Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
16 ноември 2020
Мислења
838
Поени од реакции
1.946
Русија: Се повлековме од Змискиот остров, што ќе кажат сега Киев и ОН!



Игорче, ми изгледаш многу сигурен дека станува збор за победа од Украинска страна...аjде ќе видиме. :)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.338
Поени од реакции
21.821
Еве под претпоставка и да има важност друго не ми е јасно, како се палите на некои безначајни напредоци на Украинската војска, тие секој ден губат град по град, гинат по 100 војници во просек признаени од Украинската страна, цените одат до бесвест за кои цела европа го јаде немиен, ти и уште 3-4 ликови дркате на такви ствари демек заземале некој остров, а од почетокот на војната ( почеток го рачунам 2014 година) Украина само губи територии, а не гледам како тој тренд би застанал со оглед на јасните барања на Русите.
Pred nekolku nedeli vie pa se palivte deka Ukraincite bea neuspesni vo obidot da go zemat ostrovot i kolku e vazen. Sega toa ne vazi. Ok. Tuku vidi ja nikade ne se palam toa bese cisto informativno.
Автоматски споено мислење:

Русија: Се повлековме од Змискиот остров, што ќе кажат сега Киев и ОН!



Игорче, ми изгледаш многу сигурен дека станува збор за победа од Украинска страна...аjде ќе видиме. :)
Kako ne im tekna da se povlecat pred napadot. Ovie izgleda im pomognale vo odlukata.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.072
Поени од реакции
10.796
Pred nekolku nedeli vie pa se palivte deka Ukraincite bea neuspesni vo obidot da go zemat ostrovot i kolku e vazen. Sega toa ne vazi. Ok. Tuku vidi ja nikade ne se palam toa bese cisto informativno.
Автоматски споено мислење:


Kako ne im tekna da se povlecat pred napadot. Ovie izgleda im pomognale vo odlukata.
Ние, вие, тие а брати Дардиан тука кажуваше приказни колку руси и опрема била уништена за на крај да го снема кога излезе фејк и уствари украинците го изеле
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Pred nekolku nedeli vie pa se palivte deka Ukraincite bea neuspesni vo obidot da go zemat ostrovot i kolku e vazen. Sega toa ne vazi. Ok. Tuku vidi ja nikade ne se palam toa bese cisto informativno.
Автоматски споено мислење:


Kako ne im tekna da se povlecat pred napadot. Ovie izgleda im pomognale vo odlukata.
pa fakt e deka ukraincive do sega nisto ne zazemale... se sto "povratile" e posle povlekuvanje od rusite.

ocigledno e deka rusite koga sakaat moze da im upadnat na ostrovot ili povtorno da go obikolat kiev ama sto bi bila poentata?

vaka si gi delkaat poleka i kade zazimaat go pripojuvaat so rusija. ako ne se opametat ukraincite za brzo vreme ke ostanat bez uste nekoj del od drzavata.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.338
Поени од реакции
21.821
Ние бие тие а брати Дардиан тука кажуваше приказни колку русини опрема била уништена за на крај да го снема кога излезе фејк и уствари украинците го изеле
Pisi mu sto mu se desi ke ti kaze sigurno.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
vaka si gi delkaat poleka i kade zazimaat go pripojuvaat so rusija. ako ne se opametat ukraincite za brzo vreme ke ostanat bez uste nekoj del od drzavata.
Не сум сигурен дека припојуваат било што, буквално се што е окупирано од Русија е на домет и мета на украинските сили и се под напад цело време.

Исто, ако освоените територии така лесно стануваа дел од Русија, по логика на нештата ќе беше исто дали е бомбардиран Луганск или Санкт Петерсбург.

По она што официјално се пише (на твитер барем), нови пакети од воена и финансиска помош и тоа во милјарди стигаат и се планираат во Украина, а Шведска и Финска во НАТО, ебати операцијата за демилитаризација.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Pred nekolku nedeli vie pa se palivte deka Ukraincite bea neuspesni vo obidot da go zemat ostrovot i kolku e vazen. Sega toa ne vazi. Ok. Tuku vidi ja nikade ne se palam toa bese cisto informativno.
Пред неколку недели мене ми беше смешно како постиравте тука херојски погинале Украинците на островот бранејќи го од лошите Руси, за да потоа излегоа со снимки како истите тие Украинци не погинале туку се предале, при што имале коректно однесување од Руските колеги... како и да е, реков и да е стратешки важен уреду, свака част за Укрите, но што правиме со останатиот дел од територија која е заземена од Русите, што овој остров изгледа како кап у мору...?
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Pred nekolku nedeli vie pa se palivte deka Ukraincite bea neuspesni vo obidot da go zemat ostrovot i kolku e vazen. Sega toa ne vazi. Ok. Tuku vidi ja nikade ne se palam toa bese cisto informativno.
Автоматски споено мислење:


Kako ne im tekna da se povlecat pred napadot. Ovie izgleda im pomognale vo odlukata.
Дека е важен островот и те како е важен. Не за џабе русите плус и донесоа дополнителнопротив воздушна одбрана на него.
Но, опасноста за војниците е голема. Мал е островот и еден силен артилериски напад и треба после да пратиш брод да собере телата и да ги замени со други. Пишуваше некаде дека со артилеријата што им ја прати Франција сега им е на опсег островот за бомбардирање, но мислам и претходно го бомбардираа. Инаку јас не видов видео или слика дека Украинците го заземале, има само дека Русите се повлекле.

Секако дека медиумски секоја страна ќе си ги правда потезите, ко демек небитно е и такви работи. Еве пред месец и пол кога по наредба на британците испогинаа украинците во обид да го заземат и да направат некаква победа :
Arestovych attributed the fighting for the island to tactical blunders by Russia, rather than to a wider play for control of the Black Sea.
"It’s a major advantage for us," he said. "...I support the Russian army holding Snake Island. And that we hit them and hit them over and over."
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.717
Поени од реакции
8.751
Не сум сигурен дека припојуваат било што, буквално се што е окупирано од Русија е на домет и мета на украинските сили и се под напад цело време.

Исто, ако освоените територии така лесно стануваа дел од Русија, по логика на нештата ќе беше исто дали е бомбардиран Луганск или Санкт Петерсбург.

По она што официјално се пише (на твитер барем), нови пакети од воена и финансиска помош и тоа во милјарди стигаат и се планираат во Украина, а Шведска и Финска во НАТО, ебати операцијата за демилитаризација.
Голем кур ако Финска и Шведска биле у НАТО, и за време на WW2 биле со Хитлер па никому ништо.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Не сум сигурен дека припојуваат било што, буквално се што е окупирано од Русија е на домет и мета на украинските сили и се под напад цело време.

Исто, ако освоените територии така лесно стануваа дел од Русија, по логика на нештата ќе беше исто дали е бомбардиран Луганск или Санкт Петерсбург.

По она што официјално се пише (на твитер барем), нови пакети од воена и финансиска помош и тоа во милјарди стигаат и се планираат во Украина, а Шведска и Финска во НАТО, ебати операцијата за демилитаризација.
i sto ako e na domet? koga togas ke mora da pregovaraat i da gi prifatat ruskite uslovi i novi granici ako ne eden den ke se najdat u situacija da nema zosto da pregovaraat u egzil u polska ili germanija.

najgolema glupost e ova so voenata pomos, ke prodilzat luge samo da ginat za zhabe. prasanje e uste kolku voeno sposobno naselenie ostana tamu. ova e vojna koja nemoze da ja dobijat i nedaj boze stvarno da imaat malku pogolem uspeh prilicno jasno e kako ke reagiraat rusite.

svedska i finska se nebitni. i do sega bea pudlici na nato. vaka moze samo poveke da go jadat ali ok, oni si znaat.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.786
Тој лош остров, за ништо не ги бидува русиве...
Многу мал е островот, башка порано со поранешната украинска армија било полесно да се штити, сега со новите НАТО оружја е потешко, треба малку и разум, да пазиш бесмислена загуба на жива сила.
Два десанта прави нато таму, куп војска бродови, хеликоптери и авиони изгубија нацистите, нешто им требаше тој остров, иако украинските генерали беа против, нато ги натера двапати да напаѓаат. Тие ако го заземеа нешто планирале таму, некоја стратегиска функција за украина, а сега Путин од негов да го остави така, стварно чудно. Но се надевам дека знаат што прават.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.338
Поени од реакции
21.821
i sto ako e na domet? koga togas ke mora da pregovaraat i da gi prifatat ruskite uslovi i novi granici ako ne eden den ke se najdat u situacija da nema zosto da pregovaraat u egzil u polska ili germanija.

najgolema glupost e ova so voenata pomos, ke prodilzat luge samo da ginat za zhabe. prasanje e uste kolku voeno sposobno naselenie ostana tamu. ova e vojna koja nemoze da ja dobijat i nedaj boze stvarno da imaat malku pogolem uspeh prilicno jasno e kako ke reagiraat rusite.

svedska i finska se nebitni. i do sega bea pudlici na nato. vaka moze samo poveke da go jadat ali ok, oni si znaat.
Glupost neglupost - toa na kraj e odluka na Ukraina. Od druga strana ima razlika. Bez taa pomos Rusija daleku podaleku ke stignese do sega, zatoa ima i vrska vo slucaj utre da dojdat do pregovori, ke pregovaraat za situacijata na teren. Konkretno vo slucajov ako vo tie pregovori Rusija go ima ostrovot, ke go bara trajno. Koga go nema ne. Zatoa situacijata na teren e mnogu bitna.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Глупо е да се завземаат страни и да се навива... (за овие или оние) треба реално да се гледаат работите, да се анализира и дискутира. Русија е голема и силна држава, да, регионална па и светска сила, но неможе Русија истовремено да отвара војни со/во повеќе држави истовремено, незнам следна/следни биле таму Молдавија, Полска, Литванија, Финска, Грузија(повторно), Казакстан и.т.н. човек све и свашта ќе прочита и чуе по нетов... но тоа е едноставно кажано невозможно, таквото сценарио !
Исто така Руската Федерација не може нема шанси да го победи НАТО-пактот во војна со конвенционално оружје... Сепак НАТО-пактот е пакт од 30 и кусур земји, сите заедно имаат цирка милијарда народ, во споредба со РФ+Белорусија(150 и кусур милиони заедно) и сите заедно ако ги комбинираме имаат далеку-кратно многу повеќе воен/војнички потенцијал и војска(човечки ресурси), економски средства, а и оружје и воена техника и копнена и морска и воздушна...
Да знам ама Русите го победиле Хитлер и неговата армија која била исто така и побројна и подобро опремена и многу помодерна од Советската црвена армија, да, меѓутоа таа победа од 2СВ Русите ја платиле со скоро 30 милиони жртви, но денешна Русија повеќе го нема тој демографски/популационен виталитет и капацитет кој го имала во минатото пред 80 год. 100 год. па и низ вековите наназад...
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Glupost neglupost - toa na kraj e odluka na Ukraina. Od druga strana ima razlika. Bez taa pomos Rusija daleku podaleku ke stignese do sega, zatoa ima i vrska vo slucaj utre da dojdat do pregovori, ke pregovaraat za situacijata na teren. Konkretno vo slucajov ako vo tie pregovori Rusija go ima ostrovot, ke go bara trajno. Koga go nema ne. Zatoa situacijata na teren e mnogu bitna.
ne. toa e odluka na usa i nejzinite piuni. posledna odluka na ukrainskiot narod bese odlukata da se otfrlat praznite vetuvanja na eu i da dobijat eftin gas i pari od rusija. od maiden navaka oni se vazali. pomos e dobra rabota ako moze da go smeni iskodot. jas ke nemav nisto protiv vistinska pomos ako bea nato seriozni da ispratea nekolku miljoni vojnici da bea spremni na nuklearen holokost i slicno... ama ne se. oni sakaat vojna do posleden ukrainec.

cista glupost e ova so pregovorite. koj e pojak na kraj ke bara se. nema da ima pregovori dur celite ne se osvojat so iljadnici mrtvi ili dur na hartija ukraina ne im dade se. trguvanje ko na pazar nema da se sluci, nema nikogas rusija da e tolku potisnata i ako nedaj boze dojde do toa ke frcat nuklearki prvo niz ukraina a posle niz evropa.
 

filjandecko

Komandant benzini-HAVUZ
Член од
5 мај 2012
Мислења
324
Поени од реакции
394
Руската Федерација не може нема шанси да го победи НАТО-
Кина,Иран,Корејците чекаат да отворат фронт,договорени се сите да го рацепкаат Нато..или грешам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom