Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    660
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
zatoa i rekov sledi pokol...20% od strujata im snabduvala. mislam deka cel toj region sega treba samo trpelivo da cekaat i sam ke padne. imase nekakva najava deka ke evakuiraat 750K narod denovive ama jas strvarno ne znam kade ke go stavat toj narod pogotovo so zabrani za izlez itn... ako pratat posmatraci od EU nema da mozat urkite ni da ja gagaat centralata... ne e na arno u nikoj slucaj ova, zalosno za narodot ama valjda vaka ke se svestat deka mora da se pregovara i da napravat otstapki i deka treba za muda da se obesi celo liderstvo na ukraina... jas bev ubeden deka UK ke turka vojna do oktomvri nekade pred da go resi ova ama sega sto znam, mislam teska zima e neminovna i deka nema da se smiri ova brzo.
Тешко преговори, Зеленски уште е длабоко убеден дека ке ги уништат русите и ке си ја повратат територијата, овој маме ке им ебе на украинците и тешко додека не се удри на Киев дека алармите ке се вклучат за било што
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
bugar, ne se sekiraj za mene, jas zarabotuvam nedelno kolku sto tebe te plakaat godisno da vrtis pleski u ger...
Сигурно,жмиеш по цели денови на форуми,додека пасеш овци у некоја ливада и продаваш муда за бубрези.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
Тешко преговори, Зеленски уште е длабоко убеден дека ке ги уништат русите и ке си ја повратат територијата, овој маме ке им ебе на украинците и тешко додека не се удри на Киев дека алармите ке се вклучат за било што

750K novi raseleni plus nemanje struja na cel region... tesko deka ke izdrzat toa so meseci. neminovno e narodot da se pobuni.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017

Лошите руси… :rolleyes:

Скроз разочаран што не ги почитуваат “западните” еуропејски вредности, и што не побараа да смениме нешто, да им продадеме нешто, да се откажеме од нешто..! Идентитет, име, јазик, историја… бар нешто!
Ни црвени линии ни бутур!

Е @c i t r o
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
Им посакувам мир во Бога на Небото и на Земјата, сега и секогаш, и во вечни векови, како на нашите руски православни браќа и сестри, така и на сите православни браќа и сестри кои ја признаваат единствената Македонска Православна Црква - Охридска Архиепископија.

Нашето дело е праведно, победата ќе биде наша!

Наше дело правое, победа будет за нами!
 
Член од
9 август 2012
Мислења
282
Поени од реакции
1.291
Во ОН се гласало против руската агресија врз Украина и резултатот е дека дури 58 земји од 193 (односно "цел свет" според некои) ја подржало таа резолуција. Треба да се спомне дека резолуцијата ја подржале сите земји од НАТО во кои е и моќниот Северџанистан, потоа јаките светски фактори како Микронезија, Маршаловите острови и Молдавија, а тука се и гигантите Лихтенштајн, Сан Марино и Луксембург. Со други зборови ЦЕЛ СВЕТ.

https://pravda.rs/lat/2022/8/25/fijasko-u-ujedinjenim-nacijama-zavrseno-glasanje-rusija-dobila-vetar-u-ledja/
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.011
Поени од реакции
4.669
Скоро секоја армија, во војна, вклучително и Руската не гаѓа болници, трговски, училишта, станици, туку гаѓа објекти кои во тој момент се користени од војската на непријателот.

Некогаш, многу ретко, недоволно разузнавачки податоци водат до катастрофални грешки, но во суштина, никоја војска намерно не убива цивили.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
но во суштина, никоја војска намерно не убива цивили.
USA beg to differ!
Има “интересни” видеа од Ирак кај што буквално се гледа дека уживаат да рокаат цивили!
Укро-фашистите исто имаат тенденција да гаѓаат цивилни цели!

Така да не се сите исти!

Едит:заборавив да прашам… дали растурање на “латица” мини врз густо населени градови полни со деца влегува во ова “намерно” или не се рачуна оти цивилот(детето) сам се убива кога ќе јс згази или фати?!
 
Последно уредено:
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Во ОН се гласало против руската агресија врз Украина и резултатот е дека дури 58 земји од 193 (односно "цел свет" според некои) ја подржало таа резолуција. Треба да се спомне дека резолуцијата ја подржале сите земји од НАТО во кои е и моќниот Северџанистан, потоа јаките светски фактори како Микронезија, Маршаловите острови и Молдавија, а тука се и гигантите Лихтенштајн, Сан Марино и Луксембург. Со други зборови ЦЕЛ СВЕТ.

https://pravda.rs/lat/2022/8/25/fijasko-u-ujedinjenim-nacijama-zavrseno-glasanje-rusija-dobila-vetar-u-ledja/
ouyxuafclyg51.png
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Требало и Колумбија да биде во црвена боја како една од " неколкуте латинско американски држави " кои гласале против. Во Азија одма ги знаеме сите 2 држави кои се отворено антируски - пионите на САД Ј.Кореа и Јапонија.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Требало и Колумбија да биде во црвена боја како една од " неколкуте латинско американски држави " кои гласале против. Во Азија одма ги знаеме сите 2 држави кои се отворено антируски - пионите на САД Ј.Кореа и Јапонија.
Ич да не се секираш за пиуните ;)
Исто и Ј.Кореа инвестира заедно со Росатом во Египет.
Азијатите не се глупави.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Ич да не се секираш за пиуните ;)
Исто и Ј.Кореа инвестира заедно со Росатом во Египет.
Азијатите не се глупави.
Изгледа откако ја лапнаа пропагандата за СССР и после 90тите и 2000тите видоа дека САД вечно не може да биде светски џандар.
Не ги потценувам дека слепо веруваат, само што не знам колку " американската помош " за време на граѓанската војна во Кореа ја држи Ј. Кореа во тесно за да мора прво да се советува со САД пред да направи некаков чекор.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Изгледа откако ја лапнаа пропагандата за СССР и после 90тите и 2000тите видоа дека САД вечно не може да биде светски џандар.
Не ги потценувам дека слепо веруваат, само што не знам колку " американската помош " за време на граѓанската војна во Кореа ја држи Ј. Кореа во тесно за да мора прво да се советува со САД пред да направи некаков чекор.
Па барем и за разлика од Вавилонската К*рва, овие покажуваат некаков интерес за сопствениот народ.
Нормално дека Uncle Sam им команда по дома, ама ете… некогаш и ќе ги заобиколат кога им е во национален интерес.
Настрана и економија, се наоѓаат во една зона на судар, па и не им е лоша идејата да имаат “добри” релации со Русија, да балансираат со Кина и сл.
П.С. само тивко да не не чуе цитро, ама и санкциите према Русија им се ветер и магла, ама приморани се и они да глумат лудило ;)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829

Лошите руси… :rolleyes:

Скроз разочаран што не ги почитуваат “западните” еуропејски вредности, и што не побараа да смениме нешто, да им продадеме нешто, да се откажеме од нешто..! Идентитет, име, јазик, историја… бар нешто!
Ни црвени линии ни бутур!

Е @c i t r o
Истата ли таа црква и свештеници што благословуваа сармати и балистички ракети? И што оправдува војна во Украина,без да се огради. Нека фала,радувај си се.
Не гледам што има врска со темава ама ај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom