Албанија - место за одмор

Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.089
Поени од реакции
807
За сите што трескаат глупости за Албанија дека нечини прво да се запрашаат дали вкусовите на сите се исти. Јас го имам поминато цело крајбрежје на Албанија од Велипоја до Ксамил и секое место си има свои предности и свои недостаоци зависи кој што бара. Но некој да рече нечини Албанија како туристичка дестинација тој лаже или не нашол тоа што го барал, а секој бара различно. Некој вода чиста, некој ситен песок, некој место за журки, некој ефтино, некој бара самотија на плажа а некој голема плажа. Бара скриени плажи бара забава. Се има во Албанија од 1но до 101но, само треба да се информираш.
Читам некој бил Ксамил и вели нечини нема каде да излезеш нема забави. Има на 15 км е Саранда, влез до 17 часот. И Ксамил има плажи рај за очи, мали но стокмени од рајот. Тиркизно море и бела песок.
Драч да, градска плажа катастрофа, но има други плажи . Голем град кој сака ефтино.
На Север, Свети Јован и Велипоја. Свети Јован или Шенѓин огромна плажа со 1000 големи хотели до плажа, се и сешто, од забава до јадење и слично. Песок ситна како Велипоја или Улцињ па малку се мати. Во близина се влива Дрим тука е закопан Скендербег. Има и диви плажи.
Шпиле исто интересно. нема многу маркети и слично но преубава плажа.
За мене најубави се плажите се измеѓу Валона и Саранда. Химара, Дерми, Ливади бич, Џипе сите на тој потег.
Валона е како Беверли Хилс со палмите покрај море кога се возиш со кола. И тука разни убави плажи само не градската. Горе е Звернец ситна песок а надоле од Радхиме ситни камечиња и чиста убава вода. Околу други плажи како Бора Бора со забава за млади и Вега бич и други.
Итн, Итн, Итн. А да не пишувам за места кои не се на море, како Сино Око, Коман, Ѓирокастра, Розафа и друго.

Така да секој кој ќе пише нешто негативно за било што прво нека се информира и нека размисли што бара и за колку пари.

Само една споредба. Неа Потеидаи _ Грција гарант биле многу и многу се одушевени од местото. нека ми објасни некој зошто? Два ресторана и две продавници, плажа со песок за бетонирање и дупки и во морето ежови/ Но некому и тоа му е убаво,
Наздравје
Точно така.
Јас бев скептик за Албанија кога бев пред 4 години, меѓутоа го истражив убаво местото, сфатив дека не е така лошо и баш фино поминав.
Единствена маана е лошиот и далечен пат.
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
За сите што трескаат глупости за Албанија дека нечини прво да се запрашаат дали вкусовите на сите се исти. Јас го имам поминато цело крајбрежје на Албанија од Велипоја до Ксамил и секое место си има свои предности и свои недостаоци зависи кој што бара. Но некој да рече нечини Албанија како туристичка дестинација тој лаже или не нашол тоа што го барал, а секој бара различно. Некој вода чиста, некој ситен песок, некој место за журки, некој ефтино, некој бара самотија на плажа а некој голема плажа. Бара скриени плажи бара забава. Се има во Албанија од 1но до 101но, само треба да се информираш.
Читам некој бил Ксамил и вели нечини нема каде да излезеш нема забави. Има на 15 км е Саранда, влез до 17 часот. И Ксамил има плажи рај за очи, мали но стокмени од рајот. Тиркизно море и бела песок.
Драч да, градска плажа катастрофа, но има други плажи . Голем град кој сака ефтино.
На Север, Свети Јован и Велипоја. Свети Јован или Шенѓин огромна плажа со 1000 големи хотели до плажа, се и сешто, од забава до јадење и слично. Песок ситна како Велипоја или Улцињ па малку се мати. Во близина се влива Дрим тука е закопан Скендербег. Има и диви плажи.
Шпиле исто интересно. нема многу маркети и слично но преубава плажа.
За мене најубави се плажите се измеѓу Валона и Саранда. Химара, Дерми, Ливади бич, Џипе сите на тој потег.
Валона е како Беверли Хилс со палмите покрај море кога се возиш со кола. И тука разни убави плажи само не градската. Горе е Звернец ситна песок а надоле од Радхиме ситни камечиња и чиста убава вода. Околу други плажи како Бора Бора со забава за млади и Вега бич и други.
Итн, Итн, Итн. А да не пишувам за места кои не се на море, како Сино Око, Коман, Ѓирокастра, Розафа и друго.

Така да секој кој ќе пише нешто негативно за било што прво нека се информира и нека размисли што бара и за колку пари.

Само една споредба. Неа Потеидаи _ Грција гарант биле многу и многу се одушевени од местото. нека ми објасни некој зошто? Два ресторана и две продавници, плажа со песок за бетонирање и дупки и во морето ежови/ Но некому и тоа му е убаво,
Наздравје
Każimi kako e moreto vo Zvernec, mislam vodata dali e čista ili zamatena?
Автоматски споено мислење:

Точно така.
Јас бев скептик за Албанија кога бев пред 4 години, меѓутоа го истражив убаво местото, сфатив дека не е така лошо и баш фино поминав.
Единствена маана е лошиот и далечен пат.
Patot ne e ni los ni dalećen, ne znam od kade si vrvel?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Мене лично најдобро на плажа во Ксамил ми беше на последната плажа...сенки под бор и малсинки, на 3-4 метри на карпа над море...но овде каде е платформава...во 2018-та немаше ништо. само карпи. Сега плажата се вика ,,Blue diamond,, и доста е популарна. Од странци тука најмногу гледав италијанци(како да бегаа од гужва)

20220707_164642.jpg
 
Член од
20 јули 2022
Мислења
3
Поени од реакции
16
Każimi kako e moreto vo Zvernec, mislam vodata dali e čista ili zamatena?
Автоматски споено мислење:


Patot ne e ni los ni dalećen, ne znam od kade si vrvel?
Има повеќе плажи во делот кој албанците го нарекуваат Звернец и се наоѓа на север од Валона. Плажите се со ситна песок и се мати водата од песокта само на почетокот а натаму е чиста. плажите се потесни затоа што покрај плажите има големо пространство од борови шуми па за здравје за деца и за повозрасни е одлично. Немора да се земат чадори кои се дупло поефтини може и под боровите. Водата до раменици има големо пространство и има интима, не е да речеме како Будва каде буквално си скокаме сите преку глава еден на друг. Има православен манастир кој преку морето со долго мовче во водата се стигнува до него на остров. Нема многу ресторанчиња па може да се понесе нешто од Валона. IMG_20200808_152424009.jpg IMG_20200809_135346544.jpg EAktC3YWkAE0K0d.jpg
Автоматски споено мислење:

Точно така.
Јас бев скептик за Албанија кога бев пред 4 години, меѓутоа го истражив убаво местото, сфатив дека не е така лошо и баш фино поминав.
Единствена маана е лошиот и далечен пат.
Незнам каде си бил. Но еве мое мислење и препорака. АКо одите на север Велипоја, Скадар, Шенѓин (Свети Јован), Драч, Голем, Шпиле ќе патувате преку Косово, патот е за 280к/ч. а имате само 5 евра патарина по преминот во Албанија Морине. Ако патувате за Касамил Саранда лично мене повеќе ми се допаѓа преку Грција - Игуменица 7 часа пат. Преку Албанија неможе повеќе од 70/80/90 к/ч и помала километража а повеќе време. Но, тоа е од Скопје, а до Ќафасан се губи многу нашиот пат е катастрофа. За Валона може и од Косово повеќе километри иста некаде саатнина но две граници, а подобро од Ќафасан /Струга.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Јас сум бил во манастирот....но плажата не успеав да ја најдам

Многу се разочарав што покрај патот имаше многу диви депони....катастрофа
 
Член од
4 декември 2019
Мислења
66
Поени од реакции
93
Zdravo ekipo
Info
Nekoj da bil Himare iskustvo smestaj ceni
Kako e so lezalki dali e kako vo ksamil da nema mesto za krpa se privatno
Pozdrav
 
Член од
23 август 2022
Мислења
2
Поени од реакции
3
Ај да го реактивирам муабетов, пак е лето... За Албанија сум бил и преку Косово (До Валона и Химаре) и преку Струга (гп Ќафасан до Саранда и Ксамил), Преку Косово патот е "пушка" правен од америве ама од Граничен премин на излез од Ск, до влез до Албанија, нема живо пиле (освен покрај Приштина) во случај да ти затреба бензиска, место за одмор итн... послабо таа работа, а има доста км... btw Секоја препорака за патот, подобро него ли да се драпаш пола мкд ужасен пат до Струга. Oд Струга до Саранда, патот е тесничок до Ѓирокастро али една дупка нема. Како и да е, ако се иде од Скопје би избрал преку Косово, граница практично има само МКД-КОСово, Косово-Албанија јок, како еур зона, само врвиш, има некој цајкан на пат, и вика шибај.... Патарини нема, освен кратко по влез на Албанија се плаќа тунел, чинам 5-6 евра беше.

Друго, планирам оваа година да идам Саранда, преку Грчка, да го испробам тој пат, ама слушам Албанија цените ептен рипнале, а и гледам по букинг, машала...за разлика од други години, ај ако има некој батка што е/бил периодов па да каже искуства како стојат со цени за храната?!

Исто би сакал препорака дали да изберам пат преку гп Богородица (Гевгелија) или гп Меџитлија (Битола) за пат до Саранда. По логика би идел преку БТ, јер гужва на гп. Богородица?!
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
Ај да го реактивирам муабетов, пак е лето... За Албанија сум бил и преку Косово (До Валона и Химаре) и преку Струга (гп Ќафасан до Саранда и Ксамил), Преку Косово патот е "пушка" правен од америве ама од Граничен премин на излез од Ск, до влез до Албанија, нема живо пиле (освен покрај Приштина) во случај да ти затреба бензиска, место за одмор итн... послабо таа работа, а има доста км... btw Секоја препорака за патот, подобро него ли да се драпаш пола мкд ужасен пат до Струга. Oд Струга до Саранда, патот е тесничок до Ѓирокастро али една дупка нема. Како и да е, ако се иде од Скопје би избрал преку Косово, граница практично има само МКД-КОСово, Косово-Албанија јок, како еур зона, само врвиш, има некој цајкан на пат, и вика шибај.... Патарини нема, освен кратко по влез на Албанија се плаќа тунел, чинам 5-6 евра беше.

Друго, планирам оваа година да идам Саранда, преку Грчка, да го испробам тој пат, ама слушам Албанија цените ептен рипнале, а и гледам по букинг, машала...за разлика од други години, ај ако има некој батка што е/бил периодов па да каже искуства како стојат со цени за храната?!

Исто би сакал препорака дали да изберам пат преку гп Богородица (Гевгелија) или гп Меџитлија (Битола) за пат до Саранда. По логика би идел преку БТ, јер гужва на гп. Богородица?!
Па да сеа веќе е главење на Богородица ама па и до Меџетлија ке ти е патешествие зашто се прави патот плус имаш околу 15е патарини у Грција така да мислам не е баш паметна опција
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
497
Поени од реакции
679
Za cenite ne znam kako se, samo znam deka sega imas nov pat ako odis preku Gjirokastra, posle Tepelena imas nov pat na mesto vikano Ura e Kardhiqit svrtis desno pa direktno izleguvas vo Saranda, ne odis preku Gjirokastra.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
цените се скокнати во Албанија, и големо плус во трошокот е што лекот е скокнат во однос на еврото. така да порано за 1 евро се менуваше по 120 леки(пред 3..4 години 140), а оваа година еврото е 103...макс 104 леки, така да само на лекот се губи 15% во однос на ланските цени
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Za cenite ne znam kako se, samo znam deka sega imas nov pat ako odis preku Gjirokastra, posle Tepelena imas nov pat na mesto vikano Ura e Kardhiqit svrtis desno pa direktno izleguvas vo Saranda, ne odis preku Gjirokastra.
Od tepelene desno ? Ne se kacuvas na gjurokastro.??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom