Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Со лесно достапните горива треба малце и на долг рок да се размислува... а не да се искористи додека има па после нека буде шта буде.
Humanity should move away from using up easily accessible fuels and keep whats left of them as insurance.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.140
Поени од реакции
4.963
Frazata klimata e samo ured za prefrlanje na energija od vnatre/ nadvor/, toplo/ ladno e bedno objasnuvanje kako raboti edna klima. Toa e nedovolno i ne dava odgovor zošto troši pomalce, a dava poveće no ti ne sakaš da se zamaraš so termodinamika, vaka ti e poednostavno .
Inače ima vrska paralela klima vodorod . Koga praoizveduvajći vodorot vo edna sostojba za masovna upotreba će se troši pomalce energija vo odnos na dobienata togaš će zborime za uspešen proizvod. Do togaš ne vredi da se spomenuva efikasnosta.
Okolu klimatizerive i vodorodov sakas da kazes deka vo idnina klimive namesto Freon bi koristele vodorod za Ladenje i Toplenje i bi bile poekonomicni od sega ili ?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.140
Поени од реакции
4.963
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Frazata klimata e samo ured za prefrlanje na energija od vnatre/ nadvor/, toplo/ ladno e bedno objasnuvanje kako raboti edna klima. Toa e nedovolno i ne dava odgovor zošto troši pomalce, a dava poveće no ti ne sakaš da se zamaraš so termodinamika, vaka ti e poednostavno .
Злате, повеќето тука знаеме како работи климата, и сосем небитно е за муабетов…
Зборувавме за гориво, не за уред!
А климата како уред троши гориво!
Воопшто не можеш да споредуваш ефикасност на “процес” со ефикасност на “складирање енергија”! Два различни појма се!
Климите се нет потрошач, а ефикасноста во процесот им доаѓа само поради тоа што префрлаат топлина меѓу два релативно блиски система!(термодинамички и ентрописки)!
Inače ima vrska paralela klima vodorod . Koga praoizveduvajći vodorot vo edna sostojba za masovna upotreba će se troši pomalce energija vo odnos na dobienata togaš će zborime za uspešen proizvod. Do togaš ne vredi da se spomenuva efikasnosta.
Тука свесен си дека со оваа изјава го фрлаш Првиот закон на термодинамиката низ прозор??!
(Ај ќе замижам оти верувам дека друго ти било поентата, само лошо си се изразил…)

Он-топик за водородот, многу е едноставно..!
1kw/h даден за електролиза може да се врати како 0.99kw/h со обратен процес!
Речиси 100% ефикасност како гориво(наравно другите загуби и ќе има, отпосле.. ама па кај ги нема?!).
За споредба батериите се сите длабоко испод 90%, па и со 80% се среќни!
Ти ги полниш, они греат! Ти ги празниш, они пак греат! (Чисти загуби во ефикасност)!
Губат капацитет брзо! Самиот капацитет им варира од надворешни фактори! Имаат ограничување при ослободување на енергијата!(поголемо ослободување==поголеми загуби) итн итн..

Тоа ми беше поентата, дека водородот како гориво има инхеритни предности над повеќето видови горива! (А технички и батеријата мора да ја рачунаме како гориво по дефиниција)
Автоматски споено мислење:

Okolu klimatizerive i vodorodov sakas da kazes deka vo idnina klimive namesto Freon bi koristele vodorod za Ladenje i Toplenje i bi bile poekonomicni od sega ili ?
Лепи жив те нема!
Пишуј тука почесто да не те мислиме :D
П.С. мене поретко ме има, ама ако на некој му требам, терам руска пропаганда на темине за Украина:rolleyes::angel:
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.685
Поени од реакции
3.982
Злате, повеќето тука знаеме како работи климата, и сосем небитно е за муабетов…
Зборувавме за гориво, не за уред!
А климата како уред троши гориво!
Воопшто не можеш да споредуваш ефикасност на “процес” со ефикасност на “складирање енергија”! Два различни појма се!
Климите се нет потрошач, а ефикасноста во процесот им доаѓа само поради тоа што префрлаат топлина меѓу два релативно блиски система!(термодинамички и ентрописки)!

Тука свесен си дека со оваа изјава го фрлаш Првиот закон на термодинамиката низ прозор??!
(Ај ќе замижам оти верувам дека друго ти било поентата, само лошо си се изразил…)

Он-топик за водородот, многу е едноставно..!
1kw/h даден за електролиза може да се врати како 0.99kw/h со обратен процес!
Речиси 100% ефикасност како гориво(наравно другите загуби и ќе има, отпосле.. ама па кај ги нема?!).
За споредба батериите се сите длабоко испод 90%, па и со 80% се среќни!
Ти ги полниш, они греат! Ти ги празниш, они пак греат! (Чисти загуби во ефикасност)!
Губат капацитет брзо! Самиот капацитет им варира од надворешни фактори! Имаат ограничување при ослободување на енергијата!(поголемо ослободување==поголеми загуби) итн итн..

Тоа ми беше поентата, дека водородот како гориво има инхеритни предности над повеќето видови горива! (А технички и батеријата мора да ја рачунаме како гориво по дефиниција)
Автоматски споено мислење:


Лепи жив те нема!
Пишуј тука почесто да не те мислиме :D
П.С. мене поретко ме има, ама ако на некој му требам, терам руска пропаганда на темине за Украина:rolleyes::angel:
I da go kršam prviot zakon što misliš nekoj će primeti? Vo pravo si ako se čita boldiranoto izvadeno od kontekst..... mene mi beše zborot uspešen proizvod e onoj kako što se fosilnite goriva, vloženata energija za ispumpuvanje, transporti, rafiniranje da e pomal od dobinata energija na finalniot proizvod .
Ravno na glupost e da trošam el. energija za elektroliza i vtečnuvanje na vodorod za da dobijam proizvod koj e 100% efikasen. Znači iz šupljeg u prazno, samo so mnogu skapa gimnastika ja pretvaram najblagorodnata energija dobiena po nečist pat vo vodorod. I se vo interes za malo efikasno pakuvanje.
Ako vloženoto e pomalo i toa pomalo da nosi profit togaš sum za.
Inače i tuka će se zapazi prviot zakon na termodinamikata, će si zememe od prirodata, kako što pravime so naftata i so klimite.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
I da go kršam prviot zakon što misliš nekoj će primeti? Vo pravo si ako se čita boldiranoto izvadeno od kontekst..... mene mi beše zborot uspešen proizvod e onoj kako što se fosilnite goriva, vloženata energija za ispumpuvanje, transporti, rafiniranje da e pomal od dobinata energija na finalniot proizvod .
Ravno na glupost e da trošam el. energija za elektroliza i vtečnuvanje na vodorod za da dobijam proizvod koj e 100% efikasen. Znači iz šupljeg u prazno, samo so mnogu skapa gimnastika ja pretvaram najblagorodnata energija dobiena po nečist pat vo vodorod. I se vo interes za malo efikasno pakuvanje.
Ako vloženoto e pomalo i toa pomalo da nosi profit togaš sum za.
Inače i tuka će se zapazi prviot zakon na termodinamikata, će si zememe od prirodata, kako što pravime so naftata i so klimite.
Се разбираме! Знам што сакаш да кажеш!
Ние како човештво сме далеку од тоа да се откажеме од фосилните горива… премногу се практични(иако и тие не се ефтини повеќе!)

Ама ако индустријата и енергетски захтевните процеси немора да се откажат…
Тогаш на индивидуално ниво може да имаме напредок!
Зошто (на пример) твојата соларна централа да зависи од прљав процес како што се литиумските батерии, кога поголема ефикасност може да се постигне со водород?!
Зошто твојата кола да биде на батерии, кога може да биде на водород?!
Се мислам дека и овојпат ќе не превеслаат лоби-групите и елитите, и пак ќе не заглават за 100 години во прљав и неефикасен стандард!
Тоа што повеќето го гледаат како победа во електричните коли(какви што се сега!) јас го гледам како пораз! Оти тоа можевме и пред 130год да го имаме!
Сега со литиумскиве батерии, пак истото не очекува..
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Кога би можело да се добие водород со електролиза,тогаш кој нормален би плаќал сметки за ел.енергија или плин..
Секој дома ќе си ја разложи водата на водород со електролиза и ќе си се грее,и готови..
Абе каква будалштина и лага се не постои во клиповите и постовите по гуглее во кој се промовираа водородот..Па да беше така ..веднаш ќе го примена и ќе ја уништат Русија економски оти таа е зависна од финансиските средства од гасот и нафтата..
 
Член од
4 август 2012
Мислења
48
Поени од реакции
58
Ми треба клима за 75м2 отворен простор. Дали оваа би завршила работа https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=73396
Или пак https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10301&product_id=75557
Разликата во цена е драстична па затоа прашувам. Која би била потрочувачката на двете? Објектот има изолација 10ка, па ред цигли, па ред тули, и 30 квадрата стакло.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Ми треба клима за 75м2 отворен простор. Дали оваа би завршила работа https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=73396
Или пак https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10301&product_id=75557
Разликата во цена е драстична па затоа прашувам. Која би била потрочувачката на двете? Објектот има изолација 10ка, па ред цигли, па ред тули, и 30 квадрата стакло.
Цената е нормално дупла, кога и јачината им е дупла…
Кажи за просторот, дали е дом или комерцијален објект, колку е висок, дали столаријата дихтува, се грее ли под него, над него, до него..?
Вака никој нема да ти направи математика.
 
Член од
4 август 2012
Мислења
48
Поени од реакции
58
Цената е нормално дупла, кога и јачината им е дупла…
Кажи за просторот, дали е дом или комерцијален објект, колку е висок, дали столаријата дихтува, се грее ли под него, над него, до него..?
Вака никој нема да ти направи математика.
Комерцијален објект, 3.30 висок, објектот е нов, отворен од сите страни, не се грее од ни една страна
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Комерцијален објект, 3.30 висок, објектот е нов, отворен од сите страни, не се грее од ни една страна
Тогаш конзолната, или било која друга со таква јачина…
Потрошња зависи од миљон фактори! Пр. Колку често ќе се отвара врата, промет на луѓе, на колку Т ќе држиш, ќе грееш ли ноќе.. и се останато, ама грубо рачунај 3 до 5kw/h
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.140
Поени од реакции
4.963
Ми треба клима за 75м2 отворен простор. Дали оваа би завршила работа https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=73396
Или пак https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10301&product_id=75557
Разликата во цена е драстична па затоа прашувам. Која би била потрочувачката на двете? Објектот има изолација 10ка, па ред цигли, па ред тули, и 30 квадрата стакло.
Ovoj Model na Parapeten Klimatizer

 
Член од
6 март 2012
Мислења
14
Поени од реакции
2
Здраво,
Имам дилема помеѓу два клима уреди (3.5 kw):
1.Vivax ACP-12CH35AERI+ R32
2. Gree Fairy Premium
Ќе може ли да споделите ваши искуства, па да помогнете во изборот? :)
Поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom