Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.987
Лестер, што велиш да рокне една пробна на Австралија? :D и онака е островска земја и подалеку од Европа па би немало некоја поголема штета за остатокот од светот.:D
sigurno ke rokne i nakaj aus. ali prvo eu i usa pepel ke gi napravi. vo aus prva meta ke bide u pustinata pine gap pa gradovite.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.320
Поени од реакции
31.184
брат, ти најде да збориш за греота. Тебе куче не те лае.
Три пути го прашувам @Едмонд Дантес како може свесен Македоноц да навива за западот, ниеднаш не одговори. Очигледно или не е Македонец, или не е свесен.

Како и да завртиш, за множење со нула е.
Автоматски споено мислење:

Русија и да не беше во војна немаше да им помогне на Ерменија. Едноставно мораат можеби заради геополитика.
Aбе прво и прво, има процес за носење на одлука за интервенција а некои од (про)турските СТАН членки активно се противат. CSTO не е сопственост на Русија (ни одблиску како што НАТО е сопственост на САД).
Ама како мали Џокица замислува геополитика е работава.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
Кога сега се ставени на вистински тест, сите слабости што се пикале под тепих испливаа на површина.
...што од друга страна е и добро, оти така ќе се увиди кој е способен во Руската армија а кој џабе тура еполети по рамењата, кој е патриот а кој комформист...
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334
Интервју на Стрелков. Главни поенти:

- како што напоменал во март, мобилизација морало да биде свикана после две недели војна, со неколку последователни бранови од 300 илјади нови трупи.

- Сегашната мобилизација од 300 илјади регрути е доволна единствено за да се обезбеди паритет на бојното поле. За победа во Украина се потребни еден милион мобилизирани луѓе.

- Покрај мобилизацијата на луѓе, клучно потребна е мобилизација на целата економија. Од производство на шајки и чизми до проектили.

- Се уште не се јасни целите кои руското раководство ги има поставено за оваа војна. Влеговме во водата без да знаеме на каде ќе пловиме.

- НАТО ќе влезе воено во Украина единствено ако рускиот пораз е извесен, за да покаже триумфализам.

- Користење на тактичко нуклеарно оружје надвор од контекстот на војна со целото Нато, би било грешка. Се уште верувам дека може да ги добиеме украинците по конвенционален пат, ама ако се бориме како што треба а не како што се бориме сега.

- Пораз во Украина ќе значи голема нестабилност во Русија и потенцијално граѓанска војна со десетици пати поголеми жртви од оваа војна.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.086
Поени од реакции
10.817
На куп сите вазалски земји на Америка
Автоматски споено мислење:

Мислев ќе кажеш да ги предаде нуклеарките на чување кај Нато :LOL:
Да си ебеш векот не му текна на тенеќето тоа а ке беше добро
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Три пути го прашувам @Едмонд Дантес како може свесен Македоноц да навива за западот, ниеднаш не одговори. Очигледно или не е Македонец, или не е свесен.
јас не три пати триста ти кажав и тебе и на белгискана невеста
не сте вие никој фактор да одредувате овде македонштина
вакви вмровски тактики јас сум Македонец ти не си не врват повеќе машкооо
аргументи треба најлесно е не си ти Македонец опинион дискардед
Македонец сум најверојатно поголем од оваа ергелава овде што сте собрани 99% по сатанистичкиот запад
во оваа војна е сосема природно да се навива за украина и за западот за секој што е нормален и здраворазумен
помала земја која е од својот настанок негирана и угнетувана од својот поголем сосед насилник сега конечно
узврача ударац и крши заби ако за такви не е природна инклинација да навива Македонец не знам што е ;)
ние како народ можеме многу да се идентификуваме со украинците али тоа не влегува во генералниот наратив ваш што ве програмираа мирка и миленко
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
јас не три пати триста ти кажав и тебе и на белгискана невеста
не сте вие никој фактор да одредувате овде македонштина
вакви вмровски тактики јас сум Македонец ти не си не врват повеќе машкооо
аргументи треба најлесно е не си ти Македонец опинион дискардед
Македонец сум најверојатно поголем од оваа ергелава овде што сте собрани 99% по сатанистичкиот запад
во оваа војна е сосема природно да се навива за украина и за западот за секој што е нормален и здраворазумен
помала земја која е од својот настанок негирана и угнетувана од својот поголем сосед насилник сега конечно
узврача ударац и крши заби ако за такви не е природна инклинација да навива Македонец не знам што е ;)
ние како народ можеме многу да се идентификуваме со украинците али тоа не влегува во генералниот наратив ваш што ве програмираа мирка и миленко
Македонците по род (не по изрод), можат да се идентификуваат со Украинците само во степенот на загубите по секој можен основ-во негативна смисла.

Туку, на кој начин заприметуваш дека Украина и‘ „крши заби„ на Руската федерација, откако ќе ги увудиш сите загуби кои Русија и‘ ги нанесе на Украина?

Погледни еден видео-запис на „ЈТ„ од ген. Конашеков и статистиката на Украинските загуби, за ти да ти станат рабојќето појасни за тоа кој кого го крши...
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Македонците по род (не по изрод), можат да се идентификуваат со Украинците само во степенот на загубите по секој можен основ-во негативна смисла.

Туку, на кој начин заприметуваш дека Украина и‘ „крши заби„ на Руската федерација, откако ќе ги увудиш сите загуби кои Русија и‘ ги нанесе на Украина?

Погледни еден видео-запис на „ЈТ„ од ген. Конашеков и статистиката на Украинските загуби, за ти да ти станат рабојќето појасни за тоа кој кого го крши...
ох не знам како не се изморивте веќе
сосила мајмуни се правите себеси
дегените влегоа за недела да ја земаат, 6 месеци се таму 20% немаат од украина
наводната втора светска сила што ќе беше прва го изеде немијан од полураспадната држава
загубите во десетици илјади
техника да не зборуваме
русија воено губи и тоа е јасно секаде не се ни дискутира повеќе од што е очигледно
сем на кајгана нормално благодарение на вас 10тина преторијанци
само украинските загуби ги гледате ;)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.086
Поени од реакции
10.817
ох не знам како не се изморивте веќе
сосила мајмуни се правите себеси
дегените влегоа за недела да ја земаат, 6 месеци се таму 20% немаат од украина
наводната втора светска сила што ќе беше прва го изеде немијан од полураспадната држава
загубите во десетици илјади
техника да не зборуваме
русија воено губи и тоа е јасно секаде не се ни дискутира повеќе од што е очигледно
сем на кајгана нормално благодарение на вас 10тина преторијанци
само украинските загуби ги гледате ;)
Полураспаднатата земја е без западна логистика или како?
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Абе цел свет надвор од Западот па дури и некои народи кои доживеале геноцид како израелскиот, ерменскиот си тераат бизнис со Русија и не ја чепкаат, а ние треба да изиграваме сентименталност за Украина затоа што еве и ние сме слични со нивната положба...
Оооо земјо, тешки глупаци те газат... :facepalm:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.086
Поени од реакции
10.817
@Едмонд Дантес и сеа што се натажи бе друже?
Сакаајќи да прикажеш како втората светска сила губи епски од полурсападнатата украина ги напраи украинциве од гомна подолу ама факт е дека имаат најбројна армија у Европа или барем се во врвот, помогнати се со пари, оружја и со се останато плус се на домашен терен против малубројна војска и пак им одземаа територија
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.684
Поени од реакции
11.916
јас не три пати триста ти кажав и тебе и на белгискана невеста
не сте вие никој фактор да одредувате овде македонштина
вакви вмровски тактики јас сум Македонец ти не си не врват повеќе машкооо
аргументи треба најлесно е не си ти Македонец опинион дискардед
Македонец сум најверојатно поголем од оваа ергелава овде што сте собрани 99% по сатанистичкиот запад
во оваа војна е сосема природно да се навива за украина и за западот за секој што е нормален и здраворазумен
помала земја која е од својот настанок негирана и угнетувана од својот поголем сосед насилник сега конечно
узврача ударац и крши заби ако за такви не е природна инклинација да навива Македонец не знам што е ;)
ние како народ можеме многу да се идентификуваме со украинците али тоа не влегува во генералниот наратив ваш што ве програмираа мирка и миленко
Ако според тебе ние Македонците можеме многу да се идентификуваме со Украинците, те молам објасни зошто Украинците не потпишуваат рамковен договор, особено сега кога победуваат ?

Те прашувам бидејќи истиот запад за кој ти велиш дека секој нормален и здравоумен природно би навивал, отворено и јавно ги поддржува Охридскиот рамковен договор, Преспанскиот велепредавнички договор, како и договорот за анти-пријателски односи со балкански татарстан. САД дури и практикуваат надворешна политика на забранување влез во САД на тие кои се спротивставуваат на овие договори и кои се залагаат за нивно укинување.

Ако западот толку поддржува мировни договори со кои победникот прифаќа капитулација со која го издигнува губитникот на победнички пиедестал, го амнестира и му дава речиси тотална и апсолутна власт, воведување на самоубиствени уставни реформи, бришење на историја и бројни други самоубиствени политики, зошто Украинците не пристапат кон потпишување и имплементација на такви договори ?

Или чекаат прво да победат, па кога ќе си го вратат Крим, на Јалта ќе потпишуваат Јалтански рамковен договор со кој своеволно ќе прифатат капитулација во корист на Русија ?
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.872
На секоја добра забава мора да има Калинка а и Москау од Џингис Кан иако за последната моментално не сум сигурен.
Автоматски споено мислење:

Nemoj so vakvi videa be!
Igorce nema da mozi da si go podmacka srceto ni so seto maslo shto go cuva zaliha be!
Оти бре, руската култура ќе го надживее Путин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom