Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Jas za vojnata kazav toa sto imav da kazam uste na samiot pocetok na istata i nisto mi se nema promeneto vo stavot. Nisto posebno ne se zamarav so ofanzivi i kontraofanzivi ni togas, ni sega . Pointeresni mi se za analiza stavovite na random severdjani i zatoa kako sto velis ti se prikaciv, oti samo klasicen severdjan, komunjar ili kako i da se so dozivuvas moze da bide na ista linija so ostanatiot djgan na forumot kako siptаranata i bugarskite trolovi okolu ova prasanje. Taka da pred mene da mi drzis lekcii okolu moite moralni vrednosti i nacela ,mozi popametno bi ti bilo da si napravis samoanaliza zosto imas isti stavovi so bukvalno site koi otvoreno negiraat se sto e makedonsko.
P.s ne se sekiraj, poprilicno dobro pamtam kolku svrsuvase od radost zaedno so drugite severdjani Zaev koga napravi vlada, sto po difolt i tebe te pravi severdjan. Si rekol ili ne si rekol nesto, so samoto toa sto si go podrzuval SDSM i Zaev svesno si se soglasil i si odobril se sto sleduvase potoa blagodarenie na toa. Toa sto si na ista strana i imas isti stavovi so likovi koi i sega go opravduvaat toa ti e samo bonus, a mene mi dava pravo da te klasificiram kako klasicen severdjan.
P.s.s gledam uste imas fobija od vmrovci kako i vprocem site komunjari ili po novo severdjani, taka da toa ti e uste eden plus vo dolgata niza na severdjanski plusovi koi gi imas akomulirano vo megjuvreme.
Znaci da ne ja tupime bez potreba, ti si skolski primer za severdjan. Ne gledam nikakva potreba slikovito da ti objasnuvam sto znaci toa, znaes i samiot. Bitnoto e deka Ti znaes sto si, Jas znam sto si i site drugi tuka sto malce od malce te pratat znaat sto severdjansko gomnence si.
Sega od kako go resivme toa slobodno mozes da pravis soodvetni voeni analizi zaedno so tvoite drugarcinja ostanatite severdjani, siptаranata, bugarite i ostanatite isprdoci so koi imate isti svetogled za skoro se sto se slucuva vo zemjata i svetot.
ти не се замараш со војната, али затоа се замараш со индивиду на темава и не труеш со психоанализи
твоето мислење не е воопшто релевантно
ако не се замараш со украинската војна што бараш овде? беседи по другине теми за комшивката што шета по планини :icon_lol:
за светогледот му објаснив на другарти ванлок
неможам на сите еден по еден да ви објаснувам да ја труеме темава и да ја дефокусираме за да се оттргнеме од темата на денот а тоа е руското јадење немиен
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Абе лазе само една генерација дедовци има разочарано. Овој цела линија од предилинденци до партизани.

По зборењето е од места кај што харале качачките банди, којзнае колку роднини му се силувани и заклани од нив. А он пуши качачки курови.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.330
Поени од реакции
31.194
Класичен Македонски деструктивен квази патриотизам...
Објаснив веќе зошто ова е природно и логично надоврзување на темава, дека случувањата во Украина се поврзани и со македонските интереси и иднина... Но сепак ти одговорив на посоодветната тема за продолжување на овој правец на дискусија: https://forum.kajgana.com/threads/Геополитички-размислувања-за-минатото-и-иднината-на-Македонија.112862/post-9693796

На истото место поздрав и до @AntonT12 , благонадежниот опонент во дискусијава.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Најпластелин маса во Македонија ти е вмроец мада што тие вмровци беа порано сега по ново не се (како нацистите знаеш кога падна хитлер никој не беше со него)
сдс ти се константа и од секогаш биле, попуштете му на сите, дајтему на сите се, тие став немаат тој им е ставот давај продавај, и колку да ги нејќеш барем истото си велам си тераат од day one
овие се интересни оти се политички Halloween или по нашки Прочка
менуваат форма како на терминатор двојката
денес може да биде воин од фалангата на Александар Македонски а утре да се претвори во Словенски воин панслависта православец путине брате спасине
голем дел од тие денес што се повикуваат на словенството и на словенската жичка(обично пропратено со ватикан сатанисти туку по православље теории) пред 6-7 години се исмеваа со нашите словенски предци и фураа филм дека тоа го измислиле комунистите за да не оттргнат од античките корени. Оти тие неможат да бидат пример микс од словени и антички Македонци и да си го наследиме сето минато што и реално си е наше - mutually exclusive се.
После ги плукаа и сереа комунистите и години беше најтешка навреда комунист/партизан и било што поврзано со партизаните да спомнеш, па сега наеднаш најголеми бранители на партизаните и најголеми комунисти првоборци против бугарите станаа.
Јас седам со човек вмроец - америка така америка вака добро му викам што ја мразиш толку америка - како бе вика брату златна Југославија ни ја растурија :icon_lol: И ај сега најди му на овој нзс, за југославија да му зборниш ќе те фати па за гуша оти комуњарите ја мразеа Македонија. Генерално каша попара му е мозокот
Груле Тролу на столетието попара мозокот им го направи на 5 колена луѓе што ќе излезат од овие :pos:
Ти си за лечење пријателе.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Изгледа Северен ток 1 и 2 не се толку оштетени, како што се зборуваше. Кракот Б на северен тек 2 не е ни пипнат, а има 4 пати поголем капцитет од тој што беше пуштен деновивме меѓу Норвешка и Полска.

Ако беа Американците тоа ништо повеќе немаше да го закрпи.

Ефтин руски PR како по обичај ...
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.084
Поени од реакции
1.637
Втора шанса за прв впечаток нема да им се даде на Русите за се ова дали навистина.
Ало будало, не е ова филм па прв впечаток пети впечаток, битно е кој гине на фронт а најбитно кој ке го добие конфликтот и ке ги оствари сопствените цели
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Изгледа Северен ток 1 и 2 не се толку оштетени, како што се зборуваше. Кракот Б на северен тек 2 не е ни пипнат, а има 4 пати поголем капцитет од тој што беше пуштен деновивме меѓу Норвешка и Полска.

Ако беа Американците тоа ништо повеќе немаше да го закрпи.
Оди печи ракија.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Ало будало, не е ова филм па прв впечаток пети впечаток, битно е кој гине на фронт а најбитно кој ке го добие конфликтот и ке ги оствари сопствените цели
Културата ти е на ниво на орка од Никуштак. Сопствените цели на Русија беа да се претстави како 2ра најмоќна армија во светот со претензии да биде 1 ва ,од тие цели е далеку како ти од имање просечна култура на еден граѓанин од Европа.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.084
Поени од реакции
1.637
Културата ти е на ниво на орка од Никуштак. Сопствените цели на Русија беа да се претстави како 2ра најмоќна армија во светот со претензии да биде 1 ва ,од тие цели е далеку како ти од имање просечна култура на еден граѓанин од Европа.
Од каде го имаш тоа инфо, вчера го сони ?
А за културата, шо би рекол Апасиев, со сељаците сељачки!
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Рано е за ракија :D

Сега уште некоја врста на ајвар и црно вино да турам нешто.
Срамота е да обвинуваш некој друг освен САД за гасоводов, постирана овде беше изјавата и на Бајден и на Нуланд 10 пати.
Автоматски споено мислење:

Голема нервоза некако владее на темава.
Единствено нешто што би одело у прилог на Европската безбедност и просперитет е да падне побрзо Украина, не знам зошто не ти е јасно тоа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.330
Поени од реакции
31.194
Изгледа Северен ток 1 и 2 не се толку оштетени, како што се зборуваше. Кракот Б на северен тек 2 не е ни пипнат, а има 4 пати поголем капцитет од тој што беше пуштен деновивме меѓу Норвешка и Полска.

Ако беа Американците тоа ништо повеќе немаше да го закрпи.

Ефтин руски PR како по обичај ...
^^ Сеедно кој е извршителот, треба да си луд, глуп, или тенеќе - за да мислеш дека америте не се позади тоа... Ај Нуланд, Брендон лично на камери кажа дека ќе ги прави бум бум, ама Тенеќе се сомнева.

едит: Зар е можно некој што виси на дискусииве да не го видел... Држ:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom