Кладилница (Генерална дискусија)

Член од
12 ноември 2022
Мислења
840
Поени од реакции
1.206
Mene fudbal mi e tapa sport za kladenje, samo basket... Ama ajde svetsko prvenstvo pa vo moda e da se odigra nesto...
Автоматски споено мислење:

Dali da ja igrame Francija so hendikep -1.5 1.80 koef ?
 
Последно уредено:

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.195
Поени од реакции
29.042
Кај да најдам статистика за шутеви на играчи за светсково
 
Член од
22 ноември 2022
Мислења
170
Поени од реакции
506
Zaobikoli me te molam, jas sum gubitnik i ubavo mi e da gubam.
Најстрашно од се во врска со тебе е што егото ти е многу поголемо од коефициентот на интелигенција, па не сакаш да научиш. Ако сакаш да губиш, губи, ама не сакаш да губиш а не знаеш како да победуваш во оваа игра. Затоа повеќето овде те заебаваат, затоа што анализите ти се идиотски а имаш краток фитиљ.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
Кај да најдам статистика за шутеви на играчи за светсково
https://www.sofascore.com/ Отвори ја утакмицата и играчот кој сакаш ќе ти излезе цела статистика за натпреварот


Ти се кладиш на најиграните настани од НБА лигата, на она што е најочигледно. Тоа се настани кои се статистички обработени од страна на букмејкерите до совршенство. Ти анализираш два аспекти, тие 30. Брадата ќе даде 40 коша вечер бидејќи другите се повредени и ќе земи многу шутеви. Тоа ти е врв на анализата. Мислиш дека букмејкерите не знаат дека брадата ќе земи многу шутеви вечерва и дека тоа не е вкалкулирано во границата која е поставена? Тие знаат кога девојка му или жена му има менструација.
Истово сакав да му го пишам пред некој ден на @izimanisnajper Најврвните букмејкери се стационирани во Вегас специјализирани за НБА и НФЛ кои ги доведуваат границите за +/- до совршенство, ми излезе некоја статија на редит пред некоја година дека од 1230 утакмици во регуларна сезона НБА ако ги земаме во предвид почетните граници завршиле 616-614.
Кладење на НБА играчи беше ин пред 5-6 години особено на балканов и стварно имаше неколку страни кои добро профитираја, ама тогаш во глобала се бркаја погрешни граници и локалните кладилници не беа толку ажурни па колку толку се наоѓаше вредност.

Држи се до фиксеви и хендикепите иако е претешко да профитираш на топ спортови и евенти колку толку таму можеш да имаш некоја предност, особено ако ги уплаќаш неколку сати од кога ке излезат коефициентите(на 70% од фаворитите со тек на време паѓа коеф односно расте хендикепот) Виде и сам дека дур играше така беше каде каде попрофитабилен, овер/андер е убедливо најтежок маркет во кладењето за да профитираш и батали го со време
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
240
Поени од реакции
545
Светсково ем е у сред сезона ем за повеќето е пекол у тоа пустелијата, така да играјте си ги повеќето утакмици 1-3 гола и лапајте си (нормално не големи но сепак) пари.
 
Член од
12 ноември 2022
Мислења
840
Поени од реакции
1.206
Decki povelete pretstavete ja vasata dobitna igra pa i jas ke igram kako vas.
Zarem vie ke me ucite na shto da gi frlam moite pari ? Fala vi mnogu na sovetite i ostavete me na mira.
 
B

BigMac

Гостин
За денес НБА
Менфис vs Сакраменто 2 @1.95
Мемфис од прва петорка има на располагање само еден играч.Сакраменто имаат фатено јак ритам играчите се влезени во ритам треба да е чиста 2ка

76 vs Бруклин 2 @ 1.4
Нема што да се пишува на Фили оваа утакмица цела прва петорка е во аут ,Бруклин ги има на располагање сите играчи.

Феникс vs Лејкерс 1 @1.45
 
Член од
22 ноември 2022
Мислења
170
Поени од реакции
506
Decki povelete pretstavete ja vasata dobitna igra pa i jas ke igram kako vas.
Zarem vie ke me ucite na shto da gi frlam moite pari ? Fala vi mnogu na sovetite i ostavete me na mira.
Добитна игра е многу подобра анализа од Брадата ќе ги искине на...

На отварање на светското коефициентот на Еквадор беше околу 2.25, а во реалноста разликата во квалитет на екипите беше за коефициентот да биде 1.30 на Еквадор. Огромна грешка направија кладилниците. Не велам дека јас го уплатив, чисто да сфатиш што ти зборувам. Бет на Бразил против Србија за 1.50 е кретенски, без разлика на резултатот. Коефициентот таму треба да биде околу 1.75-1.80. И ако победи Бразил, пак долгорочно си во минус на таков бет. Ти имаш потполно погрешен мајнд сет, мислиш дека можеш да го погодиш секој бет без разлика на коефициентот. Тоа е школски пример за неразбирање.

Ако сакаш да ги ФРЛАШ твоите пари, тоа е твоја работа. Но не сакаш, ама сепак ги фрлаш, затоа што три чисти немаш од математика. Јас имам еден пријател кој цел живот се коцка на рулет, а не знае дека рулетот има маргина од 2.70. Ти си ист како него, само што парите ги фрлаш на кладилница. Вечни лузери на комар, и ти и тој.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.088
Поени од реакции
11.091
Бразил - Србија ГГ на 2 квота има мн поголемо ВАЛУЕ од чист кец.
Ама заеби и вредност и се со 15% данок. Одма те кинат и играш на 1.85 коефициент.
 
Член од
22 ноември 2022
Мислења
170
Поени од реакции
506
Бразил - Србија ГГ на 2 квота има мн поголемо ВАЛУЕ од чист кец.
Ама заеби и вредност и се со 15% данок. Одма те кинат и играш на 1.85 коефициент.
Со 15% данок е АПСОЛУТНО невозможно да бидеш долгорочно во плус.
 
B

BigMac

Гостин
Едноставно мамата ни ја еба данокот, плаќаме данок за политичариве кафани да тераат и ред други работи.
 
Член од
22 ноември 2022
Мислења
170
Поени од реакции
506
Едноставно мамата ни ја еба данокот, плаќаме данок за политичариве кафани да тераат и ред други работи.
Па не играјте, едноставно е. Мене ми е фасцинантно дека кај нас луѓето сеуште влегуваат во кладилниците. Не влегувајте воопшто, ќе пропаднат кладилниците, ќе им избега златаната кокошка на државата која го оданочува буквално секој тикет, и недобитен преку данокот на кладилниците, и добитен преку данокот на играчите.

После ќе се замислат дали им се исплати да земаат помалку, или ич да не земаат. Во Англија, која е колевка на кладењето, незамисливо е да ги даночат играчите. Данокот како во секој бизнис го плаќа оној кој го држи бизнисот, значи кладилниците, како данок на профит. И ншто повеќе од тоа.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Вака едноставно изгледа и просто, ама шемата на кладилниците е разоткриена и пробиена.
Не влегувајте во нив и тие ќе пропаднат на глобално ниво.

Новиов член, морам да се согласам, мудро зборува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom