Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Да да, ми текнува нешто прошлата година имаше со оставање на цедило на своите соработници на милост и немилост на Талибаните
Да да тоа ќе го споредуваме со најголемиот крвник на сопствениот народ во човечката историја, да не ни ги спомнуваме милионите ‘сојузници’ нивни што оставија коски во две светски и еден куп други нивни војни а после пак беа граѓани од 5ти ред пошто не се руси нормално. Украинците се еден од тие народи што многу убаво го знаат руското сојузништво и затоа се борат како што се борат, али ти ова нема да го разбереш ни со свои очи да го видиш, дали е тоа од недостаток на капацитет или оти ти одговара во генералниот наратив што го туркаш ниту знам ниту ме интересира искрено
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.324
Поени од реакции
18.183
Za citanje i sega te citam, toa ne znaci deka redovno ne tresis zeleni. A za ova si priznavam imam propusteno izgleda. Ne ja pratam tolku revnosno temata pa najverojatno imam prevideno.
Tuku nejse, toa si tvrdel e minato svrseno vreme.
Sega sto tvrdis, kakvi se sansite ?
Подобри
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Да да тоа ќе го споредуваме со најголемиот крвник на сопствениот народ во човечката историја, да не ни ги спомнуваме милионите ‘сојузници’ нивни што оставија коски во две светски и еден куп други нивни војни а после пак беа граѓани од 5ти ред пошто не се руси нормално. Украинците се еден од тие народи што многу убаво го знаат руското сојузништво и затоа се борат како што се борат, али ти ова нема да го разбереш ни со свои очи да го видиш, дали е тоа од недостаток на капацитет или оти ти одговара во генералниот наратив што го туркаш ниту знам ниту ме интересира искрено
Види тука не се збори за мојот капацитет и немора твојата несигурност да ја компензираш со нагласувањето на мојата некомпетенција или мојот мал капацитет. Девалвирањето нема да ти донесе ништо во овој случај. Да беше на пример куртонската револуција, тогаш тоа носеше резултати, дека влијаеше врз луѓе кои имаа учество во тоа што требаше да се промени. Тука тие куртонски финти не палат. Немам јас, ниту еден друг учесник на форумов влијание врз тоа што се случува и што ќе се случи. Украинците на еден или на друг начин ќе бидат сјебани и казнети за сопствената глупост. Русите на еден или на друг начин ќе ја победат војнава. Европа ќе биде на прагот да биде економски сјебана.

Мојата компетенција, капацитет, глупавост и ред други работи тоа нема да го сменат. Русија ќе продолжи да ја гнете Украина, полека и темелно. Пошто така повеќе штета и прави на Европа.

Дали јас се радувам на тоа. ООУ ДА, се радувам. Не дека сум Русофил, туку дека западната хегемонија не донесе до ова дереџе и редно е таа курва Европска да пати. Баш ќе се радувам кога мечката ќе почне да игра таму во оној момент кога нема да можат да го купат социјалниот мир кај мигрантите кои ги натрпаа таму. За САД ми е јасно дека нема да пати, пошто Европа ќе им плаќа рекет. Ама пичките Европски треба да патат и тоа до балчек.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Ќе биде катастрофа, ама за кого. Иначе најверојатно украинците биле свесни за ризиците од палење руси во Одеса, како и сите срања и неправди што им ги нанесоа. Јас ги сметам за мудоњи, нема збор арно ама треба да бидат и до крај мудоњи и да прифатат кога ќе бидат спалувани на неколку милиони степени.
Украинците им нанеле срања и неправди?

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Holodomor
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Чисто потсетување до сите:
Америка сè гагаше во 1999 во Србија. Болници, училишта, мостови, згради, на РТС зградата ја разнесоја, амбасадата на Кина и после викате дека Русите биле злобни што им удриле по инфраструктурите за струја и вода на Украина...
Дете ај бе олади малце жити лектирите,фати се учи нешто не дроби зелени на форум,ај молим ти се.
Автоматски споено мислење:

Штета што не знаеш да читаш, па да прочиташ кое население во Украина највеќе патело од Холодомор-от.
А што е битно кое.Зарем им е битно и сега на русите кој гине,дали украинец или русин во источна Украина каде скоро сите градови етнички се мешани.Пикот им била Украина,да се уништи таа територија,најголема житница а да умре народот за леб.Исто и сега,не е битно за русот кој народ ќе изгине,битна е целта.А тоа е Црно Море и пристаништата и плодната украинска земја. Какви денацификации какви срања.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.872
Германската енергетска компанија склучила договор за набавка на американски гас со договор од 15 - 20 години.
И така не беа веќе конкурентни со цените по светските пазари, сега уште помалку.
Ќе плати народот уште троа данок ;)
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Види тука не се збори за мојот капацитет и немора твојата несигурност да ја компензираш со нагласувањето на мојата некомпетенција или мојот мал капацитет.
Едино за што тука јас не бев сигурен беше твојата моривација ама еве дега ми е јасно

Украинците на еден или на друг начин ќе бидат сјебани и казнети за сопствената глупост. Русите на еден или на друг начин ќе ја победат војнава. Европа ќе биде на прагот да биде економски сјебана
Ова останува да го видиме оти ако се потприме на твојата генијална проценка уште во мај колабираа украинските линии еве месеци подоцна не само што не се колабирани туку и офанзиви тераат а кон русија итаат километарски колони бегалци

Дали јас се радувам на тоа. ООУ ДА, се радувам. Не дека сум Русофил, туку дека западната хегемонија не донесе до ова дереџе и редно е таа курва Европска да пати. Баш ќе се радувам кога мечката ќе почне да игра таму во оној момент кога нема да можат да го купат социјалниот мир кај мигрантите кои ги натрпаа таму. За САД ми е јасно дека нема да пати, пошто Европа ќе им плаќа рекет. Ама пичките Европски треба да патат и тоа до балчек.
Е овде се состои сета поента на целото ваше дејствување овде на форумов, како си го скоцкал алал да ти е. Овде лежи зајакот всушност, не дека вие сте русофили, ниту руската култура ја знаете ниту на русин сте се прилижиле некогаш, грото од вас немаат никаква перцепција за русија сем путин гол кај што јава мечки. Вие само го мразите западот од дното на душата, на тој замислен ентитет кој вие го замислувате како една целина вие му ги припишувате сите порази и неуспеси на Македонија. Од таа огорченост извира сето ова. И зато сте смешни, оти јас го зборувам ова од прв ден, кажи си бе другар речи јас го мразам западот, рацеве ми се стресуваат само кога ќе помислам да бог да се запалио. Сакам да го видам каде пропаѓа и патат западњаците и затоа сум за русиве, уствари к*р ме боли за русиве само да се распадни западов. Ама вие наместо тоа од прв ден морализирате и се правите кловнови измислуваќи глупави оправдувања за да оправдате нешто што е неоправдливо, оти се смени сега играта и сега вашите сакани го прават истото што го правеше америка а вие против тоа цел живот серете. Ако го речевте тоа што го пишав погоре никој не ве чепка тоа е , ама наместо тоа овде вие се скапавте правење ментални салта.
Бидете реални, одбирате еден монструм оти го мразите другиот а не дека е некој морал и правдина во прашање…
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Дете ај бе олади малце жити лектирите,фати се учи нешто не дроби зелени на форум,ај молим ти се.
Автоматски споено мислење:



А што е битно кое.Зарем им е битно и сега на русите кој гине,дали украинец или русин во источна Украина каде скоро сите градови етнички се мешани.Пикот им била Украина,да се уништи таа територија,најголема житница а да умре народот за леб.Исто и сега,не е битно за русот кој народ ќе изгине,битна е целта.А тоа е Црно Море и пристаништата и плодната украинска земја. Какви денацификации какви срања.
Ама затоа им е битно на Украинците да ги исчистат Русите од нивните земји, тоест да го завршат тоа што го почнал холодоморот.
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.308
Поени од реакции
10.320
Имаат многу руси имоти,згради па дури и хотели во ЦГ и тоа богати руси,така да не е баш за нив смешна веста.
Rusite prodadoa se pred da pocne i koa pocna u crna gora. Smesno e kolku pojma nemas 10 godini na forumov shiris debilizam i frlas informacii po zelba. Cigan beshe cigan si ostana.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Od kade pametni raketi, nikogas i nemale. Za toa treba elektronika, cipovi, vo najmala raka tranzistori i diodi, a opsto e poznato deka tamu uste so lambi rabotat.
Taka @teneke ni kaza, a site znaeme od iskustvo tuka deka toj ko ke kazi, kazano e. Ne lupa nisto bez vrska, prvo analizira, pa proveruva od razlicni izvori, pa pravi sporedbi i nosi zaklucoci koi sekako gi spodeluva tuka za da ne se macime nie toa da go pravime.
Znaci pametni raketi jok. Ali ubo rece, kako se imaat ispraksirano so ovie glupite raketi, ne im ni trebaat pametni, a i slucajno da gi imaat ,neznat da gi rabotat. Kaj si videl ti Rusin so tehnika. Vidi im ja Ladata samo i se ke ti bidi jasno.
Гарант со фитиљ ги палат ракетите.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Ама затоа им е битно на Украинците да ги исчистат Русите од нивните земји, тоест да го завршат тоа што го почнал холодоморот.
Веројатно е точно.Сакаат еднаш засекогаш да де решат од русија,па да живеат мирно.И ја сумрадо и ние да ,,подзачистиме" во Македонија,ама немаме јајца за такво нешто.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Едино за што тука јас не бев сигурен беше твојата моривација ама еве дега ми е јасно


Ова останува да го видиме оти ако се потприме на твојата генијална проценка уште во мај колабираа украинските линии еве месеци подоцна не само што не се колабирани туку и офанзиви тераат а кон русија итаат километарски колони бегалци


Е овде се состои сета поента на целото ваше дејствување овде на форумов, како си го скоцкал алал да ти е. Овде лежи зајакот всушност, не дека вие сте русофили, ниту руската култура ја знаете ниту на русин сте се прилижиле некогаш, грото од вас немаат никаква перцепција за русија сем путин гол кај што јава мечки. Вие само го мразите западот од дното на душата, на тој замислен ентитет кој вие го замислувате како една целина вие му ги припишувате сите порази и неуспеси на Македонија. Од таа огорченост извира сето ова. И зато сте смешни, оти јас го зборувам ова од прв ден, кажи си бе другар речи јас го мразам западот, рацеве ми се стресуваат само кога ќе помислам да бог да се запалио. Сакам да го видам каде пропаѓа и патат западњаците и затоа сум за русиве, уствари к*р ме боли за русиве само да се распадни западов. Ама вие наместо тоа од прв ден морализирате и се правите кловнови измислуваќи глупави оправдувања за да оправдате нешто што е неоправдливо, оти се смени сега играта и сега вашите сакани го прават истото што го правеше америка а вие против тоа цел живот серете. Ако го речевте тоа што го пишав погоре никој не ве чепка тоа е , ама наместо тоа овде вие се скапавте правење ментални салта.
Бидете реални, одбирате еден монструм оти го мразите другиот а не дека е некој морал и правдина во прашање…
Ти стварно неможеш два и два да прочиташ. Си се изнапишувал глупости бреее. Од кој чорап ги извади глупостиве жити све. Ептен сум те погодил за да мораш ваква поезија да пишуваш. Или те погаѓа ситуацијава ... :) Од кај ги извади менталниве анализи жити очите. Ова може само од дното на душата огорчен човек да го извади.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
433
Поени од реакции
618
Едино за што тука јас не бев сигурен беше твојата моривација ама еве дега ми е јасно


Ова останува да го видиме оти ако се потприме на твојата генијална проценка уште во мај колабираа украинските линии еве месеци подоцна не само што не се колабирани туку и офанзиви тераат а кон русија итаат километарски колони бегалци


Е овде се состои сета поента на целото ваше дејствување овде на форумов, како си го скоцкал алал да ти е. Овде лежи зајакот всушност, не дека вие сте русофили, ниту руската култура ја знаете ниту на русин сте се прилижиле некогаш, грото од вас немаат никаква перцепција за русија сем путин гол кај што јава мечки. Вие само го мразите западот од дното на душата, на тој замислен ентитет кој вие го замислувате како една целина вие му ги припишувате сите порази и неуспеси на Македонија. Од таа огорченост извира сето ова. И зато сте смешни, оти јас го зборувам ова од прв ден, кажи си бе другар речи јас го мразам западот, рацеве ми се стресуваат само кога ќе помислам да бог да се запалио. Сакам да го видам каде пропаѓа и патат западњаците и затоа сум за русиве, уствари к*р ме боли за русиве само да се распадни западов. Ама вие наместо тоа од прв ден морализирате и се правите кловнови измислуваќи глупави оправдувања за да оправдате нешто што е неоправдливо, оти се смени сега играта и сега вашите сакани го прават истото што го правеше америка а вие против тоа цел живот серете. Ако го речевте тоа што го пишав погоре никој не ве чепка тоа е , ама наместо тоа овде вие се скапавте правење ментални салта.
Бидете реални, одбирате еден монструм оти го мразите другиот а не дека е некој морал и правдина во прашање…
Бранко што ги затвори фабриките и сега Американците и ЕУ се криви што нашите ни ебаа матер....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom