Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.307
Поени од реакции
31.162
Веројатно е точно.Сакаат еднаш засекогаш да де решат од русија,па да живеат мирно.И ја сумрадо и ние да ,,подзачистиме" во Македонија,ама немаме јајца за такво нешто.
„Засекогаш“ било така ама требало Нуланд и МекКејн да им направат државен удар за да се „сетат“ дека сакаат да се решат од Русија?



...го мразите западот од дното на душата, на тој замислен ентитет кој вие го замислувате како една целина вие му ги припишувате сите порази и неуспеси на Македонија. Од таа огорченост извира сето ова.
...
Бидете реални, одбирате еден монструм оти го мразите другиот а не дека е некој морал и правдина во прашање
Толку погрешно ги толкуваш работите што јасно е дека не е ненамерно. Како што велат, никој не е толку глуп (читај: неук) колку некој што со сила се прави неук. Некој што ја одбива реалноста на фактите без никакво критичко размислување.

Не е „правдање свој пораз“ кога на добиена битка и добиена војна, тие од Кале не присилија да капитулираме па уште како демонстрација на сила со автобуси си ги евакуираја терористите топтан со америчките инструктори/платеници и западното оружје што им го даваат до ден денес. Тоа е дефакто директен удар и пораз нанесен од САД. Чукни си ја главата. Никој овде не зборува за „морал и правдина“ туку за преживување. Бизарно е до кое дереџе дојдовме слушајќи ги тие за кои навиваш (или работиш?)

Малодушноста е таква да најубаво беше изразена во постот на @Taker поназад. Тој за разлика од тебе не ги игнорира фактите ама „не гледа што може државата да направи околу тоа“. Народот овде не е политички свесен за многу работи но ќе видиме уште колку ќе издржи да плаќа за америчките вазали овде. Да плаќа суми за „мрежарини“ кои се поголеми од потрошената струја, за албанските села да ги остават да крадат струја. Посебно зимава кога цените тек ќе идат во ПМ. Плаќаме паразити во администрација, и тоа паразити од ентитет кој не плаќа даноци. Законите да не важат исто за едни и за други. Има и уште многу примери... Сето тоа незадоволство еднаш мора да достигне критична маса. Тогаш ќе биде интересно.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.870
jasno ti e deka rusija seuste ne objavila vojna i deka ne upotrebuva ni 2% od svojte kapaciteti?
Kano, ovoj muabet iako se vrti redovno nema smisla. Ne vikam deka Rusija nema rezervi i vo personal i vo tehnika, ama kako be koristele ni 2%? Aj i da e taka, zosto? Nema racionalna pricina za toa koga se vo patt situacija i duri pocnaa da gubat osvoeni teritorii preku nokj. Ima golemi nedostatoci vo nacinot kako ja vodat vojnata. Ete i da proglasat vojna da pocnat so regrutacija, sto mislis tie novi vojnici kako ke vlijaat na situacijata? Tie da sakaa i sega ke se prijavea so ogled sto aktivno se bara i im se nudi dobra para. Se vrakjame na toa kakva motivacija ima zitel na Moskva ili Petersburg da odi da vojuva niz ukrainskite nivi? Od druga strana, ako ne za drugo, Ukrancite imaat silen motiv a toa e da ja branat nivnata teritorija. Toa ne e za podcenuvanje so ogled na toa sto i razni drugi sili koi bea superiorni ne mozea da go sovladat protivnikot (SAD Afganistan).
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.985
Kano, ovoj muabet iako se vrti redovno nema smisla. Ne vikam deka Rusija nema rezervi i vo personal i vo tehnika, ama kako be koristele ni 2%? Aj i da e taka, zosto? Nema racionalna pricina za toa koga se vo patt situacija i duri pocnaa da gubat osvoeni teritorii preku nokj. Ima golemi nedostatoci vo nacinot kako ja vodat vojnata. Ete i da proglasat vojna da pocnat so regrutacija, sto mislis tie novi vojnici kako ke vlijaat na situacijata? Tie da sakaa i sega ke se prijavea so ogled sto aktivno se bara i im se nudi dobra para. Se vrakjame na toa kakva motivacija ima zitel na Moskva ili Petersburg da odi da vojuva niz ukrainskite nivi? Od druga strana, ako ne za drugo, Ukrancite imaat silen motiv a toa e da ja branat nivnata teritorija. Toa ne e za podcenuvanje so ogled na toa sto i razni drugi sili koi bea superiorni ne mozea da go sovladat protivnikot (SAD Afganistan).
lol... ti rekov pocekaj tek pocinja ova. ako vleze rusija kako treba a ke vleze najverojatno dogodina ima site ovie teritorii da se vratat relativno brzo. stom raskrstat so toa deka nema poveke da gi stedat ukraincite i deka ke primenat usa doktorinata na unistuvsnje relativno brzo i lesno ke zavrsi ova. ke gi zazemat prvo granicni mesta, ke gi sramnat cisto ukrsinskite stedini do polska, ke prekinat dostava na tesko oruzje i tolku e. so 200k trupi nemozes toa ama so 1 mil + celosna podrska na avijacija bez problem toa se pravi.

zaebi motivacija i gluposti, ako treba od korea i kina ke se dovlecka vojska, denes se u toa koj ima tehnicka nadmok. ako zstvoris dotur na oruzje ko sto gi blokiraa pristanistata sto urkite iskoristat sve sto imaat tolku e od niv. sfati, do sega vojuvaat so mal del na ruska armija plus 2 ukrainski regioni. sosema druga rabota e ako rusija vleze odlucno da gi resi. problemot e sto ako taka vlezat posle ke ima podelba i zasekogas anti ruski del ili ednostavno ke treba ukraina da ja snema celosno od mapata i da se pripoi kon rusija sto moze na kraj i ke mora da dojde do toa. mozno e i nekakva frankestain drzava ukraina so proruska vlada sto zapad nema da ja priznae ama na kraj nikoj nema ni da gi prasa. nesto ko asad u sirija, kolku i da brmcat on si e seuste glaven tamu.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.532
Поени од реакции
28.949
Ама чекај сеа. Украина има 15 термо електрани и сите се изградени за време на комунизмот. Немаат ниту една термо електрана изградено од својата независност. Нели они сакаа декомунизација и раскрстување со мрачното минато?

Сигурен сум дека може да си изградат нови 15 електрани, поубави и помодерни во иднина.

Ете хидрото и нуклеарките нека се частење од стариот ссср.
Ne se sekiraj, koga ke vleguvaat vo EU ke im bide naredeno da gi isklucat, isto ko Bugarite sho gi denukleariziraa.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Значи некни беа ослободени 1000 квадратни километри, вчера беа ослободени 3000 квадратни километри, денеска викаат 8000.
Задача пресметај ја геометриската прогресија :D
Prosta matematika i logika, ako Harkovskata oblast ima vkupno 35 iljadi km2 a Rusite držea okolu edna tretina od taa oblast (istočniot del) a sega celata taa teritorija za dva-tri dena e prevzemena od Ukrainskite sili, toa vo prevod znači deka Rusite izgubile poveke od 10 iljadi km2 teritorija, što e težok poraz i katastrofa. Rusite ovie teritorii gi osvojuvaa so nedeli i meseci, a Ukraincite gi povratija nazad pod svoe vladenie za eden vikend i pak hard-core rusofilite i rublja patriotite tuka ni prodavaat veter i magla kako toa ne bilo poraz tuku nekoe taktičko povlekuvanje, pa za den-dva pak ke gi povratele teritoriite, e ke gi povratat šipak povtorno koga sega tamu ke se vkopaat nekolku desetici iljadnici Ukr. vojnici slično ko što se imaat silno utvrdeno vo severniot del od Doneckata oblast (Slovjansk i Kramatorsk) pa odi posle isteraj gi !
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.084
Поени од реакции
4.269
Абе ти врти го како сакаш ама способна армија нема потреба да се потпира на зимата, ако те изнашлакаат квалитетно и мавташ со прстот ќе видите зима кога ќе дојде веќе си изгубил ;)
Нема поевтино и попрактично оружје од природните климатски појави па така и со користењето на зимата како оружје кон противникот или барем како пречка за противникот.

Штедиш (купуваш) време, жива сила, оружје, муниција, гориво, енергија...Историската судбина сакала токму на Русите да им се погоди зимата како оружје кон нејзините непријатели...ј*би га...на некои од нив (на непријателите Руски) никако да им текне дека и други како нив заглавуваа по руските рамничарски терени.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.870
lol... ti rekov pocekaj tek pocinja ova. ako vleze rusija kako treba a ke vleze najverojatno dogodina ima site ovie teritorii da se vratat relativno brzo. stom raskrstat so toa deka nema poveke da gi stedat ukraincite i deka ke primenat usa doktorinata na unistuvsnje relativno brzo i lesno ke zavrsi ova. ke gi zazemat prvo granicni mesta, ke gi sramnat cisto ukrsinskite stedini do polska, ke prekinat dostava na tesko oruzje i tolku e. so 200k trupi nemozes toa ama so 1 mil + celosna podrska na avijacija bez problem toa se pravi.

zaebi motivacija i gluposti, ako treba od korea i kina ke se dovlecka vojska, denes se u toa koj ima tehnicka nadmok. ako zstvoris dotur na oruzje ko sto gi blokiraa pristanistata sto urkite iskoristat sve sto imaat tolku e od niv. sfati, do sega vojuvaat so mal del na ruska armija plus 2 ukrainski regioni. sosema druga rabota e ako rusija vleze odlucno da gi resi. problemot e sto ako taka vlezat posle ke ima podelba i zasekogas anti ruski del ili ednostavno ke treba ukraina da ja snema celosno od mapata i da se pripoi kon rusija sto moze na kraj i ke mora da dojde do toa. mozno e i nekakva frankestain drzava ukraina so proruska vlada sto zapad nema da ja priznae ama na kraj nikoj nema ni da gi prasa. nesto ko asad u sirija, kolku i da brmcat on si e seuste glaven tamu.
Kina nema da prati vojska lol. Aj bidi malce realen. A Korejcite mozebi, ama kolku ke im bidat od korist pola ogladneti vojnici bez relevantno iskustvo ne znam. Ama dobro zvuci, 100.000. Em ke zeme Kim devizi em ne mora da gi hrani.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Se vrakjame na toa kakva motivacija ima zitel na Moskva ili Petersburg da odi da vojuva niz ukrainskite nivi? Od druga strana, ako ne za drugo, Ukrancite imaat silen motiv a toa e da ja branat nivnata teritorija. Toa ne e za podcenuvanje so ogled na toa sto i razni drugi sili koi bea superiorni ne mozea da go sovladat protivnikot (SAD Afganistan).
Tokmu tuka i leži zajakot, kaj Ukrainecot postoi golem i cvrst motiv za da se bori i da pobedi, napadnat mu e domot i semejstvoto, za razlika od random Rusinot tamu po golemite urbani centri koj apsolutno nema nikakov motiv i želba da odi da gine po nekoi nivi, ridovi, dolovi i močurišta srede Ukraina. Isto ko sea na nekoj random Skopjanec da mu ponudiš da odi da se bori nekade u p.m. nikoj nema da prifati, duri ni za dobri pari !
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.532
Поени од реакции
28.949
I ja stvarno ne znam sho ke smeni zimata na ruskata armija.
Studot im e aset koga se vo odbrana, sega vo napad, malku potesko.
Ukraina ne e Peterburg.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.084
Поени од реакции
4.269
Ќе се сменат само дневните и ноќните температури, а Руската армија мора да го заврши тоа што го започна, небитно дали е „специјална воена операција„ или класична објава на војна.

Практично добар дел од светов го очекува исходот од војната, после кој ќе има прекројување на сферите на влијанија, глобално.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ukraincite imaat mal, no sepak napredok i vo kontra-ofanzivata vo Hersonskata oblast, da ne bide rabotava selo gori, a baba se češlja, nešto vaka mi deluvaat Rusite. No ako padne t.e. se povrati nazad pod Ukrainska kontrola Herson i Hersonskata oblast, ne mu se pišuva dobro ni na Krim !
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.172
Поени од реакции
81.245
Бранко што ги затвори фабриките и сега Американците и ЕУ се криви што нашите ни ебаа матер....
-САД не ја води Македонија низ годиниве и нема врска со тоа што, на пример, си Бугарин, или со тоа што Албанецот ти е господар, или што земјавав е корумпирана?
Автоматски споено мислење:

Секогаш неспособен човек кривицата ја бара во сите освен во себеси. Најважен момент за овој народ ќе биде моментот кога реално ќе се согледа себеси со сите свои недостатоци и ќе почне да ги поправа од корен наместо да чека да дојдат русите и да го спасат
Мицковски изјави не дава без да иде у амбасада.
Овие измислици дека нашите политичари ја уредуваат земјата они како што сакаат, независни од клештите на САД и ЕУ, можете на партиски состанок да ги декламирате.
И ти, и оноа другоно суштество, зедно со вашите газди Пуно и Дарданија.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.874
I ja stvarno ne znam sho ke smeni zimata na ruskata armija.
Studot im e aset koga se vo odbrana, sega vo napad, malku potesko.
Ukraina ne e Peterburg.
Единствен кому ќе смени студот е Европа, како кинисало свеќите и шпориња на дрва ќе се најпродаван производ за домаќинство.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.307
Поени од реакции
31.162
I ja stvarno ne znam sho ke smeni zimata na ruskata armija.
Studot im e aset koga se vo odbrana, sega vo napad, malku potesko.
Ukraina ne e Peterburg.
САД се борат против Русија примарно со украинска пешадија. Првите линии на напад на последните успешни пробиви биле изведени во ИСИС стил со џипови и лесни оклопни возила (со заобиколување на населбите и руските воени пунктови), со бројчана надмоќ од 10+ спрема еден во однос на бранителите (воглавно милитаризирана полиција и милиција од ЛНР).
Во одбрамбените линии примарен фактор им е пешадија укопана во илјадниции километри ровови.

Резонот е дека пешадија 24/7 масовно надвор на минус ХХ степени, не е рецепт за успех. Затоа зимата ќе ги промени работите на подобро за тој што се потпира повеќе на техника а помалку на бројчана надмоќ.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.985
Kina nema da prati vojska lol. Aj bidi malce realen. A Korejcite mozebi, ama kolku ke im bidat od korist pola ogladneti vojnici bez relevantno iskustvo ne znam. Ama dobro zvuci, 100.000. Em ke zeme Kim devizi em ne mora da gi hrani.
naprotiv, iako kina e dosta pasivna voeno mislam deka ke prati vojska zasto im fali voeno iskustvo. kusite konflikti so indija bas toa go pokazaa, imaat tehnika a nemaat iskustvo. nema da e toa javno i najverojatno ke glumat koreanci ama e sosema mozno. duri i da ne pratat, rusija ima dovolno siromasni malcincastva plus ke ima platenici od drugite bivsi ruski drzavi. imas cel kup kazaki, uzis i red drugi sto radi godinite veke ne se aktivni a nemaat druga profesija... ne veruvam deka ke e problem da najdat 100k takvi.

kim nema da zeme devizi... ke dobie use nekoja nuklearka za da gi plasi amerite i da stvara tenzii na drugata strana na svetot. jas bi go platil na primer so toa sto bi mu izgradil nuklearna centrala pa neka mu ja mislat amerite i seul tamu... moze i gasovod, tamu i za juzna korea podocna :icon_mrgr:

vo sekoj slucaj ako rusija stvarno vleze u vojnata togas ova ke stane totalno nerelevantno. prasanje e dali ke bide toa i koga. nekako zaboravate sto vika sun tzu - appear weak when you are strong, and strong when you are weak.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom