Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.870
гледај ѕвезде гранда ако ти е досадно не ме масирај мене :icon_lol: внуци нешто немаш?


па да де тоа ти викам ти напрај дека цел табор сте аналитичари сашо орданоски. Гледаш јас претежно со такви се дупчам верувачи во магични оружја :icon_lol:


добро де добро дедо истиов говор во секој пост го држиш ок е се согласивме за ова не думаш? :icon_lol:


оф леле абе ти ми викаш како може за непријатели да навиваш јас ти викам не ми се непријатели украинците ништо не ми направиле, дали тебе ти имаат направено нешто?


Пак ти со емоциите, неможи море емоционален чоек си е емоционален чоек
иначе јас навивам за Ерменците пошто рисјани опколени со козоебачи од сите страни, и многу ми е жал западот што ги пушти под воз а нивниот брат путко што не ги одбрани
Ne be druze, ne se razbirame, a i malce vo guzva sum.
Ete pokasno ako se podoslobodam ako sakas i analizi ke napravime.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.187
Поени од реакции
81.276
Културата ти е на ниво на орка од Никуштак. Сопствените цели на Русија беа да се претстави како 2ра најмоќна армија во светот со претензии да биде 1 ва ,од тие цели е далеку како ти од имање просечна култура на еден граѓанин од Европа.
не беа тоа целите, не измислувај
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Жена му го 'рани, ташта му го брани?
Го знам овој. Се фали редовно како се знае со Венко, со Стојанче, со Пендаровски, со сите еееееј. Како потоа во Холандија се разбудил испотен, како носел два полни куфера со пари аууу, а чист клошар е.:pos:
И овој ти тврди дека Путин изгубил. :kuracc:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Секоја војна/воена интервенција/воена операција на почетокот започнува со максималистички идеи и цели, но на крај есапот излегува поинаков. Русите практично освоија солиден дел од Киевската област, поголемиот дел од Чернихивската и Сумската област, а држеа до 8 септември годинава и некаде околу 30-40% од Харковската област. Првите три наброени области ги изгубија т.е. напуштија уште во април месец годинава. Моментално губат територии односно села, гратчиња, градови и од други освоени области, од Донецката, Луганската, како и од Херсонската област. Во борба ќе тепаш, ама и ќе те тепаат, не за џабе се рекло стапот има два краја... Првично Русите сакаа да го завземат главниот град, па и целата Украинска територија или барем нејзиниот поголем дел, но откако увидоа дека тоа е невозможно своите сили и дејствија ги пренасочија исклучиво само на југот и југо-истокот од Украина, но дури и таму губат територии, како минуваат месециве Русите се повеќе го губат тлото на Украина, освен копнената надмоќ, ја имаат изгубено и воздушната надмоќ, па и поморската во Ц. море !
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Секоја војна/воена интервенција/воена операција на почетокот започнува со максималистички идеи и цели, но на крај есапот излегува поинаков. Русите практично освоија солиден дел од Киевската област, поголемиот дел од Чернихивската и Сумската област, а држеа до 8 септември годинава и некаде околу 30-40% од Харковската област. Првите три наброени области ги изгубија т.е. напуштија уште во април месец годинава. Моментално губат територии односно села, гратчиња, градови и од други освоени области, од Донецката, Луганската, како и од Херсонската област. Во борба ќе тепаш, ама и ќе те тепаат, не за џабе се рекло стапот има два краја... Првично Русите сакаа да го завземат главниот град, па и целата Украинска територија или барем нејзиниот поголем дел, но откако увидоа дека тоа е невозможно своите сили и дејствија ги пренасочија исклучиво само на југот и југо-истокот од Украина, но дури и таму губат територии, како минуваат месециве Русите се повеќе го губат тлото на Украина, освен копнената надмоќ, ја имаат изгубено и воздушната надмоќ, па и поморската во Ц. море !
Не е точно дека сакале Русите да го заземат Киев. Ова многу пати се кажа. Русите се надевале на грузиското сценарио, односно Зелениов да се исплаши и да побегне кога ќе дознае/види дека руската војска е пред портите на Киев. Ама најверојатно неговите господари не му дале да побегне, а тоа е јасно впечатливо. Нели ни договор не му дадоа да потпише во март со Русија. Инаку да, Русите се повлекоја од Сумската, Харковската област пред сè за спас на своите војници од покољот. Затоа што Русија испрати до 250 000 војници што за напаѓачка страна е многу малку. И во последно време почнаа да губат некои селциња, гратчиња. Сето тоа се должи на недостатокот на доволна бројчаност која Украинците ја надминуваат. Затоа се нареди да има мобилизација. Многу е веројатно сценариото да мобилизираните да се прераспределат да ја чуваат руската територија. А овие со најмногу искуство, што од февруари напаѓале да продолжат кон заземање на други територии. Меѓутоа не се очекува да се види офанзива од Русите барем за два месеца. Инаку денеска руското собрание (т.н. Дума) ги ратификуваше договорите за влез на Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон во Руската Федерација. Преостанува уште и утре Федеративниот Совет на Русија да ги ратификува договорите, а кога тоа ќе се случи, тогаш интересното стапува на сила. Територијата е целосно руска, а со тоа се отвораат вратите за секакво оружје, дури и нуклеарно ама нема доказ дека тоа би се употребило заедно со другите. Бидејќи нема потреба.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
Рибаров почна да плачи дека стасала наредба од горе, да се укинат или да се прогласат за државни непријатели сите блогери и телеграм канали, кој што известуваат за руските неуспеси во Украина.

 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Не е точно дека сакале Русите да го заземат Киев. Ова многу пати се кажа. Русите се надевале на грузиското сценарио, односно Зелениов да се исплаши и да побегне кога ќе дознае/види дека руската војска е пред портите на Киев. Ама најверојатно неговите господари не му дале да побегне, а тоа е јасно впечатливо. Нели ни договор не му дадоа да потпише во март со Русија. Инаку да, Русите се повлекоја од Сумската, Харковската област пред сè за спас на своите војници од покољот. Затоа што Русија испрати до 250 000 војници што за напаѓачка страна е многу малку. И во последно време почнаа да губат некои селциња, гратчиња. Сето тоа се должи на недостатокот на доволна бројчаност која Украинците ја надминуваат. Затоа се нареди да има мобилизација. Многу е веројатно сценариото да мобилизираните да се прераспределат да ја чуваат руската територија. А овие со најмногу искуство, што од февруари напаѓале да продолжат кон заземање на други територии. Меѓутоа не се очекува да се види офанзива од Русите барем за два месеца. Инаку денеска руското собрание (т.н. Дума) ги ратификуваше договорите за влез на Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон во Руската Федерација. Преостанува уште и утре Федеративниот Совет на Русија да ги ратификува договорите, а кога тоа ќе се случи, тогаш интересното стапува на сила. Територијата е целосно руска, а со тоа се отвораат вратите за секакво оружје, дури и нуклеарно ама нема доказ дека тоа би се употребило заедно со другите. Бидејќи нема потреба.
Ајде вака по некоја проста логика да ги анализираме нештата, Русите не успеаа да ја победат Украина за овие 6-7 месеци, со шлагот на својата армија, со своите најдобри, најискусни, професионални војници, командоси, специјалци, врвни генерали, полковници, адмирали и.т.н. Каков успех во иднина би имале Русите на бојното поле со некои тазе мобилизирани луѓе кои едноставно кажано не се војници, туку се луѓе воено неискусни кои си живеат мирен живот и си ги работат своите секојдневни професии. Еден искусен и профи војник на бојното поле вреди како повеќемина неискусни или слабо искусни момци кои првпат фатиле и пукнале со пушка пред пар недели, жално што повеќето од нив ќе завршат како топовско месо и ќе бидат вратени во црни вреќи и ковчези назад во РФ !
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
ете ти си кажал на почетокот детски ти е да си правиш тактики анализи
зошто си тогаш на темава и ме масираш мене тоа те прашувам?
од прв момент кога влегов на темава ти и уште една екипа околу тебе сте преокупирани што сум јас по националност, предците мои, што работам и слично. Тоа е патологија другар, болест. Мене не ме боли кур ни кој сте ни што сте си дискутирам, вие сте тие што ја носите темава на друго место, па ми се поклопувале ставовите па не знам во кој табор сум бил.
Другар ти @jamajka петсто прашања ми постави јас едно му поставив, дали е во белгија? Уште ми нема одговорено, го снема по 5 минути.
темава е баш за тоа да дискутираме тактики, стратегии и како оди генерално нештово
Во таборов твој има многу што се емотивни кога е русија во прашање, повеќе беа додуша порано сега му слабеат емоцииве али како и да е ...
Тебе зло ти направија украинците? Какво зло ти имаат направено? Или треба да им се ситиме на смртта и маките оти се со западот?
Прашај го дечко ти Антон дали сум во Белгија, тој е специјалист по тоа кај се луѓето низ чатов. Јас ти кажав, ако твојата причина за некој да збори на форумов (како што кажа или ти или Антон) е дали плаќа и колку данок плаќа на државава тогаш ти не треба да зуцнеш. А каде се наоѓам во моментов и дали живеам некаде или не, тоа многу не е важно за муабетот.

А иначе многу лесно можеш да провериш каде сум од форумов, само треба да го фатиш и контекстот на муабетот.
 
Последно уредено:
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Ајде вака по некоја проста логика да ги анализираме нештата, Русите не успеаа да ја победат Украина за овие 6-7 месеци, со шлагот на својата армија, со своите најдобри, најискусни, професионални војници, командоси, специјалци, врвни генерали, полковници, адмирали и.т.н. Каков успех во иднина би имале Русите на бојното поле со некои тазе мобилизирани луѓе кои едноставно кажано не се војници, туку се луѓе воено неискусни кои си живеат мирен живот и си ги работат своите секојдневни професии. Еден искусен и профи војник на бојното поле вреди како повеќемина неискусни или слабо искусни момци кои првпат фатиле и пукнале со пушка пред пар недели, жално што повеќето од нив ќе завршат како топовско месо и ќе бидат вратени во црни вреќи и ковчези назад во РФ !
Русија војува со НАТО. Просто речено. И пак со мала сила, старо оружје го кине, пола источно крило е демилитиризирано. Јас би се гордеел да бев Русија.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Изгледа Северен ток 1 и 2 не се толку оштетени, како што се зборуваше. Кракот Б на северен тек 2 не е ни пипнат, а има 4 пати поголем капцитет од тој што беше пуштен деновивме меѓу Норвешка и Полска.

Ако беа Американците тоа ништо повеќе немаше да го закрпи.

Ефтин руски PR како по обичај ...
Koga veke fati muabet za Severen tok...Taka e, tvoite Ameri "se the best USA, USA"...Jas mislam deka ova e napraveno i isplanirano od EU i USA se, razbira contractori bea angazhirani, a ovie demek ni luk jal ni luk mirisal.
Shto dobivaat so ova...USA se znae, da ja sedne vo skut EU a vladite na EU da imaat alibi za nemirite shto pochnaa i baranjata na narodot da se ukinat sankciite i da se pushti gasot. I sega odi ona licemerno tipichno Zapadno...I da gi simneme sankciite nishto nema da se smeni,,,energensi nema. Monstruozno lukavo i morbidno.
Rusija mozheshe samo da ja zatvori slavinata bez da prakja gnurci i da studira blue prints kade i kako da se minira gasovodot.

Suma sumarum megjunaroden tertorizam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom