Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.709
Поени од реакции
32.768
Дечково малку популистички ама лесно за следење ги посочува информациите кои се достапни на сите поинформирани канали... Интересно за следење е презентирано, па затоа препорака за гледање/слушање:


@teneke ти мош' ќе се пронајдеш овде :D
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.642
Поени од реакции
12.570
Дечково малку популистички ама лесно за следење ги посочува информациите кои се достапни на сите поинформирани канали... Интересно за следење е презентирано, па затоа препорака за гледање/слушање:


@teneke ти мош' ќе се пронајдеш овде :D
Мислам дека Клинтон го остави на една тема.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.244
Поени од реакции
6.932
Нека се запамти дека Бахмут бил/е битен. Да не биде кроз икс време Змиски остров, Херсон и слично небитно, нели.
Бахмут е прогласено место "мелница за месо" каде илјадници украинци и платеници ги изгубија животите

ич небитна локација според кајгана трол
 

filjandecko

Komandant benzini-HAVUZ
Член од
5 мај 2012
Мислења
327
Поени од реакции
396
Секој ден летаат МИ8 од Петровец не е
чудо Американциве и тие да ни ги земат.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.315
Поени од реакции
8.857
Секој ден летаат МИ8 од Петровец не е
чудо Американциве и тие да ни ги земат.
Sto ke ni se nas sekako, nas Nato ke ne brani, vsusnost koj i bi ne napadnal a koj be se borel za teritorijata koja nikoj ne ja custvuva za svoja, edinstveno za nea bi se borele severxanive ama tie sega se zafateni so Ukraina, tamu se borat, za “nasata teritorija” nemaat vreme.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.016
Поени од реакции
22.348
In addition, Russian Army & DPR forces advanced north of Marinka & cut the supply road between this town and the northern Krasnogorivka.



Map corrections were made on northeastern front: The town of Dvorichne is under Russian Army control. While the strip east of Oskil river between Hryanykivka & Synkivka is under Ukrainian Army control. Probably the area was taken during september offensive.

 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
А кај е @Klinton ...да не го пратија у Литванија, или можда у Украина да помогне со неговото искуство.
Клинтон смени тактика, не дискутира воени теми со воено неписмени.

Изгледа првото затишје околу зимава завршува, Русите би требало да го освојат Бахмут и ќе видиме колку воено ќе профитираат од таа победа. Имаат рок до март да зададат силен удар пред земјата да се одмрзне пак и раскашави.
После ќе има пак затишје до април. После април русите треба мобилизирани да ги употребат во полн ек. Ќе видиме Украина како ќе се припреми до тогаш, изненадувања се очекувани.

Времето ќе каже, баш сакам да видам во февруари на годишнината Путин како ќе ја замачка дека година дена се е по план.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.939
Поени од реакции
9.200
Клинтон смени тактика, не дискутира воени теми со воено неписмени.

Изгледа првото затишје околу зимава завршува, Русите би требало да го освојат Бахмут и ќе видиме колку воено ќе профитираат од таа победа. Имаат рок до март да зададат силен удар пред земјата да се одмрзне пак и раскашави.
После ќе има пак затишје до април. После април русите треба мобилизирани да ги употребат во полн ек. Ќе видиме Украина како ќе се припреми до тогаш, изненадувања се очекувани.

Времето ќе каже, баш сакам да видам во февруари на годишнината Путин како ќе ја замачка дека година дена се е по план.
Не е стварта у воената писменост, стварта е у прибирање на податоците од терен. На пример ако зборуваме за број на жртви, ја викам има околу 300000 мртви и исчезнати украинци а ти ќе речеш 100000, додека руси има не повеќе од 30000, а ти ќе речеш преку 100000 најверојатно. Иначе секој што би пробал да ти контра а нема врска со воена стратегија, техника и т.н. е будала на теми поврзани со тоа. Ма да луѓето учат, а има воени експерти кои не се слагаат со твоето мислење, кое е btw мејнстрим во голема мера, а у оваа ситуација да веруваш у приказните кои ги сервира Вашингтон е будалаштина.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.157
Поени од реакции
41.497
терминаториве се буквално терминатори. Не знам некое од овие возила да е уништено до сега.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.016
Поени од реакции
22.348
Situation at Bakhmut front:
- E. axis: Russian Army made small advance at Fedora Maksymenka street. On the other hand, Ukrainian Army recaptured Waste sorting plant.
- S. axis: Russian Army made small advances towards the city including Opytne suburb, which is about to be taken.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom