Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.558
Поени од реакции
5.816
Ако добро сватив цената им е 20 - 30.000 ЕУР парче.

Неисплатливо за ракетно ПВО да ги гаѓа и надобро би било со нешто како Бофорс 40мм да се гаѓаат ама треба огромна територија да се покрие. Кога се над градот поголема е шансата да го цимнеш и да падне меѓу цивили.
Valjda PVO gi gaga da ne napravat steta, a ne vo zavisnost od toa kolku kostaat :)
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.929
Поени од реакции
8.877
Valjda PVO gi gaga da ne napravat steta, a ne vo zavisnost od toa kolku kostaat :)
Да, но тоа само Америка може да си го дозволи.

Една ракета од модерен ПВО систем може да чини од 100.000 ЕУР па нагоре. Ова чудово лета ниско и споро на огромна територија и тешко се забележува а кога е над град веќе е касно и дури и опасно да маваш со суперсонични ракети меѓу згради.

Им треба олд скул ПАТ топови 57мм надвор од градовите но пак е огромна територија, дупки секако ќе има.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.369
Иначе денеска Песков потврди, дроновите што се користат во Украина се направени во Русија. Значи по све изгледа производството почнало уште пред војната.
Автоматски споено мислење:

Ако добро сватив цената им е 20 - 30.000 ЕУР парче.

Неисплатливо за ракетно ПВО да ги гаѓа и надобро би било со нешто како Бофорс 40мм да се гаѓаат ама треба огромна територија да се покрие. Кога се над градот поголема е шансата да го цимнеш и да падне меѓу цивили.
Како што пишува трошокот за производство е 800$ далеку е од 20-30К. Кога ќе размислиш малце не е некоја технологија, просечен процесор, моторче, експлозив...

Дури и со калаши што ги гаѓаат поголем им е трошокот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.442
Поени од реакции
40.304
Иначе денеска Песков потврди, дроновите што се користат во Украина се направени во Русија. Значи по све изгледа производството почнало уште пред војната.
ребрендирани се во Геран од Шахед.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.929
Поени од реакции
8.877
Како што пишува трошокот за производство е 800$ далеку е од 20-30К. Кога ќе размислиш малце не е некоја технологија, просечен процесор, моторче, експлозив...
Малку некако.

Но секако ефективно дронче за млатење инфраструктура.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.175
Поени од реакции
4.818
Ако добро сватив цената им е 20 - 30.000 ЕУР парче.

Неисплатливо за ракетно ПВО да ги гаѓа и надобро би било со нешто како Бофорс 40мм да се гаѓаат ама треба огромна територија да се покрие. Кога се над градот поголема е шансата да го цимнеш и да падне меѓу цивили.
Нема неисплатливо, метата што ја гаѓаат вреди многу повеќе од ракетата од ПВО, секоја воздушна закана мора да се пресретни.
Интересно е што дронов е прилично ефтин (веројатно една крстосувачка ракета вреди најмалку 50 дронови), има огромен досег, носи солидно полнење и за земји поголеми од Израел е скоро невозможно да се одбраниш од овие. Од 50 дронови, 45 да бидат пресретнати, тие останатите 5 ќе ја завршат работата.
Претпоставувам дека на една мета пуштаат повеќе дронови.

Настрана фактот што покрај нападот вршат уште 2 работи, трошат драгоцени ресурси од ПВО (тоа што викаш, проектил од ПВО вреди неколкукратно повеќе од дронот, а често пати за една мета требаат повеќе од еден проектил) и ја откриваат локацијата на ПВО, што значи дека може веднаш да биде гаѓана од други понапредни системи.

Единствено решение за ова е попречување на сателитски комуникации (веројатно користи сателити за да стигни до метата), технологија што ја има само Русија и уште 1-2 земји.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.110
Поени од реакции
15.052
Mislam deka najdobra odbrana od ovie dronovi e pravenje na ognena zavesa od PVO topovi 20/3 kakvi sto gi imaše JNA. Brzinata na ispaluvanje e visoka, i edna baterija so ovie topovi postaveni na periferija od grad , bi napravile dosta zaštita
Vo realnost deluvaat dosta dobro( podobri se vo praksa nego što izgledaar na slika), a se i lesno podvižni
2mq4yes.jpg
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.369
Нема неисплатливо, метата што ја гаѓаат вреди многу повеќе од ракетата од ПВО, секоја воздушна закана мора да се пресретни.
Интересно е што дронов е прилично ефтин (веројатно една крстосувачка ракета вреди најмалку 50 дронови), има огромен досег, носи солидно полнење и за земји поголеми од Израел е скоро невозможно да се одбраниш од овие. Од 50 дронови, 45 да бидат пресретнати, тие останатите 5 ќе ја завршат работата.
Претпоставувам дека на една мета пуштаат повеќе дронови.

Настрана фактот што покрај нападот вршат уште 2 работи, трошат драгоцени ресурси од ПВО (тоа што викаш, проектил од ПВО вреди неколкукратно повеќе од дронот, а често пати за една мета требаат повеќе од еден проектил) и ја откриваат локацијата на ПВО, што значи дека може веднаш да биде гаѓана од други понапредни системи.

Единствено решение за ова е попречување на сателитски комуникации (веројатно користи сателити за да стигни до метата), технологија што ја има само Русија и уште 1-2 земји.
Викаат дека Геран нема комуникација со сателити (демек fire and forget бил), ама па од друга страна не ми текнува како може да се наведува без сателитска комуникација или без воопшто да има комуникација (има други начини што можат да ја заменат сателитската координација како на пример GPRS, zeroG и слично, но сепак е комуникација). Евентуално што ми текнува да му се внесат влезните координати и целните координати, и со некој уред, попут напреден жироскоп, сам да пресметува на кои координати се наоѓа во моментот, според движењето што го прави.

Иначе (за нас)новиот дил со Иран, кој ќе вклучува поголеми мултинаменски дронови и ракети од краток(ми се чини) дострел, го користат Рускиот сателитски позиционен систем(не ми текиња како се викаше). Што значи дека Русија веќе учествувала во развојот на овие ракети. Само времето ќе покаже дали ќе се made in Russia, како што уствари се доритосиве или ќе ги увезат.


Иначе за Бајрактариве:
 
Последно уредено:

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.929
Поени од реакции
8.877
Настрана фактот што покрај нападот вршат уште 2 работи, трошат драгоцени ресурси од ПВО (тоа што викаш, проектил од ПВО вреди неколкукратно повеќе од дронот, а често пати за една мета требаат повеќе од еден проектил) и ја откриваат локацијата на ПВО, што значи дека може веднаш да биде гаѓана од други понапредни системи.

Единствено решение за ова е попречување на сателитски комуникации (веројатно користи сателити за да стигни до метата), технологија што ја има само Русија и уште 1-2 земји.
Mislam deka najdobra odbrana od ovie dronovi e pravenje na ognena zavesa od PVO topovi 20/3 kakvi sto gi imaše JNA. Brzinata na ispaluvanje e visoka, i edna baterija so ovie topovi postaveni na periferija od grad , bi napravile dosta zaštita
Vo realnost deluvaat dosta dobro( podobri se vo praksa nego što izgledaar na slika), a se i lesno podvižni
Треба прстени околу градовите да направат за што треба многу топови и војници.

И подалеку за да не наебат повеќе цивили од гранатите.

Нешто вакво со распрскувачки гранати. Флак завеса.

1666100088439.png

Тешко во денешно време да се направат повеќе прстени околу милионски градови.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.442
Поени од реакции
40.304
какви топови, дроновите летаат ниско, не е ова втора светска. За овие само Панцир или сличен систем.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.369
какви топови, дроновите летаат ниско, не е ова втора светска. За овие само Панцир или сличен систем.
Овие што ги прикажуваат се предците на Панцирот, автоматски топови.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.442
Поени од реакции
40.304
Овие што ги прикажуваат се предците на Панцирот, автоматски топови.
Панцирот е автоматски, овие не се. Луѓе ги ракуваат. И за ова треба голема вештина да ја предвиди траекторијата на дронот за да го погоди. У панцирот тоа го прави компјутер кој е ваљда попрецизен у пресметките.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.369
@gjoko-mkd @Eisenhorn
Премногу ресурси треба само за да се заштитат од доритосите. Моментот тука е, дури и сите да ги буткаат без да ја погоди некој целта, Доритосите целта ја постигнале, им врзале еден куп ресурси за одбрана од оружје кое практично може брзо да се произведе и во речиси неограничени количини.

Тоа беше поентата на @Human да се најде ефективно против оружје.
Автоматски споено мислење:

Панцирот е автоматски, овие не се. Луѓе ги ракуваат. И за ова треба голема вештина да ја предвиди траекторијата на дронот за да го погоди. У панцирот тоа го прави компјутер кој е ваљда попрецизен у пресметките.
Кога викам автоматски, мислам за режимот на пукање, а не на автоматското нишанење.

Ама според резултатите што ги гледаме и Панцирот не е свемоќен во предвидувањето.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.929
Поени од реакции
8.877
Панцирот е автоматски, овие не се. Луѓе ги ракуваат. И за ова треба голема вештина да ја предвиди траекторијата на дронот за да го погоди. У панцирот тоа го прави компјутер кој е ваљда попрецизен у пресметките.
Ако добро разбрав проблем е што летаат многу ниско и кога ќе ги забележи радарот се толку спори што поновите радари автоматски ги игнорираат. Забрзуваат само кога се пред удар во целта.

Ако додадеме дека може да се програмираат да летаат по некоја цик-цак линија пак во еден момент мора луѓе да се умешаат.

На тоа мислев.

@jamajka доритоси бе, на кој му тека.
Добро име, евтини и вршат работа.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.843
Поени од реакции
14.219
Ne sum znael deka voeni analizi pravele na kanal 5 :pos:

Majstorov vika rusite od nemokj gagjale so raketi po Ukrajna kako nacistite vo WW2 po London pred da ja izgubat vojnata.

Iranskite dronovi bile eftini i spori pa zatoa obicni dzandari so puski gi soboruvale. Vo megjuvreme ide snimka od bitka na kvadrakopteri vo pozadina kade ruskiot e unisten

Za kraj, Ukraincite ne napreduvaat zaradi rasputitsa/kal.

Ova poslenovo drzi voda do negde ali so majka barav van sportskite kanali da strakam :popce:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom