Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.485
Поени од реакции
22.103
Ако го повторат тоа на северот пак како во февруари / март подобро и нека не пробуваат.
Toa e starata taktika na starite Command and Conquer igri. Trupaj tenkovi i nadevaj se deka so pogolemata brojka ke ja dobies bitkata. Sto ke ostane ostane. Sledi nov level potoa. Arno ama ne sme povekje 1944ta. Mirisa na povtorna blamaza.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
па нема друг начин, таа е една опција за нив.
Не ни мораат, доволно е да собираат украинска војска на непотребни позиции и да ја слабеат одбраната на другите витални фронтови.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Исто како и за атомската бомба фрлена врз Хирошима која уби 2 милиони Јапонци.
Лажеш ко русофил на форумов
Screenshot_20221220_170128_Chrome.jpg
Кои беа фрлени после маскакрот на јапонците во Нанкинг - Кина каде беа масакрирани околу 300.000 народ за 6 (шест) недели. Ова не ти го имаат кажано?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.775
Поени од реакции
82.795
Лажеш ко русофил на форумов
Прегледај го приврзокот 359546
Кои беа фрлени после маскакрот на јапонците во Нанкинг - Кина каде беа масакрирани околу 300.000 народ за 6 (шест) недели. Ова не ти го имаат кажано?
лажам дека има убиено 2 милиони?

Не конташ ти изгледа што сум сакал да кажам.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
лажам дека има убиено 2 милиони?

Не конташ ти изгледа што сум сакал да кажам.
Де кажи му да гугла подобро и да не треска глупости дека се фрлени после масакарот во Нанкинг. Кога е масакарот во Нанкинг немало ни втора светска војна, а во тој период никој не ни размислувал за развивање на нуклеарни оружја.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.709
Поени од реакции
32.768
Зелениот бил во Бахмут и доделил медаљи на војниците. Рекол Бахмут нема да се предаде на окупаторот.

Го рече истово и за Северодоњецк кога и таму дојде. :kuracc:
Или бил во Бахмут, или во рандом рушевина некаде или студио со chroma key позадина од Бахмут. Едно од тоа е сигурно. :)
Но зошто да го убиваат бе? Па после да се деси некој способен да дојде на негово место? Јас мислам најкорисен би бил како маскота постојано да престојува некаде на линија на фронтот, Русите кога ќе дознаат намерно ќе престануваат да гаѓаат таму.
Автоматски споено мислење:

Отсекување од Полска и толку ќе им биде на украинците, доле премините со Романија ќе ги контролираат со балистички ракети. Од друга страна мора да бидат спремни и за офанзива на НАТО, не е чудо и да пробаат нешто сулудо да направат јенките.
Се позасилен муабет од многу извори иде дека Полска наводно од Март некаде ќе влегува во западна Украина.
Oфицијално damage control, да не падне цела територија. Неофицијално за да ја лапнат макар Галиција (ако не и уште нешто).
Автоматски споено мислење:

Uste ne e zemen Bahmut? Zadocni malce rabotava.
Со оглед на се позасилената медиумска наратива во Украина дека Бахмут не е вреден за бранење... Изгледа наскоро ќе биде и тоа.
Ќе го освоеа и многу порано, но Украинците така љубезно ја полнат мелницата за месо што на овие не им паѓа на ум да ја привршат работата без одолговлекување. Жално е за луѓето што ги собрале во војска, сега им е јасно дека секаков ризик од избегнување регрутација вредел за сите пари.

Залужни се согласува:
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.642
Поени од реакции
12.570
Nemora da bide aktivna i ne veruvam deka toa ke go pravi tuku ke im dade na Ukraincite raketi za podolga distanca ili ke gi ohrabri da gagjaat tamu negde povnatre.
Супер. Одлично му ја мислите за Украина.
Автоматски споено мислење:

Toa e starata taktika na starite Command and Conquer igri. Trupaj tenkovi i nadevaj se deka so pogolemata brojka ke ja dobies bitkata. Sto ke ostane ostane. Sledi nov level potoa. Arno ama ne sme povekje 1944ta. Mirisa na povtorna blamaza.
Готово ја решивте?
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
1.026
Поени од реакции
1.444
Украина е (беше) држава од 44 милиони луѓе. Значи не недостига топовско месо за регрутација. Во Украина се вложени огромни средства од страна на западот, практично Украина моментално воено е најсилна држава во Европа, веднаш после Русија. Војската на Украина е тренирана од НАТО, оружјето и е на НАТО, и целата логистика, што е всушност нјаважно, е од НАТО.

Така да кога ќе напишеш не може да се справи со една Украина, малку е смешно.
Ти сакаш да ми кажеш дека Русија ова го очекуваше? Дека вака ќе се избрука и дека спремна беше на ова?

Инаку уште посмешно е кога ќе се вратиш назад едно 9-10 месеци, и кога ќе читаш и слушаш што се прогнозираше тогаш а што сега.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.717
Поени од реакции
36.687
ова нема да биде таква војна село за село, него брза молскавична операција што ја планираат русите изгледа. Практично повторување на тоа во февруари, но овој пат со многу повеќе војска и артилерија.
Нема никакви шанси за брза молскавична операција. Горе на северот цели полиња се минирани, ровови се ископани и сите мостови се или уништени или минирани.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.709
Поени од реакции
32.768
Во меѓувреме, Духот од Киев денес срушил 28 од испалените 23 ирански дронови.

 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Зашто кремљботовите ги вложуваат украдените Руски даноци во противнички НАТО држави?:D

 
Член од
10 ноември 2022
Мислења
299
Поени од реакции
880
Ти сакаш да ми кажеш дека Русија ова го очекуваше? Дека вака ќе се избрука и дека спремна беше на ова?

Инаку уште посмешно е кога ќе се вратиш назад едно 9-10 месеци, и кога ќе читаш и слушаш што се прогнозираше тогаш а што сега.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не, никој ова не го очекуваше. Русија не очекуваше дека до овој степен ќе бидат НАТО и САД спремни да потрошат пари во Украина, и до кој степен е Европа спремна на економско самоубиство.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.809
Поени од реакции
5.470
Во меѓувреме, Духот од Киев денес срушил 28 од испалените 23 ирански дронови.

Оди описмени се, научи англиски и врати се. Ќе ти пишам петка на раче, токмак :)
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
Сериозно, ти мислиш дека Харков и Киев се резултат на украински офанзиви?

Храков и Киев не се никакви офанзиви на Украинците и се случуваат затоа што Русите се повлекуваат. Тоа се победи за Украина и си имаат некакво свое значење, нека нема дилема, но, не се никаков знак за тоа дека Украинците се способни за офанзива.

Тие руски повлекувања, ќе имаат значење, само ако Украинците некако го искористат тоа, во понатамошните случувања. На пример, ако преку добивките кај Харков, го загрозат снабдувањето на Изјум, или долу на југ ако го освојат Херсон. Исто и Змиско острово, ако го заземат, тоа би имало некакво влијание, во контекст на ослабнување на притисокот кон Одеса и тн.

Од тие три работи, ако се деси барем една, тогаш тоа би било прва вистинска оперативна победа за Украина и би заклучиле дека се способни за тоа.

Ако мајка ми ми даде пари да си купам кола и ако јас самиот си ги заработам, резултатот ќе биде ист, во двата случаи - јас имам кола, ама перцепцијата на јавноста за моите способности ќе е поинаква, во двата случаја.
Рекол експертот на 14 мај 2022.

Харков
Изјум не само пресечен него освоен.
Херсон

После 7 месеци од експертизата, на терен русите гинат како стока, ама Бахмут никако да го освојат (вагнер, чеченци, лнр днр, сирија, иран, белорусија, 12 илјади тенкови, 1 милион активни војници, 300.000 ново регрутирани, пијандури, затвореници... Све испробаа ништо не им успеа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom