Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Имаат они некоја технологија, моментално на ниво на core 2 duo од пред 10 год. ама врши работа и е на 28 нанометри. Кај и да е ќе извадат и на помалку од тоа. Ова како информација на тие што мислат дека Русија тапка у место заради полупроводниците :D
Немој да мешаш технологија за комерцијална употреба со технологија за воена употреба.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.286
Германија нема ништо до сега пратено, освен тие стари советски рпг или што и да беа.

Само најавува ама на терен нема ништо пратено.
Тие Ирис против воздушните ракетни системи од Германија, ќе стигнеле здравје таму ноември. Таман за одбраната на Лвов ќе се најдат.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Немој да мешаш технологија за комерцијална употреба со технологија за воена употреба.
Секако се назад на ова поле, и воено и комерцијално. А русите не смеат да си дозволат да користат амерички микрочипови никако, и до сега не ги ни користеле на битни места. Не знам до кај се со тие серверските за банки, некако не се покажаа ама ќе мора руски секако. Банките се битни како и воената технологија подеднакво.
Може мислеше дека процесорите не се дизајнирани да тераат игрици и си имаат друга намена, и тоа е така ма да според она што го знам не се на ниво на тие у Тексас.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Зголемување на влогот во играта, ултимативна дестабилизација на распоредот на силите. Вие оружје на Украина, јас нуклеарно оружје на ваши регионални ривали.

Ама тешко дека ќе се најде таква држава, оти најверојатно ќе биде превентивно срамнета. Плус како се развиваат настаните во Украина и колку пари во моментов Русија прави од продажба на енергенси, нема некој посебен притисок Русија да биде очајно агресивна.

Мкогу поверојатно ми е да го видиме запленетото западно оружје во рацете на разни терористички групации.
Na rusija ne i odgovara promena na rasporedot na silite. Nema nikakva logika takvo neso.

Oni sekogas se zalagale za kontrola i zacuvuvanje na status kvoto so nuklearkite. Porealno e da go roknat cel svet u start nego da davaat nuklearki na banana zemji.
 
Член од
28 јули 2021
Мислења
27
Поени од реакции
101
ЕУ дава санкции на увоз на нафта од Русија и демек ако не купувале од Русија тоа значело дека нема да ја спонзорираат Русија за војната во Украјна.

А сега ќе купуваат од Арапските земји,со кој пари ќе се спонзорираат криминални групи (муслимани) од северна африка односно Алжирци и Мароканци да роварат низ западна Европа погодотово Белгија,Холандија Италија и Франција.

Тоа ти е кога бирократи ти ја водат политиката,а Брисел, Ротердам и Париз се изнамачија со криминални дејствија да гледаат на секој чекор.
Веќе северно африканскиве нации си имаат луѓе во полициите,началници итн итн.

Секојдневно има проблеми меѓу црни од северна африка и Белгиици во Белгија и Франција.

Добродушноста пред 15 години "Welcome refugees" ќе се почуствува. Ќе биде "рани куче да те лае"

До тогаш кој може нека фаќа подалеку од Европа.Следнава деценија тешко дека нормално разумен човек ќе може да живее меѓу такви.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.283
нема грешка, еден е, Ернст Ром, и после доаѓање на власт и тој е уапсен. Од ракав 'факти' тресете
Шпеер, Геринг...веќе се тројца...
Автоматски споено мислење:

Имаше и едно десет други нацисти во серијата, ама да, само тој еден ги претставува сите нацисти. :ROFLMAO:
Не спорам дека имаше и други ликови кои играа нацисти, имаше чак и еден Италијан, но муабетот не ми беше дека сите нацисти биле „вруќи„, туку дека тоа се однесува на најблиските соработници од Хитлер.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.403
Поени од реакции
36.337

Либералите од Шведска предлагаат final solution :icon_lol:
@Harald ќе маршираат Швеѓаните накај Русија или како е расположението?
И Андерс кога се разбудил сабајлето, гледа пелената искакана. :LOL:
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
И Андерс кога се разбудил сабајлето, гледа пелената искакана. :LOL:
Лудило се коментарите посебно на скандинавци и други западни "либерали", тотално се одлепени од реалноста и излегува на површина нивната скриена омраза и национализмот. Пардон, не е национализам него нивната морална супериорност.
Па се објаснува како треба да се подели, мапи летат, грешка било што 1945 не продолжиле накај Москва, па дека се тоа на исток им е колонија и териториите им се освоени. Дека треба од руската нација да произлезе друга која нема да има ваков менталитет.
Полјаци се расправаат кога некој пишува за пропаднатите инвазии кон Русија и дека сега е време и дека тие во 1610 успеале да ја освојат Москва. Малцинствата требале да си имаат свои држави и да се ослободат од Русија.

Јаките демократи, триста скриени работи направија Шкотска кога имаше референдум и ги скршија од ќотек Каталонците ама требало Тува да биде независна :pos: :pos:
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.307

Либералите од Шведска предлагаат final solution :icon_lol:
@Harald ќе маршираат Швеѓаните накај Русија или како е расположението?
И Андерс кога се разбудил сабајлето, гледа пелената искакана. :LOL:
go imam primeteno likov, so dosta "hrabri" tvitovi/postovi. vidi mu vo opis, european living in kiev a u, povekje info ne ti treba za nego.
negovata potreba za vnimanie nema dopirna tocka so pozicija na svedska.

kako so pisav prethodno, ekskurzijata so nato i turcija, skapo kje ja kosta svedska. i toa vednas

google translate za ova

poradi problem so kriminal i sekoja nedela so se pukaat, sakaat da go smenat ministerot za pravda i vnatresni raboti. long story short, nema konsenzus, i zavisat od nekoja pratenicka od kurdsko poteklo, koja na mladi godini go pukala, i gi ucenuva da ne se dogovaraat so erdogan.
nema nato vo skoro vreme tuka :D

svedska policija nema za "domasnata" stoka da ja sredi, juris na Rusija tesko sega za sega :ROFLMAO:
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.739
Поени од реакции
5.007
Ајде да се бориме за историските неправдини!
Ајде да се бориме за слава на нацијата!
Ајде да се бориме за гордоста на лидерот!
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
poradi problem so kriminal i sekoja nedela so se pukaat, sakaat da go smenat ministerot za pravda i vnatresni raboti. long story short, nema konsenzus, i zavisat od nekoja pratenicka od kurdsko poteklo, koja na mladi godini go pukala, i gi ucenuva da ne se dogovaraat so erdogan.
nema nato vo skoro vreme tuka :D

svedska policija nema za "domasnata" stoka da ja sredi, juris na Rusija tesko sega za sega :ROFLMAO:
Сега ја прочитав статијата, а и за таа пратеничката отворив да видам што пишува на гугл. Турскиот амбасадор велел дека таа треба да биде екстрадирана во Турција :pos: :pos:
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.307
Сега ја прочитав статијата, а и за таа пратеничката отворив да видам што пишува на гугл. Турскиот амбасадор велел дека таа треба да биде екстрадирана во Турција :pos: :pos:
vatrena bila Amineh (bukvalno :D )
Turcite se vo pozicija i si baraat, najnormalno. sekako dobivaat vo ovaa situacija, samo prasanje e kolku i od kogo.

krivo mi e so ne stigam da ispratam se periodov, zatrupan sum so rabota. teski komedii e so se slucuva "diplomatski".
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
go imam primeteno likov, so dosta "hrabri" tvitovi/postovi. vidi mu vo opis, european living in kiev a u, povekje info ne ti treba za nego.
negovata potreba za vnimanie nema dopirna tocka so pozicija na svedska.

kako so pisav prethodno, ekskurzijata so nato i turcija, skapo kje ja kosta svedska. i toa vednas

google translate za ova

poradi problem so kriminal i sekoja nedela so se pukaat, sakaat da go smenat ministerot za pravda i vnatresni raboti. long story short, nema konsenzus, i zavisat od nekoja pratenicka od kurdsko poteklo, koja na mladi godini go pukala, i gi ucenuva da ne se dogovaraat so erdogan.
nema nato vo skoro vreme tuka :D

svedska policija nema za "domasnata" stoka da ja sredi, juris na Rusija tesko sega za sega :ROFLMAO:
ke svrsi rabotaa taa... abe mater im ebam dur ne se trgne levicata od SEKADE vo svetot nikoj nema da ide napred.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom