Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Кинезите не се согласуваат со промена на граници.
Нормално, имаат и тие малцинства кои можат да го следат примерот кога и да е.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.728
Поени од реакции
8.768
Преку кур ја не би сакал да го поминам остатокот од животот у бункер нека се кријат секако и на нив крајот ке им дојде
На некои од нив им е обеќана бесмртноста, тие луѓе се веќе задоени со трансхуманистички идеи за луѓе киборзи врзани со АИ и т.н. Тоа е веќе прераснато во култ, и од таму се црпе енергијата за оваа будалаштина што се прави сега.
Освен бункерите за обичните милионери постојат цели подземни градови, командни центри и т.н. за војска и најверојатно за милијардерите, можеме само да претпоставуваме.
Луѓето се потрошна роба, за тоа се направени и како колектив, верувам дека името Адам дадено на еден од првите луѓе најверојатно има слично значење со роб. Најголемата тајна која се крие од луѓето е таа, дека уствари ние сме потрошна роба, робови у овој живот, на секој можен план, повеќе ментално и спиритуално а помалку видливо физички.
Ти си на прв поглед помирен со судбината и не ти е проблем да умреш, арно ама треба да знаеш дека ќе биде ритуална смрт.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Ne bese tema pripojuvanje tuku otcepuvanje.
lol... pa ova e pripijuvanje, nema otcepuvanje i formiranje nezavisni drzavi.

ama eve da e otcepuvanje ko so vikas... kazi koe malcinstvo ima takov kapacitet ko ruskoto vo ukraina? ima li nekoe so prblizen kapacitet koe ke bide priznato i poddrzano od sosedite? ne si pravite filmovi ne e kina EU pa raznorazni skotski ili katalonii da se otcepuvaat. duri i defakto drzavata taiwan ne saka nezavisnost i ne probala toa da dobie nitu ke dobie.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
lol... pa ova e pripijuvanje, nema otcepuvanje i formiranje nezavisni drzavi.

ama eve da e otcepuvanje ko so vikas... kazi koe malcinstvo ima takov kapacitet ko ruskoto vo ukraina? ima li nekoe so prblizen kapacitet koe ke bide priznato i poddrzano od sosedite? ne si pravite filmovi ne e kina EU pa raznorazni skotski ili katalonii da se otcepuvaat. duri i defakto drzavata taiwan ne saka nezavisnost i ne probala toa da dobie nitu ke dobie.
Ne rekov sega, opsto. Toa e politika na Kina uste odamna povrzana so Taivan.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Ne rekov sega, opsto. Toa e politika na Kina uste odamna povrzana so Taivan.
Ne.

Kina vodi jing jeng politika... balansirana, ama na kraj tezi kon toa koj zivee tamu. od toj aspekt oni iako bea "neutralni" za krim sepak se povikuvaat na faktot deka na posledniot popis sproveden od ukraina 58% od naselenieto bile rusi i deka ogromen del od drugite malcinstva se proruski orientirani i ruski im e majcin jazik. istiot arshin ke bide i za ovie delovi mada toa ke dojde do izraz podocna koga ke se smiri malku situacijata.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.098
Поени од реакции
37.026
Само западна медиумска фела може да формира мислење кај пошироката јавност дека Путин ја губи војната, а овој се спрема по втор пат во 8 години да им одзема територија.

Морам да признаам им се восхитувам на америте на пропагандната машинерија, убедливо број 1 се. Буквално можат да обликуват човечко мислење како сакаат и како им одговара.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.843
Поени од реакции
14.222
Само западна медиумска фела може да формира мислење кај пошироката јавност дека Путин ја губи војната, а овој се спрема по втор пат во 8 години да им одзема територија.

Морам да признаам им се восхитувам на америте на пропагандната машинерија, убедливо број 1 се. Буквално можат да обликуват човечко мислење како сакаат и како им одговара.
До вчера викаат дека Русите немаат паметни ракети и дека праќаат демотивирани трупи да војуваат со рѓосани калашникови, а денес трубат дека со подморници влегле на НАТО територија да си ги уништат цефките за гас без да ги приметат.

Истовремено Русија ja има и најнеспособната и најспособната армија во свет според западните медиуми и тоа на никого не му е чудно :confused:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.198
Поени од реакции
81.298
Истовремено Русија ja има и најнеспособната и најспособната армија во свет според западните медиуми и тоа на никого не му е чудно :confused:
Нели, две најголеми грешки се прават кога се проценува Русија. Едната е дека ја потценуваат, а другата дека ја преценуваат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.457
Поени од реакции
40.327
Со вакво броење изненаден сум што не е 146%


празни полни свеедно, после ова кога ќе биде официјално украинците ќе може само некоја тактичка да попијат ако ги напаѓаат териториите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom