Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Киев за три дена, Полска за две недели, на ЛаМанш за еден месец.

Уствари не тоа беше пред 7 месеци, сега оди тешко оти се борат Русите против НАТО војска, со НАТО оружје, обучени по НАТО стандарди :pos:
Шала на страна ама мислам дека Полска моментално нема земја во светов што може да ја освои. Германија и Франција се шала за Полска.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Шала на страна ама мислам дека Полска моментално нема земја во светов што може да ја освои. Германија и Франција се шала за Полска.
Само што им го дадоа оружјето на Украинциве. Би било интересно ако им се свртат Украинциве на Полска, да компензираат за изгубената територија :)
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
da ne preteruvame, sepak :ROFLMAO:
Голема војска, модерно оружје, нефеминизиран народ до степен како Франција и Германија, големи патриоти што први им покажаа среден прст на мигрантите.
Полјаците се пример како треба да изгледа ЕУ.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.725
Поени од реакции
8.764
освојувањето на Европа било замислено со користење на тактичко нуклеарно, има едно видео на yt.
Да имало некоја теорија да успее ќе пробале, па затоа е само фантазија од времето на студената војна.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
Голема војска, модерно оружје, нефеминизиран народ до степен како Франција и Германија, големи патриоти што први им покажаа среден прст на мигрантите.
Полјаците се пример како треба да изгледа ЕУ.
se e tocno toa. za germanija ni znam ni me interesira. srbite vo dve svetski vojni gi samaraat so stapovi i kamenja :ROFLMAO:

francija e voena sila vo site aspekti. napredna tehnoloski, i dolgi vekovi nazad voena istorija i tradicija. vojni vodeni skoro na site kontinenti.

ne negiram deka Polska e spremna i voeno, i dosta dobra ekonomski i industriski (barem pred krizive), ziveev edna godina tamu, imam golem broj prijateli. ama daleku e od Francija, verojatno i od Germanija, vo site sporedbi.

vikas primer za EU? pa Polska e izgradena od eu pari, a sega glumat ludilo i alfa mazjaci. koga vlegoa eu, organizirano prakjanje ogromna populacija vo zapadna eu, mazite - soferi, tehnicari, cistaci, zenite po bordelite niz germania. dobar del od niv se vratija polska i otvaraat biznisi, se si e super, samo premnogu galamat sprema toa kolku realno im e snagata.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.725
Поени од реакции
8.764
Полска без заштита од НАТО односно САД е ништо, игралиште за голф за 15 минути. Без нуклеарно оружје во моментов секоја држава е 0, и може да се надева на некој вазалски статус у најдобра рака.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.348
Поени од реакции
31.232
вчера ти дадов многу добри извори, руски универзитети прва лига
те снема по 2 минути
Извори за сегашните руски загуби никде не видов... Зборувавме за сегашните загуби, ти и остала багра наведувате некои смешни бројки - па јас те (ве) прашав за извор. Се правиш на тошо со досетки и нерелевантности и релативизирања. Тапа.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
тенеќе до каде е предавањето на херсон и крим? Нешо читам нуклеарки барате да се победи русија.
Па мора да признам дека на Украина им оди послабо отколку на Русиве кај Бакхмут. Офанзиви, офанзиви колку сакаш, секој ден по два пати :D
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.322
Поени од реакции
1.160
Се сеќавате на еден стих од една песна на Бора Чорба
"Данас се свечано проглашава
руски град Варшава"
Тоа е нивната неизбежност тоа е нивната најдобра судбина... така и ќе биде.
Украина ќе биде решена најверојатно до крајот на оваа година,може во полн налет со нејзе да се реши и Молдавија,само се бара политичко оправдување за сето тоа ,па после следи чистење на фашистичката неман од источен Балтик т.е. летонската литванската и естонската област.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
se e tocno toa. za germanija ni znam ni me interesira. srbite vo dve svetski vojni gi samaraat so stapovi i kamenja :ROFLMAO:

francija e voena sila vo site aspekti. napredna tehnoloski, i dolgi vekovi nazad voena istorija i tradicija. vojni vodeni skoro na site kontinenti.

ne negiram deka Polska e spremna i voeno, i dosta dobra ekonomski i industriski (barem pred krizive), ziveev edna godina tamu, imam golem broj prijateli. ama daleku e od Francija, verojatno i od Germanija, vo site sporedbi.

vikas primer za EU? pa Polska e izgradena od eu pari, a sega glumat ludilo i alfa mazjaci. koga vlegoa eu, organizirano prakjanje ogromna populacija vo zapadna eu, mazite - soferi, tehnicari, cistaci, zenite po bordelite niz germania. dobar del od niv se vratija polska i otvaraat biznisi, se si e super, samo premnogu galamat sprema toa kolku realno im e snagata.

Предноста на Полска е што е етнички многу чиста држава , што им одговара на Американците. Сите нови емигранти таму се Украинци и се пак христијани.
Од кој аспект е добра што е етнички чиста е што е многу тешко да се дестабилизира таква држава со разни шарени револуции и учкиња.

Моментално се гради 3от Aegis ashore систем за одбрана од балистички проектили веќе има 2 еден во Романија и првиот е во Јапонија на јужните острови. Касни доста време ама пролет годинава ќе го пуштат официјално. Моментално се борат Пољаците да донесат нукеларки на нивна територија под контрола на САД како што е на Инџилирик во Турција ќе видиме што ќе донесе тоа ама деф зајакнаа пољаците многу ради ЕУ и имаат пари за трошење


Пољаците би рекол се пандан на Албанците кај нас само се католици :D
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Се сеќавате на еден стих од една песна на Бора Чорба
"Данас се свечано проглашава
руски град Варшава"
Тоа е нивната неизбежност тоа е нивната најдобра судбина... така и ќе биде.
Украина ќе биде решена најверојатно до крајот на оваа година,може во полн налет со нејзе да се реши и Молдавија,само се бара политичко оправдување за сето тоа ,па после следи чистење на фашистичката неман од источен Балтик т.е. летонската литванската и естонската област.
Да и јас така мислам, само да го заземат Бакхумт и после ќе биди полесно :pos:
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
se e tocno toa. za germanija ni znam ni me interesira. srbite vo dve svetski vojni gi samaraat so stapovi i kamenja :ROFLMAO:

francija e voena sila vo site aspekti. napredna tehnoloski, i dolgi vekovi nazad voena istorija i tradicija. vojni vodeni skoro na site kontinenti.

ne negiram deka Polska e spremna i voeno, i dosta dobra ekonomski i industriski (barem pred krizive), ziveev edna godina tamu, imam golem broj prijateli. ama daleku e od Francija, verojatno i od Germanija, vo site sporedbi.

vikas primer za EU? pa Polska e izgradena od eu pari, a sega glumat ludilo i alfa mazjaci. koga vlegoa eu, organizirano prakjanje ogromna populacija vo zapadna eu, mazite - soferi, tehnicari, cistaci, zenite po bordelite niz germania. dobar del od niv se vratija polska i otvaraat biznisi, se si e super, samo premnogu galamat sprema toa kolku realno im e snagata.
Во поглед на партиоризам мислев, точно дека Германија ги крена на нозе но не дозволија никој да ги команда.
Си ја сакаат државата и се спротиставуваат на сите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom