Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
@JaqenH'ghar гледаш дека @jamajka не си верува на очите и ушите и бара подобар извор :pos:

А јас му барав само извор, за нешто што реално нема информации, затоа што тоа се само претпоставки за колку артилериска муниција имала Русија.
За кое извор? Официјално си е ова дека ќе земаат од тој нивниот фонд да покријат дупки во буџетот. 5 секунди на гугл и си проверуеш, секако нема да ти верувам на твојата НАФО екипица од твитер што ги постираш овде или пак спамот без никаков линк што го правиш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
@JaqenH'ghar гледаш дека @jamajka не си верува на очите и ушите и бара подобар извор :pos:

А јас му барав само извор, за нешто што реално нема информации, затоа што тоа се само претпоставки за колку артилериска муниција имала Русија.

Моето тврдење за руската муниција беше некоја средина меѓу максимум и минимум што сретнав на интернет.
И пак не кажа како е планот на Украинците :D

Еве ти нешто налик на нивните акции и планови :D
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
За кое извор? Официјално си е ова дека ќе земаат од тој нивниот фонд да покријат дупки во буџетот. 5 секунди на гугл и си проверуеш, секако нема да ти верувам на твојата НАФО екипица од твитер што ги постираш овде или пак спамот без никаков линк што го правиш.
Јамајка бара друг извор за глупакот од руското министерство за одбрана на телевизија.
Не му се верува дека ова е вистина.

 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Јамајка бара друг извор за глупакот од руското министерство за одбрана на телевизија.
Не му се верува дека ова е вистина.

Ќе ти дадам еден пример каде 30 секунди разговор ништо не значи. Убаво ми текнува една бомба каде господинот Никола Груевски и Јанкуловска разговараат за "неможеш едно убиство да скриеш" и се направија доста квалитетни протести таа вечер каде и јас излегов, 4-5 години подоцна ја објавуваат целата снимка каде убаво се виде дека СЕ извадиле од контекст за тој разговор. Таму господинот доктор по науки Никола Груевски бара одговорност, каде го криват Урко дека тој пробува да скрие додека овие сакаат одговорност, исто така и вели на Јанкулавска дек некој багабонти од дпне во Делчево влегле дома на некој од сдс да го тепаат и бара веднаш да се реагира и затворат за да не им текне на некој други.

Така да има право да се сомнева јамајка, а и плус доаѓа од тебе што веруваше во духот на киев и се радуваше на неговите успеси кога овде се велеше дека е фантазија.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
Воедно во Русија започна воено профитерство. Новомобилизираните сами си купуваат шлемови и заштитни елеци.

Цената од 7000 рубљи во јануари сега е 135 000 рубљи и тоа ЧКЉ класа.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Затоа што градот Херсон е трн во здрава нога што Путин сам си го закачи. Колку подолго е во руски раце толку е подобро за Украина.

Сите победи на Украинците на фронтот се должат на тој факт.
Па добро значи, сега за сега стратегијата им е успешна. Успешно не го завземаат.
Автоматски споено мислење:

И пак не кажа како е планот на Украинците :D

Еве ти нешто налик на нивните акции и планови :D
Кажа бе, како не кажа. Според тенеке, планот им е што е можно повеќе, да избегнуваат да го завземат Керсон, пошто бил трн у здрава нога на Путин. Па ваљда така ќе пати Путин или whatever. Мене вака како лаик ми изгледа како глуп планот, ама боље некаков план, одколку без план.
Автоматски споено мислење:

не барај од мене твитер инфо, на тоа срање никогаш не направи акаунт и нема ни да направам :D

А дури и да кажал, не гледам што е проблем ако се Ирански, не гледам проблем Русите да прават пактови со Иран, Кина, Северна Кореја и тн и да прават размена на технологија/суровини.

Ако земеш во обзир во САД најголем дел од научниците кои работат на технологијата се увезени со H1B визата, што е уште полошо, мигрант никогаш нема да се чувствува Американец колку тамошен.
Не е важно и да се штанцаат во Русија, пак се Ирански. Ама дебилизмов е интересен. Во денешно време ставаат снимка со квалитет крш и цела мака за да покажат нешто, што нема поента. И да, не верувам дека изјавата е дадена од типот, туку дека е вметната. Не за друго, туку дека не прави суштинска разлика.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.089
Поени од реакции
4.274
Моето тврдење за руската муниција беше некоја средина меѓу максимум и минимум што сретнав на интернет.
Хммм...ако твојата претпоставка за количината од муницијата ја развлечеш во распон од „0„ (нула) до „бесконечно„, верувам дека помалку ќе погрешиш...а можеби и нешто точно ќе потрефиш, онака, како статистичка веројатност.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Па добро значи, сега за сега стратегијата им е успешна. Успешно не го завземаат.
Автоматски споено мислење:


Кажа бе, како не кажа. Според тенеке, планот им е што е можно повеќе, да избегнуваат да го завземат Керсон, пошто бил трн у здрава нога на Путин. Па ваљда така ќе пати Путин или whatever. Мене вака како лаик ми изгледа како глуп планот, ама боље некаков план, одколку без план.
Автоматски споено мислење:


Не е важно и да се штанцаат во Русија, пак се Ирански. Ама дебилизмов е интересен. Во денешно време ставаат снимка со квалитет крш и цела мака за да покажат нешто, што нема поента. И да, не верувам дека изјавата е дадена од типот, туку дека е вметната. Не за друго, туку дека не прави суштинска разлика.
Абе ако седат овие на другата страна може да им држат вода плановите, финтата е што времето работи против Украина, особено со уништувањето на инфраструктурата ќе дојде до ситуација народот да ги нема ни минималните услови за живот, меѓу кои и пивка вода.

Кај другиве само тенеќе предвидува трошење на муницијата, а од ден на ден бомбардираат со појако и појако темпо. Бит пазар нема толку петарди колку овие што овие фрлија дронови и ракети :D

Ете сега ќе снемаат пари, а уствари префрлиле 16 милијарди, за освојување на овие територии вреди да фрлиш трилион евра, а не рубљи, да им вети по некој хектар на олигарсите тие ќе ја платат војната :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.987
Абе ако седат овие на другата страна може да им држат вода плановите, финтата е што времето работи против Украина, особено со уништувањето на инфраструктурата ќе дојде до ситуација народот да ги нема ни минималните услови за живот, меѓу кои и пивка вода.

Кај другиве само тенеќе предвидува трошење на муницијата, а од ден на ден бомбардираат со појако и појако темпо. Бит пазар нема толку петарди колку овие што овие фрлија дронови и ракети :D

Ете сега ќе снемаат пари, а уствари префрлиле 16 милијарди, за освојување на овие територии вреди да фрлиш трилион евра, а не рубљи, да им вети по некој хектар на олигарсите тие ќе ја платат војната :D
abe neli procita... generatori im pratile.

sto rabotat na DIZEL.

sto go proizveduva RUSIJA.

sto momentalno go nema dovolno i e znacitelno poskap, plus USA veke nema da i praka na evropa posto i za niv veke e kriticno.

Diesel Crisis Deepens As Inventories Fall To Dangerous Levels

https://oilprice.com/Energy/Crude-Oil/Diesel-Crisis-Deepens-As-Inventories-Fall-To-Dangerous-Levels.html


teneke pokraj chatali i packi, daj pocni baterii da im prakas, zaglavija ovie, a kako trgnalo ke se great samo so vozdiski za toa kako im bese predhodnata zima...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
abe neli procita... generatori im pratile.

sto rabotat na DIZEL.

sto go proizveduva RUSIJA.

sto momentalno go nema dovolno i e znacitelno poskap, plus USA veke nema da i praka na evropa posto i za niv veke e kriticno.

Diesel Crisis Deepens As Inventories Fall To Dangerous Levels

https://oilprice.com/Energy/Crude-Oil/Diesel-Crisis-Deepens-As-Inventories-Fall-To-Dangerous-Levels.html


teneke pokraj chatali i packi, daj pocni baterii da im prakas, zaglavija ovie, a kako trgnalo ke se great samo so vozdiski za toa kako im bese predhodnata zima...
Ова изгледа како моќен план :D
уште да им пуштат и Тесла возила за да се возат наоколу, и приказната ќе е комплетна :D
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Ова има логика и Русите имаат потенцијал со оглед на тоа што само 70 000 од ТО на Украина ја бранат северната граница. А војската е слабо опремена, а камоли овие. Само разурнати мостови и цврсти одбранбени линии ги држат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.443
Поени од реакции
40.304
Па тоа би била добра одлука да се реши полската граница. Само да соберат доволно луѓе да не се избрукаат пак.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
koja eu? starata eu ne ja gledas poveke isto. nema da imaat poveke nikogas tolku eftini energensi nitu ke imaat tolkav % od svetskiot pazar. ocekuvaj so eftini energensi i mnogu poeftina rabotna raka azija da gi istisne prvo od azija sto e najgolem svetski pazar. vtoro, od afrika kade veke se slucuva padot na francuskata imperija na voen politicki plan + kinezacija na cel juzen del na kontinentot kade kinezi gradat infrastruktura i fabriki, kineski banki davaat krediti bez glupite uslovi sto zapadnjacite im gi baraat... treto, od bliskiot istok kade ksa veke bara ucestvo vo brics, turcija mame ebava na site strani, iran e u podem zhabe revoluciite so mu gi spremaat, egipet si gradi ruska nuklearka, sirija jasno i cvrsto se drzi so rusite... zapadot uste ne moze da se oporavi od imodzot steknat u libija a veke i za liban gi krivat.... cetvrto, latinska amerika sto bila sekogas americka kolonija se pomalku e... ok ovde ke se zadrzi amerika podolgo ama veke imas kuba, venecuela, nikaragva.... argentina pak pokazuva zabi za foklendskite ostrovi, brazil saka pogolema uloga... peru i bolivija legalizacija na kokata, kolumbija sto im bese trn u oko im stana najgolem sojuznik na amerite posto veke nikoj ne gi saka ni tamu. denot koga meksikancite ke pocnat da se bunat ko crncite u amerika e denot koga sve ke otide u nepovrat i za usa. e sega prasanje e kolku e daleku toa....

jas ne gledam kade eu ke moze da diktira nesto na globalno nivo poveke. sekade gi gledaat so prezir i ko rasisti. trgni ja uk i commonwealthot posto toa si se transformira u zasebna prikazna ama ajde kazi kade evropejcite zadrzale reputacija i dobro odnosi? jas edino mozam da kazam angola i portugalcite seuste ziveat ok, portugalcite ustvari ispadnaa naj luge od site vo eu vo svetski ramki... ekonomski ako gledame svabite imaat ok izgledi da opstanat kolku tolku radi visoko nivo na inzinering i produkcija na mashini ama ova drugoto realno sve ke bide zbrisano. duri i tradicionalni industrii ko eve vinskata, se poveke americki, juznoamericki, avstraliski, novozelandski pa i aziski vina zimaat pogolem del od pazarot niz svetot. ne gledam kako eu ke bide toa sto bese... daleku, daleku od toa ke bidat a ova e samo pocetok.
Крај е брату, отидовме јебана сите. Ќе го бараме чарето у Русија, овде веќе нема живот :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom