Најекономично греење и ладење

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
A da gi potkrepiš brojkive so nešto, nakoja studia, napis, bilo što bi bilo epten ubavo. Baš bi sakal da se uveram i samiot.
Nevržano za klimive, daj kolku "troši" AC/DC so transformator, pa ovie tkn "čoper" ispravljači bez trafa samo so malo visokonaponsko trafo.....kolku energija se gubi na invertorsko upravuvanje na motorite itn.
Se nadevam deka znaeš deka tuka disipacijata ili rasturanjeto na el. energija se pretvara vo toplina. Po tvoe ako se soberat 20% od ispravuvačot i 20% od invertorot i 10% tamu vamu od elektronikava ispađa 50% (znam deka ti se meta sekogaš kilavive kinezi, a tie siroti go napravija prviot avtomobil na baterii što leta i se vozi po pat) ili 500 W ako meračot pokažuva 1000W odat vo nepovrat. Se nadevam znaeš kolkav ladnjak će treba za ovaa disipacija za ladenje na elektronikata.
Eve neka bidat i vkupno 20% koga 3.5-ka vleče normalno 1500 W, 300W e epten golemo rasturanje koe treba da se odvede od uredot, a toa e eden sosema soliden greač ruček da svariš!
Ova e moe skromno mislenje, čekam da me razuveriš so dokazi.
Ušte nešto, nema da se ubeduvam so tebe koj e vo pravo..... ako ne ponudiš dokazi za napišanoto će znači deka si pogrešil nešto. A ako si vo pravo će ti čestitam tuka javno.
P.S. samo ne se ubeduvaj so mene te molam.
Ajde sega nekoja studija,sinkir magistratura branam kaj dekanov.
Eve ke se obidam nesto kako dokaz,ako se ubedis arno, ako ne zdravje.Nikoj ne spomna 50% ,okolu 20%
1.
.https://www.loging.mk/Files/Write/Files/196364/hq-inv1kc_12v_datasheet_en.pdf?dt=190201021025
imam potreba od nego,go imam odamna efikasnost 90%,ama go krenale jas go kupiv 150 evra, od nego ima i poefikasni a i poneefikasni.Ovoj e Made in Tajvan,i sigurno ne e so transformatori.
2.Razni napojuvanja za kompjuteri,da ne baram linkoj.
3.ladnak navistina treba,i e vo nadvoresnata edinica,i ne e mal odma zad ventilatorot(desno).Dopolnitelno ladenje dobiva od golemoto kolicestvo na protok na vozduh od nadvoresniot ventilator,golemo ladenje.
E sega ti ke reces toa e za elektronikata,ama ako e za eletronikata zosto obicnite klimi nemaat tolkav ladnjak.
4.
Ako elektonikata i druggite raboti prema tebe trosat okolu 100w, togas za 20% disipacija od eto neka e 20w,zar trba tolkav ladnjak,a da go ldi tolku golem ventilator.
5.Slezi vo vizba i vidi dali ima tkov ladnjak na tvojata stara Fonko on-of za elktronikata.
6.
na videto dolu imas deltaT od 0c,a imut od 140w,se prasuvame kade pojdoja tie 140w.
Ako si se ubedil arno,ako ne tvoe pravo,moe da ti kazam.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Kaj najde na polnoka prasanje.
Pa zaspav,obavezi,rabota.
Pa tesko na onaj sto izbira klimatizer preku energetska nalepnica.
Na Gree amber premium,i vo Bitola i Atina enrgetskata nalepnica e isto.Da bese vo red so energetskite nalepnici nema da postoese eurovent.
Da bidam iskren nikogas ne sum im obrnal vnimanie nitu pak znam,nitu gi pratam i ne me interesiraat.Ne gi zemam kako vistinski i verodostoen pokazatel.
Sto znam mozi gresam,ama stvarno ne me interesiraat,a pak ona so produc fise uste pomalce,pa dopolnitelni greaci.Za mene e glupost.
Eve eden konkreten primer.
Tvojata Amber premium,Tol -10 ima 3kw so COP 1,9 po eurovent,i cim e na eurovent e edna od podobrite.
A mojata 24 Toshiba shorai na -10 ima 2,9kw so COP 2,7 znaci e mojava 40% poekonomicna na -10c.
A zamisli i dvete se A+ klasa,koj ne znae ke si pomisli deka se isto stedlivi.Toa e dokaz deka so energetskata nalepnica mozam da si go izbrisam nosot.
Znaci za mene e samo euovent relevanten.
Toa e jas sum toj taka gi tolkuvam rabotite,a mozda i gresam.
Ti stvarno si guglal na Eurovent ;)
Ne mi odgovori na prasanjeto, aj pak je go povtoram
Eve ti nudam dve klimi primer...ednata e na energetska so 7.2 drugata so 6.2, koja gree poefikasno sto mislis ?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Ti stvarno si guglal na Eurovent ;)
Ne mi odgovori na prasanjeto, aj pak je go povtoram
Eve ti nudam dve klimi primer...ednata e na energetska so 7.2 drugata so 6.2, koja gree poefikasno sto mislis ?
Jas ti kazav so energetski nosot si go brisam,voopsto ne me interesiraat,oko ne im frlam,poima nemam,niti se zmaram.
So energetski so Najubav,toj e ovlasten:).
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.004
Поени од реакции
6.318
Vivax - Midea imaat Eco Mod za zasteda toa e toj prav mod za ekonomicnost na sekoj INVERTER so aktiviranje na Eco Mod klimatizerot raboti najekonomicno so pomos na senzorite vo klimata a ne Test Mod-ovi kako kaj Gree so fiksni podesuvanja bez koristenje na senzorite na INVERTER-ot znaci pravilen Eco mod za zasteda kako sto ima Toshiba ima i Midea i Vivax






Izgleda na vivax eco mode samo taka im stoi kopceto zosto nikako ne se aktivira eco modot :D
 
Член од
2 август 2022
Мислења
192
Поени од реакции
119
Користи некој клима со една надворешна и две внатрешни единици?
Како сте задоволни? Дали функционира добро?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.004
Поени од реакции
6.318
Eco mod samo na ladejne, na greejne eko mod samo gree:bravobe:
Mislis na toj eco mode od strelec sto go imase pisano 12 pati stisni na turbo, 5 pati na fan, zavrti 4 kruga pod klimata i brkni vo levoto oko so desen prst i start za da se aktivira ili ima edno kopce na dalecinskoto kaj gree sto pisuva eco?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.398
Поени од реакции
3.754
Mislis na toj eco mode od strelec sto go imase pisano 12 pati stisni na turbo, 5 pati na fan, zavrti 4 kruga pod klimata i brkni vo levoto oko so desen prst i start za da se aktivira ili ima edno kopce na dalecinskoto kaj gree sto pisuva eco?
Toa na gree e SE, save Energy, e sega toa so titkajneto ja pretera, nee taka.. ama ako taka vi e poubo ok...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Ajde sega nekoja studija,sinkir magistratura branam kaj dekanov.
Eve ke se obidam nesto kako dokaz,ako se ubedis arno, ako ne zdravje.Nikoj ne spomna 50% ,okolu 20%
1.
.https://www.loging.mk/Files/Write/Files/196364/hq-inv1kc_12v_datasheet_en.pdf?dt=190201021025
imam potreba od nego,go imam odamna efikasnost 90%,ama go krenale jas go kupiv 150 evra, od nego ima i poefikasni a i poneefikasni.Ovoj e Made in Tajvan,i sigurno ne e so transformatori.
2.Razni napojuvanja za kompjuteri,da ne baram linkoj.
3.ladnak navistina treba,i e vo nadvoresnata edinica,i ne e mal odma zad ventilatorot(desno).Dopolnitelno ladenje dobiva od golemoto kolicestvo na protok na vozduh od nadvoresniot ventilator,golemo ladenje.
E sega ti ke reces toa e za elektronikata,ama ako e za eletronikata zosto obicnite klimi nemaat tolkav ladnjak.
4.
Ako elektonikata i druggite raboti prema tebe trosat okolu 100w, togas za 20% disipacija od eto neka e 20w,zar trba tolkav ladnjak,a da go ldi tolku golem ventilator.
5.Slezi vo vizba i vidi dali ima tkov ladnjak na tvojata stara Fonko on-of za elktronikata.
6.
na videto dolu imas deltaT od 0c,a imut od 140w,se prasuvame kade pojdoja tie 140w.
Ako si se ubedil arno,ako ne tvoe pravo,moe da ti kazam.
Smešno i žalosno e ova što pišuvaš.
Mi e žal za onie što možebi ti veruvaat na ona što si go napišal.
Inače ti si postavil znak za ravenstvo među čoper ispravuvač za naizmenična vo istosmerna kakov što ima sekoj mobilen, laptop i klima i invereter za pretvaranje na 12V vo 220V. Toa ti bilo malce pa si go izednačil ovoj inverter so inverterot vo klimite. Žalosno e ova.
Da zaklučam tvoeto tresenje zaleni ostana tresenje zeleni i deka inverterite i napojuvanjeto kaj klimite trošele po 20 procenti energija e samo tvoja fantazija.
Inače jas i ovde prisatnive sme strplivi će čekame od tebe uverliv dokaz za tvoite nebulozi.
Pred vistinata i božestvata molčat no ne i ti be brat, vo idnina ako ne si siguren vo nešto, tuka e google konsultiraj se.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
536
Поени од реакции
851
Kaj najde na polnoka prasanje.
Pa zaspav,obavezi,rabota.
Pa tesko na onaj sto izbira klimatizer preku energetska nalepnica.
Na Gree amber premium,i vo Bitola i Atina enrgetskata nalepnica e isto.Da bese vo red so energetskite nalepnici nema da postoese eurovent.
Da bidam iskren nikogas ne sum im obrnal vnimanie nitu pak znam,nitu gi pratam i ne me interesiraat.Ne gi zemam kako vist
Тоа е ова ? Нема многу кликнување овде
Тоа ти се вика ..глумење на морон..а не модулација или заштеда
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
... чекај, @Strelec вика дека е екомод, @ts01 вика дека е SE, save Energy ? Каков мод е то у ствари ? Ништо не ми е јасно, дали тие зборуваат за истото?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.398
Поени од реакции
3.754
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Ne za nov zeland zboruvame...
Ама човече, сите плукаме по тој екомодот што го постираше Стрелец. Дека има многу копчиња за притискање и дека во упатството нема препорака од производителот. Ти велиш дека оваа опција всушност се вика SE, а на видеото јасно се гледа дека не е тест режим и некоја скриена опција, туку препорачана и регуларна опција на производителот. Пишува лепо SE на управувач, и колку што можам да видам работи нормално со сите сензори
 

Kajgana Shop

На врв Bottom