Гуми (пневматици)

Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Е, сега прашањето ми е: колку време (години/ сезони) може да се возат зимските гуми пред да станат не-зимски од излижување? Јасно ми е дека зависи од вожњата, патиштата и сето тоа, ама дали има некоја груба одредница? :)
Се препорачува гумата да не е постара од 5-6 год, без разлика дали и како е возена или е стоена во магацин т.е. после 5-6 год. да се менува ... инаку Сава ескимо возена 8 сезони, не може повеќе ...
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.144
Поени од реакции
5.275
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203

еве ти оценки од германската АДАЦ, 13та од 17 гуми.
Супер понашање на снег и мраз не баш најдобро на влажни и суви коловози
Licni iskustva dali ima nekoj? Da gi ima vozeno, pa da kaze, ova sekako deka e verodostoen test, no sepak ako nekoj gi ima isprobano, neka pise iskustvo!
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.591
Поени од реакции
2.096
Licni iskustva dali ima nekoj? Da gi ima vozeno, pa da kaze, ova sekako deka e verodostoen test, no sepak ako nekoj gi ima isprobano, neka pise iskustvo!
Со тие не, али со Матадор Sibir Snow да, за парите се одлични, во класа на Сава Ескимо.
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
Со тие не, али со Матадор Sibir Snow да, за парите се одлични, во класа на Сава Ескимо.
GI STAVIVME MATADOR MP93 NORDICCA NA RENAULT CLIO I/93' SO DIMENZII 175 70 R13 PA KE VI KAZAM ISKUSTVA!
SPORED TOA KAKVA SHARA IMAAT VO SPOREDBA SO SIBIR SNOW, IMA POMALI LAMELI I POVEKE, A NALIKUVA NA CONTINENTAL ZIMSKATA!
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
81
Поени од реакции
68
235 60 17 една сезона возени Петлас труска презадоволен од брендот на мерцедес ГЛК сега ги продавам со се нови бандаши по цена од 24.000 ден кој е за да ги изнавози нека ме контактира
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
iskustva so Matador MP93 Nordica, imat nekoj?
ги возам 2 сезони на 2007 Фиат Браво 1.9д 120кс со димензии 225/45/17 сум ги начекал на попуст за 3500 денари/гума.
Заеби тестови гумите се топ во однос цена/квалитет земајќи го во предвит фактот дека сум агресивен возач кога возам на отворено.
Ниту еднаш не ме пролизгале или па да сум осетил нестабилност.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.995
Поени од реакции
14.807
Името не секогаш гарантира квалитет. На Алфата напред имам Good Year( за летните ), и премногу сум задоволен, меки гуми и добар грип.
Назад имам Мишелинки...и искрено доста се потврди, и малку ми е страв на поладно време да не пролизга задницата
Пробав да ги возам напред...и моторото ги пролизгува на секое посилно давање на туража
А сум читал све најдобро за Мишелин....но јас не сум многу фасциран
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Името не секогаш гарантира квалитет. На Алфата напред имам Good Year( за летните ), и премногу сум задоволен, меки гуми и добар грип.
Назад имам Мишелинки...и искрено доста се потврди, и малку ми е страв на поладно време да не пролизга задницата
Пробав да ги возам напред...и моторото ги пролизгува на секое посилно давање на туража
А сум читал све најдобро за Мишелин....но јас не сум многу фасциран
Да не се постари, инаку не се тврди. Барем енерџи сејвер не знам кои се твоите. А и гуд иар се одлични посебно ол сизон. Наредно ако дозволи буџетот можно е континентал да пробам.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.995
Поени од реакции
14.807
Не е до староста....2016-та се, но уште во 2018 беа такви кога ја зедов Алфата. Од Мишелин тие поевтините се
Кога ги менував предните, другар мој што е вулканизер ми вели земи Гудијар....8% имаат подобри перформанси од Мишелинот.
Многу...многу помека гума е...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.338
Поени од реакции
7.361
Licni iskustva dali ima nekoj? Da gi ima vozeno, pa da kaze, ova sekako deka e verodostoen test, no sepak ako nekoj gi ima isprobano, neka pise iskustvo!
На опелот имам matador sibir snow 225/45/17 два пати ги купувам истите гуми и сум презадоволен.

На мерцедесот имам континентал можам да кажам дека се срање од гума.
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Која компанија е проверена за нарачка на нови гуми? Е-гуми или некоја друга да препорачате?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.769
Поени од реакции
39.027
Која компанија е проверена за нарачка на нови гуми? Е-гуми или некоја друга да препорачате?
од ekupi имам нарачано, многу тазе гуми ми донесоа. Башка и многу поефтини од другиве места беа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom