi valuti ke vidis pak deka USD od lani ima barem 15-20% ripnato taka da rusite ne se krivi sto ludacite od ostatokot na svetot si gi unistuvaat sopstvenite valuti za amerite da produzat da printaat pari. toa sto vo rus ima ogranicuvanje na dostapnost na evra i dolari e dobra rabota, ruski pari se pomalki ke se izlivaat nadvor. nema poveke ni trgovija ni rezervi vo valuti bez pokritie.
Види ги цениве па кажи ми го тоа


3 рубљи за 1 денар е сосема реално па дури и скромно пошто кога ќе се отвори пазарот ќе оди 10 рубљи за 1 денар.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.341
Поени од реакции
31.210
па убаво ти викам, прашај го инженерот. Ја не сум инженер по ракетна артилерија, ја гледам од видеа и слики и википедија. Ти еве глумиш инженер све знајучи, биг бреин мастермајнд за војна. А најверојатно никогаш не си имал искуство ни блиску да бидеш до такви системи.
Сега за подвлеченово не може да знаеме, сум сретнал и почудни работи. Но ете и најдобар стручњак нека биде он како Шерлок Холмс наспроти докази (ок, непроверени) „анализираше“ дека она Русите гаѓале... Којзнае може да е во право. Ваљда со некоја нова бумеранг муниција е можно.

Инаку навистина е чудно како за секунда не застанува да размисли дека она се украински фотографии од украинска териотирија и дека таму некој може сега во Керсон да фотографија на геолокацијата и веднаш да се види ако има некоја дубара. Такво нешто нема, ама Клинтон е уверен - уверен дека она Русите гаѓале цивили. Тапа лик.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Види ги цениве па кажи ми го тоа


3 рубљи за 1 денар е сосема реално па дури и скромно пошто кога ќе се отвори пазарот ќе оди 10 рубљи за 1 денар.
Еден денар не вреди ништо у Русија затоа што не можеш ништо ни да купиш со денари таму. Инче ако сакаш да направиш споредба некоја, репер е златото, па евро вс рубља е 1:70, ма да и тоа нема врска, цената на златото не е баш таа по се изгледа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom