Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
уф се понервозни ќе бидат
Погледај го, да знаеш на каде оди работата, и што е поентата на ова што се случува.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.870
ти не се замараш со војната, али затоа се замараш со индивиду на темава и не труеш со психоанализи
твоето мислење не е воопшто релевантно
ако не се замараш со украинската војна што бараш овде? беседи по другине теми за комшивката што шета по планини :icon_lol:
за светогледот му објаснив на другарти ванлок
неможам на сите еден по еден да ви објаснувам да ја труеме темава и да ја дефокусираме за да се оттргнеме од темата на денот а тоа е руското јадење немиен
Vo koja smisla da se zamaram so vojnata? Da pravam analizi, da izmisluvam taktiki i strategii pa ako ispadni ispadni, ako ne ne, nikomu nisto, dajte drugo dete. Ne ti e toa malce glupo i ajde da recam detski ?
Toa sto jas go kazav na pocetokot uste drzi voda i taa analiza treba da ti bidi alfa i omega i vo koja Ukraina e samo parce od mozaikot, nebitna kako edinka. Nejze i padna parickata da go jadi stapot, kako i mnogu drugi prethodno i najverojatno mnogu drugi posle nea.
Isto kazav zosto sum ajde da recam proruski nastroen , a so cesni isklucoci tuka generalno nikoj ne e proruski nastroen od sto ja smeta Rusija za neznam sto ili epten mu lezi na srce pa kao emotiven prema bratski slovenski narodi, panslavenizam, pravoslavie kurci palci. I tuka e glavnata razlika pomegju tebe i tvojot tabor koj ti kazav od koj se sostaven ( a i da ne ti kazam, sam si citas so koj delis isti stavovi i svetogledi) i ajde da recam mojot tabor kade skoro site bez isklucok se Makedonci i se svesni sto toj tvoj drag zapad ni zgotvi vo poslednite 30 godini( ajde da ne se navrakjam mnogu nanazad). I da nema zabludi, nie sme kompletno pod zapadna svera na vlijanie, se sto tuka se slucuva, slucuvalo i ke se slucuva e po nivna zelba i so nivni amin. I sega ajde objasni mi kako jas kako Makedonec da bidam prozapaden vo ovaa vojna i da bidam na ista strana so istiot toj koj mene kako Makedonec mi napravil zlo zatoa sto taka mu se mozelo ili sakalo. Znaci mene, ne na dedomi, pradedomi ili tamu neznam koga ili koj Zborame za tekovni nastani, od epten blisko minato, svezi, taze.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.870
Абе лазе само една генерација дедовци има разочарано. Овој цела линија од предилинденци до партизани.

По зборењето е од места кај што харале качачките банди, којзнае колку роднини му се силувани и заклани од нив. А он пуши качачки курови.
Po zborot prilepcanec e, ili tuka bliska okolina ako ti menuva nesto.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Јебига чекаат кој ќе падни прв, Кремина или Сватово.
Русите да знаеш кои им се целите ќе се чудиш, ракијата ќе ја извадиш поточина.
Декември 2021, и Украина е само место каде се почетните битки. Она што следи е x100.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Vo koja smisla da se zamaram so vojnata? Da pravam analizi, da izmisluvam taktiki i strategii pa ako ispadni ispadni, ako ne ne, nikomu nisto, dajte drugo dete. Ne ti e toa malce glupo i ajde da recam detski ?
Toa sto jas go kazav na pocetokot uste drzi voda i taa analiza treba da ti bidi alfa i omega i vo koja Ukraina e samo parce od mozaikot, nebitna kako edinka. Nejze i padna parickata da go jadi stapot, kako i mnogu drugi prethodno i najverojatno mnogu drugi posle nea.
Isto kazav zosto sum ajde da recam proruski nastroen , a so cesni isklucoci tuka generalno nikoj ne e proruski nastroen od sto ja smeta Rusija za neznam sto ili epten mu lezi na srce pa kao emotiven prema bratski slovenski narodi, panslavenizam, pravoslavie kurci palci. I tuka e glavnata razlika pomegju tebe i tvojot tabor koj ti kazav od koj se sostaven ( a i da ne ti kazam, sam si citas so koj delis isti stavovi i svetogledi) i ajde da recam mojot tabor kade skoro site bez isklucok se Makedonci i se svesni sto toj tvoj drag zapad ni zgotvi vo poslednite 30 godini( ajde da ne se navrakjam mnogu nanazad). I da nema zabludi, nie sme kompletno pod zapadna svera na vlijanie, se sto tuka se slucuva, slucuvalo i ke se slucuva e po nivna zelba i so nivni amin. I sega ajde objasni mi kako jas kako Makedonec da bidam prozapaden vo ovaa vojna i da bidam na ista strana so istiot toj koj mene kako Makedonec mi napravil zlo zatoa sto taka mu se mozelo ili sakalo. Znaci mene, ne na dedomi, pradedomi ili tamu neznam koga ili koj Zborame za tekovni nastani, od epten blisko minato, svezi, taze.
ете ти си кажал на почетокот детски ти е да си правиш тактики анализи
зошто си тогаш на темава и ме масираш мене тоа те прашувам?
од прв момент кога влегов на темава ти и уште една екипа околу тебе сте преокупирани што сум јас по националност, предците мои, што работам и слично. Тоа е патологија другар, болест. Мене не ме боли кур ни кој сте ни што сте си дискутирам, вие сте тие што ја носите темава на друго место, па ми се поклопувале ставовите па не знам во кој табор сум бил.
Другар ти @jamajka петсто прашања ми постави јас едно му поставив, дали е во белгија? Уште ми нема одговорено, го снема по 5 минути.
темава е баш за тоа да дискутираме тактики, стратегии и како оди генерално нештово
Во таборов твој има многу што се емотивни кога е русија во прашање, повеќе беа додуша порано сега му слабеат емоцииве али како и да е ...
Тебе зло ти направија украинците? Какво зло ти имаат направено? Или треба да им се ситиме на смртта и маките оти се со западот?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.870
ете ти си кажал на почетокот детски ти е да си правиш тактики анализи
зошто си тогаш на темава и ме масираш мене тоа те прашувам?
Oti mi se mozi, oti si gomno severdjansko, oti mi e dosadno a Teneketo mi e ispod cest da go dupcam za negovite voeni i tehnoloski analizi. Ako za takvi analizi pravese muabet , ene ti go, spodeluvajte mislenja. Mene iskreno to malce glupicko mi e.
темава е баш за тоа да дискутираме тактики, стратегии и како оди генерално нештово
Imas druga tema za toa, ovaa e onaka opsta ;)
Во таборов твој има многу што се емотивни кога е русија во прашање, повеќе беа додуша порано сега му слабеат емоцииве али како и да е ...
Ima ,ne velam ne, ne site ali ima. Veruvaat vo magicni ruski oruzja, vo taktiki vakvi takvi neznam kakvi. Generalno Teneke i Dardi nivo na analizi.
Тебе зло ти направија украинците? Какво зло ти имаат направено? Или треба да им се ситиме на смртта и маките оти се со западот?
Ukraincite mi se nebitni vo celata prikazna, ti kazav vekje. Ne se pritresiv za niedni predhodno, nemam namera ni za niv da se pritresvam. Celta go opravduva deloto. Ako za da se ostvari taa cel sto mene mi e bitna,a koja ja napisav uste na samiot pocetok na vojnata, Ukraina treba da odi kurban It's fine with me. I ne samo Ukraina. Ni Finska, Letonija, Estonija itn itn mi nemaat napraveno zlo pa i za niv oko nema da mi trepni. Ni za Tajvancite.
Voopsto ne sum emotiven za ovie raboti, ete za mene ke si kazam licno, za drugite koj kako miluva.
I sto sakas da kazis, deka ti ete si za UKraincite od bas emotivni pricini, nikakvi drugi motivi nemas?

Da odam vo drugi temi i da te potprasam za emocii ( posto ke se vadis deka ne e za toa temata) ili emociite tebe strogo na Ukrainci ti se budat?
Ete kako ti se emociite koga se raboti za Ermencite i Azerbejdancite? Na koja strana ti nateznuvaat. Veruvam nikoj od niv nikakvo zlo ti nemaat napraveno.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Oti mi se mozi, oti si gomno severdjansko, oti mi e dosadno a Teneketo mi e ispod cest da go dupcam za negovite voeni i tehnoloski analizi. Ako za takvi analizi pravese muabet , ene ti go, spodeluvajte mislenja. Mene iskreno to malce glupicko mi e.

Imas druga tema za toa, ovaa e onaka opsta ;)

Ima ,ne velam ne, ne site ali ima. Veruvaat vo magicni ruski oruzja, vo taktiki vakvi takvi neznam kakvi. Generalno Teneke i Dardi nivo na analizi.

Ukraincite mi se nebitni vo celata prikazna, ti kazav vekje. Ne se pritresiv za niedni predhodno, nemam namera ni za niv da se pritresvam. Celta go opravduva deloto. Ako za da se ostvari taa cel sto mene mi e bitna,a koja ja napisav uste na samiot pocetok na vojnata, Ukraina treba da odi kurban It's fine with me. I ne samo Ukraina. Ni Finska, Letonija, Estonija itn itn mi nemaat napraveno zlo pa i za niv oko nema da mi trepni. Ni za Tajvancite.
Voopsto ne sum emotiven za ovie raboti, ete za mene ke si kazam licno, za drugite koj kako miluva.
I sto sakas da kazis, deka ti ete si za UKraincite od bas emotivni pricini, nikakvi drugi motivi nemas?

Da odam vo drugi temi i da te potprasam za emocii ( posto ke se vadis deka ne e za toa temata) ili emociite tebe strogo na Ukrainci ti se budat?
Ete kako ti se emociite koga se raboti za Ermencite i Azerbejdancite? Na koja strana ti nateznuvaat. Veruvam nikoj od niv nikakvo zlo ti nemaat napraveno.
Зафатен е моментално, му го издолжува на Алиев, не го прашувај.
;)
Инаку да, буквално како што реков цел свет (вистинскиот, не западниот) си прави бизнис со Русија и не ги боли пенис за Украина. Ама не, мораме сентиментални баш ние да бидеме...
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Oti mi se mozi, oti si gomno severdjansko, oti mi e dosadno a Teneketo mi e ispod cest da go dupcam za negovite voeni i tehnoloski analizi. Ako za takvi analizi pravese muabet , ene ti go, spodeluvajte mislenja. Mene iskreno to malce glupicko mi e.
гледај ѕвезде гранда ако ти е досадно не ме масирај мене :icon_lol: внуци нешто немаш?

Ima ,ne velam ne, ne site ali ima. Veruvaat vo magicni ruski oruzja, vo taktiki vakvi takvi neznam kakvi. Generalno Teneke i Dardi nivo na analizi.
па да де тоа ти викам ти напрај дека цел табор сте аналитичари сашо орданоски. Гледаш јас претежно со такви се дупчам верувачи во магични оружја :icon_lol:

Ukraincite mi se nebitni vo celata prikazna, ti kazav vekje. Ne se pritresiv za niedni predhodno, nemam namera ni za niv da se pritresvam. Celta go opravduva deloto. Ako za da se ostvari taa cel sto mene mi e bitna,a koja ja napisav uste na samiot pocetok na vojnata, Ukraina treba da odi kurban It's fine with me. I ne samo Ukraina. Ni Finska, Letonija, Estonija itn itn mi nemaat napraveno zlo pa i za niv oko nema da mi trepni. Ni za Tajvancite.
добро де добро дедо истиов говор во секој пост го држиш ок е се согласивме за ова не думаш? :icon_lol:

Voopsto ne sum emotiven za ovie raboti, ete za mene ke si kazam licno, za drugite koj kako miluva.
I sto sakas da kazis, deka ti ete si za UKraincite od bas emotivni pricini, nikakvi drugi motivi nemas?
оф леле абе ти ми викаш како може за непријатели да навиваш јас ти викам не ми се непријатели украинците ништо не ми направиле, дали тебе ти имаат направено нешто?

Da odam vo drugi temi i da te potprasam za emocii ( posto ke se vadis deka ne e za toa temata) ili emociite tebe strogo na Ukrainci ti se budat?
Ete kako ti se emociite koga se raboti za Ermencite i Azerbejdancite? Na koja strana ti nateznuvaat. Veruvam nikoj od niv nikakvo zlo ti nemaat napraveno.
Пак ти со емоциите, неможи море емоционален чоек си е емоционален чоек
иначе јас навивам за Ерменците пошто рисјани опколени со козоебачи од сите страни, и многу ми е жал западот што ги пушти под воз а нивниот брат путко што не ги одбрани
 

Kajgana Shop

На врв Bottom