Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Веројатно е точно.Сакаат еднаш засекогаш да де решат од русија,па да живеат мирно.И ја сумрадо и ние да ,,подзачистиме" во Македонија,ама немаме јајца за такво нешто.
Епа јебига, се заебале, што побрзо го сватат тоа поголема територија ќе им остане.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Ама затоа им е битно на Украинците да ги исчистат Русите од нивните земји, тоест да го завршат тоа што го почнал холодоморот.
Руското малцинство во украина исто како едно малцинство кај нас крена пушка на сопствената држава и изјави лојалност на соседна, од тука на таму што и да јадеш сам си го дробел, е сега ако таа соседната ги насанка гревот е на нејзе, во русија да пробаат било кој од поробените народи кој као доброволно се дел од федерацијата а уствари се колонии ќе поминат каде каде полошо
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Rusite prodadoa se pred da pocne i koa pocna u crna gora. Smesno e kolku pojma nemas 10 godini na forumov shiris debilizam i frlas informacii po zelba. Cigan beshe cigan si ostana.
Што почнало бе у Црна Гора.Ја пред корона последен пат летото бев таму,значи 2019 и покрај српскиот втор најзастапен беше рускиот јазик.Руси куп,секоја агенција,на згради и сл,напишано дека де продаваат станови,куќи итн.А и знам дека има многу руски пари инвестирано,а незнам и на кого би продале туку така.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Бранко што ги затвори фабриките и сега Американците и ЕУ се криви што нашите ни ебаа матер....
Секогаш неспособен човек кривицата ја бара во сите освен во себеси. Најважен момент за овој народ ќе биде моментот кога реално ќе се согледа себеси со сите свои недостатоци и ќе почне да ги поправа од корен наместо да чека да дојдат русите и да го спасат
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.178
Поени од реакции
12.722
Руското малцинство во украина исто како едно малцинство кај нас крена пушка на сопствената држава и изјави лојалност на соседна, од тука на таму што и да јадеш сам си го дробел, е сега ако таа соседната ги насанка гревот е на нејзе, во русија да пробаат било кој од поробените народи кој као доброволно се дел од федерацијата а уствари се колонии ќе поминат каде каде полошо
Руското малцинство во Украина е како македонското во Грција и Бугарија, т.е егејскиот и пиринскиот дел што ги држат под окупација.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Руското малцинство во украина исто како едно малцинство кај нас крена пушка на сопствената држава и изјави лојалност на соседна, од тука на таму што и да јадеш сам си го дробел, е сега ако таа соседната ги насанка гревот е на нејзе, во русија да пробаат било кој од поробените народи кој као доброволно се дел од федерацијата а уствари се колонии ќе поминат каде каде полошо
Море море море, метафори, компарации, уште словенска антитеза ти фали.

Јас сум присталица на еволуцискиот пристап на цивилиацијата. Кој е појак/попаметен/побрз има иднина. Другите ќе го јадат калапот.


И знаеш што ти е најдебилно од цел став. Што да беше Македонија со слична власт како Украина, први што ќе го јадеа калапот ќе беа тие со таквите ставови попут тебе.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Руското малцинство во Украина е како македонското во Грција и Бугарија, т.е егејскиот и пиринскиот дел што ги држат под окупација.
Тоа е комплетно неточна споредба, малцинствата руски во источноевропските земји се обично колонизаторски малцинства кои се граделе во тие држави како заедници на административните управители на истите. Тие малцинства се слични на англиските, француските и општо белечки малцинства во африка и глупаво е да ги споредиш со нашата ситуација каде што сме автохтоно население на таа територија од кога постои.
уште поважно ако украинската власт беше таква со нив одамна немаше да ги има исто како голем број наши што ги нема сега.
Фактичкатасостојба е дека од прв момент кога се ослободи украина од русофилска власт доњецк и луганск одма си направија учк(моторола гиви и слични) и станаја планинааари оти требаше 20% руско малцинство да владее со цела држава и аа да биде проруска, оригинал учк
Автоматски споено мислење:

Море море море, метафори, компарации, уште словенска антитеза ти фали.

Јас сум присталица на еволуцискиот пристап на цивилиацијата. Кој е појак/попаметен/побрз има иднина. Другите ќе го јадат калапот.


И знаеш што ти е најдебилно од цел став. Што да беше Македонија со слична власт како Украина, први што ќе го јадеа калапот ќе беа тие со таквите ставови попут тебе.
Ма немој? Ти си присталица на еволуцискиот пристап? Тогаш америте во ирак во право беа значи, кој е појак нека клеца а?:icon_lol:
Зошто тие со вакви ставови први би го јаделе? :vozbud:
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Добро бе спиете ли вие уопште? Станав на мочање и викам чекај да видам Украинците да не стигнале до Москва а на форумов rush hour.

Иначе Путин и неговите поддржувачи како jamajka се циаши кои му мислат лошо на Рускиот народ и работат на негово разнебитување
16629187126210.png
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.874
Едино за што тука јас не бев сигурен беше твојата моривација ама еве дега ми е јасно


Ова останува да го видиме оти ако се потприме на твојата генијална проценка уште во мај колабираа украинските линии еве месеци подоцна не само што не се колабирани туку и офанзиви тераат а кон русија итаат километарски колони бегалци


Е овде се состои сета поента на целото ваше дејствување овде на форумов, како си го скоцкал алал да ти е. Овде лежи зајакот всушност, не дека вие сте русофили, ниту руската култура ја знаете ниту на русин сте се прилижиле некогаш, грото од вас немаат никаква перцепција за русија сем путин гол кај што јава мечки. Вие само го мразите западот од дното на душата, на тој замислен ентитет кој вие го замислувате како една целина вие му ги припишувате сите порази и неуспеси на Македонија. Од таа огорченост извира сето ова. И зато сте смешни, оти јас го зборувам ова од прв ден, кажи си бе другар речи јас го мразам западот, рацеве ми се стресуваат само кога ќе помислам да бог да се запалио. Сакам да го видам каде пропаѓа и патат западњаците и затоа сум за русиве, уствари к*р ме боли за русиве само да се распадни западов. Ама вие наместо тоа од прв ден морализирате и се правите кловнови измислуваќи глупави оправдувања за да оправдате нешто што е неоправдливо, оти се смени сега играта и сега вашите сакани го прават истото што го правеше америка а вие против тоа цел живот серете. Ако го речевте тоа што го пишав погоре никој не ве чепка тоа е , ама наместо тоа овде вие се скапавте правење ментални салта.
Бидете реални, одбирате еден монструм оти го мразите другиот а не дека е некој морал и правдина во прашање…
Не постои добра империја, не постои праведна империја, не постои чесен владетел со апсолутна моќ, и тоа е целата филозофија тука.
Никој не ја мрази Украина, за жал истата e само колатерална штета, и случувањата се само и само последица на политиката водена од корумпираните политичари финансирани повторно од западот.

Америка ја претера и затоа 70% од светот ја мрази од дното на душата, не дека тие што ќе дојдат после нив ќе се поарни, али овие не се трпат повеќе.
Ги исцедија ресурсите од цел свет, уништија цели нации оти им прдна на таквото, и се мешаат буквално во сечија внатрешна политика.
Со технологијата која е наметната веќе го контролираат и приватниот живот на секоја особа (Google, Microsoft, Apple, META).
Е во вакви моменти е добро да се има баланс, т.е ако сакаш да имаш каква таква рамнотежа во светот мора да имаш барем 3-4 играчи кои се приближно исти, и ќе мора да припазуваат што прават и како прават затоа што некој друг ќе им диши во врат.

И да, Америка е виновна за мнозинството на проблемите во Македонија, особено сите заебанции што ги имаме со шиптаpите, и зголемената корупција е плод на нивната политика.
Да не се мешаа во 99та и да не ја бомбардираа Југославија немаше ни да имаме толку шипци во државата, да не се мешаа во 2001ва ќе ги средевме проблемите како ние умееме во неколку месеци, и сега немаше да имаш по 25+ проценти неписмени идиоти вработени поради рамковен, продавање на дрога на секој чекор, пукање со калаши на 2км од строг центар на метрополата, уништени градови и раселелување на Македонците од Западна Македонија.

Проблемот е што тие нивните проблеми ги проектираа насекаде низ светот, приказната за угнетените малцинства е од кај нив затоа што: прво ги третираа црнците како робови и ги множеа со нула, го збришаа домородното население и мораше да му дадат резервати со посебни правила на игра, ги третираат латиносите/мигрантите како најголемо ѓубре. Е ако тие правеле злодела, не значи дека сме правеле и ние. Јас не се сеќавам кога шиптаp/било кој друг народ (домороден) бил третиран различно во нашата држава од тоа што се третирани останатите (барем не во независна Македонија, што правел Тито не е мој проблем).

Не е ни навивање, ниту пак поддршка, едноставно во случајов Русија не смее да изгуби и мора да ги употреби сите средства што ги поседува, па макар тоа да значи и бришење на Украина од светската карта и употреба на нуклеарно оружје.
Ако не го сторат тоа јенките ќе земат уште поголем замав, веќе трупаат оружје во Полска и истото ќе се случува во Украина, а рачунај од тие две држави може да се гаѓаат цели во речиси цела Азија.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.399
Поени од реакции
36.334
Ама чекај сеа. Украина има 15 термо електрани и сите се изградени за време на комунизмот. Немаат ниту една термо електрана изградено од својата независност. Нели они сакаа декомунизација и раскрстување со мрачното минато?

Сигурен сум дека може да си изградат нови 15 електрани, поубави и помодерни во иднина.

Ете хидрото и нуклеарките нека се частење од стариот ссср.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.324
Поени од реакции
18.183
Украинциве и СЕАД мисии почнаа да прават, нешто што русиве немаа мадиња да го направат од почеток на војната.
Ронче духов од Киев сега има нови ракети ;)

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.985
Украинциве и СЕАД мисии почнаа да прават, нешто што русиве немаа мадиња да го направат од почеток на војната.
Ронче духов од Киев сега има нови ракети ;)

jasno ti e deka rusija seuste ne objavila vojna i deka ne upotrebuva ni 2% od svojte kapaciteti?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.399
Поени од реакции
36.334
Има инфо колкава е штетата од вчера, дали подстраници или производствени капацитети?

За термо централата во Харков негде прочитав дека поправање здравје во некои подобри времиња.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom